MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

Eu am 1,79 si tocmai ce am luat un cadru marimea 54 (top tube). Inca nu l-am testat dar sper sa fie ok. In momentul de fata cu unul de 58 nu ajung bine la frane, trebuie sa ma intind intr-o pozitie anormala si obositoare.

Eu am 1.80 si folosesc un 54, cu pipa de 11cm. Ma simt bine pe el(nu vad butucul rotii), desi cred ca idealul ar fi fost un 56 cu pipa de 10.

Eu am 1,79 si tocmai ce am luat un cadru marimea 54 (top tube). Inca nu l-am testat dar sper sa fie ok. In momentul de fata cu unul de 58 nu ajung bine la frane, trebuie sa ma intind intr-o pozitie anormala si obositoare.

Eu zic ca ai facut alegera buna. Eu am 1,78 si am mers pe 56 si nu m-am simtit bine deloc.

Parca nu puteam s-o manevrez cum trebuie si nici pozitia nu era una buna.

Acum merg pe 54 cu pipa de 12 si ma simt excelent.

1 cm din sea si 3-4 cm din pipa ar trebui sa fie suficienti....

Pozitia de pedalare este singura din care nu se poate 'fura',ai dat saua mai In fata decat trebuie.....s-a terminat tot,pedalezi fara randament si rupi genunchii

Complicat cu bicicletele astea,pe vremea lu' Ceasca ne dadeam pe Pegasuri de rupeam pamantul,eram penibili,aveam o gagica de 190cm,venea la mine pe un pegas,i-a marit taicas-o tija de sa ca era prea scurta,cred ca a facut-o de vreo 60-70 cm!!tot cartierul radea de ea,dar noi mergeam cu Pegasurile la plimbare,ba mai dadeam si intreceri,era frumoasa viata!!!acum suntem tot cu ruletele dupa noi cand ne cumparam o bicicleta,ba daca e de 51 si nu de 52......

:D

Am si eu un prieten care a trecut axact prin aceleasi chinuri,1.95cm de om pe un Pegas Modern cu sa normala.Sa nu mai spun ca mereu ramanea fara frane si avea parte numai de aterizari fortate :P

Basso, dar cum iti dai seama care e pozitia optima pentru sa? (am auzit de chestia aia cu lasi o bila de plumb sa cada perpendicular pe axul pedalei). Dar din cate imi dau eu seama, daca muti saua inainte sau inapoi schimbi unghiul genunchiului, dar oricum probabil toata lumea are unghiuri diferite la genunchi. Daca poti te rog sa imi explici mai pe larg cum isi poate da seama cineva de acest randament si de ce ti-ai "rupe" genunchii daca ti-ai da saua 1cm mai in fata, multumesc.

Mi se pare ca facuse neica Ovidiu un articol foarte detaliat,usor de Inteles

Il caut si-l postez aci

Daca respecti pas cu pas ce e scris acolo nu ai cum sa dai gres

Eu zic ca ai facut alegera buna. Eu am 1,78 si am mers pe 56 si nu m-am simtit bine deloc.

Parca nu puteam s-o manevrez cum trebuie si nici pozitia nu era una buna.

Acum merg pe 54 cu pipa de 12 si ma simt excelent.

Asa e si pipa mea , de 12. Vad eu sapt viitoare cand va fi gata asamblarea.

