MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

Va salut...mi-am luat o cursiera Merida Road 903 marimea M(top tube 55,5 cm si seat tube 50cm) eu avand 1,73 m.Cand merg pe ea cu mainile sus(ma tin de manete de frana/schimbator) ghidonul se suprapune cu axul...cand merg aplecat axul e putin mai in fata decat ghidonul.Este buna pentru mine aceasta bicicleta?

@tudor92:

Află cum mergi tu cel mai bine cu piciorul pe pedală (în ce poziţie atingi cu talpa). Reglează şaua să fie orizontală. Ridică şaua pînă cînd ai piciorul relativ întins cînd pedala e jos. Mută şaua faţă-spate pînă cînd genunchiul din faţă e deasupra pedalei cînd pedalele sînt la orizontală.

După care aşează-te pe bicicletă, roagă pe cineva s-o ţină sau sprijină-te de ceva, aşează-te în poziţia pe care o vrei (cît de înclinat vrei) şi o să "simţi" unde ai vrea să ai mîinile. După care alegi pipa/ghidonul/ţeava de la furcă în aşa fel încît să aduci manşoanele la poziţia aia.

Braţele trebuie să fie uşor îndoite şi nu trebuie să simţi nevoia să te ridici în degete şi nici că te sprijini pe mîini, trebuie să fie o poziţie pe care s-o simţi naturală, neforţată. 95%+ din greutate ar trebui să fie pe picioare şi fund, mîinile sînt mai mult pentru a dirija bicicleta decît pentru a te sprijini pe ele.

Totul depinde de mărimea cadrului. Cînd un cadru nu e ok e nevoie să alegi pipă şi ghidon excesive ca să atingi poziţia corectă şi tot o să simţi că se mişcă ciudat. Dar cel ales poate fi ok pentru tine. Sau s-ar putea să fie un pic prea lung dar n-am cum să-mi dau seama, depinde de conformaţia ta fizică (braţe, trunchi etc.) Tu eşti singurul "expert" la cum se simte bine corpul tău pe bicicletă.

O să ştii că nu e ok dacă nu poţi atinge poziţia ok doar reglînd pipa şi ghidonul pe care le ai. Atunci te uiţi ce ar trebui modificat (pipă mai lungă/scurtă, date mai sus/jos etc.) şi dacă-s modificări prea mari înseamnă că trebuie să umbli la cadru.

• Upvote 1

treaba cu mainile indoite...cand stau in pozitia aerodinamica(aplecat) mainile stau flectate cam la 90 de grade..poate putin mai mult..cand tin de ergopowere(adica de sus) mainile sunt doar usor flectate

@wirespot

Cand zici de pipa excesiva la ce dimensiuni te referi?Sub 8 si peste 11?

Nu demult mi-am luat si eu o cursiera,toptube 55,5 cm si seat tube C-T 53 cm.La prima tura am constatat ca ma intind prea mult.Am 180 cm inaltime.

Am dus mai in fata saua ca sa mai compensez insa parca as mai avea nevoie de 1 cm.Ma gandesc ca ar trebui sa trec la o pipa de 9 cm,bicicleta a venit echipata cu pipa de 11 si cu tija sa setback.

Pipa de 9 va genera oare ceva neajunsuri?Sau oare e prea mare cadrul din moment ce trebuie sa fac deja modificari?

Va salut...mi-am luat o cursiera Merida Road 903 marimea M(top tube 55,5 cm si seat tube 50cm) eu avand 1,73 m.Cand merg pe ea cu mainile sus(ma tin de manete de frana/schimbator) ghidonul se suprapune cu axul...cand merg aplecat axul e putin mai in fata decat ghidonul.Este buna pentru mine aceasta bicicleta?

Pentru 173 cm trebuia sa ai maxim 53 ( top tube ) si 52-54 ( seat tube )...la care folosesti o pipa de 100 mm..daca vrei sa arate a cursiera. Orice cursiera cu pipa mai scurta de 100 mm ,nu arata a cursiera....asa iti poti lua si un top tube de 57 si pui pipa de 3-5 cm ( dirt bike )

Daca ajuta cu ceva, eu am toptube aproape paralel cu pamantul, de 56 cm si am 1.78 inaltime. Stau super confortabil cu o pipa de 10cm parca.

Multumesc,susi_san26.

M-am bagat acuma in boala,nici nu ma gandeam ca la un top tube de 55,5 voi avea probleme.Credeam ca va fi plug&play,doar mici ajustari.

Eu la 1.83 pe un cadru de 58 cu pipa de 12 stau comod.

Nu sînt nişte cifre universal valabile, depinde de combinaţia între om şi bicicletă. De om am zis mai sus. Mai sînt nişte factori care ţin de bicicletă, cum ar fi poziţia mîinilor în raport cu headset; dacă te apropii prea mult de el sau îl depăşeşti între spate sacrifici din manevrabilitatea cu o singură mînă, de exemplu.

Presupun că pe undeva poate fi vorba de un raport între lăţimea ghidonului şi lungimea pipei.

