Guest

Comunitatea Ciclocros

Recommended Posts

Asta e single speed. Vrei single speed? Sincer nu prea vad rolul single speedului la alte bicle decat BMX, Street/Dirt, Track, City Bikes sau la cineva care are o bicla mai stylish/retro/vintage si merge prin oras asa, la promenada.

Stiu ca exista concursuri de ciclocros singlespeed, dar, repet, nu inteleg de ce.

Parca Octav avea o Kona Major Jake.

Edited by gottwood

Gotwood unde-ai gasit traseul asta de cyc? ;))

Imagine postată

Vazand pozele tale de pe Picasa am ajuns la concluzia ca nici un traseu nu e prea greu pentru cyclocross.

Pai nu l-am gasit, in sensul ca e un traseu prin padure... coborand din Muntii Leaota.

Trasee de cyc nu stiu, in adevaratul sens al cuvantului, de fapt nici macar apropiate. ;))

Kona Major One e produs pe 2010, cam greu de gasit reviewuri si pe forumurile de afara. Pe piata americana cx ssp este in floare, mie imi place bianchi san jose cum arata de ex. Cred ca anumite trasee de concurs justifica folosirea ssp in CX (teren valonat, accidentat) cu cat e mai plat, rapoarte de tip 42/18; 42/17 sunt prea mici pina si pentru plimbare in oras. Cum la noi sunt citeva evenimente pe an iar KMO este bicicleta doar de concurs (asa o percep) nu stiu daca se merita, ieftina cred ca nu prea este, cadrul este Alu - Scandium.

Major Jake-ul pe care il am eu e model 2007 si e din aluminiu Easton Ultralite cu furca spate de carbon. Cel de 2008-2009-2010 este facut din scandiu si nu am idee cum sa fie. Am impresia ca este cam cu 100 de grame mai usor. Geometria este aceeasi iar ca amortizare banuiesc ca este tot pe acolo. Eu sunt foarte multumit de cadrul Kona. Pe offroad am fost doar de doua ori cu el si pot sa zic ca e foarte stabil.

Imagine postată

Aici bicla pe un traseu care este superb de cyc, Cheile Dambovicioarei. Eu am mers doar pana unde se termina dalele de beton.Catalin a facut ceva din traseu sambata .Poate data viitoare ne intoarcem toti ciclocrosistii care pot ajunge usor in Campulung si il facem pe tot .

Majoritatea rudelor mele sunt din Campulung ;;) si ajung pe acolo de 5-6 ori pe an. Am si cu ce cara cam 5 bicle, asa ca astept propuneri... De preferat in noiembrie, octombrie este "booked" :|

Poate data viitoare ne intoarcem toti ciclocrosistii care pot ajunge usor in Campulung si il facem pe tot .

am intrat si eu,peste doua trei saptamani este gata si noul meu 'fier'

pana la tura vin Nationalele de CYC unde este sectiune si pt amatori :))

Studiez de cand m-am intors de la Dambovicioara traseul de care zice Octav.

Merge cam asa pe la poalele muntilor Piatra Craiului : Dambovicioara - Pestera Dambovicioara - Cheile Dambovicioarei - Cheile Brusturetului - Valea seaca a pietrelor - La Table - Prapastiile Zarnestiului - Fantana Botorog - Zarnesti

A fost facuta tura de multi oameni pe mtb, pana acum n-am vazut pe nimeni cu cyc pe acolo, dar eu zic ca se poate face fara a atenta la integritatea noastra si a bicicletelor noastre :))

Deci ramane sa stabilim un weekend ....

bun traseu,o bere si un + de la mine coaneB-)

ar trebui sa facem un 'recensamant' sa vedem cati pesesori de CYC sunt,poate la concursul de Bucuresti ne face o categorie separata

pana una alta eu am o mare problema

am nevoie de asa ceva,sau ma rog,ceva asemanator

Imagine postată

are sau stie cineva pe undeva de o 'cange' pt cablu fatza ?

Ce e cangea aia? Gheruţa care trage cablul ce uneste clestii de la franele cantilever?

Ceva de genul asta?

E partea de mai sus de bucata asta,pe care se sprijina opritorul si prin care se face practic parghia pentru tragerea cablului.

http://4.bp.blogspot.com/_4_L4rYWKpoY/Rr9KdTEpFwI/AAAAAAAAABM/oBR9uK7n7cY/s400/Overthetop.jpg. se vede in imaginea asta imediat sub ghidon ,pe linia cablului.

PS: uite aici mai clar http://www.bikester.com/uploads/tx_nfcshop/images/products/D2_Ciclocross_Alu_Axis_LX_Tiagra_ED_Detail_1.jpg

Studiez de cand m-am intors de la Dambovicioara traseul de care zice Octav.

Merge cam asa pe la poalele muntilor Piatra Craiului : Dambovicioara - Pestera Dambovicioara - Cheile Dambovicioarei - Cheile Brusturetului - Valea seaca a pietrelor - La Table - Prapastiile Zarnestiului - Fantana Botorog - Zarnesti

A fost facuta tura de multi oameni pe mtb, pana acum n-am vazut pe nimeni cu cyc pe acolo, dar eu zic ca se poate face fara a atenta la integritatea noastra si a bicicletelor noastre :)

Deci ramane sa stabilim un weekend ....

eu am facut in vara traseul asta pe mtb. este frumos frumos...dar sunt multe portiuni cu bolovani. cu alte cuvinte se merge pe langa bicicleta pe acolo. de exemplu valea seaca a pietrelor. un traseu care merita incercat. :D/

... cu alte cuvinte se merge pe langa bicicleta pe acolo.....

