Recommended Posts

acum am o sa f nasoala ....tare si ingusta. dupa 10 km te doare fundul. vreau sa mi iau una mai buna care sa fie cat de cat mai confortabila....adica sa nu ma mai doara fundul asa repede. vreau una de xc pt barbati. ce imi recomandati :D ....ca nu vreau sa cumpar ceva si sa vad ca e tot la fel de vraza sau mai proasta. precizez ca bugetul max e de 100 ron.

pentru bucuresti, la surmont exista cateva sei comode la un pret ~ 100 ron.

de asemenea seile WTB se incadreaza in aceeasi limita. cauta pe 1 mai.

Guest am44

iti dau eu o sa wtb practic noua, vezi pm....nu te du pe 1 mai, am fost eu ieri, pierzi timpul (ma rog, daca nu stai in zona)...mai degraba la ion in crangasi...

asta cu seile confortabile e complicata rau... n-o sa gasesti o sa sa fie potrivita pentru toata lumea. Eu am schimbat vreo 3 pana am gasit una care sa mi se potriveasca, si nici asta nu e perfecta.

Daca ai dificultati, cel mai bine e sa mai schimbi in ture cu bicicletele unor prieteni, pana vezi pe care te simti cel mai ok, si apoi cauti ceva de dimensiuni si forma f apropiate.

Pai daca vreti sa de firma, atunci alegeti un brand care respecta detaliile anatomice si are marimi la fiecare model, apoi mergeti undeva unde puteti masura pe un "saddle sizer" distanta dintre oasele sezutului si veti stii ce dimensiune cautati.

Eu după muulte experimente am ajuns la o şa Selle Italia, modelul SLR Carbonio, care este absolut extraordinară.

Imagine postată

Este scumpă, ce-i drept, dar merită.

În altă ordine de idei, să nu te fereşti de şeile înguste! În general sunt mai comode ca cele late. De cele mai multe ori durerea de care spui tu nu e provocată de şa în sine, ci de poziţia greşită pe bicicletă! De de exemplu, şaua nu e reglată bine sus-jos sau faţă-spate, e înclinată prea tare (fie înspre faţă sau înspre spate), ghidonul e prea jos sau sus, etc etc.... Ai verificat toate aceste aspecte?

ms mult celor care mi au raspuns. deocamdata nu ma m hotarat. cred ca am s o iau pe cea a lui am43. el zice ca e wtb speed v. sa ma mai gandesc

Decat o sa scumpa care nu te satisface pe deplin, mai bine o husa de sa, cu perne cu gel, care iti sustine tot posteriorul cum trebuie.

Singurul dezavantaj este ca poate fii data usor jos de pe sa, deci si furata usor.

ms mult inca o data tuturor celor care mi au raspuns. am cumparta saua de la am43 si e foarte ok. am mers putin cu ea si e mai buna decat ce aveam inainte ;) . este wtb speed v neagra. sunt multumit de ea.

Decat o sa scumpa care nu te satisface pe deplin, mai bine o husa de sa, cu perne cu gel, care iti sustine tot posteriorul cum trebuie.

Singurul dezavantaj este ca poate fii data usor jos de pe sa, deci si furata usor.

Mai amintesc si eu cateva dezavantaje :

- reglarea inaltimii este dificila la o bicla cu o astfel de protectie de sa. O poti regla bine pentru pedalat si cand pui frana si pui piciorul jos te trezesti ca este de fapt prea sus , iar daca o reglezi pt pus piciorul jos si pedalezi vezi ca incep sa te doare genunchii , pt ca trebuie mai sus reglata ;

- atrag praful si daca te prinde ploaia cu ea si mai de mers serios te freaca de-ti sar capacele ;

- unele aluneca pe saua biclei si oricat strangi snurul ;

- iar pentru mine , unul dintre cele mai importante motive pentru care am renuntat la ea : greutatea ! "Castigi" vre-o 200 - 250 gr. la bicla numai pt ca pui o husa cu gel si mai dai si bani cam jumate din pretul unei sei bune ;

Pentru radu_vadan - indiferent cat de buna ar fi o sa ingusta , mai putin dureroasa ar fi daca este mai lata , pentru ca greutatea se distribuie pe o suprafata mai mare . Pana la urma nu te doare fundul din cauza formei , ci din cauza contactului indelung a anumitor zone cu saua , iar o suprafata mai mare de contact inseamna o presiune mai mica in fiecare din aceste puncte de contact ;

Eu am incercat mai multe sei si oricat de scumpe si performante erau , nu avea nici o legatura super-tehnologiile incorporate in ele , cu senzatiile care le aveam eu cand stateam cu fundul pe ele . Cea mai ok este cea cu gel de calitate ( nebagand in discutie cele cu arcuri si piele ... ca nu poti merge pe MTB sau sosea cu ele ), dar ca greutate este cam 520 gr. . Orice sub acesta greutate este un compromis intre calitate / distanta parcursa fara dureri / fiabilitate / pret . Cam asta e parerea mea .

