anonim1003

Buzau

Recommended Posts

salut! eu sunt din Braila, am facut vf Penteleu si Lacul Vulturilor din Buzau. In viitorul apropiat vreau sa merg in zona Vintila Voda(40 km de buzau) si sa fac Meledic, Bisoca Vulcanii noroiosi si focurile vii. Daca esti interesat poti sa ma suni 0745205125

Cineva din Buzau pe aici?As fi interesat de cativa parteneri de plimbare prin Buzau dar si prin imprejurimi:D

:D Ramnicu sarat !

Si mai sunt o gramada pe aici ce sunt capabili de plimbari gen "Ramnicu sarat - Vintileasca"! :)

Cineva din Buzau pe aici?As fi interesat de cativa parteneri de plimbare prin Buzau dar si prin imprejurimi:D

:D Ramnicu sarat !

Si mai sunt o gramada pe aici ce sunt capabili de plimbari gen "Ramnicu sarat - Vintileasca"! :)

Intr-una din zilele de Paste vreau sa fac un traseu pe bicla intre Buzau si Brasov...As vrea sa intreb daca ma puteti ajuta cu ceva informatii despre starea drumului...este practicabil pt cursiera???...eu sunt din bucuresti... multumesc mult si spor la pedalat

scuze de raspunsul intarziat la intrebarea userului dariusboom dar poate pe viitor vor mai fi amatori interesati de acest traseu si vreau sa il recomand. soseaua a fos asfaltata de circa 2 ani (satuc-barajul siriu asta insemnand o portiune 50 de km. din buzau pana sus la baraj asfaltul este bun pentru cursiere, insa mai departe de siriu inspre brasov nu as mai garanta pentru o iesire calma pe sosea. peisajele sunt deosebite, se circula aproximativ in paralel cu firul apei si cu linia de cale ferata (mentionez aceasta linie deoarece automotoarele ce circula pe ea au compartiment pentru depozitarea bicicletelor pe parcursul calatoriei) asa ca merge sa veniti si cu MTB-urile pana sus la baraj si de acolo sa incercati un vf. PENTELEU. Sper ca descriera a fost suficienta pentru potentialii ciclisti ce au in planuri valea buzaului.

Salutare,

Sunt interesat de cumpararea unei cursiere sh (marime 51-52 intre 400 si 500 lei). Stiti un magazin in Buzau?

Numai bine

Salutare,

Sunt interesat de cumpararea unei cursiere sh (marime 51-52 intre 400 si 500 lei). Stiti un magazin in Buzau?

Numai bine

in urma cu ceva timp era un magazin de bicle langa gara (la adi mala), dar acum invoca faptul ca nu mai aduce cursiere din elvetia cum obisnuia odinioara deoarece nu mai sunt (parerea mea e ca ii e mai comod sa aduca bicle noi)! daca esti interesat ma poti contacta pe mail-ul de la contacte si pot discuta cu un cunoscut sa te facem "biciclar de sosea" :)

Salutare,

Numai bine

sal ! am vazut saptamana trecuta la mag de str garii -velotur - cursiera sh mbk,stare f buna dar marime mai mare ,55 cm,dar am vazut si cadru sh marime mai mica.

in urma cu ceva timp era un magazin de bicle langa gara (la adi mala), dar acum invoca faptul ca nu mai aduce cursiere din elvetia cum obisnuia odinioara deoarece nu mai sunt (parerea mea e ca ii e mai comod sa aduca bicle noi)! daca esti interesat ma poti contacta pe mail-ul de la contacte si pot discuta cu un cunoscut sa te facem "biciclar de sosea" :)

merci omid dar pina ajung eu "biciclar de sosea" mai este mult :D

oricum mi-am notat e-mail-ul pentru diferite nelamuriri daca nu este cu suparare.

sal ! am vazut saptamana trecuta la mag de str garii -velotur - cursiera sh mbk,stare f buna dar marime mai mare ,55 cm,dar am vazut si cadru sh marime mai mica.

salutare, am fost si eu saptamana trecuta pe la ei si am vazut cursiera. am vb cu doamna de acolo si mi-a spus ca de regula nu mai aduc cursiere pentru ca sunt prea scumpe pentru perioada aceasta. o sa mai dau o fuga prin targ la dragaica poate gasesc ceva acolo.

se baga vreunul la o tura prin muntii buzaului? sau macar prin dealurile respective?

saptamana asta ajung in buzau pe marti si vad ca se lasa si vremea mai spre racoare.

