Guest

Comunitatea Ciclocros

Recommended Posts

Ciclocrosul meu Kona Major Jake. Echipare full Centaur carbon pe 10 viteze, angrenaj compact 50 cu 34 si pinioane 13-29, greutate 9 kg.

Franele sunt cantilever pentru ca la concursuri nu te lasa cu alt tip gen V-brake sau tip cursiera.

Imagine postată

Daca schimb rotile pe cauciucuri slic si pinioane 11-23 poate fi folosita pe post de cursiera.

Astazi Feb. 01 Duminica , fratele vostru a fost in recunoastere pe strazile din Constanta ... sa nu zica lumea ca o freaca constantenii (o frecam noi dar macar sa dam impresia de munca asidua)

Si o poza :

Imagine postată

Da cadru hussar amoeba de mtb .. furca tot de mtb , urmeaza acum sa trec la una(furca) de cursa ca nu prea imi place cum sta roata de fata pe furca de MTB

In rest sunt multumit :)

asta ma gandesc si eu, ca un cadru de mtb + o furca de road/cross = cursiera/ciclocross OK.

de ce?! pt ca furcile astea au un A/C (axle to crown) mai mic si astfel HA'ul (head angle) biclei o sa coboare ceva, probabil de pe la 71grade pana la 72-73grade. astfel de furci au un OFFSET corespunzator unei roti de 700c, iarasi OK. BB (bottom bracket) o sa coboare unpic, OK. :(

ce am scris eu aici sunt doar simple pareri.

Asteptam sa vedem fiara pe strazile din Bucuresti :D Eu am reusit sa completez setul de frane XTR canti :( De abia astept sa ajunga8->

Ciclocrosul meu Kona Major Jake. Echipare full Centaur carbon pe 10 viteze, angrenaj compact 50 cu 34 si pinioane 13-29, greutate 9 kg.

Franele sunt cantilever pentru ca la concursuri nu te lasa cu alt tip gen V-brake sau tip cursiera.

Imagine postată

Daca schimb rotile pe cauciucuri slic si pinioane 11-23 poate fi folosita pe post de cursiera.

Ce schimbator de pinioane ai?

Eu am un ciclocros cu un Shimano 105 si pinioane SRAM 12-23 si am inteles ca nu pot pune un set de pinioane care sa aiba pinionul cel mai mare cu mai mult de 27 de dinti (din cauza schimbatorului), iar asta m-a cam dezamagit, mai ales ca am 2 foi si as vrea mai multa tractiune la urcus.

Un set de 13-29 mi-ar fi placut, dar nu vreau sa inlocuiesc schimbatorul si ergopowerele.

Are Centaur. Daca ai angrenaj compact, inseamna mai putini dinti la foi (in special la cea mica), si atunci schimbatorul merge. Eu am LX ca sa nu am surprize, doar ca-i cam lung insa am pinioane 11-32(9).

@on topic rau de tot =))

Daca tot vorbim de Ciclocross, poate sa posteze cineva reguli ale UCI referitoare la bicicletele pentru concurs?

De exemplu, care e latimea maxima si minima a cauciucurilor, care este nr maxim/minim de dinti pe pinioane/foi, se poate concura cu frane pe disc (eu am vazut bicla de CX cu discuri si nu modificata, ci facuta asa din fabrica), se accepta doar drop-bar, exista greutate minima/maxima a bicicletei etc.

Si am inteles ca de obicei cursele dureaza o ora... dupa o ora fiecare concurent e intr-un punct al circuitului... ce fac, se opreste fiecare unde il apuca cele 60 de minute? Nu exista o linie de finish?

Eu am o bicla de ciclocross si m-ar interesa acest sport, pacat ca in Romania (cel putin in Bucuresti) nu exista concursuri.

scrie in alte posturi, plus ca dai pe google.ro (cel mai bun prieten al forumistilor si nu numai) si cauti acolo cyclocross wikipedia. Gasesti tot ce trebuie si in plus, care si unde sunt derogarile de la regulile UCI.

Am citit deja ce scrie pe Wikipedia despre Cyclocross inainte sa pun intrebarea asta, si nu erau mentiuni la ceea ce am intrebat eu punctual, ci doar specificatii generale: "Cyclo-cross bicycles are similar to racing bicycles: lightweight, with narrow tires and drop handlebars".

Nu scrie cat de usoare, cat de inguste cauciucurile etc.

"Cyclo-cross bicycles roughly resemble the racing bicycles used in road racing. The major differences between the two are that cyclo-cross frames have wider clearances, knobby tires, cantilever brakes, and lower gears".

Eu am pus niste intrebari precise, imi pare rau daca am fost deplasat, ma gandeam ca daca nici la "Comunitatea Ciclocros" nu se scriu lucrurile astea, atunci nu stiu unde sa intreb.

Daca s-a scris undeva pe forum ce am intrebat eu (in thread-ul asta sigur nu), atunci un link ar fi util, multumesc.

