ovidiu

20.06.2009 - Maraton Medieval Medias

Recommended Posts

aviz celor care au curaj sa se inhame la organizarea unui asemenea eveniment. De la an la an stacheta se ridica tot mai sus, MMM 2009 a demonstrat-o din plin.

Intr-un cuvant felicitari organizatorilor si participantilor pentru acesta sarbatoare a sportului cu pedale in Romania.

si mie mi-a placut foarte mult organizarea si traseul si sunt de aceeasi parere: ar mai trebui un punct de control cu timp intermediar, deoarece la juniori locul 4 si 5 s-au batut pentru podium si niciunu nu a urcat pe el

Daca in clasamentul mondial de marathon sunt multi ciclisti de peste 35 de ani in top 30, de ce la noi se fac diferentele pana la 35 si +35? As zice sa fie de la 45+,eu cred ca asa ar fi mai ok. E o sugestie, pentru ca fiecare organizeaza cum crede propriul concurs.

Oameni de calitate cum sunt organizatorii de la Medias ,e clar ca nu pot face decat lucruri de calitate.O adevarata sarbatoare al MTB-ului romanesc sa defasurat chiar sub ochii nostri.Ptr toti cei din culise ,multumirile(si berile) noastre^;))^.

Intradevar competitiile de ciclism incep sa avanseze in performanta si calitate si asta datorita unor oameni care au curajul sa puna in practica cele mai tari tehnici si sa se ridice la standarde europene.Felicitari organizatorilor pentru acest minunat concurs si speram ca si in continuare sa avansam mai mult in calitate la viitoarele concursuri.

da, cam nota 10 la toate. poate..o viteza mai mare pe sosea la start, a fost cam aglomerat pe urcare. Din pacate, pacat de oamenii din zona...eram cu un grup de 6 pe sosea si am fost loviti cu pietre de catre pustii dintr-un sat...pacat, daca eram lovit, nu cred ca m-as fi oprit, dar cu masina tot ma intorceam in sat. Un traseu excelent...de viteza, de forta...numa bulan sa ai, cum se zice. Multumesc lui g.popovici ca mi-a ridicat saua la un ceck point pana ce m-am alimentat si felicitari lui Manea Rares care confunda mountain bike-ul cu skiul de tura, cu o bicicleta buna ciclistii legitimati au un adversar pe masura.

Cred ca va trebui sa introducem cuvantul "impecabil" in vocabular. Oricat m-as chinui sa o fac, nu gasesc nimic de reprosat editiei 5 a MMM.

Cat despre chip-uri, ar fi bun intr-adevar un sistem sa se ia si 1-2 timpi intermediari, dar nu stiu cum s-ar putea face transmisia. Poate cu un laptop cu legatura internet prin GSM. Ar fi interesant de afisat clasamentul intermediar la sosire in timp real, cand concurentii trec prin puncte. Bine, e deosebit de util si sistemul folosit acum, dar ar fi un plus care nu cred ca e imposibil si pe care poate o sa-l avem in viitor.

o mica chestiune care poate fi trecuta in categoria "carcoteli":

daca am platit firmei "Direct Consult" S.R.L., din Sibiu (asa scrie pe chitanta primita), 20 lei doar pentru a beneficia de sistemul profesional de cronometrare cu cip, atunci putem afirma ca pentru 30 de lei platiti organizatorului, am avut parte de un MMM 2009 gratis (sapca, alimente, bauturi, diploma, placheta, premii consistente si mai stiu eu ce).

Felicitari inca odata organizatorilor.

Intradevar Doruk, ai platit 20 de ron firmei care a facut cronometrajul.

Cred ca toate maratoanele sunt "gratis", asa cum spui tu. Cheltuielile organizatorilor sunt mai mari decat sumele rezultate din inscrieri.

Cred totusi ca este momentul sa discutam despre impresiile lasate de maraton, nu despre partea financiara.

