Traveller

Întoarcere în Banatul Montan

Recommended Posts

Ziua 3:  2 august

Traseul: https://ridewithgps.com/trips/99050862

Azi a fost ziua de mers la Dunăre pe șosea. Ca să n-o lungim inutil, ne-am dus cu mașina pînă la Naidăș, iar de acolo am purces spre vest, de-a lungul Nerei.

y4mRH1X_JH3U0UoiV0ZXLhUq9dO1W3SoAGkVq7SN

y4mMb655vZyNaYNe8t-xacFP-6tnCzFW65A91Pqx

Dacă n-am ieșit pe poteci și la pădure, n-a avut acces la fragi și mure. Dar am găsit pe marginea șoselei tot felul de alte fructe. Ăsta e numai începutul.

y4mh_qgDC6aS0PHZZ-uhG2MbMC64ARBYXg2wyDk-

Mal plin de cuiburi de păsări, chiar lîngă drum.

y4m32_erpLTqCBbzLX6v77x076Wespq7DDHHH_QO

La km 11, înainte de a ajunge în Zlatița, trecem Nera și continuăm pe malul ei stîng. Rîul devine, de aici încolo, graniță cu Serbia.

y4mdY-EZ-gxbvTn6rf_hI58Z3K367xSWlcJCPMsW

y4mBDzT7f_Bpt6pkQsnaLjN8fw-E6PPNVzRL2zcm

Fronton de casă în Zlatița. Aici am și oprit la un magazin mixt cu terasă.

y4m_MR4CDzUGP3uc8w4s7VzEFIvOBXIdORd0q1Cw

Numele satului provine, cel mai probabil, de la reflexiile apusului de Soare în apa Nerei, motiv pentru care sîrbii i-au spus pîrîul de aur (Zlatni Potok, Zlatica - de la zlat - aur, în cam toate limbile slave de sud). Există și o mînăstire omonimă, pe care ne pusesem în minte s-o vizităm. Ea se află la intrarea în satul următor, Pîrneaura, pe un drum de macadam care trece printr-o pădurice. 

Din păcate, poarta era închisă. Aspectul în prezent, renovată:

y4moNeoDMqgwavM2Jvo1_aMW0qlJ9_dv4bZKl32J

Aspect anterior renovării, imagine preluată de pe https://www.welcometoromania.ro/DN57/DN57_Manastirea_Zlatita_r.htm

Un document din 1775 menționează anul 1496 ca an de ridicare a mînăstirii.

De remarcat presența unei intrări prin lateral și lipsa pridvorului, cu care ne-a obișnuit arhitectura bisericilor în stilul valah de la noi.

zlatita.jpg

Revenim în șosea pe sub tunelul de vegetație care ține răcoare.

y4mtkwRKm4e6rhC95fL2ngAsIU-Ab7QijUozYhYS

La ieșirea din Pîrneaura, Leo nu rezistă tentației de a se înfrupta din corcodușele mari și coapte. Îl susținem și noi în demersul său.

y4mxBGfT_B-0Q_yGW-4RisWlwu1IIAPpqvqSMYrL

Drumul nu e chiar plat, între Zlatița și Socol șoseaua ba urcă, ba coboară.

y4moBTPxjjfhTbfvbnQGTsjNnKf0f0z9DmVlHNFn

y4mDuecDQ8YIPGpHFJf-Bk3V9pIG8f4VyRHLq5if

Urcarea se oprește la ieșirea din Socol. Ne mai oprim la umbra unui prun, stăm la palavre cu un localnic ce ocupa temporar postul de cioban pe lîngă o turmă de oi.

y4mKuxfTvzdf7S3KXl4Yl4Ofi66R67ZrpgCh02Ch

y4mw2vG7RfU4rsIHfHBmG9d1s57AHIbZ3PjvxKLv

Pe lîngă faptul că juca fotbal cu Belodedici (de loc din Socol), omul ne anunță că ne apropiem de Baziaș și de intrarea Dunării în țară. Foarte bine, că de aia și venisem pînă aici!

- va urma -  

• Upvote 5
  • Like 3

@Traveller

I-ati intrebat pe localnici despre perioada embargoului asupra Iugoslaviei de la inceputul anilor '90? Mai au noastalgia acelor vremuri, cand invarteau banii cu lopata si cand, fara nicio exagerare, isi aprindeau tigara cu bancnota de 100 Marci germane, pe care o aprindeau cu bricheta?

