Recommended Posts

Salut,

am inceput sa biciclesc in 2018, iar din 2020 m-am axat pe turele de anduranta. Am trecut usor-usor de la turele de 200, 300 400 , 600 si am ajuns anul asta sa termin brevetul de 1400km.

Folosesc de la inceputul anului o cursiera Cube Attain SL.

Intrebare: unde pot sa fac un bike fitting profesionist, adevarat si nu doar o reglare a scaunului?

Multumesc,

• Like 1

@paulrad te poate pune in legatura cu Tov. Antrenor Personal, care face bike fitting in Baia Mare.

Da, el e.

• Like 1

4 hours ago, radupetras said:

E vorba de Robert Dobai?

Da, recomand categoric și nu numai pt că îl cunosc și-i consătean de-al meu. Am fost acum câțiva ani la bike fitting până în București și nici nu se pot compara cele 2 experiențe. :) 

Plus că din Turda nu ți-e chiar așa departe.

• Like 1

Aaaaa, păi e medie mică.
Duar 11,666666 (cu 7 în coadă)

;;)B-)

• Haha 2

@radupetras

Felicitari pentru realizari, le-am tot urmarit, you rock!

am o curiozitate putin off-topic - ce lumini folosesti pe turele foarte lungi si cum le realimentezi?

On 9/20/2022 at 10:42 AM, majikstone said:

Da, el e.

On 9/20/2022 at 11:28 AM, paulrad said:

Da, recomand categoric și nu numai pt că îl cunosc și-i consătean de-al meu. Am fost acum câțiva ani la bike fitting până în București și nici nu se pot compara cele 2 experiențe. :) 

Plus că din Turda nu ți-e chiar așa departe.

Sunt și eu interesat. Se pot mai multe detalii legat de experiența avuta? Ce sistem folosește pentru bike fitting?

4 hours ago, Drysna said:

Am sunat dimineața la numărul de pe site, a zis ca revine cu un telefon fiind la ceva tură. A uitat și el, am uitat și el să insist ulterior. 

La prima vedere nu pare ”la nivelul așteptat”, e doar o impresie, motiv pentru care aștept ceva mai detaliat legat de experiența avută, și bineînțeles, după o discuție telefonică. 

Variante propuse ar fi in München, primit un pont de la @pro-e, în Berlin de la un amic sau în lângă Londra la gagiul pe care îl prezintă Cade pe canalul lui de YouTube, anume James sau de ce nu, la Sigma Sports, care lucrează cu Specialized. Mai sunt unii mișto in Germania care au diferite variante, inclusiv de V2O pentru cei mai curioși din fire. 

E cu @paulrad prin Toscana pe undeva, s-au dus sa isi rupa impreuna gatul pe bolovani italieni. 

• Haha 2

On 9/23/2022 at 1:53 PM, mosu cu plete said:

1400km in cate zile?

Timp maxim 117 ore, timp realizat 114 ore.

On 9/23/2022 at 3:00 PM, MaC® said:

Aaaaa, păi e medie mică.
Duar 11,666666 (cu 7 în coadă)

;;)B-)

Media pentru durata maxima e de 12km/h.

Am mers 400km in primele 24 de ore, iar dupa aprox. 280km / zi. Problema cea mai mare e dormitul, statul in scaun atatea ore (important si cum gestionezi alimentarea, hidratarea, ritmul)

Brevetele de anduranta pana la 600 km au media pentru timpul maxim de 15km / h: 200km - 13.5h, 300km - 15h, 400km - 20h, 600km - 30h. Peste aceasta distanta se reduce viteza medie: 1000km - 75h, etc.

Desigur sunt persoane care merg mai repede, de ex. la 1400km primii au terminat in vreo 80h.

On 9/29/2022 at 8:48 AM, EyesOnly said:

@radupetras

Felicitari pentru realizari, le-am tot urmarit, you rock!

am o curiozitate putin off-topic - ce lumini folosesti pe turele foarte lungi si cum le realimentezi?

Folosesc acest model https://www.emag.ro/far-profesional-carsons-pentru-bicicleta-trotineta-reincarcabil-usb-5-moduri-luminare-aliaj-aluminiu-negru-cs-26/pd/DKWXXJBBM/

La acesta am posibilitatea sa-l incarc de la un acumulator extern in timpul mersului. 

Nu e cel mai performant dar ma descurc.

• Upvote 1
  • Like 1
  • Thanks 2

Scuze, comentariul meu era o ironie cu adresă ;;), nu era nicidecum adresat ție și/sau performanțelor tale extraordinare...
(de aceea și cele 2 reacții de "ha-ha" la postare)

• Upvote 1
  • Like 2
  • Haha 1

3 hours ago, radupetras said:

Folosesc acest model https://www.emag.ro/far-profesional-carsons-pentru-bicicleta-trotineta-reincarcabil-usb-5-moduri-luminare-aliaj-aluminiu-negru-cs-26/pd/DKWXXJBBM/

La acesta am posibilitatea sa-l incarc de la un acumulator extern in timpul mersului. 

Nu e cel mai performant dar ma descurc.

@EyesOnly arată ca și Gaciron 800lm la 130 lei. Au și de 400lm, însă 800lm cred ca e ce trebuie. Aș zice un minim. 

13 hours ago, majikstone said:

E cu @paulrad prin Toscana pe undeva, s-au dus sa isi rupa impreuna gatul pe bolovani italieni. 

Nu e grabă, să le fie de bine. O să iau legătura cu el săptămâna viitoare. Ceva nu merge strună, posibil de acolo și neînțelegerile mele cu șeile avute. 

Tocmai am vorbit o ora cu pro-e la telefon, faină experiența avută cu gagiul respectiv. Ceea ce facem noi acasă, indiferent câtă experiență am avea, e cu totul altă poveste când se uită cineva la tine. 

LE @radupetras felicitări pentru performață! :) 

• Like 1