Pentru radu_vadan - indiferent cat de buna ar fi o sa ingusta , mai putin dureroasa ar fi daca este mai lata , pentru ca greutatea se distribuie pe o suprafata mai mare . Pana la urma nu te doare fundul din cauza formei , ci din cauza contactului indelung a anumitor zone cu saua , iar o suprafata mai mare de contact inseamna o presiune mai mica in fiecare din aceste puncte de contact ;

Din punct de vedere strict al fizicii ai dreptate dar lucrurile nu stau chiar asa in realitate.E mult mai complicat si de aceea nimeni(nici o mare firma sau inventator traznit) nu a reusit sa faca saua ideala pentru toti.Unul din motive ar fi ca unele din punctele de contact cu saua ,alea de care zici ca ar trebui sa fie cat mai multe sau mai mari,creeaza de fapt amorteala si durere cand se aplica presiune prelungita pe ele. Si ca sa fie beleaua totala ,pentru ca toti suntem diferiti anatomic,punctele astea difera de la o persoana la alta,atat ca loc cat si ca sensibilitate.Ca sa nu amintesc ca,de fapt,nu stai pe sa ci te misti in continuu,si ce era comod cand stateai pe loc te jeneaza imediat cum incepi sa pedalezi.Intr-adevar sunt niste linii mari si de aceea anumite sei nu deranjaza cate un grup de oameni,dar ,eu nu am aflat (inca), de saua ideala care sa-i multumeasca pe toti.

Daca ar fi atat de simplu ca principuil de fizica pe care l-ai enuntat toti am pedala din cea mai lata si pufoasa sa care sa ne acopere tot fundul. Dar nu o facem,nu-i asa?

eu sunt convins ca si daca am intalni acea sa care nu ne-ar durea deloc , dar ar fi de 800 gr , multi ar fi cei care tot s-ar chinui cu una subtirica de 200 gr. Pana la urma si intr-un scaun directorial daca stam mai mult de 3-4 ore , tot ne doare spatele si chiar fundul ...

Eu am incercat mai multe sei si oricat de scumpe si performante erau , nu avea nici o legatura super-tehnologiile incorporate in ele , cu senzatiile care le aveam eu cand stateam cu fundul pe ele . Cea mai ok este cea cu gel de calitate ( nebagand in discutie cele cu arcuri si piele ... ca nu poti merge pe MTB sau sosea cu ele ), dar ca greutate este cam 520 gr. . Orice sub acesta greutate este un compromis intre calitate / distanta parcursa fara dureri / fiabilitate / pret . Cam asta e parerea mea .

Din experienţa mea, şi din ce zic cei mult mai specialişti decât mine (citeşte puţin pe BikeRadar de exemplu, despre şei şi alegerea lor) ceea ce spui tu este greşit. O şa cu gel face ca oasele bazinului să se scufunde în material şi se creează presiune pe ţesuturile moi din zonă. Dacă mergi suficient de mult şi suficient de tare cu bicicleta, o să-ţi dai seama de asta singur.

Aici vorbim de măcar 1-2-3 ore de pedalat intens, într-un maraton de MTB sau o cursă de şosea, cu pantaloni cu bazon de calitate, şi cu ochii la primele locuri. Bine-nţeles că nu se aplică la un pedalat relaxat de jumătate de oră, o dată pe săptămână în weekend.

Când pedalezi în ritm ridicat şi susţinut, o şa prea lată şi/sau prea moale este criminală - te încurcă la pedalat, comprimă ţesuturile moi şi îţi omoară circulaţia sanguină. O scurtă privire la şeile alese de profesionişti o să te lămurească, sper, în privinţa asta.

EDIT: să nu uităm aspectul extrem de important al reglajului poziţiei şeii.

Într-adevăr, dacă şaua este reglată prost, mai ales dacă e prea jos, o şa tare este foarte incomodă pentru că greutatea corpului, în loc să stea în mare parte pe picioare, aşa cum ar trebui, se lasă pe fund/şa.

• Upvote 2

eu sunt convins ca si daca am intalni acea sa care nu ne-ar durea deloc , dar ar fi de 800 gr , multi ar fi cei care tot s-ar chinui cu una subtirica de 200 gr.

Să ştii că marea majoritate chiar se simt foarte bine pe şei de 100-200g :) Eu mă număr printre ei.

• Upvote 2