Sign in to follow this  
ovidiu

Turul Frantei 2007

Turul Frantei 2007 - va fi un nou inceput?  

3 members have voted

1. 1. Turul Frantei 2007 - va fi un nou inceput?

• DA
    • NU
    • Un nou inceput...poate peste 10 ani!
    • Turul Frantei nu va mai fi niciodata ce a fost!

Recommended Posts

Dupa marea teapa din 2006, an in care mormonul Floyd a renascut ca pasarea Phoenix cu ajutorul testosteronului si a castigat nemeritat Turul Frantei ni se propune pentru 2007 un TDF clasic, care nu trece din pacate peste varfuri "mitice" dar care are o etapa regina cu final pe Col d'Aubisque.

Se pleaca pentru prima oara in istoria Turului Frantei de la Londra si se aud zvonuri ca toti sportivii vor fi supusi unor teste ADN care permit depistarea dopajului prin transfuzie de sange.

Sa fie oare un nou inceput? Sa fie oare momentul de rascruce de la care vom avea un ciclism mai curat?

Vom avea oare spectacolul care ni se promite sau vom asista din nou la un foc de paie?

Pana anul viitor cand o sa vedem marea etapa va prezint profilul catararii de pe Col d Aubisque

Imagine postată

Si o imagine frumoasa de pe traseu

Imagine postată

Nu stiu daca sunt corecte datele si daca sunt bine informat...daca nu va rog sa ma corectati.....dar...din cate stiu...desi in acest ultimul tur...nu au luat parte """marii dopati"""...ullrich si basso...lance retras....vitezele de deplasare....cam la fel chiar mai mari in anumite etape.....catarari castigate cu aceeasi timpi si chiar mai buni!!!!!...Si toti au mers pe premiza ca este un tur mai curat!!!!...pai si...unde sa vazut asta?...ca nu a mai existat spectacolul de altadata?...ca favoritul 1 cade in pluton si se retrage?.....ca s-a terminat cu un castigator care , chiar dupa declaratiile sale , a facut totul pt a castiga?

Hai sa fim putin realisti si sa privim putin in urma...Turul Frantei este ceea ce este datorita acestor dopati cum toti au sarit sa ii judece..mai ales ei!!!...Pantani-Ullrich-Lance-Basso..etc....Nu turul ia facut pe ei....ei au facut turul!!!!...cat despre viitor????.....o joaca dea soarecele si pisica...sau...tratamente mai scumpe si mai greu de depistat!!!!!!..restul vom discuta in 2007..:(..mult respect pt ceea ce faceti!!!!!

Mi se pare ca mai e o gramada pina la tur .Imi place sa privesc cum trudesc baietii acolo,imi place cind e spectacol sau cind da cite unul recital

inca un an, inca o dezamagire: lipseste mont ventoux.

in rest, profilul pare echilibrat iar vedete care sa il populeze sunt sigur ca nu vor lipsi

Daca ciclismul este curat nu ne trebuie neaparat mont ventoux ca sa fie spectacol.

dar de ce nu speri ca ''urlitz'' ''big bear'' or ''cel ce a astepta din 97'' un remake

Imagine postată

Jan Ullrich(imi place de el ca e un mare ciclist ,mereu eclipsat de marele lance ori invins de pantani in '98 ) asteapta la rind din '97.S-ar razbuna ptr tot ce a patit de 8 ani incoa'.

Basso mai lasa-l un an ,ca pleaca la scirtisoara cu baietii :) http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif 8O 8O

Maus wrote: " Basso mai lasa-l un an ,ca pleaca la scirtisoara cu baietii :) http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif 8O 8O "

De asta ma uit si eu, ca Basso in loc sa se tina de turu' Frantei, se distreaza cu noi pe Trans, amintindu-si cu nostalgie de Alpe d'Huez 8O 8O http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . La-s ca e bine si asa :twisted: :wink: .

