MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

As avea nevoie de ajutor, pentru alegerea marimii unei cursiere.

Eu am 178 cm inaltime si 82cm inseam.

Am deja un Genesis Croix de Fer, marimea M, care cu o pipa de 9 cm o simt OK. Geometria e aici:
http://www.genesisbikes.co.uk/bikes/adventure/adventure/croix-de-fer/croix-de-fer-fs
Am facut si 100+ km si nu m-a durut spatele sau ceva, deci e OK.

Acum vreau sa achizitionez un Volare si nu stiu daca sa merg pe S cu o pipa mai lunga sau pe un M cu pipa mai scurta. Nu ma pricep cum anume afecteaza diferenta dintre geometriile celor 2 cadre marimile.
http://www.genesisbikes.co.uk/bikes/road/road-performance/volare/volare-853-fs

Cumva as merge pe M, ca la S posibil sa fie prea mic triunghiul (ST-ul e mic), dar mi-e frica la M sa nu stau mult prea alungit.

Multumesc.

M zic si eu.

Acum ai TT de 56.1, la Volare o sa ai 55.4. Adica mai scurt, nu inteleg de ce zici ca stai mai intins.

Am avut un cadru vechi cu TT de 55 si stateam prea intins pe el. Era si ST de 55, deci depinde mult de geometria cadrului.
De aceea am intrebat ... dar probabil M ar trebui sa fie OK. Multumesc.

56.1 si 55.4 sunt masurile pe orizontala ale celor doua cadre, nu lungimea lor efectiva, influentata de geometrie.

De aceea zic: cadrul de acum e mai lung decat cel pe care ii doresti. Poate era pipa aia prea lunga.

Uite aici un calculator de stack si reach pentru cadrehttp://bikegeo.muha.cc/

Baga aici geometriile diferitelor cadre si vezi ce gasesti sa fie apropiat ca stack si reach de cadrul actual.

PS: misto Volare 853 =P~ 

Eu am un cadru mai mare...Seat tube-60     ,Top tube 58

cam 1.85 inaltime,85 kile...

cursiera e inalta,cand opresc la semafor,par   examplu,

ajung greu cu piciorul chiar si pe bordura,,,,

Apelez la voi pentru a va da cu parerea in legatura cu acesta bicicleta.

Este un M. 54 TT si 54 ST...eu: 177 cm, inseam 86

Intrebarea este daca merita sa o pastrez, tinand cont de pozitia pe care o am pe ea sau nu?

Va urma zilele acestea si o tura sa vad cum ma inteleg cu ea.

La prima vedere mie imi pare ca stau cam "inghesuit" pe ea.c5121535cd0b3ebf6be87cbda4da98ad.jpg

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

am reglat saua in felul urmator:

- cand pedala este in cel mai jos punct, piciorul este perfect intins stand pe calcai.

Astfel cand pun varful sa apara acel mic unghi in spatele genunchiului..am gresit undeva?

Daca tu ai 1.77, bicicleta pare de 52...

Oricum, la 86cm intre craci, ți-ar trebui 57-58. Depinde și de lungimea mâinilor...

poti detalia te rog in legatura cu lungimea mainilor?..gen ce sa masor si de ce sa tin cont?

intreb asta deoarece majoritatea "chart-urilor" apeleaza la inseam in combinatie cu inaltime.

am mai introdus datele in acest calculator, si mi-a recomandat TT de 55.

Chiar asa mare diferenta sa fie intre ele?

In fine...am sa incep cautarile pentru un 56...sper sa o nimeresc pana la urma

Anvergura bratelor cat e? pentru ca asta poate face diferenta de la marimea mica la cea mare, cand esti intre 2 marimi.

în urmă cu 41 minute, bogdan_dub said:

am mai introdus datele in acest calculator, si mi-a recomandat TT de 55.

Chiar asa mare diferenta sa fie intre ele?

In fine...am sa incep cautarile pentru un 56...sper sa o nimeresc pana la urma

Pai asta e problema: îți trebuie un st de 57-58 și un tt de 55...

@bogdan_dub suntem oarecum pe aceeasi conformatie. Din ce observ ai un Scott Speedster S10, care conform tabelului, esti de un M, adica marimea 54. Conform masuratorilor tale esti intre M si L. Exact ce am patit si eu, eu fiind 178/84 cu avergura de 178. 

