ovidiu

20.06.2009 - Maraton Medieval Medias

Recommended Posts

Salut!

Chiar el mi-a spus ca nu s-a dus pentru premiu ci doar de dragul atmosferei care este la fecare concurs de ciclisti, si pentru un motiv pentru care si voi restul va duceti :FAIRPLAY.

Mda, si eu am aceeasi senzatie, ca exact fair-play-ul l-a impins sa ia acel premiu :P

Mda....Alin a gresit asta este cert,si nimeni nu ii poate lua apararea ...sincer.Desigur vinovati mai sunt si organizatorii ca nu au verificat listele din CP-uri.Dar desigur Alin este primul vinovat,caci nu a avut curajul sa anunte macar la festivitatea de premiere ca nu este "meritul" lui locul pe podium.(Vezi ce sa intimplat la Maratonul de la Tg.Secuiesc,vizat a fost Catalin Pobega care a fost strigat pe podium,dar a discutat cu organizatorii si a spus ca nu el este cel de drept pe aceal podium....RESPECT!,Maus sti faza....da?)

Ovidiu amintea ceva pe aici pe acest subiect de "liste provizori",acele liste sunt greu de confruntat caci vedeti....nu toata lumea se cunoaste intre ei,sincer.Daca citeai pe lista nu aveai de unde sa sti ca il cheama X,sau Y,sau macar sa sti cum arata.Da intreadevar acele liste provizorii sunt binevenite,dar in rindul prietenilor,si a cunostintelor care se cunoasc.Sincer si eu intelegeam ca sunt niste nume afisate,si evident niste poziti in clasament.Dar ce tot bat cimpii aici....#:-S

Deci :

1) Alin trebuia sa reconoasca inainte de a se urca pe podium ca nu "EL" era persoana de pe acel loc.

2) Si organizatorii au partea lor de vina,si spun acum fara suparare.

Alin regreta,stie ca e cam tirziu,dar....a gresit,dar.....hai sa vedem daca reusim sa trecem peste asta si sa iertam ce a facut,toti suntem oameni,si mai suntem si romani,si....avem noi asa un spirit de fratie ascuns in noi.

Ma bucur daca am fost inteles,si rog sa nu fiu condamnat ca am scris aceste rinduri.

O zi MAI buna decit au fost pina acuma...

Lupsa

Salut,o sa incerc sa scriu cateva randuri nu in ideea de a incerca sa ma disculp in vreun fel in legatura cu premierea de la Medias. Sunt Alin,din Lugoj pt prieteni Frizeru. Am venit la Medias impreuna cu baietelul meu de 6 ani pt ca auzisem cu o saptamana in urma la concursul de la Sibiu unde am fost tot cu baietelul si am participat acolo facand 3 ture de traseu ca e super tare concursul. Am ajuns, m-am inscris doar eu pt copil nefiind grupa, i-am pus numarul meu de participare 181 pe bike-ul lui si cipul la el la picior fiind mic el se bucura pt ca eu il iau cu mine peste tot la evenimente de acest gen. S-a dat startu, cand am inceput sa urcam noi ne-am dat jos si am inceput sa urcam pe langa biciclete eu carand-o si pe a lui, pe la jumatatea pantei a venit un tip cu un ATV si l-am rugat sa il ia pe micut pt ca era destul de greu pt el,domnu respectiv a fost tare dragut si la luat cu el pe micutul meu, iar eu de acolo am inceput din nou sa merg pe bike. La al doilea punct de control km 15 acolo unde era salvarea am hotarat sa cautam o ruta mai scurta pt ca era destul de greu pt copil,cei de acolo mi-au explicat pe unde sa o iau sa ajung la asfalt dupa care urma sa ajung din nou in oras, asa am facutajungand inapoi la finish la ora 12 45 si avand 34 km parcursi. A venit d-ra care ne lua cipurile si ne dadea 20 lei inapoi si ne-a intrebat cum a fost ea stiindu-l pe micut de la Sibiu unde a primit un premiu special din partea ei si a organizatorilor de acolo iar eu i-am spus ca noi ne-am intors de la al doilea punct de control. Asteptand sa treaca timpul am mers la ea si la Ovidiu spunandule ca eu am adus o medalie si o cupa pt copil pt a o primi la premiere ,copilul nestiind ca e de la mine el crezand ca a luptat pt ea si a castigat-o pe meritul lui, acelasi lucru l-am facut si la Sibiu,pot confirma si Bitza din TM si Elisei din CJ ei fiind cei pe care i-am rugat sa imi cumpere cupa si medalia pt al rasplati pe copil ,d-ra si Ovidiu mi-au zis ca aici nu mai pot ei face nimic pt ca nu sunt ei cu organizarea, ok am mers acolo unde ne-am inscris si le-am explicat celor de acolo si ei au fost de acord au pregatit cupa si medalia care urma sa o primeasca copilul la festivitatea de premiere. A venit si ora 17 a inceput premierea ,in momentul in care m-au chemat pe mine eu am crezut ca cei din organizare au hotarat sa il premieze pe micut dar nu intelegeam de ce la juniori 14 18 ani, am fost luat de val si am luat premiul greseala mea fiind ca eu trebuia sa anunt acolo ca nu sunt junior si nu cred ca mi se cuvine mie locul respectiv. Eu am reusit sa iau legatura dupa concurs cu Carciag Ionut Andrei el fiind castigatorul de drept al acelui loc si i-am trimis tot pachetul intact lui pt ca el este cel care a muncit pt el, eu venind si concurand acolo doar cu copilul nu pt premiu. Imi cerr scuze in fata tuturor participantilor si a organizatorilor// care ar fi trebuit sa verifice mai bine clasamentul cred ca era timp suficient de la 12 45 cand am ajuns noi din cursa pana la ora 17//si nu sa ma puna pe mine in postura de raufacator, eu stiu ce inseamna sa organizezi un concurs, fac si eu chestia asta de 4 ani deja, in 10 mai am avut 164 de participanti la startul concursului Liman Bike Race concurs facut de mine fratele meu si un prieten pe banii nostri fara sponsori ,si cred ca a fost o competitie reusita ,cei care au participat ar putea spune ceva despre mine pt ca cei ce nu ma cunosc sa nu traiasca cu impresia ca sunt un trisor sau un hot cum spuneau unii pe site sau altii care stiu sa rezolve orice problema tipic Romanesc cu un sut in fund,. Va multumesc pt intelegere si va astept in primavara la LIMAN pe toti. Alin.

