MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

Am mers 2 ani pe Caad 12 de 56. Am 1.83 si inseam 89. Eram horatat clar sa iau 58 si numai intimplarea a facut sa nu mai gasesc modelu asta in marimea respectiva nici macar la importatorul european; plus ca veneam dupa niste ani petrecuti pe un cadru mai mic, ceea ce ma cam traumatizase. Ar fi fost o mare greseala, crede-ma. Initial eram convins ca e mai bine un cadru mai mare, pe care sa te intinzi relaxat, decat unul mic pe care stai chinuit. Complet fals. La o marime mai mica poti inca jongla cu pipa, saua, etc, la una mai mare esti mult mai limitat (daca nu chiar complet limitat).

Cu inseam de 85 eu nici nu m-as gandi vreo clipa la 56, daca vorbim strict de CAAD. La Synapse probabil ca e ok. Tine cont - CAAD 12 are standover-ul cel mai mare din toata gama celor de la Cannondale, si mai mare ca a majoritatii producatorulor cunoscuti in zilele noastre. La marimea de 56 e de peste 81cm! Ai nevoie de minim 5 cm intre toptube si zona inghinala ca sa poti obtine apoi un bikefit corect si sa te simti in largul tau cand pedalezi.

Salut! Bine a venit pe forum!

Marimea 56 este intre 178-185. Eu am 179/83.5 si am vorbit cu cei de la Cannondale care mi-au zis ca pot sa iau care marime mi-e mai ok, fie 54, fie 56. Asta pe Supersix. M-am dat zilele trecute pe Synpase, insa putin, atat pe 54 cat si pe 56, iar concluzia a fost ca fie mi-ar trebui un 54 cu pipa de 120, fie un 56 cu pipa de 100, cat e si standard. Ce pot sa iti zic e faptul ca eu sunt bine proportionat, adica daca m-ai taia in doua, am o deviatia foarte mica, deci mi-ar fi ok 56 fara probleme, insa nu sunt foarte elastic, varsta inaintata m-au indreptat spre 54 cu o pipa atipic de scurta. Insa acum vreau sa trec la geometrie mai confortabila, drept urmare voi putea merge linistit pe un Synapse, de exemplu, marimea 56. Sau oricare alta geometrie.

Guys, ceva pareri despre Orbea Avant? Da, intreb in situatia in care am una in casa, dar e a d-nei, un M30, insa marime mica, iar parerea ei de feeling nu e cea "tehnica" ca sa zic asa. Zilele astea am pipait una pe disc, M30, a unei prietene si m-a incantat tare. Nu sunt nici tare scumpe daca le prinzi la reducere, insa imi par nitel cam grele.

Cred ca cea mai buna solutie este sa probez Synapse-ul ,daca nu s-a vandut intre timp si sa vad cum decurg lucrurile.

Nu vreau sa ma risc cu ,curierul la Caad 12, mai ales ca am vorbit si cu vanzatorul si zicea ca sunt cam la limita.Aceeasi inaltime are si el si zicea ca prefera  54 ca 56 il intinde cam mult. Acum chestie si de preferinte.

Oricum super baiat, desi  interesul lui era sa vanda,a zis ca nu recomanda .

Multumesc pentru sfaturi.O sa mai urmaresc anunturile si poate gasesc un 54 sa probez.

3 hours ago, Moraru said:

Aceeasi inaltime are si el si zicea ca prefera  54 ca 56 il intinde cam mult. Acum chestie si de preferinte.

Ca idee doar, oamenii sunt foarte diferiti. Din fericire. Ceea ce are unul nevoie nu e acelasi lucru pentru celalalt. Multi dintre voi luati de pe net si din sfaturi din stanga in dreapta fara sa mergeti sa faceti un bike fit basic macar inainte sa cumparati bicicleta care e cu mult peste orice recomandam noi sau oricine altcineva. Adica dai o gramada de bani pe o bicicleta, dar suntem putini care fac asta, mai ales unii care abia isi cumpara cursiera. In momentul cand dai 1700-2500euro pret mediu pentru o cursiera, 100euro pentru un bike fit e frectie la picior. Sau macar sa testati ambele marimi. Si mai ales ca unele geometrii difera. 

