MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

As avea nevoie de un sfat cu privire la marimea cadrului de cursiera care este potrivita pt mine. Am 1.79 m inaltime iar marimea recomandata pt inaltimea mea este 55-57 de cm (53 de cm daca vorbim de geometrie compacta). Intrebarea mea este daca e mai bine sa merg pe un cadru mai mic , cum ar fii unul de 55, 56 de cm si sa pun o pipa mai lunga de 110-120 mm, sau un cadru mai mare pe care sa pun o pipa de 90-100 mm.

O pipa mai lunga ar face controlul mai stabil, insa nu stiu daca nu obtin acelasi lucru prin ampatamentul marit dat de un cadru mai mare.

Mai este si problema confortului. Un cadru mai lung o sa ma faca sa stau mai lungit pe bicicleta si cred ca imi va da dureri de spate, un cadru mai scurt ma va face sa stau mai drept si propabil mai confortabil.

Va rog sa imi impartasiti din experienta voastra.

Avem aceiasi inaltime, 1,79cm, eu merg pe bicicleta masura 58, pentru ghidon de curse mi-am montat o pipa de 7cm lungime, inaltata la 6 grade. Inainte am avut o pipa de 13 cm si nu puteam merge prea mult din cauza durerilor de spate. Este importanta si lungimea cadrului la orizontala, nu stiu dimensiunea, voi verifica diseara.

pentru amatorul din mine care nu deosebeste un cadru de 58 de unul de 60,unde trebuie sa masor daca-mi iau ruleta cu mine cand merg la magazin ca sa nu fiu pacalit de vanzatorul care vrea sa-si vanda marfa la papagal?

De curand mi-am luat o cursiera cu cadrul cam mare (56) pt inaltimea mea (170) dar era o oferta buna pt pretul si echiparea ce o avea si m-am gandit ca ar merita si sa schimb cadrul in cele din urma. Teoretic stiam ca am nevoie de 52-53, conform masuratorilor de pe competitivecyclist si wrenchscience am vazut ca poate fi chiar intre 49 si 53 (in functie de cele 3 tipuri de masuratori).

La ajustarile care le-am facut stand pe ea (inaltimea si pozitia seii, verificat cu ata cu greutate) ghidonul acopera fix butucul cand privesc spre el din pozitia asta. Teoretic ar fi corecta pozitia, dar totusi intr-o tura de 30 de km ce am apucat sa fac cu ea pana sa inceapa frigul si ninsorile, nu m-am mai simtit asa confortabil pe ea, stau parca prea intins spre ghidon.

Marimea C-C recomandata ar fi de 50 cm, bicicleta are 56 si pipa de 120mm, ar avea oare rost sa inlocuiesc doar pipa cu una de 60mm?

Marimea C-T e de 56 la bicicleta, dar top tube-ul e la 54, cei 2 cm sunt prelungirea cadrului spre tija de sa.

Ar avea rost sa mai incerc cateva ajustari si sa pastrez cadrul asta sau e indicat sa-l schimb cu unul de 52?

Pai, scurtand pipa, e clar ca nu vei mai sta asa de intins. Eventual poti muta saua pe sinele ei mai in fata si vezi daca poti pedala bine. Ai aceste doua reglaje la indemana: plimbat saua fata-spate si incercat pipe de diverse lungimi.

Saua e destul de in fata, acum am mai gasit inca un indicator la wrenchscience:Overall Reach:61.00 cm adica lungimea top tube-ului + lungimea pipei recomandata pt masuratorile mele, deci daca as gasi o pipa de 50mm ar fi exact. Ar mai ramane atunci doar problema inaltimii top tube-ului care e la 54 (C-C) deci cu vreo 2-3 cm mai sus decat recomandat pt mine...intradevar cand stau cu picioarele pe sol distanta dintre picioare si top tube e cam de doar un cm :D

...intradevar cand stau cu picioarele pe sol distanta dintre picioare si top tube e cam de doar un cm B-)

asta nu e asa de grav, nu afecteaza pozitia corecta din timpul mersului.

1 cm din sea si 3-4 cm din pipa ar trebui sa fie suficienti pentru corectie, pina la urma nu e vorba decat de o "masura" mai mult decat ai nevoie

Din cate stiu eu la inaltime de 1,70 merge un cadru de 52 (depinde si de producator). E merg pe 56 si am 1,83. In concluzie iti recomand sa schimbi cadrul daca poti.

Mersi pt raspunsuri.

