MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

Salut,

Are careva Merida Road Ride?Ce marime ar trebui sa aleg la o inaltime de 179 cm?

Am facut masuratorile pe competitivecyclist si rezulta ca am nevoie de ceva intre 55.1 si 56 top tube lenght.

La merida am gasit o gramada de dimensiuni,nu mai pricep nimic.Dimensiunile de pe site-ul oficial nu corespund cu dimensiunile ce se comercializeaza pe la noi sau poate eu nu ma uit bine.

Poate ma ajuta cineva in incalceala de dimensiuni.

Multumesc.

Trek H2 fit, 58cm (TT= 57.3cm) cu pipa de 10cm (7º), eu am 1.84 si dupa un sezon m-am decis ca-mi trebuie o pipa de 11cm. Nu am facut rabat in nici un fel de la pozitia seii care este reglata conform regulii genunchi-ax pedala. Am facut si 270km fara dureri prea mari de spate sau genunchi. Saua, tija, placutele SPD si pozitia ghidonului le-am reglat iterativ in aproape 2 luni pana am obtinut pozitia optima in care ma simt cel mai bine.

Salut,

Cand spunet cadru de 56 sau frame size 56, la ce masuratoare va referiti? Lungimea intre head tube si seat tube (intre ghidon si sa)?

Eu am o bicicleta marimea 54. Am masurat intre centrul head tube si sead tube si are 54 de cm intr-adevar. Eu am 1,69cm si as vrea sa stiu daca e marimea potrivita. Mi se pare un pic cam lunga intr-adevar, probabil daca as scurta pipa de la 100 la 80/70 mm si as da saua maxim in fata ar veni la fix. Am vazut ca s-a scris mai sus ca dc e saua prea in fata iti distrugi genunchii. Aveti un link ceva sau o explicatie?

Merci,

George

Cand spunet cadru de 56 sau frame size 56, la ce masuratoare va referiti? Lungimea intre head tube si seat tube (intre ghidon si sa)?

da, top tube

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bicycle_Frame_Diagram-en.svg

Eu am o bicicleta marimea 54. Am masurat intre centrul head tube si sead tube si are 54 de cm intr-adevar. Eu am 1,69cm si as vrea sa stiu daca e marimea potrivita. Mi se pare un pic cam lunga intr-adevar

poate un 52 ti s-ar potrivi mai bine

Merci pentru raspuns!

Crezi ca daca dau saua maxim in fata ar fi vreo problema pentru genunchi? Ma refer aici la acea setare, linia imaginara care pleaca de sub genunchi, perpendiculara pe sol, sa fie in fata pedalei.

Sa'nebunesc eram convins ca-i vorba de seat tube, de la axul angrenajului pana in partea de sus! :o

Am vazut un alt mod de calcul, mult mai complex, care iti cerea tot felul de masuratori dar iti dadea toate elementele geometrice ale bicicletei.

Sa calculezi si sa-ti alegi cadrul dupa o diemsiune care este cel mai simplu de ajustat si sa neglijezi lungimea cadrului, careia, daca nu e buna, chiar nu mai ai ce-i face, mi se pare o eroare!

Eu, la 1,67, am un Giant "S" cu dimensiunea orizontala de cca 51,5cm si mi se pare o idee mare. Daca voi ajunge sa-l schimb, as incerca un "XS", de vreo 50cm in loc de 51,5 (sau 52, e destul de greu de masurat, mai ales ca-i "slope").

@pegroeg: La 1,69 ti-as recomanda lungime 52, dar depinde si de alte dimensiuni si chiar si de ceea ce faci (la ses e OK un cadru o idee mau lung, la munte, o idee mai scurt). Oricum , mici ajustari mai poti face, dar mai mult din pipa si mai putin din sa, sa o muti mai in fata nu mi se pare o idee buna, vei ajunge cu CG prea in fata, va fi obositor pt.miini.

• Upvote 1

Am vazut un alt mod de calcul, mult mai complex, care iti cerea tot felul de masuratori dar iti dadea toate elementele geometrice ale bicicletei.

