MALAGA SY

Alegerea marimii corecte pt cadrul de cursiera

Recommended Posts

Tabel orientativ.

Imagine postată

Nu prea are sens tabelul ala in cazul meu.

Pentru inseam top tube imi iese de 55.5-56, frame size 55-56

Pentru height top tube e de 56.5-57, frame size 57-58

Pentru shoe size iese la 55.5, frame size 54.

M-am uitat si pe chart-urile de la Radon. Pentru inseam imi iese cadru de 58, pentru height cadru de 60.

Asta pentru ca ai o constructie mai speciala si nu-s corelate inseam cu inaltimea totala.

Calculeaza si cu acel excel trimis prin PM si vezi ce iti iese.

Un calculator bunicel au si cei de la Canyon. http://www.canyon.com/tools/pps.html

Nu pot sa-mi dau seama nici cu google translate ce vor sa zica cei de la canyon in germana, iar pe uk nu mai au calculatorul.

Calculatorul din excel zice 56.5 top tube, 56.2 seat tube deci ar veni un frame size ce 59, de care nu prea exista.

Pai daca iese 59, optim e un 58 cu reglaj din tija, sa si pipa :)

La fel de bine poti merge si pe un 56.

Sunt multi care prefera un cadru mai mic din diverse ratiuni.

Nu pot sa-mi dau seama nici cu google translate ce vor sa zica cei de la canyon in germana, …

Hai ca incerc sa te ajut:

GESCHLECHT = sex M = masculin W = feminin

KÖRPERGRÖSSE = inaltimea (in cm)

GEWICHT = greutatea (in kg)

SCHRITTLÄNGE = lungimea piciorului (in cm)

EINGEBEN

TORSOLÄNGE = lungimea torsoului (in cm)

EINGEBEN

SCHULTERBREITE = latimea umerilor (in cm)

EINGEBEN

ARMLÄNGE = lungimea breatelor (in cm)

EINGEBEN

KLICKE AUF „ANZEIGEN“, UM DEINE = da klick pe „ANZEIGE“ pentrua vedea marimea „ta“ a bicicletei alese

GRÖSSE FÜR DAS GEWÄHLTE BIKE

ANZUSEHEN

BITTE AUSWÄHLEN = alege un model

Multumesc Frank. E prima data cand vad latimea umerilor intr-un calculator.

Imi iese 58 pe canyon(la ei seat tube e 57) dar tipurile de biciclete variaza foarte mult intre ele la lungimea top tube de la 550 la 575. Si din cate stiu asta e cel mai important aspect in alegerea bicicletei nu?

Comparativ cu radon de ex, la frame size de 60, sea tube e tot 57, si top tube de 57.

Sal. am nevoie de ajutor . pt. o cursiera , am inaltimea de 1.71 , ce cadru ar fi mai indicat :marimea 51( seat tube 460mm,top tube 535 mm,Head Tube 120mmm ) marimea 54 (seat tube 490 mm,top tube 550 mm , head tube 148 mm ) .multumesc .

Sal. am nevoie de ajutor . pt. o cursiera , am inaltimea de 1.71 , ce cadru ar fi mai indicat :marimea 51( seat tube 460mm,top tube 535 mm,Head Tube 120mmm ) marimea 54 (seat tube 490 mm,top tube 550 mm , head tube 148 mm ) .multumesc .

categoric marimea 51, ar fi bun si un 52 dar nu mai mult

Salut, eu la inaltimea 1,69 am cumparat o cursiera cu top tube 54,5cm si imi este mare. Am schimbat pipa din 100mm in 60mm si am mai ajustat un pic. Din ce am mai citit pe diverse site-uri/forumuri de profil, marimea recomandata pentru mine, la top tube ar fi 50.