Nu exista preferinte, preferinte sunt la culori, modele, nu cand vine vorba de sanatate :) 

O mica nedumerire legata de geometriile de la Canyon. Caut o geometrie Endurace/Ultimate, cu inclinatii upgrade la disc. E un gand/vis, vedem daca si iese la liman.

Am pus cap la cap un cadru Cannondale 54 (M?) si un cadru Canyon S. Cei de la Canyon au calculatorul lor, precum stim. La aceleasi date introduse, daca pun inseam 83.5cm imi da M, iar daca pun 81cm imi da marimea S (valoarea maxima pentru marimea S), insa imi spun ca "Normally you would need a Size M. However, your inseam length shows us your saddle height would be around around 71.7cm. A Size S is therefore a better match for you.". Probabil e calculata inaltimea seii dupa tehnica lui LeMond.

Comparativ, Cannondale 54, Ultimate S, Endurace S.

TT  545/ 543/ 541

ST  520/ 494/ 492

HT  140/ 130/ 139

Reach 544/ 546/ 557

Stack 384/ 385/ 376

Steam 100/ 90/ 90

Wheelbase 975/ 993/ 988

Seat Tube-ul mai mic la Canyon Ultimate ar indica ca ar fi o geometrie mai comoda, nu? Head Tube-ul imi da de gandit, desi nu cred ca voi observa diferenta de 10mm, nu stiu ce sa zic. Altfel, la marimea S, intervalul saddle height este acceptat intre 690-790mm. Eu o ridic saua la 74cm, dupa aceeasi tehnica mentionata mai sus, deci ar trebui sa fie ok. De asemenea, pipa e cam mica, ar merge 100-110cm probabil. Ma duce in eroare nitel wheellbase-ul, de asemenea. 

Caut ceva mai confortabil decat Cannondale, in principiu. Nu stiu pe care sa o aleg din ele doua modele. Vor veni niste reduceri la Canyon si poate sunt sanse sa coboare sub 2000 cele 2 modele mentionate mai sus (link). In calcul as mai lua si un cadru Synpase.

LE. La evenimentulul Canyon din primavara am mers pe un cadru M. Cred ca am avut emotii, nu prea mi-am dat seama daca era ok sau nu, plus ca am avut si un defect si mi-a stat capul in alta parte. Mai era si o gagica in pluton, tare haioasa, draguta si vorbareata...se mutase in munti cu jobul doar ca sa se poata da cu mtb-ul dupa placul inimii. Moaamaaa, am belit ochii cat cepele la ea! :happydork:

Din experienta mea Canyon as recomanda sa iei M, eu am luat S, dar tu esti o idee mai inalt.

2 hours ago, pro-e said:

Din experienta mea Canyon as recomanda sa iei M, eu am luat S, dar tu esti o idee mai inalt.

Am fost astazi iarasi la Canyon. Parcarea aia mica cu 2 canale de scurgere si 2 santuri...Revin maine cu cateva randuri, sunt rupt.

//Soferul de bus din Koblenz nu a vrut sa ne ia in bus cu bicicletele, asa ca a trebuit sa ne intoarcem acasa pe cont propriu. Desi nu ne-a spus nimic din Montabaur sau cand am luat bilet dus intors. Am luat bicicletele sa plimbam strazile din Koblenz, un oras tare fain. Insa ultimii 12 km i-am facut intr-o bezna mega totala, nici macar o farama de licurici sau un mm de Luna nu a fost. Si cum padurile aici lungi si dese, iar localitatile rare si scurte, ne-am bucurat de oaspeti din padure :) A fost show...

Exista alternativa la calculatorul celor de la competitivecyclist.com?

Nu mai pot fi accesati din Europa.

în urmă cu 1 oră, Stuparul said:

Exista alternativa la calculatorul celor de la competitivecyclist.com?

Nu mai pot fi accesati din Europa.

Folosește un proxy de US. Uite o listă de proxy-uri

13 minutes ago, fizikant said:

Folosește un proxy de US. Uite o listă de proxy-uri

Sau instalezi browserul Opera, deschizi New Private Window și în address bar ai un buton, VPN. Activezi VPN-ul și alegi IP de USA :)

Aha, deci le-au păstrat pe ”alea bune” dăcît la ei în  cămară.

