Sandor_B

Ciclocros in POIANA BRASOV + Nationale

Recommended Posts

Dupa programul de pe site-ul federatiei maine ar trebui sa fie Cupa Poiana In Poiana Brasov :) . Poate ne spui si noua cum a ramas pana la urma

Doritori pt participare  vineri sau sambata ?

Cupa Poiana am inteles ca s-ar tine saptamana viitoare dar nu e nimic sigur.  Se pare ca tot calendarul competitional pentru ciclocros e in ceata.

Da,am auzit si eu ca s-a mutat saptama viitoare.Si am auzit si de 'ceata' :))

Ţi se întâmplă să ai o pasiune, de orice natură, cu care trăieşti şi pentru care aduni şi cheltuieşti bani, timp, energie etc.

Pe forumul acesta, cei mai mulţi suntem legaţi de pasiunea comună pentru biciclit, ciclism sau cum vrea fiecare să-i spună, însă doar puţini sunt cei care vor să iasă din rândurile celor mulţi; ciclocrosiştii sunt puţini, dar aparte.

Poate că te loveşte damblaua asta când nu te aştepţi şi atunci începi să concepi planuri, strategii şi, cumva ajungi să intri în posesia unei „cursiere cu crampoane” şi, de aici înainte, începe nebunia. Te uiţi la curse de ciclocros, în livestreaming sau replay, citeşti şi te cruceşti ce fac nebunii aceia cu biclele lor „cornute”. Totul arată însă a distracţie, mai ales dacă eşti tipul omului sportiv, care a practicat ceva sport la viaţa lui – bicicleală şi alergătură pe tipuri variate de teren, căzături, urcări cu bicicleta pe umăr, coborâri, treceri pe la standuri – asta pentru cei atraşi de ramura sportivă, ceilalţi posesori de cyc fiind atraşi de versatilitatea tipului de bicicletă.

Mi-am procurat un ciclocros acum trei ani, unul cu mai puţină latură sportivă şi mai multă alură multi-scop, dar pentru curse nu am ţinut cont de greutatea şi materialele componente şi l-am dus unde m-a dus şi el pe mine.

Anul acesta am decis, încă o dată, să merg la campionatele naţionale de specialitate doar pentru a bifa o primă cursă cu CYCLO al meu pe un traseu special de ciclocros. Oportunitatea a venit şi mi-am rezervat câteva zile de concediu special pentru aceasta plăcere, care tindea să se transforme în dezamăgire din cauza nebuniei create în FRC.

Aici, pe forum, au fost oameni care au postat şi au încercat să facă lumină asupra ceţei în ceea ce priveşte locul şi orele de desfăşurare ale curselor. Eu mi-am luat bicla şi m-am deplasat „în cantonament” la 50 de km de Zărneşti cu speranţa că programul anunţat prima dată pe o pagină de socializare va fi pus în aplicare şi nu va fi nevoie să alerg în judeţul Braşov pentru a mă da şi eu cu ciclocrosul pe un traseu adecvat. În „cantonament” nu am avut conexiune la Internet şi cu ajutorul unor prieteni, am aflat programul curselor de la Zărneşti. Vineri am plecat spre locul ostilităţilor cu bicla pe maşină şi cu speranţa că voi fi mulţumit de alegerea făcută. Am sperat şi... am câştigat o medalie de bronz la Cupa Vectra – Memorialul Ioan Mogoş de vineri, cursă la care s-a dat startul la amatori decalat cu 1 minut faţă de elite (4 ture la amatori şi juniori, la cei mari au fost programate 6 ture). La amatori am fost 9 înscrişi cu ciclocros şi mtb, locul 2 revenind unui tânăr cu 29er. Traseul marcat de oamenii inimoşi de la Torpedo m-a încântat, era ca la cursele de dincolo, din lumea bună.