Cand am inceput sa-mi caut o cursiera pt a face trecerea de la mtb, am urmat un indrumator si mi-a iesit ca trebuie sa gasesc o bicla intre 52 si 54 ( cam putin suna 52, mai ales ca am o inaltime de 1,80 dar asa iesise la masuratoarea de la subtioara piciorului pana in podea). Zis si facut! Am achizitionat o bicla de la bazar cum ca ar fi 52. Am primit-o prin curier, m-am uitat la ea un pic, am semnat, am platit, gata! Cand o-ntorc cu curu-n sus zaresc poansonu': 49 (!!). L-am sunat p-ala, un ungur din Carey..."ca cica n-a stiut, ca-i om serios"....Am halit-o pana la urma... Am incercat sa merg intr-un fel pe ea, ihm...eram ca un hipopotam pe o mingie de tenis. Si-acu' s-o scurtez: urmatoarele cadre au fost 56, 57, 57.5 (ma refer la top tube) dar cu pipe mici, de 9, 8 sau 7. De fapt acu' am vrut sa va cer sa-mi urati succes - n-am rezistat tentatiei si mi-am luat un cadru scurt adica 52. Inainte de a-l dezmembra,(era montat pe o bicla functionala) m-am suit pe el, pipa de 13, o pozitie usor agresiva insa mi sa parut ok.

Credeti c-o sa am probleme? (Mentionez ca am picioarele mai scurte decat torsul caz in care site-urile de specialitate recomanda din contra, cadre mai mari).

PS: Citisem parca pe undeva pe forum, parca, cum ca, Andy Sleck, care are 1,84 ruleaza pe o bicla marimea 54.

pentru 1,78 -1,80 va trebuie marimea 55, 56.

Alegerea cadrului nu are nici o legatura cu pipa.

Atentie, nu toti producatorii au aceeasi marime la cadru (adica marimea nu este una standard- generala) depinde ff mult de geometria cadrului si aceasta difera de la producator la producator.

Pentru a fi siguri de ce cumparati incercati sa masurati lungimea top tube si a seat tube (atentie la cadrul slopy)

daca megeti pe cursiere de marime mica in timp scurt puteti avea probleme cu genunchii.

marimea pipei este un artificiu.

in general daca va trebuie o pipa peste 10 cm inseamna ca ai urmatoarele probleme:

- cadrul prea mic

- saua prea in fata.

incercati sa nu "fortati marimea" cadrului prin pipa mai lunga de 10.

cind pipa este mai lunga de 10 centrul de greutate al ciclistului se muta pe roata din fata . SAMD

Principalul reper pentru masurarea unui cadru este TOP TUBE. Asta tocmai pentru ca oamenii nu sunt standardizati ca si bicicletele. Pot avea variatii mari la datele antropometrice, cu alte cuvinte picioare mai lungi sau mai scurte. Daca problema lungimii picioarelor se poate rezolva du ajutorul tijei de sa, care ofera o plaja larga de reglare, problema trenului superior nu se rezolva decat prin alegerea unu Top Tube cat mai aproape de o pozitie comoda. Un centimetru sau doi la pipa sau la sa, este tot ce se mai poate face.

Ma iau pe mine de exemplu. Am 1.79m si folosesc un cadru de 54cm(top tube), cu pipa de 11cm si cu saua trasa in spate undeva aproape de maxim(ar mai fi loc 1,5cm), ghidonul 42cm pe format compact, in asa fel incat ergopowerele nu stau "aruncate" prea in fata. Practic distanta dintre ergopower(acolo unde sta palma fixata) si centrul seii este de aproximativ 80cm. Mentionez ca sunt pe format "picioare scurte". La inaltimea mea toata lumea recomanda cel putin un cadru de 56cm, dar eu ma simt bine pe el asa cum e. Fac de obicei ture de peste 100km si ma simt foarte bine pe el, nu am dureri de spate in parte superioara si nici de genunchi. Apropo durerile de genunchi apar de la pozitionarea defectuoasa a inaltimii seii nu de la toptube.

Acuma din ce am aflat si eu de la unu si de la altul(oameni harsiti in competitii), un cadru mai mic este mai manevrabil si e pretabil pentru catarari si ciclocros. Un cadru mai lung este mai bun pe plat. Bineintele ambele in limitele rezonabile de marime.

