MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

Hm. Cand stai cu mainile de jos, in drop-uri, spatele orizontal (esti snake), portiunea dintre umar si cot (bratul) cum este? Teoretic ar trebui sa fie verticala sau spre in fata. Altfel o dai in Graham OBree. Ceea ce este OK pt o ora de concentratie maxima.....

Eu la 190 cm înălţime cu mâini şi picioare lungi (90 cm inseam) am ales să călăresc un ciclocros (WINDSOR CYCLO) şi o cursieră (GIANT TCR) la care singurul număr identic este ETT-57 cm. Pipa de la cursieră este tot de 11 cm ca la cyc, însă are +/- 8 grade faţă de +/- 6 grade la cyc. Din cauza mobilităţii lombare scăzute, pipa de pe cursieră este purtată cu gradele pe +. Am avut la probă pentru puţini km o cursieră cu ETT-58,5 cm şi nu mi-a plăcut deloc, prea în faţă pentru "gusturile" mele.

Tabelele/graficele sunt "cu titlu de recomandare", poziţia optimă diferă de la om la om.

P.S.: Şi încă ceva: cursierele sunt construite "race" sau "touring" depinde ce vrei şi cum ştii să alegi.

TOATE CELE BUNE!

Am probat-o odata, am ramas cu impresia ca e mica, dar nu am avut imbus sa ridic saua . Am fost apoi la decathlon si am probat una cu 55 si 57 care mi s-a parut mult mai mare desi e doar cu 1 cm mai mare.

@@crk Bicla costa 4300 ron second echipata dura ace, imi place cum arata ca design si este in stare buna, dar acum 1 an si ceva am facut o greseala similara , am cumparat o cursiera marimea 61 pentru ca era ... la fel, o oferta buna .

O sa ma duc luni din nou, o sa dau o tura 10-15 min poate trag vreo concluzie , ma gandesc ca bicla imi trebuie peste 2-3 luni, e posibil sa mai apara si alte oferte pana atunci .

Daca poti sa probezi bicla si daca iti stii pozitia pe o cursiera, e simplu: te duci cu ruleta si imbusul si incerci sa vezi daca poti obtine dimensiunile tale pe cadrul respectiv. Pe langa distanta butuc pedalier - sa, mai conteaza set-back-ul seii (varful seii - verticala butucului pedalier), distanta sa - ghidon si diferenta de inaltime dintre sa si ghidon. Pleci de la premiza ca lungimea angrenajului, forma ghidonului si cea a seii le vei schimba ulterior cu altele, daca e cazul. Cervelo reduce masurile unui cadru la reach si stack ( http://www.cervelo.com/en/engineering/thinking-and-processes/geometry-and-fit.html ). Nu conteaza ce marime e un cadru sau ce geometrie are, daca reusesti sa-ti faci reach-ul si stack-ul.

Pe de alta parte, daca nu iti cunosti inca pozitia pe o cursiera, e mai bine sa-ti iei un cadru cat mai apropiat de ce se recomanda teoretic pt inaltimea ta. Pt 184cm inaltime se merge pe cadre 57, 58, 59, atat ST cat si ETT. Un cadru de 56 e mic. Cadrul este unul 56, chiar daca ST e 54cm.

• Upvote 1

Salut. Am hotarat in cele din urma dupa indelungi cautari sa cumpar bicicleta asta http://www.konaworld.com/kapu.cfm

Din pacate nu se aduce in Romania asa ca va trebui sa o comand din afara.

Singura problema ar fi ca nu reusesc sa-mi determin marimea exacta. Conform tabelului pus la dispozitie de producator (se gaseste tot la campul geometrie, dar este un tab separat)

daca iau in calcul inaltimea, e buna marimea 56. In schimb, conform inseam-ului, am nevoie de marimea 61.

Daca le luam in cosiderare cumulat, probabil ca ar fi potrivita marimea 58.

Totusi conform specificatiilor geometrice ale bicicletei si comparand cu alte biciclete pe care le-am luat in calcul pana la acest moment, ar fi buna marimea 56.

Voi ce parere aveti?

Am 181 cm inaltime si 86 cm inseam (imbracat cu pantalonii de ciclism).

Eu as zice mai degraba 56, pentru ca are TT 56.5.

Oricum, e cam ca la LOTO.

Eu am 1.82 , sincer nu mai stiu inseam , dar ca si regula de baza ar trebui sa iei mai mica sau fix pe marime in nici un caz cadru mai mare

deci 56 este ce iti trebuie

56 si o pipa cam de 110mm.

Fix 110 mm am eu :)

~O)

Dupa inaltime sigur ca nu iti trebuie 61. Aia e de pe la 190 in sus. E un site care iti da niste variante destul de bune - parca performance fit.

Da-le si mail celor de la kona cu masuratorile tale.

