MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

Partea ciudata e ca are cam toate specificatiile unui M din ziua de azi...si conform inaltimii mele cam aici ma incadram

Este foarte mic. E un 52 mai degrabă, un S, mai să zici că e model de damă sau copil. 

On 4/13/2017 at 7:30 PM, BogdanDUB said:

Salut...dupa multa vreme am reusit sa imi iau o cursiera second..intrebarea e ca la turele de minim 30 de km imi apar dureri foarte mari  la umeri si in spatele gatului. Mentionez ca bicicleta are un down tube de 54, top tube 55 si pipa de 10.

Intrebarea e cum pot scapa de durerile astea si daca "le pot juca" din cadru?...ca sa zic asa.

Daca a masurat corect, din mijloc in mijloc, nu din extern in extern, 55cm TT si 54cm ST, nu cred ca e asa mica, desi la prima vedere pare un 52-53 si zic asta pentru ca am in casa si marimile astea. Nu stiu ce inseamna M la cursiere (Giant are genul asta de valori), pentru ca la mtb este egal cu valori intre 17"-19".

Cautan modelul tau pe net, Trek 1200, asta ar fi tabelul gasit . http://www.naturalhigh.co.nz/trek-1200-road-bike/

Conform seat tube - ului ma incadrez la cadrul S. Am masurat TT din mijloc in mijloc.

Intre timp am pus-o la vanzare si mai caut, deoarece n-am avut ocazia sa probez un cadru mai nou sa pot compara pozitiile.

Cadrul ala nu e neaparat o cauza pierduta.

Un cadru mai mic e mai rigid si mai "nervos".

Buna ziua,

Ma pregatesc sa-mi iau o cursiera si as vrea sa aflu daca marimea la care m-am gandit este ok. Eu am 1.87, si inseam de 89 cm.

Bike-ul in discutie e acesta, si m-am gandit la marimea 59, TTH 572 si ST 555.

Comparand cu aceeasi geometrie comoda la Trek, tot la acelasi TTH si ST am ajuns ca dimensiuni dupa recomandarile de pe site.

https://www.rosebikes.ro/bike/rose-pro-sl-2000-bike-now-821326/aid:821333

Ce parere aveti?

Mihai

@h3x0r am avut de la Rose cadrul de pe Rose Pro DX. Am 1.87. Mi-am luat cadrul de 60 dar imi era mare - in sensul de lung - , ar fi fost bun unul 58. I-am schimbat pipa cu una de 8 (parca venea cu 10 sau 12 nu mai stiu exact) si tot mare imi e. Acum compara si tu cele 2 cadre si vezi care sunt dimensiunile. Ca idee acum am un specialized diverge comp dsw 58 si mi-e perfect.

Nu amestecam cu CX-ul, ca vad o geometrie complet diferita acolo. Road bike va rog.

salut.

iata ce spune site-ul hervis.ro

Cursiere

Dimeniunea cursierelor sau a bicicletelor de fitness se calculeaza inmultind lunigimea picioarelor cu 0,665. Se obtine astfel marimea cadrului in cm. Pentru bicicletele de triathlon dimensiunile ar trebuie sa fie cu 3,5 cm – 5 cm mai mici.

Importanta: Dimensiunile fac referoire la sistemul german de masurare!

Puteti urma aceste reguli generale daca va situati intre 2 marimi

·         Pentru varianta sport, cel mai bine alegeti cel mai mic cadru.

·         Pentru plimbare, cel mai bine alegeti marimea cea mai mare in care va incadrati.

Inaltime (cm) Marime cadru (inch) Marime cadru (cm)
155-165 19-20 4851
165-170 20-21 51-53
170-175 21-22 53-55
175-180 22 55-57
180-185 22-24 57-60
185-190 24 60-62
190-195 24-25 62-64
195-200 25 64-Maßanfertigung

Sunt in cautarea primei cursiere dupa ce m-am tot dat cu MTB-ul.

Problema mea este urmatoae, conform inaltimii mele de 1.90 cadrul corect ar fi un 58-60 dar am gasit o bijuterie la un pret foarte corect insa cu cadru de 56 dar TT destul de lung si anume 65. M-am urcat pe ea, si e clar ca imi e mica.

Intrebare ar fi, cat de rau este ca acest cadru imi e mic?

Rau de tot. Ca sa nu o lungim, eficienta minima la pedalat, pozitie incomoda, pericol mare de accidentari (nu prin cazaturi).

Daca nu iti iei cadrul potrivit te vei uita la ea - ca la o bijuterie. Cadrul trebuie sa iti fie bun. Daca e pe alease iti poate fi un pic mic - o reglezi din pipa si sa - dar daca ti-e un pic mare nu o mai reglezi din nimic. in cazul tau e prea mare (asta daca nu cumva esti in crestere...). Cadrul nepotrivit inseamna pozitie incomoda ce se traduce in dureri si amorteli peste tot dupa o ora de pedalata. Nu ai ce face cu ea.

In nici un caz ST de 56 cand ai 1.90 m inaltime. Iti trebuie 60, pe incercate (mai ales ca nu ai mai mers pe cursiera, e musai sa te sui pe ea).

@Traveller m-am plimbat putin cu un 60, imi e mare, stau prea intins. Cred ca perfect pt mine e un 58 dar na.. am si pretentii la brand si la design si un anumit buget. deci sunt multe casute de bifat.

@krazyeone deci tu spui ca 56 iti e maricica, deci ar fi perfecta pt 1.85 si putin mica pt 1.90.

Ca sa te bag in ceata complet, sunt geometrii si geometrii.

Eu la 1.87-88 am avut cursiera cu ST 62 si cu TT de 58, cu pipa scurta si imi era buna ca marime.

Asta pentru ca am picioarele lungi si un stil de pedalat putin diferit.

Generic ai nevoie de 60, insa este obligatoriu sa o testezi daca nu ai mai avut cursiera.

29 minutes ago, ovidiu_m said:

sunt geometrii si geometrii.

Exact, iar la cea de care va povestesc TT este foarte lung, 65cm, in comparatie cu ST. Eu cred ca este asa pt ca in teorie este o cursiera de contratimp dar cu ghidon normal.

Cauta orice cadru de sosea cu ETT 59-60 si iti va fi bun indiferent de marimea lui sau lungimea ST.

Salutari, intervin si eu in cautarea unui sfat...

Am o Merida Scultura 903 marime M/L eu avand 1.85m. Cred ca e echivalentul a 56-57 ca marime, nu stiu ca nu am masurat-o, insa pot face asta.

Imi este ok cadrul spun eu, dar am ceva probleme la turele ceva mai lungi, in jur de 50 km si peste cu genunchiul drept. Practic in spatele genunchiului apare o jena, o amorteala care se duce putin si in zona inghinala, la sea. Uneori o resimt si in picior, jos, la pantof. 

Care sa fie problema? La stangul nu se intampla asta...

Eu banuiesc o pozitie nesetata corect desi am tot miscat saua sus / jos, inainte / inapoi etc. fara prea mari rezultate, asta e...nu ma pricep la fitting.

Ma mai gandesc ca ar putea fi de la placute. Astea daca sunt uzate pot da astfel de probleme? Sau doar daca nu sunt puse corect?

Sau de la pantof? Am pedalat anul trecut cu aceeasi pantofi pe un TREK si nu am resimtit aceasta jena. Or oi fi imbatranit :) ??

Multumesc