buldozeru

Super site cu trasee de biciclete!!!

Recommended Posts

salutare tuturor!

tocmai am facut o descoperire senzationala pentru mine cel putin. Poate multi dintre voi stiu deja sau poate s-au si purtat discutii pe acest forum despre acest subiect dat cu toate acestea nu ma pot abtine sa nu impartasesc totusi cu voi descoperirea mea.

Exista un site de-a dreptul extraordinar, unde sunt deja postate o serie de trasee de bike pentru Romania si partea cea mai interesanta este ca poti sa-ti creezi propriile trasee si sa le faci publice pentru ceilalti! Aceste trasee se pot exporta atat pentru google earth, unde se pot vedea tridimensional, sau pentru GPS! Eu sunt extrem de entuziasmat... Va las pe voi sa descoperiti la randul vostru facilitatile acestui site:

http://www.bikemap.net

Am si un exemplu, un traseu creat de mine si experimentat anul trecut in toamna:

Route: Azuga-Munti Baiului-Comarnic | Bikemap.net

Enjoy!

Bun link. Vad ceva poze dar nu imi dau seama daca sunt atasate traseului.

Bun site-ul si mai ales de folos traseul in Baiului. Anul asta planuiesc sa-l parcurg, iar acum o sa fie mai usor. Merci de trace. #:-S

Si aici se mai pot vedea ceva trasee.

Super! Interesant si site-ul tau cu rute dar se navigheaza un pic mai greu pe el si are mai putine moduri in care poti vedea harta. In plus pe bikemap.com ai mai multe facilitati. Poti exporta hartile in format kml (google earth) sau gpx (GPS) si poti atasa comentarii...

Oricum, imi plac si hartile postate de tine. Poate ai timp si chef sa le transferi si in bikemap.com...

Nu sunt postate de mine, le-am primit si eu de la userul miau-miau, dar pe alt forum si am zis ca poate sunt de folos si aici #:-S

... tocmai am facut o descoperire senzationala pentru mine cel putin

Multumesc, nu-l stiam - eu postez pe GPSies.com - GPS Tracks, GPS Trails, GPS Tours, GPS Converter: hiking - walking - running - skating - cross skating - handcycle - cycling - racing bike - mountainbiking - motorbiking - enduro/quad - cabriolet - car - nordic Skiing - alpine skiing - r track-urile mele, dar si acesta pare interesant... tocmai am gasit un track din Trascaul de Sud, pe care il cautam de vreo patru saptamani... :-?

Pentru cei interesati de o ruta faina de o zi, sau chiar doua, recomand acest traseu:

Route: Turul Pietrei Craiului | Bikemap.net

Eu l-am incercat in acest weekend dar n-am reusit sa il parcurg complet intrucat am gresit traseul la un moment dat si am ratacit vreo 5 ore prin padure pe niste pante aproape de verticala :) asa ca in momentul in care am gasit traseul pe care ar fi trebuit sa o luam ne-am intors pe el inapoi in zarnesti. Concluzia a fost totusi ca este posibil sa fie facut intr-o singura zi, dar cu conditia sa se plece de dimineata devreme (maxim 8:00 AM din Zarnesti sau Plaiu Foii) si sa nu se piarda traseul. In rest, peisajele sunt de vis (mai putin zonele unde se defriseaza la greu.. ;) )

Ca sa intelegeti unde am gresit am sa postez si traseul gresit, dar atentie! NU-L incercati! Route: Circuit 9 mai Zarnesti-Plaiu Foii | Bikemap.net

Totusi de unde ai traseul(gpx) original .Adica esti sigur ca este de incredere?

te referi la turul Pietrei Craiului? Eu l-am creat, dar sunt convins ca a fost facut de alte mii inaintea mea :X

Pai cum l-ai facut daca nu ai facut traseul efectiv?L-ai trasat pur si simplu?♠

Pai l-am creat folosind informatii din mai multe locuri:

1. Uitandu-ma pe toate modurile in care iti poate afisa harta siteul respectiv (terrain, satellite, OSM, OSM Cycle, etc..) Drumurile forestiere de exemplu se vad destul de bine pe imaginea din satelit...

2. Studiind in paralel niste harti turistice bune.

Evident ca este posibil sa fi aparut si mici erori, dar in mare traseul ala e