Succes!

cred ca acum producatorii de biciclete sunt un pic mai smecheri : de exemplu daca iti place la design un specialized atunci ei te indeamna sa vizitezi un centru Body Geometry Fit adica acolo ti se fac masuratori si ti se recomanda ce fel de cadru, pipa, sea, ghidon ai nevoie. Masduratorile acestea se fac gratuit in care cumperi o bicicleta noua care la drept vorbind sunt scumpe. Deh...designul, cercetarea aero etc costa si ei trebuie sa si scoata banii si pe acestea. Inainte era mai simplu: toate cadrele clasice erau la fel. Masurand seat tube stiai ce marime ai nevoie.

...şi sufereai în tăcere, pentru că toată lumea trebuia să folosească aceeaşi lungime de cadru.

Salut, intentionez sa achizitionez o cursiera BIANCHI Impulso, doar ca nu sunt prea lamurit care marime mi se potriveste mai bine: 53 sau 55.

Pentru cine are dispozitie sa arunce un ochi si sa ma sfatuiasca, geometria BIANCHI se poate vedea aici: http://www.epic-cycles.co.uk/images/Bianchi-Impulso-geom.jpg

Dimensiunile mele sunt: 173 cm inaltime, inseam de 82 cm, trunk 66 cm, arm 62 cm (dimensiuni masurate conform competitive cyclist).

In mod normal recomandarile sunt pentru cadrul de 55, dar am vazut si cateva sugestii ca ar fi mai potrivit un cadru de 53 cm tocmai pentru ca e putin mai agresiv si chiar mai confortabil. Poate posesorii de BIANCHI ma pot ajuta mai mult.

Multumesc anticipat.

Salut, intentionez sa achizitionez o cursiera BIANCHI Impulso, doar ca nu sunt prea lamurit care marime mi se potriveste mai bine: 53 sau 55.

Pentru cine are dispozitie sa arunce un ochi si sa ma sfatuiasca, geometria BIANCHI se poate vedea aici: http://www.epic-cycl...mpulso-geom.jpg

Dimensiunile mele sunt: 173 cm inaltime, inseam de 82 cm, trunk 66 cm, arm 62 cm (dimensiuni masurate conform competitive cyclist).

In mod normal recomandarile sunt pentru cadrul de 55, dar am vazut si cateva sugestii ca ar fi mai potrivit un cadru de 53 cm tocmai pentru ca e putin mai agresiv si chiar mai confortabil. Poate posesorii de BIANCHI ma pot ajuta mai mult.

Multumesc anticipat.

Salut! Am alergat pe un Bianchi(cadrul Nirone 7) de 53cm(ideal ar fi fost 57) fara probleme si m-am simtit foarte bine pe aceasta bicicleta cu toate ca am 182cm. Cred ca si pt, tine ar fi bun 53cm, dar ar fi ideal sa dai o tura cu ambele marimi ca sa vezi pe care te simti mai bine. Bafta in alegerea bicicletei.

Asa ar fi cel mai bine, dar in Romania BIANCHI sta prost la capitolul asta, nu gasesti pe stoc ceva. Doar pe la vreun prieten.

Am auzit astazi cum ca mainile trebuie sa stea un pic indoite atunci cand ai palmele pe ergopowere. Este adevarat?

Eu am 1,75 inaltime, cadrul este sloped si are 54cm de la tija de sa si pana la pipa (masurat paralel cu pamantul), iar pipa este de 90mm (am incercat si o pipa de 100, dar ma intindea prea mult). Cand stau cu palmele pe manete am mainile perfect intinse, umarul, cotul si incheietura mainii fiind toate pe aceeasi linie. Conform a ceea ce mi s-a spus astazi ar trebui ca aceste 3 puncte sa formeze un unghi deschis si nicidecum o linie. Eu ma simt bine in aceasta pozitie, desi imi place mai mult cand tin ghidonul din spatele manetelor.