On 7/14/2018 at 1:36 AM, Mookyama said:

O mica nedumerire legata de geometriile de la Canyon. Caut o geometrie Endurace/Ultimate, cu inclinatii upgrade la disc. E un gand/vis, vedem daca si iese la liman.

Am pus cap la cap un cadru Cannondale 54 (M?) si un cadru Canyon S. Cei de la Canyon au calculatorul lor, precum stim. La aceleasi date introduse, daca pun inseam 83.5cm imi da M, iar daca pun 81cm imi da marimea S (valoarea maxima pentru marimea S), insa imi spun ca "Normally you would need a Size M. However, your inseam length shows us your saddle height would be around around 71.7cm. A Size S is therefore a better match for you.". Probabil e calculata inaltimea seii dupa tehnica lui LeMond.

Comparativ, Cannondale 54, Ultimate S, Endurace S.

TT  545/ 543/ 541

ST  520/ 494/ 492

HT  140/ 130/ 139

Reach 544/ 546/ 557

Stack 384/ 385/ 376

Steam 100/ 90/ 90

Wheelbase 975/ 993/ 988

Seat Tube-ul mai mic la Canyon Ultimate ar indica ca ar fi o geometrie mai comoda, nu? Head Tube-ul imi da de gandit, desi nu cred ca voi observa diferenta de 10mm, nu stiu ce sa zic. Altfel, la marimea S, intervalul saddle height este acceptat intre 690-790mm. Eu o ridic saua la 74cm, dupa aceeasi tehnica mentionata mai sus, deci ar trebui sa fie ok. De asemenea, pipa e cam mica, ar merge 100-110cm probabil. Ma duce in eroare nitel wheellbase-ul, de asemenea. 

Caut ceva mai confortabil decat Cannondale, in principiu. Nu stiu pe care sa o aleg din ele doua modele. Vor veni niste reduceri la Canyon si poate sunt sanse sa coboare sub 2000 cele 2 modele mentionate mai sus (link). In calcul as mai lua si un cadru Synpase.

LE. La evenimentulul Canyon din primavara am mers pe un cadru M. Cred ca am avut emotii, nu prea mi-am dat seama daca era ok sau nu, plus ca am avut si un defect si mi-a stat capul in alta parte. Mai era si o gagica in pluton, tare haioasa, draguta si vorbareata...se mutase in munti cu jobul doar ca sa se poata da cu mtb-ul dupa placul inimii. Moaamaaa, am belit ochii cat cepele la ea! :happydork:

On 7/14/2018 at 11:05 PM, pro-e said:

In 2-3 cuvinte, am fost la Canyon, procesul a fost urmatorul.

M-am inscris pe o lista, am stat cam o ora sa imi vina randul, fiind weekend, era multa lume. Intre timp am ciugulit ceva de pe acolo, relativ ieftin (spaghete bol mic un fel de salata interesanta, o cola naturala, o cafea si o prajitura, toate x 2 - vreo 12 euro pentru 2 persoane). Can aproape terminasem, mi-a venit si randul, am fost sunati.
M-a luat unul, care la prima vedere parea cam incepator, engleza stia cam cat stiu eu germana, ceea ce a fost cam nitel cam nasol pentru comunicare. Dar amabil si zambitor. M-a masurat : inaltimea, piciorul, bratul si pana la nodul gatului. Dupa parere mea, a masurat degeaba. O sa zic si de ce. In afara de inaltime, totul a fost diferit.

S-a uitat pe un iMac smecher, ce si cum,  am aflat nimic din ce nu stiam - sunt intre 2 marimi. Ca ziceam ca nu e prea priceput (probabil) sau nu stia nici limba foarte ok, i-am explicat ca ceva nu e in regula, eu am 83.5cm la picior,  el a zis ca 82cm. Masurarea s-a facut manual si mi-a zis sa stau confortabil, nu drept. Si eu am facut-o tot manual acasa; cam de vreo 8-12 ori pana acum, spatele lipit de usa, descult, cartea intre craci. Intr-un cuvant, ma asteptam la altceva, nu bike fit, dar oarecum ceva mai exact decat in mare. Mi-a zis ca oricum, fac un test si o sa imi dau seama ce am nevoie. Am fost sceptic la prima vedere vazand parcarea cum este.

