MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

21 minutes ago, bogdan_dub said:

Precizez ca pipa este de 100mm, cadru 54...masurile mele 177 cu inseam 83.

Pana acum mi s-a spus sa aleg o pipa mai lunga, cei drept asta e primu feedback adevarat pe care pot sa-l dau. Pana acum am incercat doar de pe tastatura bicicleta.

1 hour ago, bogdan_dub said:

Dupa o tura de 40 km apare o durere suportabila in zona gatului daca merg pe "hoods"... si se accentueaza daca ma aplec pe drops-uri. Am sa mai testez sa vad daca problema e la cadru, sau la noua pozitie cu care nu sunt obisnuit. (mergand doar pe MTB pana acum).

Incearca putina incalzire inainte de a merge pe cursiera, macar 5-10 minute, stai mai relaxat, mergi mai incet, da-i voie corpului sa se acomodeze cu noua pozitie, caci el probabil inca inregistreaza ca esti pe 2 roti de mtb si nu pe cursiera. Poate stai si cu mainile incordate si putin cracanate...as zice mai mult ca sigur, reactionezi cumva inconstient. Ceea ce face reachul nitel mai scurt cu 1-2cm. Si daca e prima tura, cu siguranta vor urma cateva oarecum apropiate. Socurile preluate de furca fixa pe asflat, vor fi nitel mai dure, atat psihic, cat si fizic, stiind ca nu mai ai furca mobila ca pe mtb, creierul inregistreaza altfel tot ansamblul. 

Trecerea de la o pipa la alta se face din 10 in 10mm. Asta daca nu a cumparat cineva din nestire marimea 52 si era nevoie de marimea 56 si se insista sa se mearga pe marimea mica. In cazu asta faci un hop de la 100 la 140. Chiar daca bikefit-ul nu e ceva chirurgical.... Se merge pe pipa mai scurta doar daca ai afectat ceva fizic, pe moment, nu luni, caci a merge pe o marime gresita luni, mai ales la o diferenta asa de mare, poate sa te afectez fizic. Iar o pipa mai scurta duce automat si la o mica diferenta in controlul ghidonului mai ales pe coborari. 

50 minutes ago, bogdan_dub said:

Raise-ul iese din discutie la aceeasi lungime?

Poti face un tric de moment, sa invarti ghidonul cu ergopowerele spre tine, ceea ce inseamna ca reduci reach-ul cu 1-2 cm. Te urci pe bicicleta, lipit de un perete sau pe trainer (preferabil) si rogi un amic sa il roteasca putin de tot. Fa-o treptat si nu fi comod, caci asa o sa le dai prea in spate. De asemenea, poti impinge saua mai in fata, insa nu mai mult de 1 cm pe rand. Nu face ambele modificari deodata, pe rand. Incepi cu saua, apoi ergopowerele. 

50 minutes ago, bogdan_dub said:

Maine voi avea posibilitatea sa merg si pe un Giant de 56, ghidon-pipa mai ridicat si revin cu concluzii.

Giant marimea 56, ce model? Bicicleta marimea 54 de model este? Nu mai retin daca ai spus. Le-ai comparat geometriile, cel putin reach-ul?

De ce sa ridici saua mai sus presupunand ca deja ti-e deja montata la inaltimea care trebuie? Inaltimea seii nu e data de diferenta de geometria cadrului, ci de lungimea piciorului tau. Daca ai un cadru mai "ridicat", o sa ai o pozitie mai putin "race", mai mult endurance. Asta duce automat la povestile noastre de aici, o geometrie mai comoda.

Da, incearca si sa intorci pipa invers, va reduce usor reachul si va creste usor stackul, se poate sa fie suficient pentru moment.

Nu stiu ce am vazut eu acolo, am avut impresia ca era mentionat de ghidon sa. Oh, well, my bad...O sa iau o pauza, si asa, vine caldura :) 

Am mers azi si pe un Giant Conrad 56 cum ziceam. Mai jos detaliile bicicletei (L):

https://www.giant-bicycles.com/us/contend-3-2017

Am stat foarte relaxat pe ea, plus ca pozitia nu este deloc aplecata fiind pipa inclinata spre mine. Singurul lucru ce m-a deranjat a fost lungimea ei...110 fiind un pic cam mult pentru mine.

Facand switch-ul intre biciclete, amicul meu a simtit exact aceleasi dureri in zona gatului la fel ca si mine.

Legat de inversarea pipei...am sa fac asta.

Credeti ca ar fi o idee buna sa mut si singurul distantier de deasupra ei la aceasta operatie? In acest moment sub pipa se mai afla 2 distantiere.

