palhazirobert

Concurs maraton de ciclism montan Targul Secuiesc

Recommended Posts

Felicitari domnule,lasa ca am auzit ce ai facut acolo ;-))))!Ne vedem la Ciuc!>:P

Un real test al nervilor!!!:)

Traseul de 100 km a fost infernal. Marcaje putine si foarte prost plasate!!!

De diferenta de nivel nu are rost sa mai comentam....

Nu cred ca am vazut maraton la care lumea sa injure mai mult ca acum.

In orice caz o experienta .... de neuitat!!!

La un asemenea nivel de dificultate, 60 km ar fi fost decenti!!!

Sa speram ca la anul va fi un traseu de MTB si nu de "Push Bike"....

Si eu m-am ratacit de 2 ori ,insa lectia de la Bucuresti a fost de ajuns.

Am mers incet si cu ochii beliti dupa marcaje indiferent de ostilitatile din fata mea.Cred ca 6-7 km i-am facut si eu in plus,insa altii au facut 15.:)

Văd că nu a remarcat nimeni că maratonul ăsta a fost deodată cu XC-ul de la Mureş?!

banuiesc ca traseul de 100 km a fost greu, mai ales ca plouase noaptea, cel de 38 km a fost practicabil, o mica portiune de impins, in rest OK!! Cu marcajele nu am avut probleme nu m-am ratacit. Cam putini participanti !!

Si eu sunt putin suparat pe organizatori. Dupa ce am facut 85 km din acest traseu am ratat marcajul si am nimerit intr-un sat de unde pe asfalt ne-am indreptat catre Tg. Secuiesc.

Speram ca spre sfarsitul traseului atunci cand atentia concurentului scade datorita oboselii, sa se acorde o atentie mai mare marcarii traseului. Din pacate nu a fost asa .

Referitor la traseu nu pot sa nu amendez portiunile numeroase si foarte lungi de push bike.

Un alt minus pe care as vrea sa nu-l interpretati gresit a fost prezenta unor oameni in punctele de control care nici macar nu stiau limba romana .Ca sa nu mai vorbesc de cei care stiau dar care nu cunosteau nici o informatie referitoare la traseu ( cati km mai sunt sau la ce distanta se afla urmatorul punct de control)

La plusuri as mentiona calitatea si cantitatea mancarii de pe traseu, pachetelul de la sfarsit ( poza+ tricou+diploma), spectacolul, pasta party, amenajearea a doua standuri de unde se putea cumpara bere:), sucuri si chiar cate ceva de mancare precum si dusurile atat de necesare dupa un astfel de traseu.

In speranta ca vom invata din greseli cred ca voi spune da si la anul.

minusuri:

-marcaje rare, prea rare in puncte cheie;

-duritatea traseului de 100 km;

-portiuni insemnate de impins, care te faceau sa-ti piara tot cheful;

-unii arbitrii neinitiati deloc in organizarea concursului;

plusuri:

-puncte de alimentare suficiente si bine aprovizionate;

-dusul, apa calda si sapunul:D de la final, excelente;

-stand cu papa si bauturici organizat chiar in zona de sosire;

-portia zdravana de gulas (tocana de cartofi cu carne) de la final, foarte bine pregatita si gustoasa;

-implicarea organizatorilor. Au pus suflet si daruire, sunt convins ca la editiile viitoare o sa le iasa mai bine;

-tricoul si fotografia de grup primite de toti participantii;

-atmosfera placuta din zona start/sosire;

Tragand linie consider evenimentul o experienta deosebita si tin sa felicit organizatorii.

Văd că nu a remarcat nimeni că maratonul ăsta a fost deodată cu XC-ul de la Mureş?!

ba da Radule, am remarcat, dar ce era sa facem?

Păcat că nu au remarcat organizatorii - Ei puteau face ceva X_X

Opinia unui participant din Timisoara: Maraton Tg Secuiesc

Nu stiu altii cum sunt, dar eu ... mie mi-a placut :P

Dupa portiunea de noroi mi-am dat seama ca s-a terminat cursa si ca de acolo incepe o simpla tura de antrenament ... am mers relaxat; am vorbit cu organizatorii aproape la fiecare punct de control si/sau alimentare, nu am avut probleme de comunicare - foarte ok toti, nota 10; m-am bucurat din plin de peisaje si de portiunile ciclabile; m-am ratacit si eu, dar, fiind doar o tura de antrenament, nu mi-a pasat prea mult. A fost ok. Daca nu va ploua, o sa vin si la editia urmatoare, tot la proba extrema.