Testul a fost facut in parcare din fata cladirii. Plin de masini, care intrau ieseau, plin de biciclisti, unii mai mergeau si in zig zag, un talmes balmes @elucid cred ca poate confirma (sau nu) cele povestite. 

Mi-a adus un Endurace, SLX, desi eu doream SL, caci e ceva (mult) mai ieftin, insa mi-am spus ca nu voi simti diferenta in parcare cu siguranta intre SLX si SL. Jante inalte, aero, bicla shinny, ce sa mai zic, hai sa o pedalez. Cald afara, chef ioc, sete tare...abia mancasem, era mai mult decat perfect. Bicla era un M, pipa de 100mm. Stateam nitel prea intins, nu mult, totodata cumva parca "prea" confortabil. Overall, okish.

Eu mersesem pentru Ultimate, in special, insa nu stiu cum a facut, caci a venit tot cu un Endurace, nu mai stiu ce model, marimea S de data asta. Pipa de 90, dar mai ales ghidonul usor mai mic, m-au facut sa ma simt tare incofortabil. Zau, nu am crezut ca un ghidon de 40cm poate sa iti dea un alt sentiment decat cel de siguranta. Am mers incolo, incoace, doream sa ma mai intind vreo 2-3cm, nu aveam unde. Saua eram cam jos, probabil nici macar raportat la cei 82cm masurati de el. L-am intrebat daca e inaltata dupa tehnica lui LeMond...zice "ce e aia?". Ii zic ca am obsevat ca calculele pe siteul lor se apropie foarte mult de tehnica respectiva. A zis ca nu stie. Zic ok, dar e macar okish ridicata? Zice da. Da, my ass...am mers asa pana la urma, vreo 10-15 minute. Ma simteam ca pe Pegasul luat de bunicul meu, un fel de marime ochiometrica. Revin cu bicla si imi pierd nitel rabdarea, ma asteptam la altceva sa se intample.

Il rog sa imi aduca totusi un Ultimate, motiv pentru care si venisem. Ultimate e foarte apropiata ca si geometrie de a mea. Insa ca si sentiment, poate iar ghidonul vietii si pipa scurta, m-au facut sa ma simt mai incofortabil decat pe Endurace. Cum Endurace M a dus-o inauntru, nu am mai avut ocazia sa mai dau 2-3 pedale, desi nu cred ca ar fi facut vreo diferenta mare.

Aveai dreptate @pro-e, cumperi, testezi, trimiti inapoi. Insa te lovesti de dilema ce e mai bun pentru tine, Ultimate, Endurace, Aero, etc. Apoi te lovesti de marimi si setari, probabil la o marime S nu as fi putut schimba ghidonul, doar pipa, ceea ce nu era tocmai rau, daca aveam macar niste pipe (100-110-120) si niste imbusuri pe aici.

I-am multumit, i-am zis parerea mea si ca nu ma pot decide, in special datorita setarilor (inaltime sa nefacuta cum trebuie, pipa prea scurta, etc), mi-a zis ca ii pare rau si ca pipele sunt standard, iar daca vreau ceva, va trebui sa cumpar asa si sa schimb eu cu cat doresc. La ghidon era lesne de inteles si nu am pus in discutie. Ei vand totul standard.

Overall, a fost o experienta si cam atat. Nu ai cum efectiv din 3 pedale facute printr-o parcare sa constietizezi ce marime ai avea nevoie. Poate daca mergeam cu cineva cu putin mai multa experienta in domeniu, un ochi mai experimentat, poate era un bonus si ajungeam la o concluzie mai ajutatoare. Ma asteptam ca prin masuratorile facute la ei sa vina in ajutor ceva mai mult decat cele facute acasa si sa ma ajute sa trag o concluzie mai buna.