Nu'i bai ca daca se merge pe langa bicicleta e mai mult timp de poze si de stat la taclale :D

Ma gandeam ca am putea include si cabana Curmatura cumva sa ciocnim si o bere .... :)

am intrat si eu,peste doua trei saptamani este gata si noul meu 'fier'

pana la tura vin Nationalele de CYC unde este sectiune si pt amatori :D

Cand sunt nationalele astea si unde?

basso, cu titlul de "imprumut" iti pot da eu un carlig din ala, vad ca astia de la Focus taraganeaza garantia si nu-mi ramine alta scula acum decat Kona.

In comanda de la bike de luni nu am bagat distantierul ca nu era pe stoc.

Cat priveste cadrul Kona de cx, eu am un the Snake, cadru serios de aluminiu gandit si facut de unii care stiu ce inseamna cadre pentru off-road nu farafasticuri gen Focus, Cube, Merida ...

Kona, Trek, Giant, Orbea si altii sunt din alta liga in privinta construirii unui cadru, o clasa peste cei enumerati de mine mai inainte, cu atat mai mult cu cat au experienta in construirea cadrelor de off-road. Cei despre care am zis s-au apucat si ei de cx de doar cativa ani, ca asa e moda ...

Mai am si alte argumente, din experienta proprie ... nu am de gand sa detaliez.

basso, cu titlul de "imprumut" iti pot da eu un carlig din ala,

multam fain conasule^:)^

taman m-a anuntat cel mai mare @Doctor ca are o 'cange' pe care scrie Basso ;))

Cand sunt nationalele astea si unde?

psst,ne aude Rechinul si ne taie,e organizat de federatie:D

pe cei interesati Ii anunt cu o saptamana Inainte

Basso, tu pe ce bicla mergi in prezent?

pe cursiera

Care are CYC sa-l dea jos din cui

avem concursuri pe 22-23-24 si 25 octombrie

pe 22 octombrie are loc la Poiana Brasov 'Cupa Poiana' la CYC organizata de C.S.Cibo Bilal Bv

pe 23 octombrie tot In aceeasi locatie si acelasi organizator,Mem.M.Stefanescu

La competitiile din data de 22 si 23 oct. 2009 se vor organiza concursuri de MTB-Cross Country pentru sportivi legitimati si amatori

la 14.30 spun organizatorii ca ar fi startul,dar eu cred ca va fi mai devreme

pt cupele din 24-25 va interesati si voi,nu sunt 'In legalitate' pe Ciclism.ro :))

eu plec joi dimineata cu rapidul de 5.50,ajunge In Brasov la 8.52.

acu sa vad pasionatii

vremea se anunta In Incalzire.

In ultimii 5 ani (de cand sunt in BV) am reusit sa ajung o singura data la Cupa Poiana - motivul fiind simplu: desfasurare in timpul saptamanii si la ore in care mult a lume e la munca.

Asta nu e tocmai modul cel mai bun in care atragi sportivii amatori...

Ar fi infinit mai bine sa se organizeze in WE - dar CIBO probabil face ce spune FRCT.

Se pare ca e un obicei ca nationalele (si cursele din saptamana resp.) sa constituie un prilej bun de concediu la ("munca") munte = vin cluburile si mai tot FRCT in Poiana Bv. pentru o saptamana intreaga.

Una peste alta, este bine ca sunt mai multe curse de ciclocross pe parcursul a catorva zile. Adica daca tot vii pana acolo, macar sa participi la mai multe curse.

Va recomand, pentru cine doreste, sa concurati la aceste concursuri de joi pana duminica inclusiv, patru zile de intreceri (22-25 oct. 2009), in Poiana Brasov.

Pentru primele doua zile aveti posibilitatea sa concurati la cele doua Cupe si la concursuri de MTB XC, pe langa cele de Ciclocross.

Iar pentru sambata si duminica este concurs numai la ciclocross - Nationalele FRCT. Aveti programul concursurilor pe pagina dedicata. Exista si categoria de Master (peste 35 ani), unde se pare ca vor fi mai multe tururi de facut, fata de anii trecuti.

Anul acesta am o problema de familie de rezolvat in aceasta perioada, asa ca nu am sa particip si-mi pare nespus de rau ca nu pot ajunge la Poiana Brasov in cele 4 zile de concurs de Ciclocross, unde sa participam si sa ne revedem, ca de obicei.

Mult succes participantilor.

Care are CYC sa-l dea jos din cui

avem concursuri pe 22-23-24 si 25 octombrie

Poate daca se afla de ele cu mai mult de 2 zile inainte, putea sa vina mai multa lume (eu de ex pe 20 am aflat), sa se invoiasca de la munca etc.

Personal, pe langa servici de L-V, pe 24-25 am cursuri la facultate (primele din an), deci nu am cum sa ajung... Si vremea se anunta excelenta :))

Cred ca ajung si eu maine la pranz sa imi incerc fortele la concursul de mtb XC,daca exista,pentru ca peste tot,pe site-uri scrie doar de competitii de ciclocros. Sunteti siguri ca este si concurs de XC?