Bucata de la Naidas la Dunare am parcurs-o pe bicicleta in iulie 2014. Atunci amintirea embargoului era inca proaspata, cu relatari de genul "Ohoo, ce bine era. Treceam Nera prin vad cu tractorul si doua remorci incarcate cu marfa, vindeam tot in juma' de ora in piata la Biserica Alba (Bela Crvka)".

Nu in ultimul rand, felicitari pentru tura si multumesc pentru disponibilitate. Asteptam continuarea.

P.S. Daca tot am ajuns la Belodedici, daca nu ma insel, a fost primul fotbalist care a casigat Cupa Campionilor Europeni (actuala Liga a Campionilor) cu doua echipe diferite, respectiv Steaua Bucuresti in 1986 si Steaua Rosie Belgrad in 1991.

3 hours ago, gibonu said:

I-ati intrebat pe localnici despre perioada embargoului asupra Iugoslaviei de la inceputul anilor '90?

Nici n-a fost nevoie să întrebăm, că omul și-a deșertat sacul cu povestiri despre tot, inclusiv despre comerțul cu sîrbii și despre cariera lui de fotbalist în diviziile inferioare. :) 

Ziua 3: 2 august - continuare

Ne-am suit înapoi în șei, am dat 2-3 pedale pe fals plat în coborîre... și am tras pe dreapta să căscăm gura!

y4m3wXwkieDf1KwdTa8omrU4u6MVnezqiY_hTHYM

y4mKjZ0FzI0Ht1E71k5L02p0lC-sOTgIKQqZK1ft

Odată ieșiți din visarea în care apariția Dunării ne cufundase, am lăsat bicicletele să curgă la vale.

y4mOQ0QioeRHeCqMERjdds8zb3E87AY0butdBVEJ

y4m6pRu9YSAytLJ_Cfb889jN5xb1r5l3rrBFi4Uj

y4mwnEa9O0a7GWO0DmWtMoeSHeKbn-2n2N65JHf2  

Intrăm în Baziaș.

y4m5E3mODu8I7YI91Eo9DZ6-LJrsyytilAXiCbWI

Panoul ăla mi-a adus aminte de rubrica radio Cotele Apelor Dunării.

y4mDS_fIVnTK6mVqZgq6iSTM2jmtsHCgoO6bIqid

Am vrut să ședem la o terasă, dar părea părăsită.

y4mQXD3HFRBPCmC7US-E7NrqGwlwmqvCH34b_f0T

De pe ponton se vede Portul Baziaș.

y4mhbg8K_ihWX8zAtVeL6Wl32FFlRUihyfpUZCy4

Pînă la urmă ne-am mutat tabăra mai la vale pe stînga, la Pescărușul Vesel.

y4mcDFFDIZ1etmf9yT4Nn1rnDq01_8M2-CTxaXsV

y4muVEfLgrZ6pbCbAdrkkInFYq7BbN2ut72E73u3

Lenea tipică locului și momentului respectiv - vară, cald, liniște, malul Dunării cu o briză leșinată...

y4mR7DCVktUAQOK85_VSDsGJLFpBEqJY3-BFwGig

De aici am considerat că ne-am făcut damblaua și am făcut cale întoarsă. Care a însemnat urcarea spre Socol și seria de mici dealuri pînă Zlatița.

Reîntîlnire cu Nera.

y4mFyg-vs9D4wH4RVHbLM5a6LfiGYLZFbvvCXdzJ

Cum mergeam noi alene spre Naidăș, pe partea dreaptă a drumului a apărut un corcoduș pe care n-ai fi dat 2 bani, mai ales comparîndu-l cu rudele lui de mai devreme.