In Romania regulile sunt urmatoarele :

Frane tip Cantilever

Cauciucuri de maxim 35mm

ghidon de cursiera

Citez de pe wikipedia:

Cyclo-cross]Error bicycle - Wikipedia, the free encyclopedia

Rules

The following are rules that have been put in place by the UCI that are either specific to or have particular effect on cyclo-cross bicycles. Bear in mind that these rules are not exhaustive, are only for UCI sanctioned events and may not be enforced at all cyclo-cross events[3].

Handlebars must not measure more than 50 cm (19.5 inches) in width.

Tire width may not exceed 35 mm and tires may not feature any kind of studs or spikes.

Wheels shall have at least 12 spokes.

The bicycle must not weigh less than 6.8 kg (15 lb).

Disc brakes are forbidden.

In recent years, some cyclo-cross bicycles available in the consumer market are supplied with disc brakes, which violate UCI regulations, as a stock item. In general these bicycles have braze-ons to enable the use of cantilever style brakes instead. In the United States, disc brakes are now allowed for non-UCI events.

Scrie respunsul la intrebarile precise legate de greutate, de cauciucuri, de spite, de frane, de ghidon...

Nu te supara pe mine, dar am scris de google mai devreme.

Pentru PDF-ul complet, rezultatul pentru "UCI cyclocross rules" e in primul link sugerat de google

UCI cyclocross rules - Cãutare Google

Chiar nu as vrea sa te superi pe mine, dar un regulament intreg, cu toate detaliile care depasesc Wikipedia, nu cred ca-l va scrie aici vreun user, cata vreme se obtine atat de usor. La o intrebare, oricine ti-ar fi scris cu placere, chiar si eu, asa cum am incercat sa explic ce-i cu angrenajul compact si pinioane mari.

Spor la pedalat!

Gottwood ce pinioane si ce foi ai pe cyc?

Foi am 32/44, pinioane 12-23, dar as vrea sa pun un grup de genul 13-29 sau 12-32 pt urcus si eram curios daca se accepta si asa ceva la concursuri de CX... nu ca ar fi la noi prea multe.

La raport chiar ca nu te intreaba nimeni. Poti sa pui orice. Baga un 12-27 si cred ca iti ajunge sigur. Eu vreau 50-34 cu 13-29(pe campa fiind). Daca esti Shimano mai poti cauta si un 12-28 de la SRAM

Pai nu ai deja 50/34 cu 13-29? Nu ai un Kona Major Jake portocaliu?

Eu folosesc bicla pt multe chestii, mai putin Ciclocros :D

De exemplu la munte... crezi ca imi ajunge un 12-27 la urcari mai serioase, avand in vedere ca nu am foaie mica?

E adevarat ca m-am descurcat onorabil la munte cu 12-23, dar nu puteam sa fortez mult timp, cateva sute de metri doar, si mi-era frica sa nu rup lantul.

Eu folosesc bicla pt multe chestii, mai putin Ciclocros :D .

Atunci nu te ingrijora de limitari impuse de UCI. Pune un 11-34 de la Shimano si ai si viteza si tractiune, dupa caz. Oricum e "legal".

Cu roti de 28" la 32 cu 34 ar trebui sa urci binisor (cam doi metri - oricum, ceva mai putin de o lungine de roata - ai pasul in raportul asta), iar cu 44 cu 11 ar trebui sa fugi destul de tare. Sugestia mea... evident ca cel mai bine este sa faci asa cum simti tu la pedala.

Totusi, ce motiv ar avea cei de la Shimano sa puna pe site specificatia ca 105 schimba cel mult pe pinion de 27?

Ca sa creada cei cu cursiere ca au produse mai exclusiviste, mai rafinate. Vezi ca au la mai multe schimbatoare variante short cage, medium cage, long cage, asta ca sa scuteasca niste grame la short si sa vibreze mai putin. La downhill inteleg schimbatoare mici si ascunse (shadow), dar altfel nu cred ca dai in bolovani cu schimbatorul cu patina lunga. Cred [-O< ca cele lungi intind si ceva mai bine lantul, doar ca-l mai coboara nitel.

Pe vremea cursierelor mai vechi (mai sunt si la vanzare pe aici) exista si "sport LX", dar nu sunt convins ca are ceva in comun cu LX-SLX. Oricum, aratau frumos si alea.

eu am 13-29,dar numai pinioanele:)),Inca nu m-am hotarat cu caroseria

iar placa de 50 cred ca o s-o schimb cu una de 48

nu sunt prea multi cei cu CYC,Insa fata de acum trei ani sunt de zece ori mai multiB-)

cu cat mai multi cu atat mai bine,primul care a Incercat sa faca o sectiune pt CYC la un concurs a fost Vlad=D>,Insa la vremea aia.....a concurat Gabee singur

la 'Prima Evadare' nu pot sa spun ca a fost sectiune de CYC,au Incercat ei ceva dar....:-q

ar trebui Incurajata ramura asta a sportului,e deosebita !