Guest

Comunitatea Ciclocros

Recommended Posts

Am fost am participat

organizarea a fost buna,mi-a placut ca s-a dat startul la 'gramada'

ce nu mi-a placut,la amatori au lasat o singura categorie,pt CYC si MTB,e lesne de Inteles ca oarece avantaj au avut cei cu MTB-uri,traseul fiind destul de greu pe alocuri si doar cu o singura portiune scurta de viteza

am poze misto,revin mai pe seara.

Am ajuns si eu la concursul de vineri(a mai fost unul joi si azi,sambata,sunt Campionatele Nationale).Traseul are vreo 2,5 km,dar e foarte frumos,cu urcari si coborari scurte dar abrupte,cu vreo 3 sau 4 treceri peste paraie si cu mici portiuni de noroi care puteau fi evitate in proportie de 80%. Startul s-a dat separat,adica seniorii si juniorii mari primii (cu 5 ,respectiv 6 ture de facut) si dupa aia fetele si juniorii mici cu cate 2 ture fiecare.

Pe amatori i-a bagat in acelasi start cu cei legitimati si nu stiu daca a fost premiere separata(legitimati si amatori) la concursul de vineri. Stiu ca la cel de joi a fost si premiile au fost impartite pe categoriile astea.

Eu am participat cu mtb-ul si ca mine cred ca mai era unul singur. Nu am facut decat 3 ture cat ceilalti au facut 5,oprindu-ma arbitrii pentru ca deja primul (si nu numai :D ) terminase cand eu mai aveam 2 ture.

Felicitari Patriciei (din Predeal) care a luat locul 2,vineri, si lui Basso care a luat tot locul 2 ,dar la cel de joi.La asta de vineri nu stiu ce a facut pentru ca nu am stat pana la sfarsitul premierei.

O precizare:ieri (vineri) s-a facut premierea la ambele concursuri ,atat la cel de joi cat si la cel din ziua respectiva .

Da,joi am cam dormit pe coada si am iesit pe 2,nu am stiut de clasamantul la gramada,Insa vineri am dat razboiul jos din pod :D>-

dar de fapt participarea conteaza =))

ceva poze de pe traseu,juniorii

Imagine postată

Imagine postată

cu putina atentie si dibacie se putea trece pe bicla la acest paraias

am vazut seniori care coborau de pe bicle,pirzand astfel timp

Imagine postată

aici au fost cateva cazaturi spectaculoase,trecand cu viteza mai mare la fiecare tur,era sa dau si eu cu creasta de pamant :)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

hai una si cu moaca mea,la Incalzire

Imagine postată

maine merg din nou In Brasov,asa ca revin cu alte pozne

Edited by basso

Se pare ca in urma cursei de azi (locul1) si a rezultatelor din zilele trecute,Basso a iesit campion la ciclocros,categoria master.:(

Trebuie sa dai de baut, unchiule:))

aia e piesa de colectie Doc,valoreaza greutatea ta In bere :(

da nepoate Heinz,ajunsei si Campion National la CYC clasa Master #:-S

fuse lupta puternica,s-a vazut ca nu am mai iesit In ultimile 3 saptamani,mi-am cam dat sufletul,cei de la C.S.Izvorul Muresului m-au cam Incoltit oleaca,buni baietii !

oricum,asta conteaza

Imagine postată

berea o dau duminica la Mihailesti :)

Bravo Stefane, te-ai umplut de medalii.

Si reale si virtuale.

Tine-o tot asa, macar pana la pensionare.=D>

superb traseul, dar mai exact de unde a fost startul? poiana brasov?

ciudata condensarea asta a intregului sezon de cyc in 4 zile consecutive, 2 lucratoare, cel putin daca exista dorinta de a atrage amatori.

bravo, basso!

Am inteles ca a fost in acelasi loc ca si anul trecut,chiar la intrarea in Poaiana Brasov(unde incep primele hoteluri),cam la 3 km de centru,pe partea dreapta a drumului.

superb traseul, dar mai exact de unde a fost startul? poiana brasov?

Pana in 2006 inclusiv, nationalele de CX s-au desfasurat in partea superioara a Poienii Mici (zona cu vilele+restaurantul Caprioara pe stg. in sensul de urcare, resp. parcarea si restaurantul Stana Turistica pe dr.).

In urma lucrarilor incepute in 2006 la un cartier de apartamente / statiune montana cu terenuri de golf, cursele au fost mutate din 2007 in partea inferioara a Poienii Mici la cca. 1Km mai jos, tot pe partea dreapta a soselei.

ciudata condensarea asta a intregului sezon de cyc in 4 zile consecutive, 2 lucratoare, cel putin daca exista dorinta de a atrage amatori.

Asa e, daca ai weekendul respectiv ocupat sau vreo obligatie sau scoala, cum mi s-a intamplat mie, iar in timpul saptamanii lucrezi, in situatia in care sunt probabil 90% de pe acest site, adio competitii ciclocros pe acel an. Sau macar 50% din ele, cele mai importante.