Avea ăsta niște fructe cu aromă de caise și deosebit de dulci, încît popasul s-a prelungit peste așteptări! :D

y4m3PT7AjHm9CpFCXSVyLQmj9Tq6MQ5Y5zpZR7U2

y4mSVkz0bej0bAAI1bn37tXxTfQFJymJWuCF_8IY

Ne apropiem de final, Soarele cată spre Apus.

y4mS6BSjgRwAc_hm94uwfENhm4fofC3DD9l2zqt1

y4m6cV0dnfmxFBdVVcwXA9p5Mt2TYmnx6vhZPQPj

y4myWgerZahS6BGjVIwLG_bSiOf6FwERjRTrA9hQ

Final pe scurtătura care ne duce la podul deja cunoscut, de la intrarea în Naidăș (pe care venisem și dimineață). 

y4m-ibPZhgfqd4sbOgBlNMhRGGxKsTQ0H31xwM42

• Upvote 5
  • Like 4

comentariu' meu (de constipat - și la propriu și la figurat) e in dulcea limbă turcă. Un singur cuvânt.

p.s. am lipsit motivat zioa asta. Da invidia n-a lipsit.

• Like 1

3 hours ago, MaC® said:

Da invidia n-a lipsit.

În schimb, tu ne-ai lipsit.

• Upvote 1

7 hours ago, Traveller said:

Cum mergeam noi alene spre Naidăș, pe partea dreaptă a drumului a apărut un corcoduș pe care n-ai fi dat 2 bani, mai ales comparîndu-l cu rudele lui de mai devreme.

Avea ăsta niște fructe cu aromă de caise și deosebit de dulci, încît popasul s-a prelungit peste așteptări!

Eu de felul meu nu sunt asa prietenos cu fructele, dar corcodușul ăla îmi va rămâne în memorie. La gustul fructelor eu adăugam ca beneficiu si timpul cât nu stăteam in șa. După trei zile de pedalat, s-a instalat durerea. Dacă am rezistat toată ziua, durerea s-a instalat brusc si violent. Orice pauză era pentru mine necesară si binevenită. 

Chiar ne minunam ce bine am mers, mai ales la intoarcere, când tura era preponderent în urcare. Eh, ultimii 10 km, au fost un calvar, asa că pentru mine corcodusele alea au fost mai mult decât delicioase.

• Like 1
  • Thanks 1

Ziua 4: 3 august

Traseu: https://www.komoot.com/tour/870483331

Azi bicicletele rămîn în curtea pensiunii, pentru că avem programată o drumeție în Cheile Carașului.

Traseul începe din parcarea de lîngă biserica Sf. Maria din Carașova, unde am lăsat mașinile.

y4mjLJXnK8qcvuDlsExt62EUq0JhduVIe_ESSYRX

y4mOFGTLmjkr3v65VeAe2BcNFSGHxzanVa9MiQta

Sub podul pe care trece drumul național spre Reșița am oprit să facem prezentările oficiale: noi - traseul, traseul - noi!

y4m-oo951bTazrgIk6BOlj-0qdHIUjPXkTQff24Z

Și trecem pe malul stîng al rîului, urmînd triunghiul albastru spre Poiana Prolaz.

y4mLUjwlb_K36PaqI7MuGR6tVRBIHbslC3tCNmSS

De noi s-a agățat și un cățel din Carașova, care probabil că era obișnuit să conducă turiștii de-a lungul malului stîng.

y4ml0iDFmMswifxPdZWbxmkdqJZjS1F1R8iQEmlr

y4mFugFzVPkm95WfXEiNBObfxHYumsVoVGYja32R

La un moment dat, deasupra potecii se desprinde o potecă spre peștera Văleagă.

y4mpH8xDnvtVL1muRmGdZNZ5rro7nrSGqPbQjBxG

Băieții revin, cu tot cu cîine, și continuăm. Poteca intră între pereții de stîncă.

y4mdyY-blUCPuopTY7lcLrMM94c15Achdzmub8LR

y4muzVDGoQ50flh2crQez0MTn0uRcpFg10hoOPPA

De cele mai multe ori aflată la înălțime față de rîu, poteca mai și coboară din cînd în cînd la firul apei.

y4mxZWCfOciPlNZTxu-ucEdLETzg65Qh6edRDgV-

La 1 km de Carașova oprim într-o poieniță, loc de popas pentru drumeți.

y4msfqC0U9gadVJCHvgAYEZenz6TIOVKZ9AvcF80

y4mvLwdVCYvVFWwXYIPCjUyKWhFFl4JKSHRlFpDJ

y4myMDjg43MKhbHbAsujhoT_-HAXlMtXrnhj_haO

y4m7ZVZubBSPQ2JqvvBEcIklw-SXTiudFMgP_Sx7

y4mK3hvtxOZinGi8i2gSsHqEUye9nPvZeP8_mvQ0

De aici poteca urcă scurt, abrupt și va rămîne la înălțime față de rîu pînă la podul spre Iabalcea.

