Sandor_B

Ciclocros in POIANA BRASOV + Nationale

Recommended Posts

Vineri, 27 Octombrie - Cupa POIANA (ora 15:00)

Sambata-Duminica, 28-29 Octombrie - Campionatul National

Daca stiti mai multe detalii, postati-le aici!

Daca veniti, haideti sa ne intalnim macar la o vorba (la fata locului).

Personal, din motiv de serviciu, voi urca in Poiana doar maine... :(

Guest

bine ar fi sa fie unu din voi acolo sus, sa faca poze pt ceilalti, adica ar fi frumos :?

am facut poze multe.,,.dar nu stiu cum sa le pun pe site,.,.,.daca vrea sa ma cntacteze careva.,si sa i dau poze sa le puna.,.,

Guest avmasi

poze de la jiji:

(man, scuze, file-ul cu ultima poza era bulit, nu am putut sa il deschid)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Guest

fain, fain, merci pt poze man. 8) 8).

Loc1. Logigan

Loc2. Petrache

Loc3. Madaras

Primele trei locuri la elite

Guest

Imagine postată

8O 8) traiene, ia zi-ne si noua: putin despre tricicleta ta :(

Are cumva pivotii de frana sudati ulterior, sau io ma insel 8O .

Faina caleashka 8)

Am facut si eu ceva poze (urmeaza sa le descarc):

- Sambata o singura poza, fiind in trecere (doar sa intreb daca voi putea participa Duminica la categoria MASTER)...

- Duminica am ceva mai multe, unele cu mine pe traseu (facute de sotia) si altele cu portiunea mea grea (prin padure) parcursa "la pas" in timp ce inca rulau SENIORII

Ma bate gandul sa scriu un mini-RC(raport de cursa) intr-un topic separat unde pun si pozele aferente...

Putem face o stire din informatiile tale. Este mult mai vizibil asa.

daca vrei posteaza informatia la "trimite o stire" si pune pozele pe mailul meu.

Multumesc.

Frumoase pozele de mai sus . Era totusi misto daca nu erau asa in ceata :))

Traian este superb :(

Acest LANCE ARMSTRONG LA ROMANIEI, pe o bitza de campion de ciclocros de acum 20 de ani :)

Vad ca a fost prezenta toata elita ciclismului romanesc(cei maxim 20 de oameni care fac chestia asta mai serios).

Are cineva rezultatele complete?

Ca urmare a multiplelor solicitari din partea unor VIP-uri ciclism.ro voi da niste raspunsuri :)) :(

pt gabee: tricicleta e un Krapf de nu stiu cand, echipat Shimano 600 si ceva piese Gipiemme, franele sunt originale n`am modificat nimica doar am schimbat pedalierul si ghidonul (i`am pus ergopower`ele Sora), dar uite aici o poza :

Imagine postată

pt Ovidiu: ti`am zis sa termini cu complimentele publice, da? :) :))

acum chiar o saptamana , am urcat la poiana brasov dinspre brasov. Cand am iesit din padure pe primul platou , am observat pe partea dreapta ca se construieste ceva foarte mare. Complex se numeste Silver Mountain, o investitie colosala in turismul de iarna si nu numai.

http://www.silvermountain.ro/index2.php?locale=ro

Ajungand la Capra Neagra m-am intalnit cu doi baieti din Brasov ce urcasera pe mtb-uri pe drumul vechi. I-am intrebat ce se construieste mai in vale si mi-au raspuns ca un mare complex hotelier , de golf si tenis. Dar totodata mi-au zis ca acolo era vechiul traseu de ciclocros si concursuri de mtb. Inca un concurs care dispare?

Octav,

De anul trecut, cursele de CX s-au mutat in portiunea de deasupra Stanii Turistice, unde nu va ajunge (sper) SILVERMOUNTAIN!