LE. Poate sunt chitibusar, dar as vrea sa mai adaug si faptul ca aveau bratul pedalier nitel mai mic (170mm) sau/si caseta de pinioane diferita, ceea ce nu e tocmai cel mai placut sentiment cand vii de pe alta caseta, parca nu iti gasesti locul. Legat de caseta am mai avut sentimentul asta, cand am facut schimbul de la 11-28 la 11-32, ba eram prea inainte, ba prea inapoi. E o chestie de obisnuinta, dar ca sa o faci, iti trebuie timp si multi km.

Alte pareri, alte idei? As lua in calcul si Synapse.

On 7/18/2018 at 5:09 PM, Mookyama said:

Alte pareri, alte idei? As lua in calcul si Synapse.

Nu ma compar cu voi la experienta si sunt total amator dar in opinia mea Synapse e prea.... comoda/relaxata. Geniala dar pufoasa! Depinde mult ce cauta fiecare. La mine am descoperit ca imi place ceva opus. Canyon nu am avut ocazia sa pipai macar, vise umede! 

Mi se pare vorba mare aia cu probatul! Pana nu probezi, degeaba calculezi. Iar proba (in opinia mea de necunoscator si lautar dupa ureche) trebuie facuta nu intr-o parcare roata in cerc ci fugareala maxima pe sosea, adica sa dai pedala cu rautate, sa franezi ca dementul, sa iei canalul, sa ocolesti baba pe trecere, etc. Mie mi-ar ajunge cam 30 minute sa-mi dau seama desi in primele 10 minute opinia imi e aproape formata, dar numai pe sosea cu viteza mare! 

Am gasit spre norocul meu una (no-name, facuta din bucati, un fel de salata cu cadru italian clasic plus Shimano) pe gustul meu. In nici 10 minute eram numai ranjet. Pe langa Synapse, adica din primul minut, parea incomoda, ca vin in cap, ca o caruta fara suspensii, periculoasa si accelera ca demeneta. Cand ma sui dupa aia pe Synapse, superrrr comodaaa, parca imi vine sa dorm! Deci, e ca feelingul la volan. Iar cu marimea e complicat, acelasi M la un brand nu are treaba cu M-ul de la altii.

Ok, probabil poluez topicul si nu am dreptul, insa ce vreau sa spun - musai trebuie facuta proba de sosea, drum serios si tras tare. Poate in parcare sa nu placa dar pe sosea sa fie adorabila, sau invers.

Un film care poate fi de folos pentru cei care vor sa cheltuiasca prea mult:

• Upvote 1

Cam de asta ma si plangeam. Insa colegul nostru, @pro-e, imi recomandase sa o comand acasa, daca nu imi place, o pot returna. Dar m-am macait, inca nu realizez de ce. Legat de Synapse, caci daca tot am facut, hai sa il pun si aici tabelul. Insa am trecut de partea de top tube, ma rezum la reach, ceea ce zicea si colegul nostru @majikstone intr-un post. Insa pentru asta trebuie un bike fit, ceea ce complica lucrurile, caci la noi pauza. Tot Pro-e mi-a recomandat sa fac un bike fit in Germania, fiind cumva la indemana, dar iti trebuie bicicleta la tine...pana m-am gandit ca pot lua un Canyon si sa merg cu ea la bike fit, trebuie sa ma mut. Complicat, cu alte cuvinte.

Hai sa vedem cum stau cele 4 modele, marimi diferite. Avem Cannondale - S6 54 si Synapse 54/56, apoi Canyon - Ultimate S/M si Endurace S/M.

Cannondale 54 Ultimate S Ultimate M Endurace S Endurace M Synapse 54 Synapse 56

TT 545 543 556 541 553 547 561
ST 520 494 522 492 520 480 520
HT 140 130 148 139 158 161 173
Stack 544 546 567 557 578 570 590
Reach 384 385 391 376 382 382 386
Steam 100 90 100 90 100 100 100
Wheelbase 975 993 996 988 990 1008 995

Sincer sa fiu nu credeam sa fie asa greu sa aleg o cursiera, tot am probat in ultima perioada triban 540 si fiind intre marimi intre L si XL inca sunt in dubiu. Ultima data in dechatlon am gasit un L si un XL le-am comparat si am sunt aproape identice, la cea anume sa ma uit mai atent, nu vreau ceva race ci mai comod asa ca inclin spre un XL mai mult insa nu vreau sa fac nici prosti. Recunosc ca dupa 2 -3 vizite si plimbari pe acolo cu un Xl am ajuns ca sa il controlez destul de bine aproape ca pe L. La L am umerii mai apropiati din cauza ca e ghidonul mai ingust la XL e mai ok fiind exact ca latimea umerilor mei. Ce anume parametrii sa iau mai intai in considerare?