Eu consider ca cel mai bun o sa cistige(fizic psihic tactic echipa etc ) http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :D Cine o fi ala om vedea!!!!Eu cred ca spectacolul conteaza ,si cu cit mai multi pretendenti cu atit mai bine :D Ca o fi x sau y -nu conteaza daca sau luptat la singe :twisted:

Vinokourov va castiga in 2007 ,basso va abandona, iar ullrich cred ca va termina pe podium.Sper ca in 2007 turul sa fie mult mai spectaculos ca in 2006 !

Basso il va manca cu fulgi cu tot pe cazac, sau cel putin asa sper. Din punctul meu de vedere Basso are alti adversari de care ar trebui sa se teama: Damiano Cunego, Alejandro Valverde etc.

Da exact lupte crancene, si coate in coaste si in burta unu la altul pe catarare, ce fain ar fi :twisted:

N-am mai intrat de multa vreme printre stirile din ciclism... dar din cate stiu Vinokurov va fi leader de ekipa anul asta(sa ma contrazica cineva daca am ramas in urma) ceea ce va complica turul... La Turul Spaniei cazacii au complicat destul de mult lucrurile. Poate Vino nu va castiga dar felul lui inconsecvent de a pedala va anima turul...

Gino Bartali a castigat de doua ori TDF,1938-1948,chiar daca nu sunt fun Jan UrIIrich,mi-ar place sa-l vad castigator anul acesta,ar fi al doilea ciclist care castiga titlul suprem la o distanta de 10 ani fata de primul,poate este ultima lui sansa....chiar daca eu o vad cam mica

Am citit pe cyclingnews ca sunt putine sanse ca Jan Ullrich sa participe la Turul Frantei. Sper ca oficialitatile sa-l lase sa participe. Va trebui sa faca un test ADN. Ivan Basso a semnat un contact pe trei ani cu Discovery Chanel. Obiectivul sau pentru acest an este castigarea Turului Italiei si al Frantei. :D

Sper sa castige Jan Ullrich, daca va participa si daca va folosi Campagnolo(joking).

Altfel, mizez pe Damiano Cunego, sper sa nu participe si la Giro, ci sa se concentreze pe Tour.Am vazut ca a vizitat tunelul de vant si isi da interesul sa fie cat mai pregatit.

In general, ma astept de la Turul de anul asta sa existe acei ciclisti curajosi care fac sarea si piperul etapelor de munte, care ne fac sa visam, (sa intram pe forum) si sa impartasim senzatiile pe care le-am trait.

Noroc!

inca un an, inca o dezamagire: lipseste mont ventoux.

in rest, profilul pare echilibrat iar vedete care sa il populeze sunt sigur ca nu vor lipsi

Corect, pacat ca si anul asta lipseste Mont Ventoux din program. Nu inteleg de ce, avand in vedere ca ultima data TdF-ul a trecut pe acolo in 2002.

La fel, si anul asta lipseste contratimpul pe echipe.

primul post din 28 septembrie incoace,si recunosc intre timp nici nu am mai citit ce sa scris pe aici.

eu am votat cu da,si vad ca asa ati facut majoritatea,cand am votat cu da,m-am gandit ca va incepe o perioada de dueluri(2-3 ani)intra basso si vinokourov & cunego,valverde...... .

in privinta curateniei turului,va fi un mic inceput,pt.ca eu cred ca nu se va mai intampla ceva asemanator cu ce sa intamplat inaintea TDF-ului din 2006.

eu dupa cum uni dintre voi stiti voi tine cu VINO,si sper sa se poata tine dupa basso,cand spun asta ma refer daca basso va fi in forma sa din giro 2005 sau 2006 nu mai retin cand a dominat copios acel giro,parca 2006. deci lui vino ii va fi greu sa se tien dupa basso daca ivan va avea forma din giro-ul amintit mai sus.

intre timp ullrich s-a retras si, mai nou, teste ADN au confirmat ca era sangele lui in posesia doctorului fuentes:

http://www.velonews.com/news/fea/11987.0.html

tare mi-ar placea sa fie efectuat la un moment dat testul asta si cu

ADN-ul lui basso, mancebo, sevilla etc.

d

esi, in absolut, nu mai simti decat amuzament in fata unor astfel de stiri. cu sau fara Basso sau altii nu cred ca ar fi mai curat urmatorul tur sau alte naivitati de genul asta...