Poze si o descriere a cursei MASTER din 2007 gasesti aici:

Campionatul National de CICLOCROS (Poiana Brasov) 2007 - Forum Ciclism.ro

Am fost pe traseu alaltaieri si e gata marcat - am vazut si urme de bitze, semn ca anumite echipe au facut antrenamente pe el, asa ca stam bine! :-)

Anuntul curselor l-am pus aici:

Campionatul National de CICLOCROS - 2008 (Poiana Brasov) - Forum Ciclism.ro

Sper din toata inima sa avem cursa de MASTER Duminica.

(in fiecare an ma rog de organizatori/FRCT sa ne lase sa concuram, fara premii, doar din pasiune)

Reînvierea după cinci ani!

Sezonul de ciclocros programează două zile în Poiana Braşov - 24-25 oct. şi alte două în Zărneşti - 26-27 oct. Campionatele Naţionale, conform celor afişate pe site-ul Federaţiei http://www.frciclism.ro/index.php?view=calendar&catid=18%3Aciclo&option=com_simplecalendar&Itemid=50

.

Eu am trimis, acum câteva zile, un e-mail persoanei de contact cu rugămintea să îmi comunice dacă vor fi organizate şi curse pentru amatori în plus faţă de cursa anunţată pe site. Nici un răspuns.

Apelez şi la voi, cei care aveţi legăturI, cunoştinţe la cluburi, poate aflăm ceva date şi vom putea să ne facem programul pentru săptămâna viitoare.

NUMAI BINE!

• Upvote 1

Bravo Savuts! :)

Si eu as fi interesat, in special de toate cursele la care este permisa participarea cu ciclocrosul. Ma refer la toate cursele, nu numai la cele cu traseu si regulament de ciclocros! Stiu de Prima Evadare, stiu de nationalele organizate de Federatie, dar altele mai sunt? Se poate face un topic separat in care sa fie enumerate cursele, un fel de calendar competitional 2014 pentru ciclocros-isti? E cam greu cu aflatul informatiilor despre cursele de mtb in care sunt permise ciclocrosurile, vad ca deocamdata sunt o categorie tabu, din pacate. Spre exemplu, am cautat in regulamentul cursei Comana Park Trophy sa vad daca este specificat ceva dar nu am gasit nimic. Am trimis un mail la organizatori si mi s-a raspuns dupa vreo 3 zile ca nu este permis ciclocrosul, ca n-ar fi corect fata de cei cu mtb (nu am inteles de ce).

Mai sunt curse care se pretează la cyc, însă regulamentul de organizare/participare impune mtb.

În trecut am reuşit să determinăm un organizator de curse mtb să ne facă şi nouă categorie, altul mi-a spus că pot veni cu cyc-ul la cursa de mtb numai că nu voi fi premiat dacă ajung pe podium. Anul acesta am ratat PrimaEvadare şi m-am dus hotărât şi pregătit la Comana Teamexpert pentru că regulamentul lor specifică doar "bicicletă echipată offroad". La anul, prima cursă vreau să fie la Gârboavele; din poze şi filmări, mi se pare că este bun pt cyc. @@basso a fost acolo, dar cu mtb-ul.

Eu mi-am luat concediu săptămâna viitoare, acum vremea se anunţă bună, fără ploi la faţa locurilor ostilităţilor şi voi fi acolo cu CYCLO al meu.

Mi-ar plăcea să aflăm până atunci ceva despre programul curselor.

Toate cursele sunt la Zărneşti acum, fără Poiană? Pentru amatori: joi, vineri şi duminică. Cu taxă şi mtb-uri la grămadă. Oare o fi corect faţă de cei cu mtb? :-J

Alta surpriza ca sa fie discutia ontopic. Nu se mai tin campionatele la Zarnesti ci la Poiana, dar pe 1-2 noiembrie. 

Vineri-cupa vectra, Duminica -camp nat de cx = ambele au si categ de amatori.lnscrierea se poate face si la fata locului.Zarnesti.