Lapii

Theo bos

Recommended Posts

vreau sa aflu parerea voastra in legatura cu accidentul (sau nu) a lui Theo Bos din ultima etapa din Turul Turciei, cand acesta aparent l-a tras pe detinatorul tricoului galben si ca urmare au cazut. in sfarsit UCI nu l-a pedepsit considerand totul un accident nefericit. :)

partea buna e ca cum necum a trecut linia de sosire impins de colegul sau si cu gatul imobilizat si a castigat tricoul galben si tricoul verde, dar ceea ce a facut mi se pare foarte urat:-T

ce am vazut in reluarea aia e ceva incredibil >-) ... cum naiba sa il traga intentionat de tricou ???? o fi nebun :) ???? ... oh dear ce ciudati pot fi unii

UCI ar trebui sa il suspende pe viata pe Theo Bos

Daryl Impey

Impey e destul de suparat dupa faza asta.... si pe buna dreptate. Sper sa ajunga la UCI pentru ca mi se pare nepermis gestul lui Bos. E pacat ca nu exista o filmare mai larga... pe ceva forum britanic se formuleaza o ipoteza conform careia Bos era deja in cadere si ca s-ar fi sprijitit de Impey... dar chiar si asa nu e acceptabil gestul si ar trebui pedepsit.

In orice caz, un final de cursa ciudat, dupa caderea asta a mai urmat una masiva pana la final.

Am vazut acea etapa a turului, si nu incape discutie ca Bos a cazut accidental. In versiunea live, camera tocmai trecea pe deasupra celor 2, si s-a vazut foarte clar cum Bos avea destul loc pentru a merge normal (asta deoarece comentatorii presupuneau ca din cauza apropierii Lui Impey, foarte mult de margine, Bos a fost fortat sa intre si el in plasa laterala).

Plus ca ce mi s-a parut ciudat de la inceput a fost timpul foarte mare de "sprijinire" pe spatele lui Impey. (chiar in momentul acela ma intrebam ce tot face Bos cu mana pe spatele lui Impey), nemaipunand la socoteala faptul ca Bos, chiar si in cadere fiind, nu a dat drumul rutierului din fata. (pe romaneste, s-a asigurat ca Impey cade odata cu el).

Bos vine cu o viteza mare... pune mana pe Impey incercand sa-si faca loc, insa Impey nu prea poate sa se dea la o parte desi are o viteza mai mica decat Bos. In acel moment Bos este foarte aproape de barierele de protectie, isi pierde echilibru si intra in panica apucandu-l pe Impey de tricou si doborandu-l si pe acesta. Pur instict zic eu, dar este numai si numai vina lui Bos.

O suspendare pe viata ar fi prea mult. Probabil cateva luni si ceva bani scosi din buzunar de Bos sau Rabobank.

Din site-ul dat de Sorinescu :

"I want to finish this Bos vs Impey story

So I have been receieving mail from everyone all over the globe, everyone is entitled to their own opinions. Basically, I wrote how it happened and I have yet to see the video in slow motion.I'm not worried about anything really other than my health at this point. Maybe Theo could e-mail me and we can discuss what happened and we can sort things out. I understand racing, the risk involved and he did risk too much but if he didn't do it on purpose he should still be accountable for his actions because his hands were off the bars. An apology when we were in the ambulance together? It happens fast but so can ruining someones career so I am making myself available if he would like to sort this out properly before it gets taken too FAR. The decision is up to the UCI and I'm sure they will decide on the footage etc, I am the one lying in hospital in Turkey with all the problems, I sure as hell don't need anymore!!!!

I just want to relax and get better and ENJOY my recent success in Turkey. "

Eu vad acolo clar o intentie dar fara niciun rost...:-SS

Si Eddy Merckx a avut o experienta de genul acesta(din cate stiu eu), dar putin diferita, intr-o editie a turului Frantei. Spectatorii erau terifiati de gandul ca belgianul poate egala recordul de 5 victorii al lui Jacques Anquetil si unul din ei l-a doborat de pe bicicleta, abandonand astfel si pierzand tricoul galben. Mai tarziu tot l-a egalat pe francez.

Oricum e inadmisibil ceea ce a facut Bos.

Dupa ce am vazut interviul cu Bos pot spune ca parerile sunt impartite.Bos a declarat ca plutonul il impingea spre gardul de protectie de pe margine, intradevar el a pus mana pe Impey pentru a-l impinge ca sa isi faca un pic de loc dar la un moment dat pedala s-a lovit de gard si in cadere avand mana pe Impey,din instinct si fara rea vointa,l-a tras si pe el jos.

Intradevar, nu trebuia sa faca un lucru ca acesta, dat fiind ca, este un sportiv de performanta.

Eu vad acolo clar o intentie dar fara niciun rost...

adica si-a riscat capul cu intentie si fara rost? ar insemna ca e cel putin prost. daca observi, nici el nu a cazut tocmai usor

Ieri a aparut Bos la Eurosport cu o declaratie privind incidentul. El zice ca s-a dezechilibrat, a acrosat gardul de protectie si atunci l-a tras si pe Impey... dar fara intentie, cica a fost o reactie reflex. In orice caz, se pare ca scapa nepedepsit de UCI.

daca scapa nepedepsit se creeaza un precedent care cel mai probabil k va fi incercat si in marile tururi ... in fine noi doar ne dam cu parerea despre incident, UCI da verdicte

E regretabil ce s-a intamplat, dar... nu mai vorbiti aiurea.

Edited by bitza

Este rusinos! Regretabil este faptul ca a ramas nepedepsit ...

De la inceput, inainte de a se dezechilibra s-a bagat cu tupeu (ca un fost pistar campion mondial ce este) sprijinindu-se pe Impey (un nimeni pt el) pt a trece in fata.

Credeti ca daca in fata il avea pe Armstrong ar mai fi avut curajul sa incerce depasirea ?

Cand a inceput sa piarda echilibrul "l-a smuls din radacini" pe Impey pt ca el sa evite cazatura dar asta n-a fost reflex ci intentie. Cand vezi ca te asteapta o cazatura strangi ghidonul nu te agati de adversari.

Voi astia "Pro Bos" ce-ati spune cand mergeti voi cu bicla sa treaca pe langa voi un "dezechilibrat" sa va faca sa cadeti si sa va bage in spital ? Vi s-ar parea normal pt ca tipul nu a fost intentionat nu ? GIVE ME A BREAK !

Uitati-va numai ce manusi de batausi are >:))

Imagine postată

Hahahaha!

N-a fost nicio intentie. Urmareste cazatura in slow-motion. Pur si simplu se rula in pluton, Bos avand, la momentul respectiv, o viteza mai mare. Cand a observat ca printre gard si Impey nu se poate trece, a intins mana sa-l departeze putin pe Impey, sa-l atentioneze ca urmeaza sa treaca (ceea ce vedem extrem de des in pluton; ciclistii intotdeauna se imping usor de la spate sau din lateral). Problema a fost ca exact in acel moment Bos si-a pierdut echilibrul, urmand sa cada. Instinctiv (da, gresit, dar nu intentionat), a incercat sa se tina de primul obiect pe care l-a gasit (in acea pozitie, primul obiect fiind tricoul lui Impey, avand mana intinsa, si nu ghidonul), ceea ce, evident, nu l-a salvat. Concluzia? Da, e gresit, dar nu exista urma de intentie si nu merita suspendat. Doar amendat.

Convinge-te.