y4m_2r46cLDahUIhUmddAUlmobzwDAJhz7Rg22Jt

y4mqYHrAsw2qmJoq9JUbD35KItdDYm3M5dyyRtBF

Nu mai știu încotro să întorc privirea și obiectivul foto, peste tot e tare frumos, și mai trebuie să fiu atent și pe unde pun piciorul.

y4mt15u3DtOqaCcBq6akHg5QZMMgRhXFYWpS5Buj

y4mvAkO9mv-3HT6ehJH6Z5pdTOt17nk4FqfyuAyB

y4mEJXx_dzM2TN1wf6DyuQZalpmV1l9Y4h5VhhZr

y4mZjoa82aY77nr_DLRF6aOQQOor0P2AO1tB6SSI

Începem să ieșim dintre pereții de stîncă, poteca pierde altitudine și ne duce din nou spre mal, către o podișcă pe care urmează să trecem rîul în poiana Prolaz.

y4m5xbzWlurD94vL42Ktupdsnm-ulV_LeZfziHXC

- va urma -

• Upvote 4
  • Like 5

Ziua 4:

3 august - continuare

Alte impresii din chei, de la coechipieri.

y4meahk4KLt_n1VQozkBQcmuBiKh0Maf7UteBMgK

y4m9CKCrvo9U5yIWEHYjW5N8WQqMOEx8oik-Cf8O

y4mTm90U0E7K5KCUcrOpa9y5ODConpNrdW2cEG0B

Peștera Văleagă, văzută de aproape.

y4mOV6EjaUjF87nalvLBoOi-KTJzPCNQ_vRKrqD6

y4mfbcHYcFbg1kuFMLY9J2BZQ90BVFNXi2IBa2Da

Poiana cu popas, înaintea începerii urcării de pe malul sudic.

y4mWmLbmt0XI9xqpSI3uPa1emwedJHxTiSvXGHAj

y4mE6tMsQ1S9KZj_Ne9SoF8m1JsZ-iqVZZQifHme

y4mVscy7HZ_z9Mp-wFaS8xQvkIaA8xIG0DObiq-c

y4mLL-N4G_aCQbqPP0BpretXr9jQu6KVQDQc3KrB

y4mZK3-7nUXn9cAADBvkj2BmdCCPh6mwyFu1ysP0

• Upvote 6
  • Like 3

Ziua 4:

3 august - continuare

Poteca iese dintre pereții de stîncă și ajunge din nou la malul Carașului, unde traversăm pe podeț în poiana Prolaz (trecere, în sîrbo-croată).

y4mwBQOaYl0H0U0-zLTVdze0JSxwfwaFcxJHkfpz

y4mOGWzgEUuyBDQzA3_Xk15UWbgXEHZeFfCMFKEr

Din poiana asta se poate ajunge:

- spre N-V, pe deasupra Cheilor, la ruinele Cetății Turcului și de acolo înapoi în Carașova  (adică traseul nostru)

- spre N, către satul Iabalcea, intrînd pe Via Transilvanica

- către E, tot pe deasupra cheilor, spre peștera Comarnic.

Am șezut nițel pe iarbă, împreună cu cățelul care ne-a însoțit pînă aici.

y4mrb-etxaXX4GKf6ttIWtM_6TEA7zvTXird24lc

y4mXxlSHQpiKZJWE28aqdCQLrXJ3gY2aai0A8mid

Odihniți, salutăm turiștii care mai treceau pe acolo și ne angajăm într-o urcare abruptă pe triunghi roșu. După 200 m scăpăm de rampa care cocheta cu 30% și facem stînga pe poteca spre Cetatea Turcului. 

y4mhaVDvrDtl1iS39q2BBSxJ8YURfV8FXH597i2P

y4mNPhqM9Zc83mKB4WMiwkAPpqr1DJp9EIU0G71E

De aici încolo privirile ne vor fi atrase de multe ori spre abruptul cheilor din stînga noastră.