Giant marimea 56, ce model? Bicicleta marimea 54 ce model este? Nu mai retin daca ai spus. Le-ai comparat geometriile, cel putin reach-ul?

Intrebasem ceva mai sus. Dacă nu vei răspunde, probabil vom presupune gresit anumite aspecte.

57.5 cm lungime TT la mărimea L, când tu ai 177 cm, iar mărimea asta e recomandata la peste 185 cm, unde mai pui că e și o pipa de 110.

Doar eu am impresia că ceva dă cu virgulă ceva in toată discuția asta?

Nu stiu daca e chiar relevant, amandoua au aceeasi latime a ghidonului?

La mărimea respectiva, standard, 54 are ghidon de 42cm, iar de la 56 in sus de obicei 44cm.

Dar până acolo sunt alte integrale de deslușit

La mărimea respectiva, standard, 54 are ghidon de 42cm, iar de la 56 in sus de obicei 44cm.

Dar până acolo sunt alte integrale de deslușit
Scott s10 model 2014

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Intoarce pipa invers si pune distantierul de deasupra dedesubt. In plus, s-ar mai putea aduce manetele cam 1 cm mai sus pe ghidon (si rotit in consecinta), dar asta implica desfacerea ghidolinei si, in functie de cat de grijuliu esti, posibil inlocuirea ei.

LE: e posibil ca, intorcand pipa si mutand distantierul, bucatile de camasi de schimbator dintre ghidon si cadru sa fie prea scurte. Dar trebuie incercat ca sa afli, oricum.

Ghidonul nu sta drept oricum din ce apare in poza. Nu stiu daca ai fost atent, ti-am spus acum cateva posturi sa il rotesti nitel ca sa micsorezi putin reach-ul. Setarile care sunt acum dau o nota de mai "aero", ghidonul rotit in jos, pipa pe negativ, Speedster fiind un model de endurance de la Scott, cineva a incercat sa faca un compromis.

Altfel, TT este 545mm la Scott la marimea 54 fata de TT de la Giant marimea L care este 57.5. Am observat mai sus ca nu ai obiectat nimic mai sus legat de marimea de la Giant. Totusi tind sa cred ca informatiile tale fiind nitel sumare ar putea fi vorba de o marime ML si nu L, caci la 177cm efectiv nu are cum sa iti fie bun un cadru cu TT de ~58cm. Eu am mers pe cadru 57 si mi-a fost mare. Mi-a venit sa plang in boabe dupa un cadru Bianchi Rekord impecabil si foarte bine intretinut (otel) si pretul foarte decent avand in vedere preturile otelurilor de pe net.

Nu stiu daca realizezi, dar incercam sa te ajutam :)

Cadrul Giant-ului este L cu TT de 575.

Modificarile propuse de voi am sa le fac maine si am sa le incerc la urmatoarea tura.

No hard feelings, ca nu e cazul...daca treceti prin TM stiu un loc fain cu apa de izvor buna...deci clar ma revansez.

Bogdan, am o nedumerire mare : 54, ai probleme. Inteleg, e o chestie de reglaje si astea se pot face fara probleme, cateva le-ai si aflat discutand cu noi. As paria pe Scott.

Insa daca zici ca te simti ok pe celalalt cadru, L, e o mica controversa, fiind un cadru destul de lung pentru ai tai 177cm. Caci picioarele nu le ai scurte la 83cm, chiar normale, "sternal notch" ar trebui sa il ai unul normal, undeva pe la 142-147cm, deci 54 ar trebui sa fie foarte ok. Maxim un cadru 56, insa un cadru 56 cu o pipa scurta sub 90-100cm nu e indicata. Daca vrei confort, probabil, insa daca vrei uneori sa fie putin mai ager, caci nu ai 60 de ani, iar pe urcari mai nazdravana, pe coborari mai usor de controlat si mai sprintena nitel, 54 cu o pipa usor mai lunga 120-130cm ar trebui sa iti vina ca o manusa. De fapt la 177cm, caci oasele se mai taseaza pe timpul zilei, poti cobora la 175-176cm chiar, ar fi indicata masura 53-55.

Nu uita, modificarile fa-le pas cu pas, nu toate intr-o zi, caci nu vei simti nici o diferenta de la cei ai plecat, pe unde ai ajuns si unde va trebui sa ajungi. Intoarce doar pipa, lasa distantierul ala sus. Il poti pune oricand sub pipa. Sau lasa pipa asa si pune doar distantierul sub pipa. Una din doua. Si indreapta putin ghidonul, e lasat in jos.

Bafta maine! 