Multam Lucian si Trevi :))

Gottwood,daca chiar ai fi vrut sa vii Imi dadeai un PM din timp ca sa afli unde si cand e concursul,si Iti aranjai la munca sau la scoala Invoirea

si daca chiar erai asa un Impatimit puteai sa te duci la Cluj,sau nici acolo nu stiai ca a fost concurs de CYC ?

pt. Basso

1. Nu stiam ca trebuie sa te contactez pe tine ca sa aflu de concursuri, nu stiam ca esti atat de interesat de CX.

2. Nu, nu stiam de concursul de la Cluj, acum am vazut unde e un calendar complet al competitiilor, si anume pe siteul Federatiei Romane de Ciclism, de acum o sa intru regulat pe el.

3. Chiar daca stiam, pe 17 am lucrat :)

4. Nu sunt impatimit de ciclocros, in sensul ca nu am mai fost vreodata la vreun concurs sau ca visez noaptea campionii de CX, dar dat fiind ca e singurul tip de bicicleta pe care il am, as fi mers la un concurs-doua pe an.

La anul o sa fiu mai atent si nu o sa ma mai ia pe nepregatite.

Plus ca am deschis un thread special cu acest subiect, sa scrie cine stie si cine e interesat unde se poate merge pe trasee de CX si unde se poate merge la concursuri de CX.

Felicitari pentru cursa din Poiana.

ajunsei si Campion National la CYC clasa Master :)

=D> Padisahule!

Posa imi fac sio o poza cu matale?

Sambata sau duminica daca iesiti prin peisaj fara sa indoiti bratu' la foaie as iesi si io cu tine, cu nepotu, cu suflarea, sa vaz cum se misca rotile noi si genunchii vechi...

:-bd

Doar cu berea In mana;)

Sa Inteleg ca ti-ai cumparat roti la cursiera,ce ?

..ajunsei si Campion National la CYC clasa Master :)

fuse lupta puternica, s-a vazut ca nu am mai iesit In ultimile 3 saptamani, mi-am cam dat sufletul, cei de la C.S.Izvorul Muresului m-au cam incoltit oleaca, buni baietii! oricum, asta conteaza..

Felicitari basso si tuturor participantilor =D>.

Cei doi de pe podium sunt chiar foarte buni, dar tu i-ai intrecut si pe ei, ceea ce este foarte greu. Inca o data felicitarile mele.

Mi-a placut si mie traseul de la Poiana Brasov anii trecuti, dar nu am putut veni si anul acesta, insa tu ne-ai reprezentat cu mare cinste :).

Multam pt cuvintele frumoase http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/wink.gif

Intr-adevar,traseul a fost foarte misto, cel mai mult mi-a placut competitia In sine,si ca participant si ca spectator

'ciclocrosul' mi se pare cea mai fascinanta disciplina,implica tot ceea ce Inseamna ciclism,de la supletea si agilitatea unei cursiere,pana la violentele sarituri peste diverse obstacole sau coborari ametitoare pe carari de munte de care este capabil un MTB.

numarul ciclocrosistilor creste,Incet dar sigur m/

m/ Bravo, batrane! Jos palaria, din primavara pana-n toamna numai pe podium te-ai tinut! m/

bicla lui Sven Nys si un filmulet in care se vede cat de puternic e baiatu'...

Imagine postată

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Wb1AQrU5pZg]YouTube- Cyclocross Jaarmarktcross @ Niel (2009)[/ame]

Sa traiasca maestrul Lulu :P

da,fuse un sezon bunicel pt mine,dar la anu' poate ma descurc mai bine @-)

m-ai lovit Mirceo m/

la noapte o sa visez bicla aia

Scott-ul e rupere m/

Dar Stevens parca sta mult mai bine In raportul calitate-pret

Merge si un filmulet sa ne mai scarpine la talpi :)

am un cadru ce cyc si ma bate gandul sa-i montez frane canti. nu stiu insa ce inseamna "versiune scurta/lunga". :-SS putin ajutor mi-ar prinde bine...

Versiunea lunga

Bike24 - Tektro Cantilever Brake CR720

Versiunea scurta

Bike24 - Tektro Cantilever Brake Oryx 992AG silver

Se refera la lungimea bratului, o parghie mai lunga inseamna o multiplicare a fortei aplicate.

Eu folosesc "versiunea lunga", Tektro CR720 si desi recunosc ca aveam dubii cu privire la eficacitatea franelor cantilever, acum ma declar incantat. Opresc din scurt, nu blocheaza roata si au o modulatie buna. Oricum peste nivelul clestilor de cursiera de nivel mediu (Shimano 105 spre exemplu). Mie unul imi confera un sentiment de siguranta pe care nu-l aveam pe cursiera, din punct de vedere al franarii.