Momentan o sa schimb doar pipa si o sa vad in primavara cum va fi noua pozitie iar daca o sa am ocazia o sa incerc sa schimb si cadrul.

eu fiind foarte capos,nu ascultam sfaturile altora in legatura cu marimea cadrului!!!avand o cursiera cu cadru de 52 superba,noua(eu am circa 182),mi-am luat un super echipament,ca dadea bine pe strada,si am iesit la plimbari....dar dupa 2-3 ture cu cursiera si dupa ce am citit cate ceva pe aici pe forum,mi-am dat repede seama ca mi-e foarte mica bicicleta,desi ma incapatanasem sa cred ca nu e asa.credeam ca e ca la mtb.ca la mtb un cadru de 52 mi-e perfect!.deci,e bine sa mai citim si parerrile altora mai experimentati,..acum an una marilea l(56-59 scrie pe cadru) si mi-e mai buna.chiar buna.dar m-am dat si cu altele putin mai mari si ma simt foarte bine pe ele.cine-mi explica?!?!?!:

pe asta pe care o am acum scrie pe cadru marimea L(56-59),dar am masurat-o si are doar 53 cm.?!?!?!

acu' cativa ani mi-am luat prima cursiera, desi nu stiam prea multe despre dimensiuni, componente etc. si nici de forumul de ciclism. pasiunea pt "biciclit" s-a contopit cu aspectul biclei si am luat-o. din pacate cadrul era o marime cam mica pt mine. era un 51-53 (sloped) si nu se potrivea deloc cu talia mea (1.84). totusi, m-am incapatanat sa merg cu ea, desi ulterior m-am documentat si am mai invatat cate ceva despre biciclete.

in final a trebuit sa ma despart de bicla. am considerat ca e mai potrivita pt cineva cu o inaltime mai mica si care sa o foloseasca mai mult decat mine (pt ca din cauza ca imi era mica, nici nu ma aventuram pe trasee foarte lungi).

acum am o bicla potrivita, cred eu, pt talia mea. e un cadru marimea L (56), care mi se pare optim.

poate sa imi explice careva de ce pe cursiera mea Merida este trecut pe cadru marimea L si dedesubt 56-59,si cand o masor,surpriza!!!este marimea 52!!adica de la mijlocul axului pedalier pana la tija de sa sunt 52 cm.nu mai inteleg nimic.ce marime este pana la urma?!?!

poate sa imi explice careva de ce pe cursiera mea Merida este trecut pe cadru marimea L si dedesubt 56-59,si cand o masor,surpriza!!!este marimea 52!!adica de la mijlocul axului pedalier pana la tija de sa sunt 52 cm.nu mai inteleg nimic.ce marime este pana la urma?!?!

Depinde cum masoara producatorul cadrul: de la centrul axului de la angrenaj pana la centrul intersectiei cu top-tube, sau pana acolo unde se termina seat-tube pe verticala; depinde si daca are sau nu sloping (top-tube nu e orizontal, ci inclinat inspre spate-jos).

Uite aici: SheldonBrownFrameSizing

Cel mai bine este sa-ti alegi cadrul prin masurarea top-tube, din ax in ax; daca are sloping, treb masurat pe linia imaginara orizontala care pleaca de la head-tube la seat-tube, nu de-a lungul tevii (tot din ax in ax).

Explicatie 'din ax in ax': de la mijlocul intersectiei cu head-tube pana la mijlocul intersectiei cu seat-tube.

mersi,Gizmo.ce e curios este ca nu e coborat cadrul(nu are sloping),sau poate ca are,dar de 3-4 cm nu imi dau eu seama...ma mai iut azi odata.uite,am un Ghost SE 7000,mtb,si e coborat cadrul foarte foarte tare(diferenta de vreo10 cm sau mai mult intre fata si spate,si daca masor tubul(lungul tevii) sau masor pe orizontala,din ax in ax,cum zici tu,este IDENTIC!!!pana la urma,daca ma intreaba cineva,eu ii spun ca Merida mea este marimea 56-59?!?!?!

-mi-a zis unul sa ma hotarasc,ori 56 ori 59!sa mai masor inca o data,ca poate a treia oara masor bine!!!macar de scriau si astia 56 sau cat o fi,nu stiu de ce au scris asa pe cadru!

mersi,Gizmo.ce e curios este ca nu e coborat cadrul(nu are sloping),sau poate ca are,dar de 3-4 cm nu imi dau eu seama...ma mai iut azi odata.uite,am un Ghost SE 7000,mtb,si e coborat cadrul foarte foarte tare(diferenta de vreo10 cm sau mai mult intre fata si spate,si daca masor tubul(lungul tevii) sau masor pe orizontala,din ax in ax,cum zici tu,este IDENTIC!!!pana la urma,daca ma intreaba cineva,eu ii spun ca Merida mea este marimea 56-59?!?!?!

-mi-a zis unul sa ma hotarasc,ori 56 ori 59!sa mai masor inca o data,ca poate a treia oara masor bine!!!macar de scriau si astia 56 sau cat o fi,nu stiu de ce au scris asa pe cadru!