Multumesc. E un Sirocco de la Raleigh 1981. Vad in catalog ca ei sar de la 54,5 la 57cm ca si marime urmatoare, deci s-ar putea sa fie intre 56 si 58 exact cum ai zis. Ma duc oricum s-o vad cum se prezinta.

în urmă cu 2 ore, catalin gramada said:

Multumesc. E un Sirocco de la Raleigh 1981. Vad in catalog ca ei sar de la 54,5 la 57cm ca si marime urmatoare, deci s-ar putea sa fie intre 56 si 58 exact cum ai zis. Ma duc oricum s-o vad cum se prezinta.

în urmă cu 14 ore, catalin gramada said:

Salut. Cam ce marime va pare cadrul la bicla asta ?

10mrggk.jpg

On 2/23/2018 at 22:29, Mookyama said:

O vinde cam scump olandezul:100 euro și e putredă. Mai mult de 50 euro nu merita...

Am luat.o. 57 tt. 57 st. E in stare perfecta. Cadrul n.are pic de rugina nici afara nici inauntru. Tevi reynolds.serigrafia impecabila. 12 viteze 52/42 12/24 spate suntour/fata Raleigh. Frane weimann .jenti Raleigh 622/17. Complet original. M.a costat 70 E

Salut. Intre timp mi s-au mai aratat niste cadre din otel de calitate la preturi interesante. Mi-e frica sa nu-mi iau tepe, chiar si pentru 20E atata timp cat am de alergat si 100km sa le vad. Cum pot verifica un cadru daca nu a fost indoit cu mijloace la indemana ? Pentru lovituri exista indicii pe finisaj, dar daca a fost indoita furca sau cadrul cum se poate verifica , va rog ? Multumesc.

As vrea sa fac comanda pentru un B'twin Triban 540 si as vrea sa stiu daca ar fi buna marimea M la inaltime de 178 cm si lungime a piciorului de 86 cm.Am vazut pe site-ul din UK un tabel cu marimi si geometria cadrului (https://www.decathlon.co.uk/triban-540-road-bike-grey-black-105-id_8377756.html- nu pot pune direct imaginea in cauza dar ea apare printre pozele de prezentare) insa nu sunt chiar sigur, mai ales ca nu am cumparat niciodata biciclete din Decathlon.

Nu poți proba una cu dimensiuni asemănătoare în magazinul Decathlon local?

Se pare ca ar avea cei de la Cluj un Triban 500 marimea M in magazin (din cate stiu cadrele sunt cam la fel).In rest la ce alte chestii ar mai trebui sa fiu atent cand ma duc sa o probez?

2 hours ago, black rider said:

As vrea sa fac comanda pentru un B'twin Triban 540 si as vrea sa stiu daca ar fi buna marimea M la inaltime de 178 cm si lungime a piciorului de 86 cm.Am vazut pe site-ul din UK un tabel cu marimi si geometria cadrului (https://www.decathlon.co.uk/triban-540-road-bike-grey-black-105-id_8377756.html- nu pot pune direct imaginea in cauza dar ea apare printre pozele de prezentare) insa nu sunt chiar sigur, mai ales ca nu am cumparat niciodata biciclete din Decathlon.

Am probat eu M, tot la 178, dar cu 79-81 insteam(nu-mi aduc aminte exact cat am intre craci) si imi venea bine.

1 hour ago, black rider said:

Se pare ca ar avea cei de la Cluj un Triban 500 marimea M in magazin (din cate stiu cadrele sunt cam la fel).In rest la ce alte chestii ar mai trebui sa fiu atent cand ma duc sa o probez?

Poti incerca si un L si vezi daca iti e mare.

• Thanks 1

Ok, am să compar cele două mărimi în magazin să văd care ar fi diferențele. Oricum mă gândesc că diferența de inseam (tu ziceai că ai cam 79-81cm iar eu am 86 cm) ar trebui să poată fi compensată destul de ușor prin reglarea înălțimii tijei de șa. 

Salutare

Vreau sa cumpar o cursiera SH si m-am orientat catre Caad 12 sau Synapse. Stiu ca sunt in clase diferite dar nu asta este problema,ci marimea,care vad ca este usor mai mare fata de alte marci.

Eu am inaltimea de 1,80m si 85cm inseam . In mod normal, la altii marimea potrivita este 56 dar vad ca la Cannondale ,multi recomanda marimea 54 ca fiind mai potrivita.

Ce marime sa aleg?Ca pot sa probez doar Synapse,dar cum am mers doar pe MTB,nu cred ca o sa-mi dau seama prea usor.

Ma gandesc ca poate aveti una dintre biciclete si dimensiuni apropiate