Cred ca un 56 ti-ar fi ok luandu-ma dupa TT. Cadrul pare un pic slope deci ST (inseam ) e irelevant.

Dar pune mana si documenteaza-te.

Apropo de unde o iei?

I

Dupa inaltime sigur ca nu iti trebuie 61. Aia e de pe la 190 in sus. E un site care iti da niste variante destul de bune - parca performance fit.
Da-le si mail celor de la kona cu masuratorile tale.
Cred ca un 56 ti-ar fi ok luandu-ma dupa TT. Cadrul pare un pic slope deci ST (inseam ) e irelevant.
Dar pune mana si documenteaza-te.
Apropo de unde o iei?

Initial am vrut sa o cumpar de bike expert din tara, singurul care se pare ca importa biciclete Kona, dar mi-au spus ca nu aduc modelul respectiv.

Acum caut din afara, dar as prefera din Europa pentru ca sunt sanse mai mici sa se intample ceva pe timpul transportului.

Totusi, in Europa e mai scumpa decat in SUA (1800 de euro vs 2000 USD), ceea ce nu prea ma incanta.

Asa ca inca nu m-am hotarat cum o sa fac, mai ales ca nu o pot proba.

Parca nu prea imi vine sa risc la banii astia si ma gandesc sa raman la penultima alegere,

adica la asta: http://www.poison-bikes.de/shopart/9915000807/Rennraeder/Rennraeder-mit-Stahlrahmen/Arsen-Shimano-105.html?&d=1

Totusi Kona Kapu are si geometria pe care o caut si cadrul si echiparea. Si i se poate monta si portbagaj daca vreau sa fac o tura mai lunga decat o zi.

Uite aici niste site-uri care o comercializeaza:

http://bicyclespleasanton.com/product/kona-kapu-218331-1.htm

http://www.biker-boarder.de/shopware/Kona-2015-Kapu-2015-Blood-Red-White-Black-Rennrad_detail_68372_309.html

Vezi ca nici dolarul nu mai e ce a fost .. a crescut. 2000 de usd fac fix 1768 euro. Deci nici un castig practic. Plus transport din us si vama..ca nu cred ca o poti trece nevamuita..sau cel putin o mixa atentie. Asta daca o iei din us.

La anumiti comercianti o poti returna pur si simplu si plătesc ei transportul inapou - canyon, rose. Vezi politica site-ului de pe care vreivsa o cumperi.

Sincer prima imi place maxim, este din otel nu?

Da, si mie imi place la nebunie!

Amandoua au cadru de otel. Dar cred ca e mai de calitate cadrul de la Kona.

@@temujyn80 e si in europa http://www.tredz.co.uk/.Kona-Kapu-2015-Road-Bike_73074.htm

verifica la ei daca o poti returna in caz ca nu ti-e buna.

Mersi frumos! O sa ma interesez.

Am 1.87, ce ziceti de un Radon R1 marimea 60cm  (are top tube 572mm)?  Stiu ca la Cube si Radon marimile sunt mai mari decat lungimea efectiva a tevilor...

http://www.radon-bikes.de/bikes/roadbike/training/r1/r1-40/

Nu prea am cum sa o testez, trebuie sa cumpar la ghici. Ma gandesc ca marimea 63 e rezervata celor de peste 1.90, desi multe calculatoare imi spun ca si TT de 59 ar fi OK. Nu stiu ce sa aleg intre marimea 60 si 63 (TT 57,2 vs 59)

60 cu pipa de 145 sau 63 cu pipa de 120. Eu as lua prima varianta daca as vrea sa stau mai aplecat sau a doua varianta pt o pozitie mai touring: difera lungimea head tube

recomandarea celor de la Lapierre pt cadrele lor de sosea, in functie de talia ciclistului

SizeChart_ROAD_zpsdbslqozf.jpg

Salut, pentru 1.84 si 89 inseam, ce cadru ar fi mai potrivit intre cele doua variante de mai jos cu TT de 57 si 58? As vrea o pozitie cat mai comfortabila pentru drum lung, deci nu chiar race si avand in vedere ca am picioarele mai lungi ma gandeam ca as putea merge pe varianta cu TT de 58 pentru ca are si headtube-ul ceva mai mare.

Ce parere aveti?

Multumesc!

Screen%2BShot%2B2015-04-20%2Bat%2B16.26.

Screen%2BShot%2B2015-04-20%2Bat%2B16.27.

Screen%2BShot%2B2015-04-20%2Bat%2B16.28.

Alege 57. Chiar si 56, pt ca esti lung in craci. Ghidonul il faci din pipa si distantiere.

Multumesc pentru raspuns, voi alege 57 pentru ca e cea mai mica marime disponibila.

Salut am gasit o oferta buna pt o cursiera. Eu am 176 si cadru e de 57. Pot pune o pipa de 5 pt a se potrivi sau e pre mare cadrul orice as face?