Asteptam poze din concurs :)

De pe acelasi blog:

"Roata din fata prinde capatul unui lemn, il intoarce in aer dupa care cu precizie chirurgicala il pune exact intre spitele rotii din spate. Bicicletea icneste si ma arunca din sa ca pe un veritabil Icar. Diferenta e ca ala vroia sa zboare, eu nu. El se ducea in sus catre soare. Eu m-am dus in jos catre o balta plina de apa statuta si de urina de vaca [...] Am amestec lipicioas de noroi, apa si urina in gura, pe fata si si pe tot corpul".

Genial, Alex! >:)<

Felicitari eroilor, un clasament, ceva?

o balta plina de apa statuta si de urina de vaca

poate era urina de taur ... :) taurina ... energizant natural 100% %%-

Mai fratilor cititi rezumatul maratonului de pe blogul lui Alex din Timisoara!!!>:D<

Este genial!

Descrie perfect chinul de sambata.

Nu mai participasem niciodata in anii trecuti la etape lungi de maraton (aici vb de peste 60 km...) si m-am gandit ca anul acesta, fiind ceva mai bine antrenat si cu mai mult chef de competitii sa ma bag si la ceva mai serios.

Iata ca botezul a fost unul crancen de serios!!!:)

Poate daca urcarile ar fi fost ceva mai permisive (nu mai vreau Push Bike!!!:))maratonul ar fi last alta impresie. Coborarile au fost abrupte, dar mi-au placut per total!

SRAM si Crank Brothers si-au dovedit suprematia la noroi. Iar vulpita mea alba de 80mm m-a salvat de la niste Icarisme grave!!!

FOX rulez**==!!!

Desi vorbisem cu organizatorii joi inainte de cursa si m-au informat ca erau cam 150 concurenti la start, realitatea a fost mai dura: nu stiu daca am fost mai mult de 60 de oameni!!!%%-

Au aparut si ceva rezultate: Plusz Portál - A napi információ-forrásod! - Hatvanan vágtak neki a Kézdimaraton-nak

38 km, 14 – 20 ani

1. Pál Attila – Székelyudvarhely

2. Laczkó Attila – Gyergyóremete

3. Nagy József – Gyergyóremete

4. Szabó Hunor – Kézdivásárhely

5. Druma Mircea Ákos . Gelence

38 km, 20 – 35 ani

1. Felix Stroescu – Timisoara

2. Manea Rares – Iulian – Zernyest

3. Orosz János - Sepsiszentgyörgy

Gál Oravetz Zsolt – Csíkszereda

38 km, 35 – 45 ani

1. Balázs Sándor - Gyergyóremete

2. Szőcs László – Gyergyószentmiklós

3. Imre János Zsolt – Csíkszereda

Burcescu Mihai – Ploiesti

Sárig Csaba – Csíkszereda

38 km, peste 45 ani

1. Ghitoc Liviu . Brasov

2. Miron Liviu – Dinu – Piatra Neamt

38 km, fete

1. Plumbota Maria Patricia . Brasov

2. Szakács Mária - Csíkszereda

3. Szabó Anita – Székelyudvarhely

4. Miklós Erszébet – Sepsiszentgyörgy

5. Gávai Kinga – Kézdivásárhely

100 km, 18 – 30 ani

1. Juganaru Nicolae Razvan – Campulung

2. Dominte Otniel – Medgyes

3. Crista Daniel – Resita

100 km, 30 – 45 ani

1. Ionascu Marius – Galati

2. Tőke Botond – Csíkszereda

3. Coza Dorin Costin - Campulung

Edited by zaco

Cit de curind astept niste comentarii din partea organizatorilor si am sa doresc sa le postez si aici,ca si pe mai multe situri.

Regreta FOARTE mult incidentele si neintelegirile referitor la PC,si mai ales lipsa de pregatire/experienta a lor.

Sunt convins ca multi de aici, care au participat, ii vor intelege si vor incerca, intr-un mod sau altul, sa ii sprijine/promoveze din nou.Intentiile lor sunt si sper sa fie si in continuare de maxim interes.Eu unul am discutat multe cu ei inainte si dupa marathon si sincer stiu ca au gresit...si isi vor cere iertare/sprijin din partea Dv.

Inca astept mailul,voi reveni...

Edited by Ovidiu
Mai multa atentie cu limba romana! De data asta am modificat eu. Data viitoare exista posibilitatea ca postul sa fie sters.

Cit de curind astept niste comentarii din partea organizatorilor,si am sa doresc sa l-e postez si aici,ca si pe mai multe situri.

Regreta FOARTE mult incidentele si neintzelegirile referitor la PC,si mai ales lipsa de pregarire/experientza a lor.