y4mYSWAL-DsXcLqzvSqR9WcYJ2M3ndmUP_S6qPoy

y4mZfI90qnoEsZX3KF0mgUMeph1jczZVVlU6KGQa

Ieșim din pădure și înaintăm prin fînețe.

y4m1qd57RAMGCFjrYJUEP50PdGDqqnXmUiYy-Rg-

Punct de inflexiune lîngă un canton, unde drumul spre Iabalcea se desparte spre dreapta, către N, iar noi facem stînga către V. Toată lumea e cu nasul în hărți.

y4mlmpOYAQXrQdZ_G4Ou0gONFnkMr0QXAbP3UMXq

Urcarea e cam gata, mergem pe curba de nivel și căscăm gura la hăul din stînga.

y4mg-QmVAk3lh5wLVMX4JNyw819GYdo4cJD1vzcT

y4m0CDOJGDhhFQ1GZ9DjjFotUeD6RK0TlU48fhIA

y4m1SJ0ywzZR1QS1lVYr8ZLUGDe4_oKr3tHvwp-R

Un stejar respectabil oferă din umbra sa Cavalerilor Apocalipsei.

y4mEG0SM1mZK-SXdgeVeWiCl4QU2-N-Wz8wBP1ce

Umbra lui a picat la fix, pentru că soarele începuse să ardă serios.

Ne apropiem de cetate, iar pînă acolo dăm de un punct de belvedere amenajat.

y4mv5s-QFKJQPcOsCZv9K0sL3lapW7b0EAxsFRr0

y4mRfm3FFqGQXDr0XUgooAEOutADFeAU9OjqnLlG 

y4mRu8tA_MdGIWg07cv1bhu_GsrmrbCHROViWhpv

Zaglavac e chiar dealul pe care se află cetatea, la o altitudine de 400 m. Iniţial acolo fusese un punct de observaţie folosit de romani, poziţia sa strategică fiind una foarte bună, la marginea Cheilor Caraşului şi cu posibilitatea de a supraveghea drumul care trecea prin zonă şi trecătorile montane.

y4mH1d6377bBkD7EcAV_e3Dqlqr2FRWRmwqyhHrl

Cetatea fost atestată din anul 1200 sub denumirea de Cetatea Regală (Castra Regalis), apoi în 1323 drept Castrum de Crassou. Distrusă şi reconstruită mai târziu de către turci, ea avea să facă parte din sistemul de fortificaţii al Banatului. Până astăzi, numele sub care este cunoscută de către localnici este de „Turski grad” (Cetatea Turcului), amintind perioada stăpânirii otomane.

Am escaladat cîțiva bolovani și ne-am învîrtit prin interiorul și pe meterezele ei.

y4mXXe21BEInyPiCNNd0DTh3xlCiJG-GL9u7q5FK

y4mFpcY68zmEAE9M0Gy_L2jMJtjWWWGYVMo6zXHC

Această cetate se întindea pe o suprafaţă de 2.500 mp (azi rămînînd exploratorului doar 1000 mp) şi avusese iniţial o formă ovală, fiind alcătuită din blocuri mari de piatră.

Pe latura nord-estică are două şanţuri de apărare săpate în stâncă, aceea fiind de altfel şi singura cale de acces. Zidul de incintă, din care se mai păstrează unele fragmente pe latura de nord, are grosimi cuprinse între 1,7 şi 3,2 m. Interesant de menţionat că în incinta cetăţii se observă foarte bine şi acum urmele unui rezervor circular de apă, despre care o legendă locală spunea că ar fi fost un puţ săpat în stâncă până la o peşteră situată mai jos de ea, existând în acest mod o sursă permanentă de apă pentru cei aflaţi în interior.

y4mLZ28BuCDmH-D8Rlm0PUbboOooY94uLvnBVxrW

y4mnAH-sr6r5YJfgVq8MAzPWMlrlqHXgbkYtmTz1

De la cetate se coboară printr-o pădurice, pînă în șosea.

y4mVXastUBW8-qluebuK2n35Yr7fZOtF6K5e1v7R

Haiducii coborînd și cîntînd de mama focului pe stînga șoselei. :D

y4mX_Hh69IOVyGqrk9vjRQb_zTiIZ9MkdN_ouVD4

Vedem și Carașova de deasupra, înainte de a coborî pe străzile ei.

