mstanescu

Transport bagaje pe MTB in ture XC

Recommended Posts

Incerc sa gasesc pe tot mapamondul o solutie buna pentru transportul bagajelor pe bicicleta in turele XC si am nevoie de experienta celor care au pus la punct sistemul.

Ma intereseaza in principal 2 situatii.

1. Tura de o singura zi

Cerinte:

- un portbagaj pe spate, usor care sa fie capabil sa duca doar un rucsac de spate.

- bicla mea nu are gauri pentru porbagaj deci tb sa se prinda de tija de la sa (am vazut niste adaptoare totusi) si jos de cadru

- rucsacul sa fie detasabil rapid de pe porbagaj (exclus chingi improvizate) pentru transportul in spate in caz ca vreau sa car bicla in carca.

2. Tura de mai multe zile (2-3)

Cerinte:

- bicla mea nu are gauri pentru porbagaj deci tb sa se prinda de tija de la sa si jos de cadru

- tb sa pot transporta un rucsac mai mare eventual si cort

Merci

Mihai

Eu mi-am luat asta... Pe vremea aia foloseam DHS care avea suspensie spate.

Lemnul este pus pentru a se vedea tija de suport... Este mai mult decat ok, si chiar tine alea 9 kg (eu am mers si cu 12) Are 2 cauciucuri care s epun in jurul tijei seii pentru a compensa grosimile diferite si se monteaza/demonteaza in 30 secunde.

Uite si de unde.

PORTBAGAJ PRINDERE SA ALU 5033100 - Biciclete de vanzare - B..

Nu confundati XC-ul cu Trekking-ul.

La XC iti permiti sa iti iei maxim un rucsacel si ala nu prea mare, in care pui numai necesitati.

La Trekking poti sa iti iei mai multe cu tine, printre care si un sac de dormit, cort etc.

Diferenta dintre acestea este maricica, pentru ca la XC, de preferat ar fi ca traseul sa fie mai tehnic si facut la o intensitate ridicata, nu iti permite sa faci un traseu precum cel de Trekking, sau daca stai bine cu internele si conditia fizica poti sa faci un 200-300km :-bd

In schimb la Trekking, tarseul este mai lejer, multe opriri, poze si alte treburi frumoase.

Sa nu vorbim de faptul ca o tura de Trekking pleci de acasa pentru mai multe zile.

In orice caz nu poti face XC cu o bicicleta ca si cea prezentata de myxtreme2012, oricat de frumoasa si utila ar fii la altele;)