Buna.

In legatura cu incidentu de la premiere cu Alin, am dat o tura cu privirea pe forum si am obs cateva 'carcoteli' la adresa lui spuse de persoane care poate nici nu il cunosc, eu unu il cunosc, e un mare pasionat de biciclete, origanizeaza si Liman Bike Race, super om. Dat fiind faptul ca vina este atat a organizatorilor (astfel de greseli se intampla si la competiti mult mai mari si nu numai la ciclism ) cat si a lui Alin (partiala, el solicitand organizatorilor premierea fiului sau cu o cupa si o diploma adusa de el) cred ca nu merita acuzatiile aduse pe forum si daca tot se considera acest concurs unul organizat profesionist se putea rezolva problema si in particular intr-un mod civilizat, profesionist fara toata mizeria asta aruncata pe forum

Si Boc statea pe varfuri ca-i amortise picioarele.

Ca organizator de concusuri cum esti, nu aveai habar ca ai ajuns pe podium?

Metoda romaneasca patentata acum peste 500 de ani era trasul in teapa. Sutul in fund este metoda frantuzeasca si se da cu zambetul politicos pe buze.

Daca chiar crezi ca-mi descalificam ghetele cu degustari perianale chiar te cred pe cuvant ca erai ratacit pe podium.

Rectific.

Chiar te rog sa vi la Sibiu.

Alin tot ce face pentru ciclism si pentru copilul sau e din pasiune.

La Liman anul acesta a scos bani din buzunar pentru intreaga organizare si pentru premiile oferite concurentilor! Nu e usor sa dai mancare la peste 150 oameni...

Nici macar nu a perceput taxa de inscriere!!!

A fost o neintelegere ...

Un mare plus si de la mine organizatorilor!

Un mic minus ar fi casca primita ca premiu (e atat de mare :D). Orice premiu e binevenit, dar daca e vorba de echipament as prefera sa-mi fie pe marime.

Felicitari concurentilor!

Ca organizator de concusuri cum esti, nu aveai habar ca ai ajuns pe podium?

Tocmai asta face ca povestea cu “am fost luat de val” sa devina incredibila si ma face sa ma simt luat de val. Nu caut nici un vinovat in “afacerea” asta fiindca prea putin ma intereseaza dar dupa parerea mea nu poate fi vorba de o vina a organizatorilor. :-?

… eu am adus o medalie si o cupa pt copil pt a o primi la premiere ,copilul nestiind ca e de la mine el crezand ca a luptat pt ea si a castigat-o pe meritul lui …

:D

Sensul mai adinc a acestei pacaleli nu mi se desluseste insa pare a fi o metoda ínteresanta de a motiva un baietel de 6 ani; din pacate nu sint pedagog. Dar poate aceasta metoda n-are de a face cu pedagogia si e mai mult un fel de dresura.

P.S. Incercind sa-l faci pe baietel sa creada ca a luptat si a cistigat ceva pe meritul lui s-ar putea ca si tu ai trait cu iluzia ca ai luptat si ai cistigat ceva pe merit; se mai intimpla cind omul incearca sa vinda iluzii. Cred ca esti destul de matur ca sa inveti din greseli.

