Guest

Comunitatea Ciclocros

Recommended Posts

Salutare maestre! Ce cyc. ai acum dupa Major Jake? Ca n-am apucat niciodata sa te intreb.

nu cred ar trebui sa fie categorie separata la concursurile de xc... asta e un compromis, acceptabil cel mult pana mai creste popularitatea domeniului... dintre cei care au cyc, sunt foarte putini pentru care e singura bicicleta, deci nu ar trebui sa te puna in situatia sa alegi intre cyc si mtb.

cyc are traditie la noroi, ar trebui concursuri speciale de cyc in octombrie-noiembrie, inainte sa dea inghetu. practic asa s-a dezvoltat si in tarile unde a prins, dupa ce s-a terminat sezonul de mtb/sosea sa ai o perioada de tranzitie spre iarna in care sa nu stai degeaba.

deja la noi e alt tablou in care cyc-ul incearca sa se impuna, nu stiu daca nu cumva e prea tarziu. anii de glorie au fost inainte de explozia mtb-ului.

Nu sunt prea multi cei cu CYC,Insa fata de acum trei ani sunt de zece ori mai multi.

La 'Prima Evadare' nu pot sa spun ca a fost sectiune de CYC,au Incercat ei ceva dar...

La Prima Evadare am fost 5 cu ciclocros.

Probabil mai sunt si altii dar... ma intreb cati erau acum trei ani... unul? :-q :))

La "primaevadare" in rezultate a mai aparut, "de curand" (adica la alte citeva saptamani de la afisarea rezultatelor finale, si acelea intarziate dupa o saptamina), si un al 6-lea ciclocrosist. Dupa terminarea inscrierilor erau insa sigur 5 inscrisi :-q totul e relativ pe malurile Dambovitei

da, manetele alea sunt printre putinele pentru dropbar care merg cu frane linear-pull, de obicei sunt cele mai folosite pentru mtb cu drop bars. dar nu e neaparat sa iti iei v-brake, poti sa pui si un disc mecanic gen bb7.

dilema mea este ca nu stiu ce fel de cabluri sa cumpar: mtb sau road?

merita sa pun ghidon de cursiera pe mtb sau fac un compromis inutil?

mersi.

Pai depinde ce vrei sa faci cu ea.

Daca aveai bicla cu roti de 28 parca mergea mai bine un drop-bar.

Biclele de genul asta mi se par foarte ok.

"In some countries (including the United States, so long as it is not a UCI event) riders are also permitted to race in cyclo-cross events using mountain bikes (generally without bar ends), at least in low-level competition, but this is not currently allowed in events on the international calendar." (wikipedia)

De ce sunt interzise coarnele de ghidon in aceste cazuri ?

Se considera ca ar crea un avantaj in confort si manevrabilitate ? (lucru cu care practic sunt de acord).

probabil e permis un ghidon drept pentru ca se considera ca iti permite aceeasi pozitie pe care o ai tinand un drop-bar din partea de sus. in schimb cu bar-ends e clar ca pozitia nu mai are nici o legatura cu un cyc.

probabil e permis un ghidon drept pentru ca se considera ca iti permite aceeasi pozitie pe care o ai tinand un drop-bar din partea de sus. in schimb cu bar-ends e clar ca pozitia nu mai are nici o legatura cu un cyc.

Permite-mi sa te contrazic.

Pe ghidonul meu drop-bar am patru pozitii diferite ale mainilor.

1. Cea in care ai pozitia cea mai ridicata a corpului si tii ghidonul ca si cum ai avea unul drept, doar ca mainile sunt mai apropiate. Deoarece am si al 2lea set de frane, pot frana din pozitia asta.

2. Cu palmele paralele pe ghidon, imediat dupa curbura acestora spre in fata, dar pana in ergo-powere. E cam cea mai comoda pozitie, dar nu poti frana imediat.

3. Cu palmele sprijinite clasic in ergo-powere, pozitie mai lasata spre in fata, din care se pot schimba vitezele si frana foarte usor.

4. Pozitia clasica de sosea, pozitie foarte aplecata si tinut ghidonul de partea sa cea mai de jos, se poate frana din pozitia asta.

Consider pozitiile 2 si 3 asemanatoare cu cea de pe bar-ends, pozitia 2 ca si cum ai avea un ghidon mai scurt si bar-ends mai scurte, iar pozitia 3 ca si cum ai avea o pipa mai lunga si stai mai aplecat, iar bar-ends ar fi mai lungi.

De altfel, pozitia 3 o folosesc la urcari mai dure, la fel cum un ciclist MTB tine de bar-ends cand urca puternic.

De-aia imi si plac ghidoanele drop-bar, permit 4 pozitii (cel putin) diferite ale mainilor, iar din 3 pot frana imediat.

Cred ca tot din acelasi motiv majoritatea biclelor de drum lung, de touring, au ghidoane asa.

nu cred ar trebui sa fie categorie separata la concursurile de xc... asta e un compromis.

compromis pt cine ?

pe un traseu off road mai 'dulce' un MTB nu ar avea nici o sansa In fata CYC,iar rolurile se schimba pe un traseu dificil,deci e normal sa faci categorie separata

sper sa ne Inmultim iar organizatorii de concursuri sa-si Indrepte privirile si spre noi

cyc are traditie la noroi, ar trebui concursuri speciale de cyc in octombrie-noiembrie, inainte sa dea inghetu. practic asa s-a dezvoltat si in tarile unde a prins, dupa ce s-a terminat sezonul de mtb/sosea sa ai o perioada de tranzitie spre iarna in care sa nu stai degeaba.