Primul care m-a întâmpinat cu plăcere şi m-a invitat la vestiare şi pe traseu a fost chiar d-l antrenor Grosu. Tinerele speranţe de la Torpedo stau toate pe lângă Eduard care se plimbă de colo-colo, îşi face ritualul său, mai aruncă o vorbă „dulce” către unul şi se comportă ca un adevărat sportiv-model. În trening şi tricou de bumbac îmi vine greu să cred că el este multiplu campion naţional, legitimat şi în Italia, mai ales că aud cum este alintat de ai lui, tot cu litera G începe. Mă dau pe lângă bicicletele aliniate lângă zidul clubului, admir două cyc-uri de campion naţional, casc ochii la cauciucurile şi presiunea din ele. După două ture de traseu de unul singur, mă bagă în seamă d-l Grosu, îmi spune că startul se va da la ora 15 şi asteptăm să vină arbitrii ca să facem înscrierile. Vin şi ei ultimii după ce se adună concurenţii şi spectatorii. Atmosfera este plăcută, vreme faină cu soare, lume deschisă la glume, elitele fac o tură de traseu şi trec pe roller-e.

Ne adunăm la start şi începe! Cei cinci de la elite/under23 pleacă tare, mă uit după ei pe turnanta stadionului şi în câteva secunde înghit metrii de pe linia dreaptă şi dispar pe porţiunile virajate. Nu e timp de privit, vine rândul amatorilor să ia startul deodată cu juniorii. Mă lansez ca nebunul în urmărirea copiilor pe cursiere vechi cu roţi profilate şi cu toate că gâfâi cu limba scoasă, sunt depăşit de câteva mtb-uri. Trag înainte ca un disperat, după primele două ture încep să cred că sunt neica-nimeni între nişte concurenţi care par că merg pe şine, însă îmi revin repede şi dau mai departe la pedale hotărât să termin cursa. În ultimul meu tur, pe la jumătate, îl văd în urmă pe Edy, nu-mi dau seama când ajunge în spatele meu şi spune ceva cu „dreapta”, eu ies de pe potecă pe iarbă şi ... dus este! Se termină calvarul trepidaţiilor şi transpiraţiilor şi se liniştesc unele spirite războinice; eu tuşesc în continuu din cauza lipsei posibilităţilor de a bea destul lichid din bidonul cărat pe biclă, mă culc pe iarbă şi astept sosirea elitelor. Edy Grosu câştigă detaşat, pe locul doi vine omul de la Tuşnad cu o pedală în buzunar, supărat.

Nu durează mult şi se trece la premiere, d-l Grosu este încântat că au fost 9 participanţi la amatori după ce anul trecut au fost doar 3, mi se înmoaie puţin genunchii când sunt strigat pentru locul trei la amatori.

DSC02168.JPG

După premiere cu medalie, diplomă şi produse (toate fără taxă de înscriere) părinţii lui Mogoş ne cheamă la masă cu cozonaci şi cola – să fie primite pentru sufletul lui! Emoţiile se adună încă o dată după ce a fost ţinut un moment de reculegere. Eu, fără aparat foto, umblu după campionul naţional să am o poză cu el, se rezolvă repede tot din partea lui, binevoitor şi modest.

DSC02155.JPG

Plec spre casă cu gânduri bune şi cu o confirmare că duminică programul va fi respectat, după ce mai mulţi din organizare ne întreabă dacă venim pentru cursa de amatori.

• Upvote 8

Mircea100%, mulţam pentru aprecieri.

Părerile de rău acum apar, pentru că nici nu a început bine şi s-a terminat sezonul competiţional la români. Oficial, în calendarul F.R.C. au fost 4 (PATRU) curse de ciclocros până la campionatele naţionale. Discuţiile pot fi interminabile cu privire la subiectul în cauză, că la noi iarna nu e ca la ceilalţi, că nu sunt competitori, că nu sunt fonduri... nu ştiu, poate ştiu alţii. Dacă ar fi vreme bună încă o lună şi ar mai fi organizată o cursă la sfârşit de săptămână, câţi amatori cu cyc ar veni la start?

Poate la anu'! :)>-

Traseul marcat a fost excelent, linii drepte lungi dar şi porţiuni virajate cu întoarceri la 180 de grade, cu urcări si coborâri scurte şi aproape verticale, o săritoare de cca 40 cm înălţime pentru obligativitatea descălecării, o bucată de caţiva zeci de metri pe un fost traseu de cale ferată cu traversele scoase şi cu pietre pe margini, poteci mărginite de movile şi gropi. Foarte fain!

