ovidiu

20.06.2009 - Maraton Medieval Medias

Recommended Posts

Competitia va avea loc in data de 20.06.2009

Traseul va fi tot cel de anul trecut. In acest moment se lucreaza la pagina maratonului si toate informatiile vor fi disponibile de saptamana viitoare.

Maratonul este organizat in colaborare cu Ciclism.ro si beneficiaza de cronometraj cu cip Winning Time.

Taxa de inscriere va fi 50 RON.

Mai multe informatii in cateva zile pe Ciclism .ro si pe pagina oficiala a maratonului.

Sunt doua variante.

Prima este garantia, a doua semnarea de luare in custodie.

La a doua daca nu il aduci inapoi trimit politia dupa tine=))

Platim si garantie la cip?

il pastrezi si te cronometrezi pana acasa. si apoi iti cronometrezi cu el si recordul de papat mici si bere.D

• Upvote 1

Salut,

Se poate plati taxa intrun cont la o banca, sau se face doar la fata locului si se trece atunci seria si numarul chitantei pe formularul de inscriere?

Inscrierea se face in urma completarii si semnarii pe PROPRIE RASPUNDERE a fisei de inscriere

Inscrierea se va face la fata locului in data de:

19 iunie 2009 intre orele 18.00 -21.00 sau in data de

20 iunie 2009 intre orele 8.00 - 10.00

Foarte probabil organizatorul vrea sa estimeze numarul celor care vor participa, pentru a nu face cheltuieli nejustificate (o sa vina 200 de oameni si el face tricouri pentru 300).

As preciza pentru cei doritori sa participe la Medias un fapt important, respectiv ca diferenta intre tura mica si tura mare (adica bucata in plus) nu este una deosebit de dificila si este formata mai mult din drumuri prin sate. Partile mai tehnice sunt in tura mica (adica sunt comune la ambele ture). Din acest motiv, as vrea sa incurajez participantii sa se inscrie la tura mare, nu e mare lucru in plus si cu siguranta o veti termina daca sunteti capabili sa o faceti pe cea mica.

Poate lumea nu vrea diferenta aia prin sate, nu neaparat ca nu poate. Una este sa faci 80-100km ca si participant - turist si alta e sa tragi de tine pt un timp sau o clasare mai buna. O problema ar mai fi, de ce sa bag 100km unde sunt sanse f mari sa te pierzi? nu e cazul Mediasului dar na...omul nu stie. Uite ce au patit saracii la alte maratoane...bataie de joc, mai bine te lasi de organizat.

Uite ce au patit saracii la alte maratoane...bataie de joc, mai bine te lasi de organizat.

O sa te contrazic Andreea.

Orice inceput este dificil. A fost greu si pentru cei de la Medias in primul an, a fost greu si pentru cei de la Ciuc in primul an. Chiar si noi, la Sibiu, noi cei care credeam ca le stim foarte bine pe astea cu organizatul, la primul maraton am avut probleme.

Zaco a dat exemplu pe un alt topic o cursa cu buget de sute de mii de euro in care au fost probleme.

Trebuie sa incetam sa mai manifestam "romanismul" asta in care orice chestie care nu iese bine transforma organizatorul intr-un incompetent care nu trebuie sa mai organizeze maratoane.

Inteleg foarte bine punctul tau de vedere, la fel cu inteleg si pasiunea lui horatiu pentru turele lungi.

Cred ca o bere dupa concurs "aseaza" toate opiniile intr-o singura matca. Important este sa avem locuri unde sa ne intalnim, unde sa dam o pedala alaturi de prieteni si unde, bineinteles, sa ii bem berea lui MAUS:-bd

Da...inteleg ce spui...cunosc si problemele de la geiger maraton, dar n-au fost asa mari ca la asta de la Tg-secuiesc unde din cate am citit pot trage o singura concluzie: nu e mai bine sa incepi cu ceva la care crezi ca poti face fata? chiar 100 frate? sau 110?:D O chestiune este f clara, e extrem de dificil sa marchezi 100km, mai ales in Romania unde taranu tot taran ramane. Felicit pe cei cu initiativa de a organiza si concursuri de xc, un adevarat spectacol si pt spectatori, cred ca are un mare impact pt public, pe drumurile din sate toti pot merge pe bicicleta, pe traseul de xc de la Tg-Mures mai putini chiar si pt hcampian ar fi greu.

p.s. Cei de la Medias procedeaza f bine ca fac o tura si prin oras pt imagine, promovare, ar trebui sa se ia in considerare si pt cei de la Sibiu daca se poate asa ceva, de-acolo din camping...nu cred ca ne-a vazut multa lume.