y4mqg_Y0QIB5ROj-gDSOlhd0jqegKfCP9c5VE6Z-

Bine ați (re)venit în Carașova! De aici ne-am întors la mașini și acasă în Ilidia, cu tolba plină de amintirea spectaculoaselor chei ale Carașului, un loc de neratat dacă veniți în Banatul Montan.

y4mLWD5Ss0A_JsYJVdd4MwoE5r0fACIf56yJjdWe

• Upvote 3
  • Like 5

Ziua 5 - 4 august

Traseu: https://ridewithgps.com/trips/99050867

A fost o zi dedicată unui tur al munților Dognecei.

@BodoC a lipsit motivat, pentru că...

On 9/9/2022 at 7:07 PM, BodoC said:

După trei zile de pedalat, s-a instalat durerea.

Traseul a început din satul Secășeni, din care se iese printr-o urcare și coborîre destul de abrupte, dar scurte, în județeanul 581 spre Reșița.

Drumul urcă lent pînă în Lupac, după care urmează vreo 3 km cu medie 3%.

Vine momentul în care lăsăm bifurcația spre Reșița în dreapta și purcedem să urcăm vîrtos spre stînga, pe DJ 586.

Aici un șugubăț a mînărit indicatorul spre Ocna de F(i)er. :D

y4mhyvzsCyInHy_6vESt1xT_9QXOurUhC22ggcpG

Începem urcușul pe asfalt, ceva mai susținut.

y4mC9rGub7ZrfSN0oZWhIGBPp8askTHu2SP839G0

y4mnM4CUnwjrZJR7Ae_JuzkzIACeBuaxsq5CDXtC

y4m2P8xADZONkq_-635j6WyOUmOuZSPvhSxFq8Ei

y4mwwqQkheCXNkhhCAmkoZhL2VH5is_JvwA_z2em

După 2 km urmează o porțiune relativ plată, în care depășim o groapă de gunoi, iar asfaltul se termină și intrăm în pădure. 

y4mP2g-C0qZhPzIuqEMSFpc9V3jlK4XpxgVY9rkW

y4mWc4JoFxY7RL7JeTQ9aMz4U75dPeolBwUGca1M

O luăm da capo cu urcarea, 2 km cu 100 hm, pe alocuri destul de pietroasă.

y4mhPvzkgG4d_BzL38fpZdUDLjszBeOu_fEx2ISo

y4m-hKb6oodwAmgM_C0X4hO5FuGaPEUzhLmlwfgi

Cu asta am terminat urcările pe ziua de azi și urmează să coborîm (mai mult sau mai puțin) fluierînd.

y4mTbaYh7fNix0UgY8aNb_EDErSJFbVCGB0pcm4s

Forestierul se termină în DJ 586A, coborîrea spre Dognecea continuă!
y4mjYAJI1NJnB-rSaxd_j7-fmDfsgcltpqlEy_X_

Pînă pe malul lacului Dognecea se coboară 5 km, și ar fi o coborîre deosebit de plăcută, în umbra pădurii, dacă și asfaltul ar fi lipsit de gropi care apar ici colo, nu rareori la ieșirea din curbe.

y4m0hXqyPW6omVn7xkbY_o4aG0BY292WDcirTvEy

Pe malul lacului e o terasă, la care cu grăbire ne-am prezentat, pentru a suplini deficitul hidric instalat pe urcările de pe dealurile Dognecei (că sunt dealuri, nu munți).

y4mXeQeAS2xxdJgK2-6R4cu-prlmAEzK0X1nkuGa

y4mRNCVuiBYCqS7J9LeFh7CrqWE9T-0yIBKEsw2x

y4mdpy1nATQ3WMnkl195Hgjdt2NAJ-atNOE5cDwq

S-a mîncat, s-a beut, s-a relaxat, s-a tot. Am lăsat bicicletele să curgă pe asfaltul din Dognecea, care la ieșire din sat dispare.

