pegas

Reconditionare bicicleta PEGAS

Recommended Posts

Salut, am o bicicleta Pegas care a fost a tatalui meu (deci e veche de 30-40 de ani) si as dori sa o reconditionez.

Tin sa mentionez ca nu e foarte stabila, merge greu, scartaie, ghidonul/coarnele daca apuci si tragi putin mai cu forta isi modifica pozitia, etc. Deci per total as dori sa o fac CA NOUA!

Aveti vreo sugestie sau vreun prieten care m-ar putea ajuta (platesc serviciile, bineinteles) sa o "readuc" la viata si sa ma pot plimba linistit prin Bucuresti?

Va multumesc foarte mult!

p.s.: de unde as putea sa cumpar o sa din aceea, banana?

thank u again.

Din cate inteleg este "Pegas cu sa lunga", aici vei avea o problema dar poate merge la un tapiter sa refaci invelisul de pe sa !

Chiar azi ma gandeam la un pegas reconditionat cu butuci pe rulment si frane v-brake. TRebuie sa sudezi insa pe cadru suportii de frana pt roata spate, inainte sa-l vopsesti. Succes si sa ne tii la curent cu lucrarea, restul pieselor nu trebuie sa fie o problema.=D>

Eu am modelul de Pegas fara saua lunga si doresc sa adaug saua lunga. Nu am cunostiinte de mecanica, nu am nici uneltele, ustensilele necesare si de aceea as dori sa discut cu o persoana care are experienta in asa ceva.

Vreau s-o vopsesc, sa-i schimb franele, rotile, per total sa o reconditionez ca sa pot iesi cu ea in oras.

Deci tu ai pegasul Camping nu Kent ?

uite o poza. trebuie data saua mai jos, putin alungit cadrul, etc. poate va mai dati si voi seama de ce ar trebui modificat al ea, io nu am experienta.

Imagine postată

Eu nu imi amintesc sa existe modelul asta cu saua scurta. La cadrul asta era,original,o sa lunga. Am avut eu unul.

Era intr-adevar un model cu sa scurta,cu arcuri,dar cadrul avea o singura teava groasa de forma celor 2 de jos(parca era pliabil cadrul avand o balama cu un opritor la jumatatea tevii) si ghidonul nu era tip "coarne" ci normal.

Probabil ca s-a facut o modificare la un moment dat. Daca stie cineva altceva sa zica.

Daca faci rost de saua originala iti rezolva problema cu pozitia prea ingramadita,pentru ca,dupa cum ti-am zis,saua aia nu isi are locul acolo(te impinge mult prea in fata). Du-te duminica prin targ si e imposibil sa nu gasesti o sa lunga,dar cauta sa o iei cu tot cu tevile din spate ca sa te scuteasca de o munca in plus(oricum probabil ca o sa trebuiasca sa-i faci niste prelungitoare). Nu am cum sa iti explic asa ,dar cu saua in mana iti dai seama singur ce unde vine si ce trebuie sa mai adaugi/modifici la sa.

da e clar, singurul lucru care nu este din schema pegas kent, este saua in rest toate par la locul lor.In rest cred ca trebuie desfacuta si curatata asa ca prim pas.Te pot ajuta la operatiunea asta dar prin iunie cand o sa am cocediu.Uite cum trebuie sa arate saua :

ma, nu mai puneti poze cu pegasuri, ca ma podidesc amintirile........:D, ce vremuri......

Dupa cum vad in poza aceasta, se afla irtr-o stare foarte buna bikla (parca nu se vad acei anii trecuti peste ia) ar fii usurel de reconditionat.

Io asa i-as face:

- As revopsi cadrul

- As curata tote angranajele

- As schiba casetele si lantul

- As schiba conurile

- As achitona niste pedale NEW

- As achitiona niste cauciucuri NEW

- As cauta o sea banana (pe la obor sau targ vitan la aia care vand / jos cu "presul"), asta ar fii o probelema mai mare ca nu pre gasesti separat!

Si cam asta ar fii bikla TA gata sa te dai cu ia !

Sper ca te-am inpirat in vrun fel!

Bata tie si biklei tale!

Am io nisip in ochi, sau teava cadrului pe care se fixeaza saua a fost rupta si sudata ? :D

Daca da, musai sa lunga cu suporti, sa n-o rupi din nou.