Inca un maraton adjudecat in 2009!

Asteptam cu interes acest maraton, date fiind cuvintele de lauda auzite de la cei care au participat la editiile anterioare!

Mi-a placut enorm! Organizare foarte buna si atmosfera excelenta!

Buna ideea cu defilarea prin oras la start!;)

Din pacate caldura ucigatoare a facut multe victime, printre care si eu!:))

Desi am reusit sa iau un start mai bun in compartie cu alte maratoane, dupa primii 25 de km, o indigestie crunta si insolatia m-au fortat sa trag un pui de somn pe la Romanesti la marginea drumului de tara sub umbra binefacatoare a unui salcam. Am dormitI-) mai bine de o ora, pana am reusit sa imi revin!

Multumesc participantilor, care trecand pe langa mine din vreme in vreme ma intrebau daca am probleme in spirit camaraderesc,... eu incercam sa dorm!!!=))

Intentionam sa abandonez, fiindca deja trecuse cam o ora dupa ce ultmii participanti ma depasisera (si aici vorbim de tura mare de 80 km), insa curiozitatea de a parcurge mult laudatul traseu m-a facut sa nu renunt!

M-am mai luptat cu indigestia pe traseu (multumesc domnilor din punctul de alimentare 3 sau 4 pentru hartia igienica=))), dar usor usor am reusit sa mai recuperez din timp si sa mai ajung concurenti din urma!

M-am indragostit de ultima catarare ( care incepea la Hotel Expo) si am savurat la maximum coborarea de final!

Sper ca anul viitor sa pot merge mai bine!

Salutari tuturor participantilor si organizatorilor!

E bine ca poti sa dormi in timpul programului...=))

Chiar ma uitam dupa tine pe la sosire si am aflat de la prietenul tau ca ai trecut la un nani mic.

Nu-l cunoc pe Alin si dupa cele intamplate, nici nu imi doresc. Alin scrie: "A venit si ora 17 a inceput premierea, in momentul in care m-au chemat pe mine eu am crezut ca cei din organizare au hotarat sa il premieze pe micut dar nu intelegeam de ce la juniori 14 18 ani, am fost luat de val si am luat premiul greseala mea fiind ca eu trebuia sa anunt acolo ca nu sunt junior si nu cred ca mi se cuvine mie locul respectiv."

Eu eram in fata podiumului si Alin de pe podium a zis ceva in genul "eu il reprezint pe castigatorul locului II".

In aceste conditii, sa i se justifice acestui personaj actiunea pe motivul ca a luat premiul din FAIRPLAY consider ca este cea mai buna gluma. Nici daca era beat, Alin nu are nici o scuza pentru gestul lui. Daca se considera ca organizatorii au fost de vina, poate la anul premierea se va face dupa verificarea listelor din punctele de control - adica a doua zi (pentru ca cei din punctele de control stau dupa toti participantii). Meritam noi asa ceva din cauza unui gest incalificabil din partea unui "om de onoare" a caror actiuni se bazeaza pe FAIRPLAY?

Alin tu te prezinti mai nou ca o victima dar sa nu uiti ca ai furat unui copil dreptul de a se urca pe podium. Acel copil a muncit pentru cel loc dar tu i-ai furat acest loc - deci pe cale de consecinta, din punctul meu de vedere esti un hot. Mai mult esti si mincios, pentru ca trunchiezi intr-un mod tare favorabil tie adevarul despre ceea ce s-a intamplat cand te-ai urcat pe podium. Daca nu ma crezi o sa fac rost de caseta.

Eu nu o sa vin la LIMAN pentru ca nu vreau sa mai vad sau sa aud de "oameni" ca tine. Imi pare sincer rau pentru cele intamplate.

Poate ar trebui sa accepti ideea ca dorinta de a urca pe podium (tu si copilul) a fost atat de mare incat tot ce este negativ intr-un om a castigat impotriva bunului simt. Faptul ca ai trimis premiul da intradevar dovada de FAIRPLAY, dar din pacate acest lucru s-a intampla numai dupa demascarea adevarului si dupa ce concurentul de pe locul 3 (la premiere) a cedat premiul castigatorului locului 4. Acestui concurent i-ai furat sansa de a se urca pe podium si chiar si acum in ceasul al 12-lea scuzele tale poate vor fi acceptate de catre el.