Sunt convins ca multzi de aici care au participat ii vor intzelege,si vor incerca intr-un mod sau altul sa ii sprijine/promoveze din nou.Intentziile lor sunt si sper sa fie si in continuare de maxim interes.Eu unul am discutat multe cu ei inainte si dupa marathon,si sincer stiu ca au gresit...si isi vor cere iertare/sprijin din partea Dv.

Inca astept mailul,voi reveni...

Dane, s-ar parea ca esti amator si la Limba Romana!

Dane, s-ar parea ca esti amator si la Limba Romana!

Incearca sa nu pari dascal, te rog.

Dan, indiferent cum vorbeste (si incearca sa vorbeasca astfel incat sa fie inteles de toata lumea :( ) este unul din putinii care incearca sa dea o mana de ajutor indiferent de locatie sau "culoare"

Experienta lui in domeniul bicicletelor si al traseelor ajuta pe toata lumea, te asigur.

Daca ai privilegiul sa fii un om la fel de deschis ca si el la suflet si minte, spune frumos ce ai de spus, sa te faci si tu inteles la randul tau.

@Dan, scrie normal, fara TZ, SH si altele...

OFF TOPIC @florentzo

Nu incerc sa par in nici un fel.

Doar ca a trebuit sa citesc de trei ori mesajul lui Dan ca sa inteleg ceva.

Hai sa zicem ca Dan a scris in graba si atunci toata lumea e multumita :(

Da imi cer scuze referitor la scriere asa m-am obisnuit sa scriu pe grupurile unde mai postez.

Referitor la amator si asta este adevarat.

Mesajul din partea organizatorilor.

===========================================================

Bună seara!

Acum am ajuns acasă. Trimit și rezultatele atașat

Dacă nu am scris ceva corect sau nu m-am exprimat bine, corectați - mă Vă rog

frumos.

Mulțumesc pentru ajutor și sfaturile bune, Zoli..

Primăria Municipiului Tg. Secuiesc și Asociația Sportivă KSE (secția ciclism)În data

de 23 mai 2009 au organizat un concurs de ciclism montan, pe distanțele de 38 și 100

de km.

60 de sportivi au sosit la acest maraton din toată țara, și au concurat în diferite

categorii de vârstă.

Având în vedere că am organizat prima dată un concurs de anvergură națională, am

greșit de mai multe ori, echipa noastră nu a avut experiență corespunzătoare în

acest domeniu, pentru care cerem scuze de la toată lumea.

Mulțumim că ați fost la noi, ne-ați onorat cu prezența voastră.

Sperăm ca acest concurs va avea continuare.

În numele organizatorilor, cu stimă,

Kocsis Zoltan.

=========================================================

Mesajul din partea organizatorilor.

Bună seara!

Acum am ajuns acasă. Trimit și rezultatele atașat

vrem si noi rezultatele daca se poate! multumim!

Edited by Biciclaru

Eu plec vineri dimineata spre acest maraton. Voi lua trenul pana in Brasov (A1621, cel cu vagon de biciclete - plecare la 9:42), iar de acolo voi merge pe bicicleta pana in Targu Secuiesc (aprox 60-65km), unde ma voi caza peste noapte. Sambata voi participa la maraton, voi mai sta pana pe la ora 17-18 la zona de finish, dupa care o voi lua usurel spre Brasov (sa ajung pe lumina, si sa prind rapidul de la ora 21 fix). Apoi voi lua trenul inapoi spre Bucuresti. Daca mai sunt doritori (eu sper din suflet sa fie) sa lase aici mesaj sau sa-mi dea PM. Daca nu, eu oricum ma voi duce.

Zis si facut. Asa cum am planuit, am mers la acest maraton, chiar daca a trebuit sa merg de unul singur... :(