Poate lumea nu vrea diferenta aia prin sate, nu neaparat ca nu poate. Una este sa faci 80-100km ca si participant - turist si alta e sa tragi de tine pt un timp sau o clasare mai buna.

E drept. Eu însă am citit în altă cheie textul lui Horaţiu. El îi încuraja pe cei care se tem de ideea de „tură lungă” să încerce această experienţă mai degrabă la Mediaş decât altundeva. E drept că sunt încă 30 km pe lângă cei 45 de la tura scurtă dar, în mod special la Mediaş, diferenţa nu e aşa mare (la Geiger, de exemplu, tura lungă a avut 92km în loc de 45km, diferenţa de nivel a fost de asemenea dublă iar dificultăţile adevărate la tura lunga abia după despărţirea de tura scurtă au început).

Am ataşat profilul turei lungi de la Mediaş, pe care am marcat, la mijloc, secţiunea care se merge doar la tura lungă, restul traseului fiind în cea mai mare mare parte comun. Sunt două urcări mai lungi, pe drum forestier, prin pădure. Ceva mai domoale decât urcările de la început sau sfârşit (de altfel se vede şi pe profil).

Desigur, tura lungă e mai... lungă. Dar sunt de acord cu Horaţiu: cine vrea să „încerce marea cu degetul” la tura lungă, o poate face la Mediaş. Diferenţele nu sunt aşa mari ca în alte părţi.

Mersi Egox de completare, incepusem sa-mi pun probleme serioase in ceea ce priveste modul meu de exprimare :D Cineva (nu conteaza cine) a inteles din amaratul meu post incurajator de 5 randuri ca eu organizez concursul :D

Abia astept sa ne vedem cu totii la Medias, personal am muncit mult intr-un an de zile si sper sa se vada bine la rezultate...

Incercati sa va faceti timp si completati formularul de inscriere de la Maratonul Medieval Medias.

Datorita faptului ca organizatorii doresc sa organizeze o cursa fara probleme logistice(prea putine tricouri, prea putine numere, etc), numarul de locuri in acest an a fost stabilit la 300.

Incrierea pe site va asigura un loc in cursa.

Maraton Medieval Medias - 2009

Cum stam cu noroiul, dupa ultimele ploi? Ne distram iar pe coborari? :D

Sa speram, dar s-ar putea sa nu avem noroc si sa se usuce.

mai e o groaza pana pe 20, 3 zile de soare sunt de ajuns si e super bine ca sa se usuce.

daca am completat formularul, si merg pe 20 dimineata, este posibil sa nu prind loc ?????

nu cred ca e posibil. baietii dau drumul la cursa in momentul cand s-au inscris toti participantii. dar in general in ziua concursului e f mare aglomertie. asa ca incerca sa vii cu o zi inainte.

daca am completat formularul, si merg pe 20 dimineata, este posibil sa nu prind loc ?????

daca ai completat forumularul ai asigurat locul.

Pe site-ul maratonului scrie clar: Pentru cei care vin la inscriere in ziua concursului, inscrierea se va face in limita locurilor ramase, indiferent daca au completat formularul sau nu. Deci se pare ca locul nu e asigurat decat pentru cei ce se inscriu vineri. Ceea ce pe mine personal ma incurca teribil de mult, ca si daca as veni din Bucuresti pe vineri la Medias, oricum as ajunge in jur de 12 noaptea, nici vorba sa ma mai pot inscrie.

noi asa o sa mergem, vineri seara. ca sa nu fie nici o problema sambata, sa nu fie totul pe fuga

Guest
This topic is now closed to further replies.