• Upvote 1
  • Like 1

Multumesc pt interventii. Dupa cum am mai spus cadru l-am luat de pe o bicla cu pipa de 13 cm (asa venise de la mama ei, nu era "ajustata" din pipa). Cand m-am suit pe ea, pozitia mi s-a parut surprinzator acceptabila. Eu intentionez sa dau seaua un cm si ceva mai in spate si sa folosesc o pipa de 11 cm, practic obtinand un pseudo 54. Repet, majoritatea ciclistilor "de la televizor" (asta am urmarit cu atentie) au cadre minuscule pt inaltimea lor. Aduceti-va aminte pe Cancelara, la finish-urile clasicelor de anu' trecut, mergand fara maini, parea un monstru pe o bicicleta de jucarie. Bine,..a nu se intelege ca as compara "situatiile".

Dupa ce pun echiparea pe cadru voi reveni cu informatii. Doamne-ajuta.

PS: Voi efectua si testele cu ata cu plumb sa vad ce iese.

PS: Citisem parca pe undeva pe forum, parca, cum ca, Andy Sleck, care are 1,84 ruleaza pe o bicla marimea 54.

E marimea 58. Andy's Leopard
  • Upvote 1

Multam' Gizmo. Sper sa nu gresesc, dar tineam minte ca in timpul TdF 2009 Sleck avea 1,84 si 64 kg, (lafel ca si alt preferat al meu Brice Feillu) si ca alearga pe Specialized 54. Se pare ca a si "crescut" un pic pustiu: 186 si 68 de kg, 2cm si 4kg in plus, si a marit si cadru (57,3 cm). Oricum in fiecare an inainte de tururile mari auzim diverse relatari despre eforturile rutierilor de a compacta cat mai mult pozitia pe bicla, mai ales la CT. M-am bucurat sa vad ca pipa Bontrager are nici mai mult nici mai putin decat 14 cm. La un calcul simplu babesc cadru 57,3 + pipa 14 = 71,7 cm pt un lungan de 1,86 cu picioare ultralungi. La mine ar fi 52 + 13 = 65 cm la 1,80 cu picioare si bratele mai balcanice.

Un cadru de 54 cum are si Thor cred ca ar fi perfect, stiu, dar cadrele astea sunt f rare la sh. Iar la reduceri gasesti ori prea mare ori prea mic.

Oameni buni, dupa ce m-am tot invartit pe langa cadru, i-am pus niste roti, etc, am cautat pe net o schitza mai completa a geometriei (pe site-ul oficial nu gasisem) si am descoperit ca este size M, adica top tube 535 mm. Mi-am dat seama masurand head tube-ul - 147 mm. Asa ca m-am mai linistit in legatura cu pozitia. Singura treaba de care imi mai e frica e sa nu lovesc roata din fata cu varful pantofului (cand iau viraj, evident).

Am montat si eu bicla. Deci la 1,80 ai mei , cadru de 54 (top tube) si pipa de 10 cm mi se pare ok pozitia. Nu vad butucul fata. Ramane sa fac o tura de minim 50 km sa vad mai multe.

P.S. Si varful pantofului are destul loc...

Intr-un clip mai sus spune ca inclinatia spatelui trebuie sa fie pe la 45 grade. Puteti sa aruncati un ochi critic la poza, pt ca eu inca nu m-am acomodat. Este cumva pipa prea lunga sau sa mai ridic putin ghidonul (desi nu stiu daca se poate). Sunt un incepator pe cursiera si merg pe un Merida Ciclocross 4 2010. Poza este cam miscata si putin stramba, dar se intelege.

@cristicristi

Cel mai bine te masori si folosesti unul din cele 'nshpe mii de calculatoare la dispozitie. Eu l-am folosit pe cel pe care il recomanda si colegul maurice mai sus. Rezultatul teoretic s-a potrivit cu cel "practic" in cazul meu.

P.S. 60cm e oleaca cam mare. Nici cu o pipa de 2 cm(exagerez si las la o parte instabilitatea) si cu saua data in fata la max nu o sa te simti bine pe el.