Orice cursiera cu pipa mai scurta de 100 mm ,nu arata a cursiera....asa iti poti lua si un top tube de 57 si pui pipa de 3-5 cm ( dirt bike )

Asta cam asa-i, ii strica putin aspectul, ce-i drept. Dar oare influienteaza si manevrabilitatea??? Pentru ca eu, din propria experienta, n-am simtit diferente intre o pipa de 120mm si una de 90mm in ceea ce priveste manevrabilitatea cursierei. Cu cei 30mm castigati, si inca 10-15mm din pozitia seii, stau foarte confortabil pe o cursiera care, cu echiparea standard, pipa de 120mm era de neutilizat. Este un cadru foarte ciudat, din punctul meu de vedere, avand top tube-ul de aprox. 565mm si seat tube-ul de aprox. 500mm. Probabil ca-i pentru cei cu picioare scurte si maini lungi :)

Am trecut pe o pipa de 90 mm cu care pozitia e ok insa cand stau pe manete vad butucul de la roata.daca duc saua in spate pana la nivelul in care nu vad butucul,din nou nu stau comod.oare ar trebui sa schimb pe dimensiune mai mica?acuma e 55,5 top tube si 53 seat tub c-t.dimensiunea urmatoare ar fi 54 top si 51,5 seat tube.ar fi prea mic?am 179 inaltime si inseam 83.head tube-ul s-ar micsora cu 2cm la 13

Man, lasă butucul în pace. :) Orientează-te după cum te simţi tu bine şi după cum merge bicicleta. Am explicat mai sus, găseşte în primul rînd poziţia şeii şi apoi plasează ghidonul în funcţie de cum simţi nevoia.

pentru 1.72 cam ce marime de cadru trebuie ? mi-as lua si eu o cursiera pentru sezonul rece

Pe MTB merg pe 16" si ma simt super ok - dar nu inteleg numerotarea de la cursiere

E in centimetri la cursiere:) Conform calculatorului de pe marosbike(care la mine a avut dreptate) ti'ar trebui cam 54-55, geometrie normala. Daca e sloppy, studiezi un pic geometriile, te uiti sa aiba o lungime asemanatoare.

In functie de inaltimea pe care o ai poti sa vezi ce marime de bicicleta ti se potriveste in cataloagele de biciclete de la producatori sau pe unele site-uri de biciclete care dau aceste detalii.

Daca nu gasiti marimea potrivita si doriti o anume bicicleta preferabil e sa cumparati o marime putin mai mica decat mai mare.

Un calculator pt.dimeniuni:http://www.tiemeyercycles.com/fit.htm

Pana la urma e vorba si de alegerea geometriei potrivite pentru fiecare.

Nu e suficient doar seat tube si top tube,parerea mea.Dupa cum am invatat pe propria piele,e de asemenea de luat in considerare si head tube si altele.Poti sa cumperi dimensiunea buna insa geometria sa faca sa ti se para ca ai gresit.

Pt.un incepator (ca si mine) un head tube scurt poate fi o pacoste,de unde a trebuit sa imi pun pipa pe raise pana mai dobandesc antrenament.

Am luat un metru si un boloboc si dai la masurat.Dupa ultimele calcule facute pe site-ul pus de radu, am nevoie de un cadru de 54-55 (masuratoarea mi-a dat 54,5 pt seat tube). Am 1.80m si 83cm in cracul interior(pana la "zona") , ca si o idee.

Depinde mult si de lungimea picioarelor care variaza ca proportie de la om la om . Eu la 1.80 ma simt excelent pe un cadru de 58 pentru ca am picioarele foarte lungi-cam 90 cm.

Pai de asta exista tija de sa reglabila ;)

Dar cea mai la indemana metoda este cea care am scris-o mai sus. O folosesc si sportivii de performanta.

Pai imagineazati cum ai sta pe o bicicleta cu 30 cm de tija in afara , nu doar ca aspect si echilibru ci si ca unghi pentru ca atunci cand ridici tija prea mult se duce f f in spate saua. Tija se regleaza dar pana la o limita .

Inaltimea(187) imi sugereaza un cadru de 60 ( majoritatea au 57 seat tube, top tube 572), insa lungimea picioarelor (86-87) un cadru de 58 (la care seat tube e 55, top tube 560).

Am fost si in decathlon si m-am urcat pe un triban 3(singura bicicleta din cele 3 care era putin mai mare) - de 57 cm cu pipa de 11 cm. Am mers un culoar din capat in capat, spatiile din magazin erau prea inguste sa ma pot plimba. Am stat putin asezat pe ea, intr-un picior(scaunul era sus si spre ghidon la maxim). Nu mi-am dat seama insa daca imi e buna. Era doar ok din perspectiva mea. Nu stiam la ce sa ma uit. Tipul de la raion a plecat imediat dupa ce mi-a dat bicicleta, nu a avut nici o opinie, sugestie.

Care ar fi sugestia voastra?

Introdu datele tale aici:http://www.tiemeyercycles.com/fit.htm si vezi ce iti da.

Cand optezi pt.dimensiune principalul aspect ce trebuie avut in vedere este top tube-ul.

Acuma ca seat tube-ul este de 57 sau 55 nu cred ca influenteaza atat de mult,in fond nu e mare diferenta si e ajustabila usor.

Nu uita sa te uiti totusi si la head tube.Un head tube mai mic inseamna o pozitie mai agresiva ce presupune sa ai antrenament si experienta.

La inaltimea ta,cred ca ti-ar trebui ceva mai mare decat 560 top tube,eu am 555 la 179 inaltime.In plus,daca ai picioarele lungi va trebui sa ridici mult tija in timp ce head tube-ul iti va fi jos pe un cadru 58 cum zici tu si nu cred ca spatele si gatul tau se vor bucura.

Am introdus 860/710/710. Rezultatele:

Top tube 606/ seat tube 553 - astfel de bicicleta nu am vazut. de obicei seat tube e egal cu top tube la cursiere.

La biciclete de 63 top tube e 59.

Pentru seat tube de 55, bicicleta ar fi de 58.