Daca tot o ai bicla si nu e graba sa o returnezi, masoara pipa. Pe site la Scott nu zice nimic legat de marimea acesteia. Daca e de 100mm, poti incerca acest cadru M/54 cu o pipa mai lunga, de genul 120mm. Eu insa am scurtat-o pentru ca sunt mai putin flexibil de la o cazatura mai veche si am pus de 80mm. Legat de inaltimea seii, masoara si noteaza ce ai acum, dupa care incearca si varianta asta, LeMond. Eu asta o folosesc. Chiar au calculat pe site la 86cm inseam :)

LE. Cumva bine zice @PVN10 un cadru de 55 mi-ar fi si mie ideal. Dar dintre 54 si 56 am ales marimea mai mica, 54.

@Traveller Anvegura deobicei este egala cu inaltimea, deci in jur de 177cm

@Mookyama  Ai dreptate..este un Scott S10 cu pipa de 80. Conform metodei "tale" saua este setata ok, cei de la GCN spuneau sa scazi 10cm din inseam, si sa masori de la axul pedalier pana sus si ar trebui sa iti dea intalmea corecta.

As fi curios sa vad daca tu ai o poza cu tine din lateral, deoarece pe mine ma obsedeaza aceasta chestie ca pare o bicicleta de copil :) 

@PVN10  Daca este cum spui tu este foarte trist..

Am mult de sapat pana gasesc ceva ok, tinand cont ca bugetul meu este pentru o bicicleta second, si incerc sa vanez ce apare pe net.

Din ce vad eu, marimea bicicletei este ok pentru tine. Tind sa cred ca totusi trebuie sa ridici saua mai sus, mai ales daca folosesti pantofi de ciclism cu placute. 

Eu am 174cm inaltime, si tot marimea 54 folosesc. Dar am o pipa de 100mm. Avand in vedere ca tu esti putin mai inalt, daca schimbi pipa propabil o sa fie excelent.

Deci, ridica saua, si schimba pipa :D

poti sa te masori si sa-ti faci fitting-ul cu zeci de softuri, dar sa stii ca bucile si cocoasa sunt ale tale, nu ale pc-ului!

fa-ti un reglaj, da-te cu bicla si vezi ce nu e in regula. mai ridici saua, o mai inclini, mai modifici ghidonul (unele operatii le poti face si in timpul plimbarii daca ai un imbus la tine)  si vezi ce se intampla.

pentru inceput pune-ti o pipa  de  130mm si mai ridica saua.

• Upvote 1

@BogdanDUB Eu am incalecat bicla cu ghidon cu dropuri, doar cam de 2 ani. Desi un astfel de ghidon ofera un mare avantaj la drum lung, alegerea dimensiunilor corecte e mai dificila.

Pozitionarea seii: inaltime plus fata-spate, nu ar trebui sa puna probleme.

Problemele apar cand te apuci de reglat ghidonul.

1. Inaltimea ghidonului. Fata de nivelul seii (deja reglata) nivelul ghidonului nu cred ca ar trebui sa fie cu mai mult de 10 cm sub nivelul seii. Daca vrei confort, aduci ghidonul la nivelul seii, daca vrei agresivitate si viteza, il cobori catre 10 cm sub nivelul seii.

2. Lungimea pipei. In final, cand te pozitionezi pe manete, bratele trebuie sa fie usor flectate, in nici un caz drepte. Intr-o astfel de pozitie, nu ar trebui sa simti ca intreaga greutate a trunchiului e “aruncata” in podul palmelor.

Evident ca daca urci ghidonul, poti lungi pipa si invers.

Daca apreciezi ca ai putea folosi cadrul asta, atunci, in cel mai rau caz, va trebui sa cumperi o furca noua la care sa ii tai gatul in functie de preferintele tale.

Daca, dupa ce ridici seaua cat trebuie, ghidonul e prea jos, atunci mai bine mergi pe o bicla 56.

Altfel, personal dar fara a generaliza, m-am simtit mult mai bine pe cadre mai mici decat mai mari. 

Cadrele mai mici sunt mai rigide si mai responsive la bagat piciorul in pedala.

Asta avand deja trei inele distantiere sub ghidon s-ar putea sa iti fie prea mica.

Tot nu-mi dau seama daca seaua e bine reglata.

• Upvote 1

Nu cred ca o sa fie nevoie de o furca noua. Eu vad in poza ca deja mai are un inel lat deasupra pipei. Poate sa mai ridice destul de mult. Si nici nu e cazul, parerea mea.