Salut maaaaaaaa!!! :)

Inca sunt euforic dupa ce am vazut si simtit la Medias! Cuvintele de bine sunt multe si cat se poate de meritate la adresa organizatorilor. Sistemul cu CIP e impecabil, merita toti banutii. M-am revazut cu oameni ce-mi plac, in cp-uri atmosfera a fost minunata, nu mi-a lipsit nimic in maratonul asta... si spun asta chiar daca a fost primul meu maraton in care a trebuit sa ma opresc de doua ori pentru un tzep in roata spate.

Ovidiu... CIp-ul si-a facut treaba foarte bine, sper sa apeleze toti organizatorii de maratoane la sistemul ala. Rezultatele au ajuns foarte repede si nu cred ca se poate plange cineva de acuratete... ne vedem la Sibiu!;)>-

Am si eu o intrebare tehnica la cip-uri. E clar ca ele inregistreaza timpul la sosire, dar startul se inregistreaza la toata lumea deodata, sau doar cand trece cip-ul prin fata senzorului? Adica practic daca tu te pui in spate la start, ora ta de plecare va fi la fel cu cea a celui din fata, sau cu 2-3 minute diferenta, pana ajungi si tu in dreptul senzorului?

In termeni tehnici exista asa numitul Gun Time. Asta inseamna ca toti participanti au alocat acelasi timp de start.

La cursele cu peste 1.000 de participanti exista un Real Time, unde din ora sosirii se scade ora trecerii peste linia de start.

La Medias toata lumea a avut acelasi timp de start.

superb, a meritat fiecare km parcurs de la bucuresti pana la medias si inapoi, felicitari celor care s-au ocupat cu cazarea + mancare la vila flora (singurul lucru care m-a deranjat a fost faptul ca dupa concurs, cand am vrut sa trag un pui de somn, s-au gasit diverse personaje care sa tranteasca usile si sa vorbeasca tare pe holuri, fapt care a facut ca somnul sa nu mai fie atat de placut, in fine in viata nu poti sa le ai pe toate), felicitari organizatorilor care au facut ca acest maraton sa fie o placere si nu un chin sa participi, de la inscriere, marcarea traseului, puncte de alimentare, pana la finis, aici includ si pozele in care s-au regasit marea majoritate a participantilor, chiar si dupa finish, cu afisarea rapida a rezultatelor, toata atmosfera creata in jurul punctului de start/sosire, totul a fost superb.

cum nu-mi place sa raman dator, am de dat o inghetata sau o bere, sau pe amandoua :D partenerului cu dhs-ul, alaturi de care am urcat ultima panta inainte de finis.

Felicit si eu organizatorii , tot mai buni pe an ce trece !

Particip la acest maraton inca de la prima editie , iar progresele sunt remarcabile de la o editie la alta !:D

Si fiindca , inevitabil , s-a ajuns la mici "carcoteli " pe plan financiar , sunt de parere ca atunci cand se va ajunge undeva la 1000 de participanti , maratoanele nu vor mai fi "gratis"(in ce priveste organizatorul) ! ; dar pana atunci relatiile de cheltuieli organizator-participant trebuie sa fie oarecum egale ;adica :ce suma este necesara organizatorului pt. participantul basso sau maus (am spus de ei pt. ca vin de la distante destul de mari ) pentru a oferi conditii bune de concurs si ce suma este necesara participantului care trebuie sa-si plateasca o eventuala cazare in zona , cheltuieli de deplasare , hrana , plus taxa de inscriere ?

Aici este marele merit al organizatorului , ca reuseste ca in taxa de 30 lei sa ofere alimente , asistenta , premii ... doar asa se pot promova competitiile;)

Cat despre cip-uri , o parere sincera :

- pentru participant :e mult mai util la cursele de XC (ofera posibilitatea comparatiei timpilor pe tur ) , la maraton ...:-? (la fiecare editie precedenta mi-a fost oferit timpul la secunda , diferenta fata de aceasta editie cand sau folosit cip-uri este rapiditatea de afisare a rezultatelor contra taxei de cronometraj...!

- pentru organizator :"avantaj serviciu", usureaza munca...

PS: Propun organizatorilor ca premiile sa fie in bani , consider ca sunt mai utili , fiecare putand sa-si achzitioneze ce materiale doreste sau , daca e vorba de sponsori implicati , se pot premia cu vouchere cu valori diferite si fixe !