Imagine postată

salut.eu de 2 saptamani reconditionez un pegas la fel ca si asta din poza.si a mea a fost verde candva:P.am primito cand eram mic de la un vecin care o avea de cand era el mic:P adica are intre 30-40 de ani.si acum umblu dupa piese:(.am fost la fiecare magazin in cluj unde au piese pentru biciclete.ce am gasit sunt piese noi pentru mountai bike sau bmx. piesele care nu se potriveau leam facut sa se potriveasca:P. singur numa ma chinuiam, ma ajuta si taicamio cum poate:D nu are multe piese dar alea pe care le are sunt foarte grele de gasit si de reconditionat. am cumparat numa o roata noua (fata) pentru ca roata spate cu torpedo nu am gasit. am cautat niste roti cu multe spite ca si in america la bicicletele tip lowrider da nici vorba de asa ceva. numa la comanda si cand am vorbit de comanda au spus cei de la bike sport ca nu aduc asa ceva de acolo:(. asa ca am in fatza o roata bmx si in spate am reparat roata si am vopsito. nici cauciuc si camera nu prea gasesti la marimea aceea. ce am gasit a fost la maros bike in piatza si la oser. am avut noroc ca mai avea toate piesele originale. mam uitat si dupa sa tip "banana" la targ da nu am gasit.vopseaua se prinde foarte greu de piesele nichelate adica, se prinde, inca nici nu stiu cand se usca ca de 4 zile sta si inca nu sa uscat cum trebuie. o sa am probleme cu pedalele pentru ca nu am gasit numa la pegas dinacela inalt si pedalele sunt prea lungi. va trebui sa am grija cum iau curbele sau va trebui sa le pun inapoi pe alea vechi. mai am nevoie de burete si piele pentru sa. cand o sa o termin pun niste poze;). apropo piesele mi se par destul de scumpe, am cheltuit aproape 500 de lei pana acum cu tot cu vopsea. BAFTA:-bd (asa arata cand am inceput sa o recondtionez)

pegasul modern a fost poate cea mai comoda bicicleta pe care am mers vreodata. inca o mai am pe prima si da, este cu sa lunga.

Sa vedeti ce tuning i-asi face eu...8->

De mult caut un cadru de Pegas. Cand o sa-l gasesc am sa va anunt.

ia uitati peste ce-am dat astazi in pod (mi-a luat toata ziua s-o scot de acolo)

[ATTACH]9371[/ATTACH]

[ATTACH]9369[/ATTACH]

[ATTACH]9370[/ATTACH]

[ATTACH]9374[/ATTACH]

[ATTACH]9372[/ATTACH]

[ATTACH]9373[/ATTACH]

abia astept sa ma apuc de ea. miine vad daca imi mai merg aparatele de polisat, sa incep sa-i dau o fata. inca mai are vopseaua originala si sticker-ele, dupa vreo 25 de ani... mai am de gasit aripile si aparatoarea de lant, sint sigur ca sint si ele pe undeva :(|)

Asa-mi trebuie daca m-am mutat la bloc unde nu am pod...

Daca stiam ca se gasesc asa chestii prin poduri, imi faceam si eu unul;))

Asa-mi trebuie daca m-am mutat la bloc unde nu am pod...

Daca stiam ca se gasesc asa chestii prin poduri, imi faceam si eu unul;))

eu am zis ca inca mai am vechiul pegas... azi daca tot m-a apucat entuziasmul cu cadrul, am dat si peste asta :(|) si mi-am adus aminte de vremurile bune... si s-a dus naibii entuziasmul legat de cadru (cu putin ajutor de la fi-mea "tatiiiii, cind o repari?") :))

le: am mai dat o tura pe la ea si am constat lipsa frina fata. trebuie sa invat copilul cum e cu torpedoul :D sau sa gases o frina fata care sa se potriveasca, parca era una pe okazii...

Am gasit si eu un Pegas, numai ca intr-un beci, si nici macar nu era al meu.

E cu roti de 26x1.1/2.

Era complet dezmembrat si complet ruinat.

Furca rupta, cadrul stramb, roata spate lipsa, roata fata 88...

...totul a ajuns la fier vechi, nici chiar eu nu pot reconditiona asa ceva.

Oricum voiam un Pegas cu roti de 20'', si care se "rupe" la mijloc.

pegas practic. nu mi-au placut niciodata, desi le pot vedea utilitatea, mai ales in ziua de azi. oricum, o sa-mi faca o placere deosebita sa lucrez la modernul meu :(|) miine ii cumpar camere (daca nu se umfla rotile, cine stie...) si dau o tura cu ea asa cum este :))

salut,

am si eu o bicicleta Pegas Kent ( pentru baieti ), pe care am reconditionat-o complet in anul 2003, dar din 2005 nu am mai folosit-o , si acum as vrea s-o repun din nou in functie. Momentan nu am o poza de a ei sa va arat starea in care e acum, dar cel mult in 2 zile o sa atasez, ca dupa aia ma apuc de lucru la ea sa va arat ce a iesit.

Nici mie nu imi plac Pegasurile astea cu roti de 20", dar mi-a venit asa o idee fixa ca trebuie sa-mi fac si eu unul.

Dupa ce-l voi face voi decide daca sa-l pastrez sau sa-l vand.