Ce bine ar prinde si niste poze cu traseul de la Zarnesti sau o filmare. 

Bravo coane ! 

Cu siguranta as fi venit si eu daca In aceeasi zi nu era si Cupa Olimpia

Joi,vineri si duminica mai sunt curse In Poiana.Pot sa merg doar duminica,daca mai sunt doritori poate umplem o masina cu ciclocrosisti si apaucam Intr-acolo.Ei ?

PS

In caz de 'forta majora' as putea sa merg si vineri

Mersi boierule!

Eu nu mai pot merge şi săptămâna aceasta, treburi ale casei.

Succese pentru toţi care puteţi să mergeţi la curse!

Astazi a fost Cupa Poiana iar maine va fi Cupa Poiana Unior. La amatori e cu taxa (40 lei de etapa ). Parodie ... Tiganie intre tabere...stim noi care.... Campionatele de la Zarnesti " e false " :)) . La mine, ghinion total: dupa prima urcare...prrrrrrr....monoblocu' muci. Am dat 40 lei sa fac un tur....pe jos X_X. Gust amar din toate punctele de vedere.

Ne vedem duminica.Repara-ti bicla pana atunci   ;)

<Ce bine ar prinde si niste poze cu traseul de la Zarnesti sau o filmare.>

Cererea primeşte oferta: https://d.transfer.ro/transfer-transfer_ro-06nov-2bd568.rar de la ai mei, cu traseul, cu numerele de concurs, cu acţiune B-)

Poze stilate, focusate, de prim-plan de la baieţii Plimbăreţii, cu mulţumiri: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.347637395381096.1073741830.280371055441064&type=1 . Unul dintre ei a avut şi cameră pe ghidon, dacă doreşte recunoştinţă şi admiraţie nemărginite, poate da un link la filmare.

Şi o istorisire de la Marc Sandu, locul 2 la Cupa României pentru mtb: http://www.freerider.ro/mag/o-duminica-la-zarnesti-sau-descoperirea-ciclocrosului-60636.html

LA MAI MARE!

(la a doua editare, a dispărut citatul lui Trevizes)

Frumoasa povestire! Felicitari pentru rezultate! Salutari sustinatarilor tai cei mai infocati si ma refer aici la familie pe care am remarcat-o si la mai sus pomenitul eveniment de la Comana(traseu de MTB) unde am iesit la 1s in spatele tau pierzand astfel podiumul. Daca poate la acel moment am fost un pic dezamagit de situatie imi dau seama ca chiar nu am avut de ce. Imi pare sincer rau ca nu am interactionat mai mult dar probabil ca o sa ne mai intalnim si la alte evenimente si o sa ne cunoastem mai bine.

Felicitari!

• Upvote 1

Mulţam fain pentru gândurile bune!

Ai fost şi la Zărneşti, că după numele reale de buletin, nu am recunoscut pe nimeni de pe forum?

TOATE CELE BUNE!

Campionatele Naţionale de Ciclocros, în zilele de 08 şi 09 noiembrie 2014, în Bucureşti, Parcul Tineretului.

http://ciclocros.besaba.com/ E pe bune? Pregătesc talanga pentru atmosferă? Există liste cu înscrişi, la amatori şi legitimaţi, traseu, taxe etc.

In Romania doua federatii de ciclism isi disputa legalitatea, cea a lui Novak versus cea a lui Plugaru. UCI a lasat federatiile din Romania sa-si transeze singure diferendul. 

Si pana atunci ne bucuram de doua campionate nationale si mai mult, pentru amatori exista sansa teoretica de a fi dublu campion national in acelasi an la aceiasi disciplina!!! Unic in lume!!!

Si pana atunci ne bucuram de doua campionate nationale si mai mult, pentru amatori exista sansa teoretica de a fi dublu campion national in acelasi an la aceiasi disciplina!!! Unic in lume!!!

Ai dreptate Hcampian asa ceva se poate auzi/vedea numai in Romania si poate in vreo tara bananiera. Mandri ca suntem Romani. Oricum sa ne traiasca Simona Halep  :)