Uite aici arata detaliat: CannondaleScalpelUltimate

Te uiti la 'Geo';

Masura care conteaza e 'B'.

Atentie, de aceasta masurare _treb.sa tii tu cont_ cand iti alegi cadrul.

Nu asta arata producatorii cand spun ca e marimea 'S' sau 'M' etc.;ei clasifica dimensiunea in functie de dimensiunea seat-tube-ului.

Pe scurt, cand iti cumperi 1 cadru, tii cont mai mult de lungimea lui decat de inaltimea declarata de producator, pt ca aceasta poate fi facuta in mai multe moduri, nu e 1 standard.

Ca sa-i raspunzi tipului care te-a intrebat dk e 56 sau 59, treb sa-i dai masura seat-tube-ului, el la asta se refera.

mersi inca odata.tre sa fi inginer sa iti intre in cap toate masuratorile alea.dar o sa mi le scot la imprimanta sau o sa pastrez linkul si o sa le am.mersi.complicat cu bicicletele asteape vremea lu' Ceasca ne dadeam pe Pegasuri de rupeam pamantul,eram penibili,aveam o gagica de 190 cmvenea la mine pe un pegas,i-a marit taicas-o tija de sa ca era prea scurta,cred ca a facut-o de vreo 60-70 cm!!tot cartierul radea de ea,dar noi mergeam cu Pegasurile la plimbare,ba mai dadeam si intreceri,era frumoasa viata!!!acum suntem tot cu ruletele dupa noi cand ne cumparam o bicicleta,ba daca e de 51 si nu de 52 nu ne mai trebuieeu inteleg ca pentru un profesionist conteaza toate astea,dar sunt unii care se dau 1 data pe an,burtosi sau mari directori!!!cunosc eu multi!!!,care vor numai carboane de mii de euro,si fac pe ei pentru 1 centimetru in plus sau in minus la cadru,dar ei nici nu se pot urca pe biciclete de grasi si penibili ce sunt.nu am nimic cu grasii,am fost si eu,dar am dat jos tot ce era in plus,am acum 78 kg la 182 cm,ma simt super.eu ma dau toata ziua,si cu bicle de 50 si de 60 cm.important e ca ma dau!mersi mult de raspuns,bafta,siSanatate multa!!!

• Upvote 2

Salutare, vara asta am cumparat prima mea cursiera, dar sunt un amator nici nu am gandit ca conteza marimea cadrului, am 1,75cm si bicla are 61cm asta inseamna ca este prea mare pentru mine, ce cadru ar fii ideal pentru marimea mea un cadru de 55 sau 56? Dupa primele 20-30km am avut dureri, am reglat pozitia ghidonului si sa, acum e destul de bine am facut cam 200km fara dureri, dar am observat ca top tube e cam sus. :(

Din pacate asa este facut ca omul sa invete din greseli.Da este un cadru enorm de mare pentru o inaltime de 1,75m. Tu ai nevoie de un cadru de 56 .Masori de la talpa piciorului fara pantof si pana la nivelul genunghiului .Stai pe scaun si masori ,probabil 55-56cm Nu este problema pentru amator nu trebuie niste masuratori exacte chiar daca ai un cadru de 54-55-56 se poate regla din sea si din pipa ,astfel incat cand te urci pe bikla sa nu vezi butucul din fata cand mainile stau pe manetele de frana .Cu acel cadru de 61 nu ai ce face decat sa il schimbi sau il faci martisor http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

sanatate si la multi ani :)

Din pacate asa este facut ca omul sa invete din greseli.Da este un cadru enorm de mare pentru o inaltime de 1,75m. Tu ai nevoie de un cadru de 56 .Masori de la talpa piciorului fara pantof si pana la nivelul genunghiului .Stai pe scaun si masori ,probabil 55-56cm Nu este problema pentru amator nu trebuie niste masuratori exacte chiar daca ai un cadru de 54-55-56 se poate regla din sea si din pipa ,astfel incat cand te urci pe bikla sa nu vezi butucul din fata cand mainile stau pe manetele de frana .Cu acel cadru de 61 nu ai ce face decat sa il schimbi sau il faci martisor http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

sanatate si la multi ani    :)

Multumesc pentu informatii, atunci cel mai buna idea e sa fac rost de un cadru mai mic, la multu ani :)

eu cred ca la 1,75 si un 56 e un pic mare.

Eu am 1,79 si tocmai ce am luat un cadru marimea 54 (top tube). Inca nu l-am testat dar sper sa fie ok. In momentul de fata cu unul de 58 nu ajung bine la frane, trebuie sa ma intind intr-o pozitie anormala si obositoare.