Sa calculezi si sa-ti alegi cadrul dupa o diemsiune care este cel mai simplu de ajustat si sa neglijezi lungimea cadrului, careia, daca nu e buna, chiar nu mai ai ce-i face, mi se pare o eroare!

Eu, la 1,67, am un Giant "S" cu dimensiunea orizontala de cca 51,5cm si mi se pare o idee mare. Daca voi ajunge sa-l schimb, as incerca un "XS", de vreo 50cm in loc de 51,5 (sau 52, e destul de greu de masurat, mai ales ca-i "slope").

@pegroeg: La 1,69 ti-as recomanda lungime 52, dar depinde si de alte dimensiuni si chiar si de ceea ce faci (la ses e OK un cadru o idee mau lung, la munte, o idee mai scurt). Oricum , mici ajustari mai poti face, dar mai mult din pipa si mai putin din sa, sa o muti mai in fata nu mi se pare o idee buna, vei ajunge cu CG prea in fata, va fi obositor pt.miini.

il sustin pe ante vorbitorul meu si precizez,eu am 170 cm,bicicleta de 52 sloped si nu cred ca am mers pe un cadru care sa mi se potriveasca mai bine niciodata.si pot sa ma laud c-am mers pe destule.deci,concluziile,si le trage fiecare.multumesc si spor la pedalat.
  • Upvote 1

Cam multa vorbarie dar este normal. Masura cadrului poate fi buna dar dupa o tura mai lunga se poate constata ca tija de ghidon este prea lunga sau saua noua (chiar de firma)devine insuportabila.

• Upvote 1

Merci, am inteles.

Si la mine e cadrul sloped, iar marimea 54 am masurat-o pe bara cadrului. Daca ar fi sa fac masuratoarea paralel cu solul, probabil ar iesi mai mult.

Acum asta este, nu am ce sa mai fac, alti bani nu mai am asa ca o sa fac ajustari din pipa.

Stiti vreun magazin OK, in Bucuresti, in care sa gasesc pipe. Eu ma gandesc la o pipa de 70mm.

Multumesc,

George

il sustin pe ante vorbitorul meu si precizez,eu am 170 cm,bicicleta de 52 sloped si nu cred ca am mers pe un cadru care sa mi se potriveasca mai bine niciodata.si pot sa ma laud c-am mers pe destule.deci,concluziile,si le trage fiecare.multumesc si spor la pedalat.

52 e masurat pe cadru sau orizontal?

Sa'nebunesc eram convins ca-i vorba de seat tube, de la axul angrenajului pana in partea de sus! :o

Da, bine ca vorbim aceeasi limba acum. Am insa o intrebare - se ajunge la aceleasi dimensiuni de care se vorbeste pe acest thread (51,54,60) si pe masuratoarea seat tube?

La un calaret de 1.90 si la mai mult chiar:P

La un cadru vintage am 58 seat tube la 1.83 si ma simt bine pe el.

Daca pe cadru nu e specificata marimea, care sint criteriile de aflare a acestei marimi? Toptube, seattube...?

Astea conteaza :)

Imagine postată

Marimea cadrului reprezinta lungimea seat tube-ul (teava cadrului in care intra tija de sa).

Masuratoarea se face din centrul butucului pedalier, pana undeva in partea de sus a seat tube-ului (aici exista variatii de la producator la producator: unii masoara pana in capatul de sus al seat-tube-ului, altii pana la marginea de sus a top tube-ului, etc.).

Ce anume dintre C E F reprezinta pentru un cadru marimea? Unii spun ca de exemplu pentru 54 ar fi C, altii F... adica daca C are 54cm inseamna ca marimea e 54. E corect?

PS: am vazut ca a postat si Seb, multumesc.La mine fiind din carbon tija de sa face parte din cadru, cred ca mai corect ar fi un F desi in functie de inclinarea toptube cadrul poate fi mai mare (ca indice, ca valoare)

Marimea cadrului este reprezentata de valoarea E, de la centrul monoblocului pana la marginea tevii sezutului.

Marimea cadrului este reprezentata de valoarea E, de la centrul monoblocului pana la marginea tevii sezutului.

si la un sloping frame?

Imagine postată