Rezultatele pe competitive cyclism sunt: https://imgur.com/a/MguGOFx

Inseam:   86 cm
Trunk: 78 cm
Forearm: 37 cm
Arm: 71 cm
Thigh: 61 cm
Lower Leg: 57 cm
Sternal Notch: 154 cm
Total body Height: 185 cm

Diferentele intre cele 2 biciclete sunt astea.

L XL
ST Length 520 530
TT Length 564 580
HT Length 195 225
HT Angle 73 73
ST Angle 73.5 73
CS Length 415 415
Whellbase 1006 1016
Stack 605 634
Reach 385 386
Steem  110 110
Crank 175 175
Ghidon 42

44

Tinand cont de inaltimea si inseamul tau (185, respectiv 86) as merge fara discutii pe XL.

4 hours ago, majikstone said:

Tinand cont de inaltimea si inseamul tau (185, respectiv 86) as merge fara discutii pe XL.

XL cred ca-ti trebuie, iar latimea ghidonului trebuie sa cantareasca si ea.

5 hours ago, alexadi said:

Sincer sa fiu nu credeam sa fie asa greu sa aleg o cursiera, tot am probat in ultima perioada triban 540 si fiind intre marimi intre L si XL inca sunt in dubiu. Ultima data in dechatlon am gasit un L si un XL le-am comparat si am sunt aproape identice, la cea anume sa ma uit mai atent, nu vreau ceva race ci mai comod asa ca inclin spre un XL mai mult insa nu vreau sa fac nici prosti. Recunosc ca dupa 2 -3 vizite si plimbari pe acolo cu un Xl am ajuns ca sa il controlez destul de bine aproape ca pe L. La L am umerii mai apropiati din cauza ca e ghidonul mai ingust la XL e mai ok fiind exact ca latimea umerilor mei. Ce anume parametrii sa iau mai intai in considerare?

Rezultatele pe competitive cyclism sunt: https://imgur.com/a/MguGOFx

Inseam:   86 cm
Trunk: 78 cm
Forearm: 37 cm
Arm: 71 cm
Thigh: 61 cm
Lower Leg: 57 cm
Sternal Notch: 154 cm
Total body Height: 185 cm

Diferentele intre cele 2 biciclete sunt astea.

L XL
ST Length 520 530
TT Length 564 580
HT Length 195 225
HT Angle 73 73
ST Angle 73.5 73
CS Length 415 415
Whellbase 1006 1016
Stack 605 634
Reach 385 386
Steem  110 110
Crank 175 175
Ghidon 42

44

Daca stai bine calare peste cadrul de XL, mergi pe XL. Diferenta de reach este 1mm intre L si XL, deci nu ar trebui sa simti diferente la pozitia pe bicicleta. Diferenta de stack insa este foarte mare, 29mm. Cam ciudat daca ma intrebi pe mine pentru ca pare ca marimile L si XL sint ale unor biciclete total diferite, nu as fi zis vreodata ca sint marimi consecutive in gama unui producator.

21 minutes ago, Stuparul said:

XL cred ca-ti trebuie, iar latimea ghidonului trebuie sa cantareasca si ea.

De cind o bicicleta se cumpara in functie de ghidon? Latimea ghidonului este o chestie pur subiectiva, trebuie sa iti vina cadrul bine si apoi vezi tu ce faci cu ghidonul. Nu cumperi o bicicleta o marime mai mare doar pentru un ghidon de 100lei care este marimea ta.

@JDM m-am referit ca dimensiunile corpului se incadreaza in XL, iar faptul ca si ghidonul mai lat i se preteaza mai bine e un plus in alegerea marimii respective.

Dupa cum a declarat, sau ce am inteles eu din ce am citit, chiar daca opteaza pt L, datorita latimii umerilor, tot ii trebuie un ghidon mai mare, de 44.