black44red

Salzkammergut- MTB maraton in Austria

Recommended Posts

Mause, dupa cursa de sambata esti idolul meu:)

Al dracu' galatean!!!!!

Felicitari maus, proba de 210km nu a fost una grea. Duminica am mers la o mina pe unde trecea traseu si cand am vazut urcarea "ca pe casa" cum zic unii, ma gandeam ca e imposibil. Despre traseu nu prea am ce zice, mult asfalt la urcare, un asfalt topit sub lumina soarelui in care profilul cauciucului se imprima excelent. Oamenii din sate foarte binevoitori, unii au scos furtunele si udau concurentii incinsi pe urcarile solicitante. Intr-un cuvant: mirific. O sa postez si pe blogul personal experienta cursei. Toate cele bune si felicitari concurentilor de la 120 si 210km pentru terminarea cursei;)

"Coane secretul e la cat stai pe sosea" Zicea Mausi intr-o discutie

Coane! ti-a ajuns? De aia ai fost la IronBike sa iti verifici boii din grajd. Ai reusit sa ii aduni si sa-i pui la jug, ca acolo ai avut de tras nu gluma.

Esti cel mai de admirat carmuitor de car cu boi de pe aici. Pacat ca nu mai traieste Nicolae Grigorescu, dar imi pot imagina pictura cu subiectul din poza de mai sus semnat si intitulat "Om cu toti boii lui!

Trebuie udat cu BRRC

Din pacate eu nu fac parte din categoria celor cu tricou negru anul acesta, fiind nevoit sa ma retrag la km 130 din cauza unei cazaturi care s-a lasat cu o coasta fisurata. Deci trebuie sa revin in 2011 sa il termin. Am pus cateva poze de pe traseu pe picassa: http://picasaweb.google.com/dccoza/SalzkammergutTrophy2010#

Felicitari baieti, aveti tot respectul din partea mea pentru ceea ce puteti sa faceti.

o cursa infernal de frumosa si grea mai ales de la km 70 cand am facut pana pe spate, am continuat sa merg pe pana avand in cauciucuri lichid anti pana(cantitate dubla :D ),din doua in doare trebuia sa ma opresc sa reunflu, ce mi-am mai ramas imprecnat pe cheier au fost urcarile de la mina si cea de la inceput.Am si filmat pe traseu, sper sa termin saptamana asta de montat, pana atunci postez o poza cu mine cand verificam daca e pe rec :D.

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us[/u

adica medie 16,15km/h. Clar, ori e de pe alta planeta, ori e dopat. Insa nu stiu cu ce, ca la beri, ma cam pricep si eu.....poate compozitia aia de la mici sau pastrama sa aiba vreun ingredient secret. Eu zic ca la intalnirea de pe trans tre' sa marturiseasca...sau il silim noi cumva.

Pun si eu un link cu cateva poze:

http://picasaweb.google.com/iuliangaburici/SalzkammergutTrophy2010#

A fost ... mirific, nu prea gasesti cuvinte sa exprime ceea ce simti in acele momente. Organizare cum nu am mai vazut pana acum, oameni super de treaba, ce sa mai ... recomand din suflet acest maraton tuturor celor care vor sa aiba parte de o experienta unica. Felicitari tuturor celor care au luat startul si mai ales celor care au reusit sa si termine cursa. Respect celor de la tura lunga(rosie), nu pot uita cum se aplauda la fiecare concurent de la tura lunga care ajungea la camping ;)

Felicitari tuturor participantilor cu un plus pentru cei care au dat dovata de o frumoasa nebunie de a se incumeta la tura extrema.

Pentru domnul profesor Maus trebuie sa-i stabiliti cateva ore de curs la "scoala de vara" de la intalnirea de pe Trans sa ne spuna cum se face... :D

Pai, voi veniti cu berea si eu va spun cum se face...

Coane BeryFisher cum a fost noaptea dupa concurs in cort, cu furtuna aia ?Credeam ca ne ia cu tot cu casa ,si gandul imi era la voi ,cum tremurati in cort. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

Nu a fost de speriat, doar ca batea vantul si aproape ca lipea tavanul cortului de noi :)). De frig nu am suferit, am avut saci de dormit caldurosi. Singurul lucru de care imi era teama era sa nu se inunde gazonul si sa intre apa in cort. Spre norocul nostru ploaia s-a oprit la timp si am scapat. Una peste alta, acum avem ce povesti nepotilor :))

Am si eu cateva fotografii facute de cei de la sportograf.de

http://picasaweb.google.com/mariu51anu/SalzkammergutTrophy#

Cuvintele sunt de prisos pentru a descrie maratonul, organizarea, peisajele... Felicitari celorlalti baieti!

Mestere haarp, tu dadeai tarcoale pe langa bicla mea vineri seara? Eram cu nenea Lupsa vreo 4 m mai incolo pe scari sprijinit de un pahar cu bere si ma uitam cu interes cum doua persoane imi studiau bicla (nu intelegeam de ce, doar erau atatea carboane si OZN-uri pe acolo). O clipa am crezut ca bicla e in pericol de a se evapora dar mi-a trecut repede la gandul ca totusi suntem in Austria.

Felicitari ! e extraordinar ce am vazut .

cam cat de mult trebuie sa te antrenzi ca sa faci fata ?

De exemplu traseul D (54 KM) cu ce maraton de la noi e similar ?

@gary fisher

Cred ca eu eram... Ne uitam si ne minunam ca nu sunt legate si dup-aia mi-a zis amicul meu ca proprietarii sunt mai incolo si beau bere :)

Apropos de evaporat lucruri... Amicul meu si-a pierdut telefonul mobil dupa concurs, am sunat pe numarul lui si ne-au raspuns de la politie. Cineva il dusese acolo... Alta tara, alte obiceiuri!

@gary fisher

Cred ca eu eram... Ne uitam si ne minunam ca nu sunt legate si dup-aia mi-a zis amicul meu ca proprietarii sunt mai incolo si beau bere :)

Apropos de evaporat lucruri... Amicul meu si-a pierdut telefonul mobil dupa concurs, am sunat pe numarul lui si ne-au raspuns de la politie. Cineva il dusese acolo... Alta tara, alte obiceiuri!

Da asa este cum spui.Dar totusi,acum 3 sau 4 editii ,tot la acelasi maraton,sau furat doua biciclete,si asta de pe o masina cu numere de RO....:)),ce coincidentza,nu?Bine si eu am aflat,dar nu pot spune ca e o sursa sigura.Oricum este o tara cu o mentalitate de fier,o comunitate cu inima mare,unde comunitate este implicata:

"de la cel cu tita in gura/pin` la cel cu barba sura"

Recomandare:veniti cit mai multi acolo,si nu o sa va para rau!

Un filmulet foarte frumos de pe traseul lung:

de la secunda 38 se vede si un grup de romani :P

• Upvote 1

Ce frumusete de traseu...ce peisaje...

O intrebare, ati fost careva cu hardtail-uri? Daca da, cum vi s-a parut traseul?

Fain maestre Zaco.M-am regasit si eu dupa start pe la 1,37. :blink:

@ FunkyCookie: Desi bicicletele hardtail predomina la Salzkammergut Trophy, numarul celor full suspension este in crestere de la an la an. In schimp, la Craft Bike TransAlp deja sunt majoritare cele full suspension. Insa castigatorii de la TransAlp au mers cu hardtail :) In primul rand conteaza biciclistul si abia mai apoi tipul biclei.