L-) sti tu ceva,dar nu pt noroi s-a 'inventat'

deja la noi e alt tablou in care cyc-ul incearca sa se impuna, nu stiu daca nu cumva e prea tarziu. anii de glorie au fost inainte de explozia mtb-ului.

cu siguranta ma repet,CYC se vrea a fi o disciplina mai exclusivista,'moda' a fost lansata de ciclistii pro pt antrenamentele pe timp de iarna,a fost adoptata de putini amatori tocmai pt ca nu oricine e capabil sa alerge cu o 'cursiera cu roti mai groase' pe teren accidentat

In general 'tablourile' lasa mult de dorit la noi

compromis pt cine ?

pe un traseu off road mai 'dulce' un MTB nu ar avea nici o sansa In fata CYC,iar rolurile se schimba pe un traseu dificil,deci e normal sa faci categorie separata

Cred ca se referea la faptul ca nu ar trebui sa fie si Ciclocrosul asa, pe langa concursurile de MTB, o categorie acolo, sa nu se supere lumea, ci ca ar trebui sa se organizeze concursuri NUMAI pt cyc.

Iar faptul ca cei cu ciclocrosuri participa la concursuri de MTB e un compromis, in lipsa de concursuri dedicate.

Eu sunt de parere ca la orice concurs de mtb merge si cyc, dar categorie distincta. In primul rand e o diferenta enorma de tehnica si abordare, motiv pentru care nu poti sa treci prin gropi si noroaie ca un full-susp. all country, precum nici pe poteci "netede" nu mai are mtb-ul nicio sansa. E foarte greu sa amesteci categoriile cata vreme nu poti masura suficient de usor exact care-i raportul cyc/mtb al unui traseu.

Evident ca ar fi misto sa se organizeze concursuri speciale de cyc. dar e mai greu la inceput. Un traseu de cyc. in viziunea mea ar fi cu mult pamant relativ neted si cu urcari/coborari destul de mari. Azi am facut o tura de cyc. azi cu 30 km de noroiae, impreuna cu un coleg cu mtb, si am vazut ca ii place cauciucului CX Comp sa se murdareasca si nu comenteaza. Ca veni vorba, vrea cineva traseu de 30 km offroad fara diferente de nivel cu mult nisip la 15 km sud de centrul Buc.(intre drumul de Giurgiu si cel de Alexandira, prin jurul Argesului, pe ambele maluri), e invitat sa ma contacteze.

Ideal trebuie terminat intr-o ora =D> depinde insa de noroi si mila pentru bicicleta.

Ca veni vorba, vrea cineva traseu de 30 km offroad fara diferente de nivel cu mult nisip la 15 km sud de centrul Buc.(intre drumul de Giurgiu si cel de Alexandira, prin jurul Argesului, pe ambele maluri), e invitat sa ma contacteze.

Ideal trebuie terminat intr-o ora =D> depinde insa de noroi si mila pentru bicicleta.

Cine se baga pe acest traseu intr-una din zilele weekendului care urmeaza?

Poate sa vina oricine, cu orice tip de bicicleta (dar nu orice bicicleta :O)

Nu stiu unde e traseul exact, dar ne-ar putea spune LeCube.

"In some countries (including the United States, so long as it is not a UCI event) riders are also permitted to race in cyclo-cross events using mountain bikes (generally without bar ends), at least in low-level competition, but this is not currently allowed in events on the international calendar." (wikipedia)

De ce sunt interzise coarnele de ghidon in aceste cazuri ?

Se considera ca ar crea un avantaj in confort si manevrabilitate ? (lucru cu care practic sunt de acord).

Am concurat in curse de CX-amatori in US (2004) si intradevar se acceptau MTB-uri fara "bar-end"... in acceptiunea mea, aceasta conditie e impusa de faptul ca aceste "coarne" ar putea fi periculoase (extind latimea ghidonului) in situatiile umar-la-umar.

Se dadea inca de pe vremea celebrei exchibitii din TdF cand a evitat o oarecare cazatura ;-), a iesit pe iarba, a sarit santul cu bitza pe umar si a revenit pe sosea...

Partea interesanta va fi revenirea lui la sportul care l-a consacrat = TRIATLON (planuieste concurarea in IronMan)! :-)

E din tineretea noastra.Spectacol nene,spectacol.E meserias mosul Lance.

Intrebare:

la CX se participa cu pantofi SPD si placute, sau pantofi de sosea, ori pur si simplu au pedale normale, ca sa poata sa se dea jos si sa urce inapoi repede pe bicle?

Din cate stiu eu tot cu SPD se participa, dar au pantofi de MTB cu placute.

Salut!

Am si eu o intrebare. Cum se comporta o furca "de stil vechi", cu curbura, din cr-mo, in situatii de teren cat de cat accidentat? E mai sigura sau mai putin sigura decat una dreapta? Din ce m-am informat eu, am inteles ca acele furci erau gandite asa pentru a fi mai elastice si a mai amortiza, insa nu exista riscul de "catastrophical failure"?

Edited by majikstone

eu m-am dat oleaca pe coclauri cu un peugeot exact ca al tau si a fost ok. daca la furca acelei biciclete te referi, verifica inainte sa nu fie ruginita/fisurata, apoi poti sa mergi linistit. tin fierotaniile astea mult si bine:-bd

da, la peugeot ma refer ;;) am citit "istoria" peugeotului tau (e putin mai vechi decat al meu, care e din 1988). cadrul si furca chiar sunt in stare super, au foarte putina rugina (cadrul are in zona bottom bracket, iar furca chiar deloc). voi verifica si pentru fisuri. mersi de sfat, pac