Ne vedem la MMM 2010 !

Edited by tase

E prima data cand particip la MMM.

A fost superb totul.. traseu, organizare. Cu siguranta o sa vin si la editiile viitoare.

Cat despre cip-uri , o parere sincera :

- pentru participant :e mult mai util la cursele de XC (ofera posibilitatea comparatiei timpilor pe tur ) , la maraton ...:D (la fiecare editie precedenta mi-a fost oferit timpul la secunda , diferenta fata de aceasta editie cand sau folosit cip-uri este rapiditatea de afisare a rezultatelor contra taxei de cronometraj...!

- pentru organizator :"avantaj serviciu", usureaza munca...

1. Timpul "la secunda" de la alte concursuri nu prea batea cu ce aveai pe ceas:). Sti foarte bine ca am fost la maratoane la care Tudy avea alt timp pe polar.

2. In timp vom ajunge sa facem si cronometraje intermediare iar in acest fel o sa se poata compara de la an la an cum ai mers pe o anumita portiune din traseu.

3. Pentru organizator este putin spus ca usureaza munca. De fapt elimina cosmarul care inseamna inscriere, generare de rezultate, rezolvare contestatii, etc.

Eu am ajuns la concluzia ca este util dupa ce am participat la Soelden si la Oberstdorf.

Cand ai 150 de participanti poti, in principiu, sa faci rezultatele pe hartie. Cand ajungi la 500 se cam termina jmecheria.

Per total sistemul a contribuit la reusita maratonului si sper ca o sa contribuie si la reusita Geiger Maraton.

Da, dar ar trebui ca organizatorii sa verifice, macar pentru cei de pe podium, listele din punctele de control. Deja s-a intamplat de mai multe ori ca oameni care nu au facut o parte din traseu sa ajunga pe liste inaintea altora care au facut tot (Sf. Gheorghe, Sibiu, etc...), la Sf. Gheorghe unul dintre cei rataciti (printre ei eram si eu) era pe punctul sa ia si un premiu, dar le-a explicat la organizatori ca el e descalificat si nu are cum sa primeasca un premiu.

Ei bine, daca pana acum problemele erau pe la coada clasamentului, unde nu prea conteaza oricum, din cate am inteles evenimentul nedorit s-a intamplat la Medias, cand cineva care n-a facut traseul dar s-a intors pe la sosire si a trecut cu cip-ul pe la senzori a luat frumos locul 2, s-a urcat pe podium, n-a zis nimic si s-a dus. Nu sunt direct interesat de subiect, dar mi se pare destul de nasol pentru unii care au muncit pentru un loc pe podium si au fost "coborati" un loc in clasament...

Picasa Web Albums - ciclism_ro - 2009.06.20 ma...

Stiu de problema si acum fac demersurile ca sa le rezolv.

De fapt omul a solicitat sa i se puna cipul pustiului lui si a venit cu pustanul pe o motocicleta.

A urcat pe podium si cand a fost intrebat ce cauta acolo a spus ca el ridica premiul pentru o alta persoana(a mintit cu nerusinare si e greu sa depistezi astfel de greseli atunci cand muncesti si vrei ca totul sa iasa bine).

Am afisat rezultatele intermediare la ora 15.00 si au fost doua ore disponibile pentru contestatii(de aceea se numesc "rezultate provizorii", pentru ca cei vizati sa poata sa faca contestatii). Tocmai acesta este avantajul unui cronometraj cu transponder, rezultatele sunt furnizate rapid si eventualele nelamuriri sunt rezolvate pe loc. La ora 17 a fost facuta premierea si nici unul dintre cei vizati nu a spus nimic. Chiar vorbeam cu Dragos si spuneam ca indiferent de cat de mult te chinui sigur apare un imbecil care strica totul la un concurs (si aici vorbesc de omul care a urcat pe podium fara sa merite acest lucru).

Pe viitor cei care abandoneaza vor fi obligati sa predea cipurile la primul punct de control. Va fi facuta si o verificare inainte de premiere si vor fi publicate, ca si la Medias, rezultate intermediare la care se pot face contestatii.