Coborîrea continuă alene, pe județeanul devenit forestier, pe malul pîrîului Dognecea (afluent de dreapta al Carașului, în care se varsă chiar la sud de Secășeni, destinația noastră). 

y4md6rR3qSTcA1c2kK4toQBnB9xWlxTrc7Lg6Mw7

Drumul e foarte plăcut, din an în paște trece cîte o mașină sau motoretă.

y4mRdujFAuiU7LraP_v-yca6Txq3WZ7mzbPf1lS5

y4mGruhzefy5SUH0KhQsd8J1sxwP4AZsM6Rk7W4k

Și ne-am întors acasă, am trebăluit pe lîngă grătar, unii pe lîngă șezlong, apoi pe lîngă masă, pînă cînd au răsărit stelele, frumos surprinse aici de Leo.

y4mQakOc22QA-Q7xaggOo7XnarksoqXAOYKPhQoF

• Upvote 4
  • Like 4

Frumos tare la domniile voastre in tura este 

• Thanks 3

Ziua 6 - 5 august

Azi a fost rîndul unui nou traseu de picior - La Tunele, în cheile Nerei: https://www.komoot.com/tour/873416918

În 2015, venind pe biciclete dinspre Sasca Montană, am evitat Tunelele urcînd peste deal direct în Potoc. Încă de atunci le-am pus pe listă și am vrut să ne întoarcem la ele. Am văzut că unii s-au băgat și cu bicicleta pe traseul ăsta, dar n-aș recomanda - bicicleta mai degrabă devine un minus pe poteca asta îngustă și prin tunelele strîmte.

Am lăsat mașinile în parcarea amenajată după Potoc, înainte de Podul Bei, și imediat în dreapta se intră pe poteca marcată cu bandă roșie, de pe malul drept al Nerei.

y4mIPNq4_UQZbd9bY_hcALGRCClycBeHb9i4v8gD

y4mXFSxAmZtkplY2Pa9UTslyvHrMWZBfHvbTE2QU

Tunelele sunt de maxim 1.80 m înălțime, iar potecă are în dreapta perete de stîncă și în stînga hăul săpat de Nera.

y4mBIPoZNOheGRtM41c5dvW415nrnjL89rABMRbN

y4mGLWUNJsUV6Yj5_3KIbgAQ6eDTY2SQeFMIz8C6

Pașii noștri deranjează locuitorii de drept ai locului.

y4mb7Z4J9juyh2DJyibIth472LUkSpBLYOj72yge

Tunelele 3-4 sunt cele mai pitice și legate cu un mic "vestibul" între ele.

y4mDciu9I3xQLjeOqM45XAOUPcQ996YaPnNsWCMu

Vestibulul are și o ferestruică.

y4mOhJKsGbcTiPBqVJ2D_rVuf5-N4BO5Un6iapis

De aici poteca va ieși dintre stînci, temporar, pînă la malul drept al Nerei.

y4mjsOmyEQwanElfKGG2aV9aB2JaFWcWtQnAdi2d

y4mEuIOIqLE3mXDHXyccW_nJBQnxdsMFvBVlsY3W

y4mSTdNUBxn_Qpz9MfStb6GjP0A-s2Mkr2a7KhHw

y4mwyBkhZulc5cqbbTGYYf4UwscIEpHK1AFIgK2M

Poteca urcă din nou spre peretele de stîncă, urmează o zonă cu lanțuri, unde se deschide un hău în stînga noastră, vedem rîul de sus și peisajul e și mai spectaculos.

y4mZEEDm4zmFTc5kPH3qxD2Mos_Qy1MPMGS6raC8

y4m-vix37Lji3v7VGWfNywext7DSaT4VtseVM99m

y4mRjxOvVe-xmxsv3rwPdGFCAb87Gk_YPy6AMqsr

y4mZZpvD80YoDrVUNtb4FpnJmYSy61s2-IbFw3Hc

y4mbQEiUyGasEcxq_t5zsPoJgaReqmvHkhQEhfWw

y4mm2LS_z4MKwb4pnaP6UaN8txo0QRJsb3pGvz6z

E cam greu să fac prea multe comentarii pe marginea peisajului, fotografiile vorbesc ele singure prea bine. 

y4mRm9Bgi-G4-joPgFqtYMK3KC0MlsNN3-RPIO2v

y4mD0cGl-f8YSMLc3L4dVCiHLCxZzViVEMfnJGsQ

y4mV6QNK3VxJRivy1COuop1cCrLrsZZnAqC9Nsoa

y4mrVKPLNhgLagNcfVZ9oSlW70uoc6V3dzgguIyr

y4m0R3-lQ27lPfzvGP8-3y_6BEm6sBfmYSlTq-Tp

Deja poteca iese complet dintre stînci și începe să coboare din nou spre malul apei, către podețul care duce în Sasca Montană.