Am luat trenul spre Brasov, iar de acolo am luat-o pe bicicleta pana la Targu Secuiesc. Drumul a fost mult mai plictisitor decat ma asteptam: a fost ingust, foarte aglomerat si relativ plat. Dupa 2 ore jumatate de chin, claxonat de toate TIR-urile si terminat de caldura (pe drum nu era pic de umbra!) am ajuns in Targu Secuiesc. Acolo am intrebat cativa trecatori unde gasesc cazare ieftina. Noroc ca am dat peste doi batranei de treaba care m-au indrumat spre o pensiune unde aveau conditii foarte bune si preturi croite dupa buzunarul meu (adica mici B-) ). M-am instalat in camera apoi am dat o tura de "shopping" prin oras (mi-am luat niste apa si o paine :)) ). Am revenit in camera si m-am uitat la TV sa-mi omor timpul, am facut un dus dupa care m-am culcat. Spre dimineata m-a trezit ploaia, insa asa adormit cum eram am sperat sa fie doar un vis urat ploaia aia torentiala. Pe la 8 m-am trezit si am dat fuga la Sala Sporturilor sa ma inscriu la maraton. M-am bagat la traseul scurt, tinand cont ca eu aveam de gand sa ajung pe bicicleta pana in Brasov pe lumina, ca sa prind trenul de la ora 21. S-a dat startul. Alergatura cat cuprinde pe asfalt in prima parte. Aici am facut o prostie: am tras tare sa ma mentin in grupul fruntas (am rulat si cu peste 50km/h!), iar cand a inceput prima urcare a zilei, imediat dupa ce s-a intrat pe off-road, eram "sufocat", drept pentru care pentru cateva minute am urcat foarte incet si ma uitam cum altii trec pe langa mine (de, lipsa de experienta in concursurile MTB si-a spus cuvantul :( ). A urmat o urcare destul de lunga, urcare pe care m-am simtit in forma. Au fost si cateva portiuni de push-bike, datorate noroiului lipicios si alunecos. Dupa toate astea a urmat punctul de alimentare. Am oprit sa mananc un baton cu cereale, desi initial nu aveam de gand sa opresc si sa pierd timp. A urmat apoi o coborare cumplita prin padure... cumplita pentru ca era foarte abrupta, iar drumul era acoperit cu un strat gros de frunze. Asa ca in loc de relaxare si viteza am avut parte de incordare maxima si viteza de melc (sub 20km/h!). La un moment dat roata fata s-a afundat intr-un sant bine mascat de frunze, iar eu am zburat de pe bicicleta. Din cauza ca muntele era foarte abrupt, dupa ce am atins pamantul m-am mai rostogolit de cateva ori, pana m-am oprit intr-o tufa :)). Nu am patit nimic datorita frunzelor, cu exceptia catorva zgarieturi minore! M-am urcat pe bicicleta si am continuat asa-zisa coborare. Nu dupa mult timp am observat ca am ramas fara vitezometru, pentru ca se rupsese cablul cand am cazut, asa ca urma sa merg "orbeste". Traseul era cam prost marcat, treceau si 1-2km fara nici un marcaj, totusi am mers pe intuitie si a iesti bine. Pe ultima parte, cea de plat de-a lungul muntelui m-am intalnit cu domnul Liviu din Piatra Neamt (locul 2 la veterani), alaturi de care am rulat pana la final. In ultimul kilometru l-am intrebat daca vrea sa ne duelam la sprint sau vrea sa trecem linia de finish impreuna. A ales varianta a doua, asa ca am trecut linia de sosire tinandu-ne de mana. Foarte in forma acest domn... ma mir ca a terminat doar pe locul 2. Per total mi-a placut maratonul, chiar daca marcajul a fost cam precar, iar traseul cam scurt, dar festul de dificil (prea mult push-bike si prea criminala coborarea din padure, care cobora de-a dreptul). Mi-a placut foarte mult atitudinea organizatorilor, care au fost foarte deschisi si m-au inteles ca ma grabesc sa ajung acasa, drept pentru care mi-au dat tricoul, diploma si revista MBike frumos intr-o punga mult inainte de inceperea oficiala a premierii. Mi-a parut rau ca nu am stat pana la final, macar pentru a afla clasamentul si a gusta din gulas. Ce mi-a mai placut a fost faptul ca am putut sa-mi spal bicicleta dupa concurs! :)

Dupa toate acestea, am plecat impreuna cu Ionut (ionutcc pe forum) cu masina spre Brasov. Tin sa-i multumesc inca o data pe aceasta cale! Am ajuns devreme in Brasov, la fix pentru a lua trenul accelerat cu vagon special de biciclete. Am ajuns in Bucuresti pe la ora 20, cam obosit dupa atata drum, dar fericit ca am mai bifat un maraton si ca am mai capatat ceva experienta! :)

Ne vedem la Miercurea Ciuc! Numa' bine!

PS

Cand am ajuns la final mi-a facut cineva poza cand treceam linia de sosire alaturi de domnul Liviu. Daca citeste mesajul asta il rog sa-mi trimita si mie pozele respective! :)

Edited by Biciclaru

Alex Fodor scrie pe blogul sau:

Maraton Tg Secuiesc

Am primit citeva poze din diferite surse,dupa ce l-e aranjez/editez (sursa) am sa l-e "sui" pe ceva si am sa postez si link.

Guest
This topic is now closed to further replies.