Cand stau in sa si cu mainile pe ergopowere, butucul rotii din fata este complet mascat de capatul pipei si ghidon. Am mai auzit si ca distanta dintre varful seii si capatul pipei trebuie sa fie cat lungimea bratului drept, de la cot si pana in varful degetelor. Am facut si aceasta masuratoare si as mai avea cam 1cm pt a atinge suruburile din capat ale pipei.

Conform masuratorilor facute pe CompetitiveCyclists ar fi trebuit sa am un cadru cu Top Tube de 54.6 - 55.0 si pipa de 11.2 - 11.8.

Dar la turele lungi nu ai probleme? Nu încep să te doară coatele?

Și eu am aceeași poziție ca a ta, o linie dreaptă și simt cum începe să mă doară cotul, cel mai probabil această durere vine din cauza șocurilor...furcă fixă, că doar nu e MTB...

Pana acum am facut doar o tura mai lunga de 100km si nu am avut probleme.

Cand mergeam cu mtb-ul pe sosea cea mai confortabila pozitie o aveam cand tineam palmele pe bar-ends pt ca astfel aveam bratele drepte si ma intindeam.

Pe mine ma supara faptul ca stau prea mult 'in maini' pe bicicleta. Simt ca e o presiune prea mare pe maini in mers. In legatura cu acest lucru, am mai observat inca ceva: sa zicem ca merg vertical, fara sa am mainile pe ghidon, si apoi revin usor cu mainile pe ghidon. La un moment dat, cand mai am 1/3 pana sa prind cu mainilie ghidonul (ergopowerele) pur si simplu cad pe ghidon (sper ca intelegeti ce vreau sa zic). Pozitia seii este cea corecta, dupa metoda ata atarnata cu greutate sa treaca prin mijlocul pedalei.

Masuratorile mele sunt urmatoarele:

inseam - 77

trunk 63

forearm 32

arm - 61,5

thigh - 57

lower leg - 51

sternal notch 136,5

Bicicleta are top tube effective - 54 cm(53 sloped), la care am pus o pipa de 60 mm.

Intrebarea mea este: cat de multa presiune ar trebuie sa fie pe maini? Voi puteti merge pe bicicleta in aceeasi pozitie ca atunci cand tii mainile pe ghidon, dar fara sa ai mainile pe ghidon? (Eu ma duc in fata, cad peste ghidon).

Pegroeg incearca sa intorci pipa pe raise, probabil ai head tube mic.Nu toti avem antrenamentul, nici flexibilitatea pt.geometrii sportive.

Posibil pipa ghidonului prea lungă. Am avut probleme similare, am schimbat pipa originală de 130 mm cu alta de 70 mm (+ 6 grade ridicată) și am scăpat de dureri. Se mai poate împinge șeaua in față la maxim permis.

Multumesc de raspunsuri. Pipa este de 6 cm si e pe raise. Mai mica de atat nu cred ca pot sa o fac.

Saua o am la maxim in fata dar mi-am dat seama ca nu stau bine pe ea. Un prieten mi-a spus (sfatuit si el la randul lui de un vanzator) ca practic trebuie sa simti oasele bazinului cum se rezeama de partile late din spatele seii. Eu stateam cam la jumatea seii, se pare prea in fata. Acum sunt mai atent la acest aspect si incerc sa aplic ce am scris mai sus. Intr-adevar, simt o imbunatatire a confortului. O sa incerc sa dau saua si mai in spate, sa vedem daca presiunea pe maini dispare de tot (totusi, am citit ca la viteza mica, e normal sa ai o usoara presiune pe maini).

Cred ca nici saua nu e prea buna - e o Selle Italia C2 gel flow. Am cumparat-o dupa review-uri si mi-a placut ca e plata (inainte aveam o sa gen caus, cu curbura). Din pacate, observ ca este foarte flexibila pe partea de mijloc de-a lungul lungimii. Daca apas cu mana foarte tare, devine un caus (ca la saua veche) si asta ma face sa alunec un pic in fata. Sunt cam dezamagit din punctul asta de vedere.

Numai bine!