Voi modifica clasamentul la categoria 14-18 ani si il voi retransmite organizatorului.

A fost o greseala care nu are a face cu cronometrajul! Daca un om ia startul, se ascunde dupa colt, si vine dupa castigator este clar ca poate sa ia locul 2. Hoti au fost, hoti sunt si hoti vor fi intotdeauna.

Oamenii de la punctele de control de pe traseu vin dupa ce are loc festivitatea de premiere si organizatorul a incercat sa fie cat mai punctual.

O sa incercam sa rezolvam problema!

Subiect inchis.

LE: Omul cu pustanul este organizatorul cursei de la Liman. Mare om mare caracter! Oare cum se simte un om care fura cu buna stiinta munca altora?

Il rog pe cel care a ocupat in realitate locul 3 sa ma contacteze ca sa primeasca premiul. Am vorbit cu Andrei( omul din clubul meu care a luat de fapt locul 2) si ii va expedia premiul adevaratului castigator al locului 3.

Hotomanul sa se bucure de premiile castigate nemeritat. Doar cu atat va ramane.

La concurs, in primii 15km cred eu am pierdut de la furca rotita de rebound (cea neagra de jos, de pe bratul drept). Se auzea pe denivelari un zgomot, dar am zis ca e de la numarul de concurs.

Stiu ca e ca si cum as cauta un ac in 100 care cu fan.. :))

Imagine postată

Felicitari organizatorilor si din partea mea. A fost o prima participare la MMM si a doua la un maraton de MB si chiar si asa am apreciat buna organizare.

In aceeasi masura as vrea sa ii multumesc si lui hcampian pentru recomandarea facuta:

"As preciza pentru cei doritori sa participe la Medias un fapt important, respectiv ca diferenta intre tura mica si tura mare (adica bucata in plus) nu este una deosebit de dificila si este formata mai mult din drumuri prin sate. Partile mai tehnice sunt in tura mica (adica sunt comune la ambele ture). Din acest motiv, as vrea sa incurajez participantii sa se inscrie la tura mare, nu e mare lucru in plus si cu siguranta o veti termina daca sunteti capabili sa o faceti pe cea mica."

Astfel am putut sa particip la 80 km si sa ma bucur de tura foarte faina. Mersi

Salut,

Unul dintre participantii la maraton, Olimpiu Haidu, m-a ajutat pe parcurs cu o presa de lant.

Nu l-am mai gasit la final pentru a o inapoia. Aveti cumva o adresa de mail pentru a putea da de el?

Felicitari tuturor concurentelor si concurentilor din MMM 2009. Pentru mine, cel putin, aflat la primul contact direct cu evenimentul a fost o adevarata lectie de viata. Pe care am primit-o nu de la cei care au urcat pe podium -huuray pentru ei btw- ci de la participantii care, desi aflati la coada cursei, ca sa zic asa - sper sa nu se supere nimeni - s-au luptat pana la ultimul strop de sudoare pentru a duce traseul la sfarsit. Si credeti-ma, nu a fost usor deloc de facut asta sub o temperatura de cca 35 de grade.

Si eu cred ca cei care au terminat la ora 18.00 merita la fel de multe laude.

Am luat cipul de pe piciorul ultimului om care a terminat cursa. Era epuizat dar fericit ca a ajuns la final.

Desi am tot respectul pentru Juganaru, Tudy, sau alti oameni de la elite, cei care reusesc sa termine in ciuda tutoror obstacolelor, cei care vin de la sute de kilometri cu trenul, cei care sunt anonimi la finalul cursei, acei oameni ma impresioneaza intotdeauna.

Respect!

La concurs, in primii 15km cred eu am pierdut de la furca rotita de rebound (cea neagra de jos, de pe bratul drept). Se auzea pe denivelari un zgomot, dar am zis ca e de la numarul de concurs.

Stiu ca e ca si cum as cauta un ac in 100 care cu fan.. :)

Imagine postată

Cauta un strungar de mecanica fina, o poti reface din aluminiu, alama, sau otel inox....

Guest
This topic is now closed to further replies.