Mai este cineva pe aici?in caz ca aveti nevoie,uitati aici numarul de la magazinul de langa gara: 0744314593 -Dl. Adi.

Imi spuneti careva va rog detalii despre traseul spre Lacul Vulturilor?

Unde e intrarea in traseu si ce puncte de reper mai sunt?

Brailean de fel, de obicei imi petrec verile in Buzau (asta dupa ce termin cu examenele pe la facultate in Bucuresti). Incepand cu mijlocul lunii iunie, toata luna iulie si cat mai mult posibil din august vreau sa strabat jud. buzau in lung si-n lat (offroad/asfalt...nu conteaza). Chiar si deplasari in judete vecine pe unde mai stiti trasee demne de luat in seama. As putea sa vin si eu cu 1-2 propuneri de trasee. Am mai facut ceva trasee singur (magura, vispesti, vulcanii noroiosi) si o data cu un grup de inca 3 biciclisti (printre care si Adi de la magazinul velotur) am mers la vulcani. Aveam in plan pt. vara trecuta si bisoca, pentelu, lacul vulturilor, focurile vii (com. Lopatari parca)+altele. Am incercat din monteoru sa traversez spre tisau (dar nu am nimerit drumul, m-a prins ploaia si am stricat si bicicleta). Este cineva dornic de activitate "pedalistica" intensa in perioada mai sus mentionata? Sunt foarte interesat de gasirea unor parteneri de calarie (de preferat sa traga ei de mine pe traseu ca doar asa pot avansa). Poate chiar ceva sesiuni mai serioase de antrenament?

Cu stima,

George

Sambata o sa dam o tura pe la Gura Teghii. Daca e cineva interesat sau are vro propunere, va rog sa imi dati un PM.

Pentru MTB, o tura de vreo 75 km: Sarata Monteoru - Tabara de sculptura Magura - Berca - Sarata Monteoru

Deocamdata e doar pentru MTB pentru ca drumul de la Sarata Monteoru la Tisau e partial in lucru (pietris).

Tura mea de saptamana trecuta a fost asa (ce e cu albastru pe harta): Tisau, tabara de sculptura si jumatate de drum spre Moneoru, cu revenire la Tisau. Din pacate ne-am luat dupa cineva din Monteoru care ne-a zis ca spre Tisau "e macel", lucru dovedit ulterior ca neadevarat.

link extern pentru imagine

Oricum, cumuland informatiile de la Victoras2001 de pe reno cu cele de la "nenea ala batran cu 3G din Monteoru", cu cele de la "nenea ala cu chef de vorba din Tisau", cu ce mai tineam eu minte si cu ce am vazut cu ochii nostri, mi-a dat cam asa:

1. Tisau - Magura - Tisau e asfalt drept ca in palma

2. De la Monteoru pana sus in culmea spre Tisau e asfaltat si frumos

3. Din culme la vale spre Tisau e drum nou nivelat, de piatra sparta, pregatit aproape integral de asfaltare. Nu pare ca se lucreaza in momentul asta, erau doar cateva utilaje ratacite.

4. Luat invers, urcarea de la Tisau spre Monteoru e "facubila" cu motocrossu', cu gipu' si cu bicicleta in aceeasi masura. De fapt, daca treci de primii 500-600 m, cu sleauri si drum cam ingust, apoi poti merge cu orice.

Recomand traseul integral in circuit, cel din linkul spre routeyou.com.

Sambata o sa dam o tura pe la Gura Teghii. Daca e cineva interesat sau are vro propunere, va rog sa imi dati un PM.

acu zici mai shine ?

nu acum...ci anul trecut :)

Readuc la viata acest topic....

Este cineva din Buzau sau imprejurimi care se da pe sosea, si este dispus de un plat pt luni, marti intrun ritm "lejer"?

vreau sa fac traseul asta dar aastept sugestii...

http://www.bikemap.net/route/2080536

Ceva doritori de trasee in zona Siriului, Magura, Parscov, Colti...?Ture mai lejere

Ceva doritori de trasee in zona Siriului, Magura, Parscov, Colti...?Ture mai lejere

Nici un amator?