y4mx_gNiKnjO-ZlA36UEP_0vT-1EB971KzSebe1t

y4miNNHmXSqzV0zIQCnnea39_j03jhFSH5iDJlRX

y4m2DxVauZ2bvpvHrs_E6rA3ow5x2blH90aDc22o

Într-o poieniță de dinainte de podeț ne-am oprit și am făcut cale întoarsă. Parcurgînd traseul în sens invers ai alte revelații, alte senzații, vezi alte cadre foto. 

y4mSvxCn2q6GJaeZMzLhwY6DTaJhbUcQRN5jgpig

y4mlqyJos98MLNnbyoKbKd7ANhlcthv3nfDcBtSN

y4mZHBhcvJJCljMj6vXl-VYx5sIRWM42DJywraLe

y4mzamUsRpjFW68cCU9bnZP5LQyNm8Kt9dc9bR08

y4m5VQu-7xivyw0_8P5MMkl_avXWIMYv7MMXC0uF

Întorși la Podul Bei, am decis să-i arătăm și lui @BodoC cel puțin cascada La Văioagă, cam singura care are un debit semnificativ chiar și pe secetă. Ca să nu mai zic că o bere și-un păstrăv la camping Bei sunau la fel de tentant.

- va urma -

• Upvote 7
  • Like 1

Ziua 6 - 5 august, continuare.

La pas spre Lacul Ochiul Beiului, carevasăzică.

y4mCa8TbVyStrYYuGqobB_rSYTH8I969_cNfNWcu

y4mGedc344f5uLPZQ2qguaFbLBaM7fjELSuUE4Wk

y4m-4NiLbzuhMxnHov92MkiI3xS9yxY4RnGlLJXH

y4mDrpngQN22Z_PGj79arE1_WEMUT3RBML6KfF3D

Cascada La Văioagă, vechea și la fel de frumoasa noastră cunoștință.

y4mjiK7sidp-MnvJ1pvMqDT0kLjtoBfot88xT_h1

y4mvES4v3L0WNSXonHY7bSUfkmt50D50T1PYBuAE

y4mkj5L_hQ_F3YVT9xxx_GH75FKh75DQk6Vw1hsT

y4mn-TZfB0fHBDVDVPD21Q8KUwx__sn7PU7VDDdd

Pe urmă ne-am regrupat la o masă de la camping Podu Bei, ne-am tras nițel sufletul și am pornit să mai vedem o dată Lacul.

y4mhRsST3D4_HC4o7WpwAvXkm1PEGN5ut-14VKWk

y4mOnnldi4ATyY-txSw2rjsRmxWJzVfAiw9MbfX8

y4m_jOdV-lKXbS-6CDN303dGvUiIIPnSgN7b5Mky

y4mpUYEkIiI_JYTfNzv-YQXYcz-IYfG_hMA1DcHO

Apa pîrîului Bei, trecînd molcom peste pietrele de sub podeț,

y4mVSnfipgscPrSkw_1JGe9sA2ZyjvzZsBaOtxgI

Pe malul lui am șezut și ne-am pierdut un pic în gînduri.

y4mOXn_w_34DdOZ2tpZ3081a2itzx6x6hfJWpSCK

y4ma9C8S1g5yhnGUVce_9xlpsgGjdG1SokBH58Qd

y4m6Thml78j0fgKRXndGztMSv8gWClqHLmWzCsyz

y4mBBCqxRwzxaiANtANAAK8mJ29Ejc_OBOcBDOAZ  

y4mvHPrJashWsi9eG0zhzMraVXPJKMGv7JX28C7P

y4mSFeBdv0xZe0XJpigbxpxYpGSck1ZJiTj9fexQ

y4maquT3oY7KaTEXzX3jczD03SfVsimuvb2i_OFy

Întorși la pensiune, am încheiat după amiaza și seara la focul de tabără al grătarului, apoi sub cerul înstelat.

y4mKfjC-8Xewu9kusZ6CDV-7luNE7drJh3nzKMTL

• Upvote 3
  • Like 1