Ma simt dator sa recunosc ca am foarte furios cand am scris acest post si toata furia este rezultatul direct al cuvintelor: om de onoare, FAIRPLAY, ..., cuvinte care nu caracterizeaza pentru gestul facut pe omul Alin. Mai mult sa arunci vina pe organizatori ca nu te-au prins cand ai vrut intentonat sa furi mi se pare gestul unui om care in nici un caz nu poate da dovada de fairplay. Poate ar trebui sa fim mai rsponsabili pentru actiunile noastre si atunci cand gresim sa cautam sa indreptam greseala (atat cat poate fi ea indreptata) si sa prezentam scuzele noastre celor in fata carora am gresit. Alte gesturi nu pot decat sa atraga furia si dispretul semenilor nostri.

Edited by dudescu

Schimb bicicletă leneşă, an fabricaţie 2008, tracţiune spate, pe un căluţ cuminte (eventual măgăruş), an fabricaţie 2007-2008, tracţiune 4x4. Bicicleta este zgâriată pe alocuri şi necesită reparaţii capitale. În plus, dau o cameră spartă, 2 petice în bună stare de funcţionare şi o cască TCM pentru o şa comodă (nu de bicicletă), 4 potcoave şi o căpiţă de fân. Caut urgent loc cazare animale mari.

[ATTACH]8011[/ATTACH]

E gata si filmul de la Medias, eu zic ca inainte sa apasati play dati o fuga pana la magazin dupa popcorn pentru ca filmul dureaza aproape juma' de ora :))

Draga Alin, eu sunt acea d-ra cu cipurile. Vreau sa stii ca pana la acest incident chiar te-am sustinut si admirat.

Sa stii ca nimeni nu lansat acuzatia ca cineva cu Atw-ul i-ar fi dus bicicleta copilului pe o urcare. Asta pentru ca toata lumea este constienta ca baiatul tau, Narcis, de 6 ani si 8 luni, nu are cum sa parcurga intreg traseul si nu are cum sa urce pe podium luptandu-se la vreo categorie. Foarte frumos gestul tau ca i-ai cumparat o cupa si o medialie ptr a-l premia, lucru pe care l-ai facut si la Sibiu.

Nu cred ca exista scuze de genul ca ai fost obosit sau luat de val in momentul premierii. Chiar si eu am auzit cand Dragos, organizatorul, te-a intrebat “tu ce cauti pe podium” si raspunsul tau a fost foarte simplu “ridic premiul pentru castigator”. Ma bucur ca nu sunt singura care am auzit acest lucru, multumesc Dudescu.

Narcis a fost premiat de organizator la sfarsitul premierii, atunci nu ti-ai pus problema ca de ce iei 2 premii. Macar atunci puteai sa te trezesti la realitate si sa indrepti lucrurile.

Spune-mi cum o sa te simti tu peste 8 ani cand copilul tau, castigator de cursa, trebuie sa urce pe podium si nu urca? Nu l-ai considera hot pe cel care a urcat in locul lui?

Fiind si tu organizator de concursuri spune-mi daca la fiecare concurs asociezi numarul cu fata si numele persoanei. Eu una nu reusesc, doar la cativa pe care ii cunos foarte bine ex. Tudy, Elisei, Logigan. Pentru noi ca organizatori important e numarul care trece pe la linia de sosire, persoana si numele ei vor fi doar pe lista de sosire a participantilor.

Oare o sa incepem toti sa furam pentru copii nostii?!?!?! Eu una sper ca nu.

• Upvote 1

Foarte frumos filmul competitiei... over the hills and far away chiar se potriveste:)

E bine ca poti sa dormi in timpul programului...:))

Chiar ma uitam dupa tine pe la sosire si am aflat de la prietenul tau ca ai trecut la un nani mic.

Am dormit de nevoie@-), ca nu puteam pedala de nicio culoare!

O sa fiu mai atent la ce, cat si cand mananc inainte de concurs!

PS: Mai oameni buni, alt eveniment in afara de cel de pe podium (devine interminabila discutia legata de subiect[-(!), nu a mai avut loc la acest maraton?

Si ministresa Monica Iacob Ridzi a furat neste bani de la buget si vad ca, in ciuda tam tamului mediatic legat de anchetarea acesteia, nu se intampla nimic concret! In Romania se fura la alte cote si voi va bateti capul cu un mic podium acolo!

Hai sa mai vedem poze, sa mai auzim povesti!

Uite spre exemplu pe coborarea de dupa al doilea punct de alimentare, pe drumul acela virajat prin padure cu mult pietris a cazut un baiat din Bucuresti rau de tot( era intr-un grup intarzaiat la tura de 80 km). Am asteptat Suzuki-ul Vitara alb cu o trusa medicala, care a sosit destul de repede (VITARA RULEZB-)!!!!)

Avea julituri serioase pe cotul mainii stangi si pe genunchiul stang! A fost pansat pe loc si am coborat impreuna pana in sat la prima biserica medievala!

Sper ca a ramas doar cu juliturile de rigoare si cu o lectie invatata despre coborarea pantelor pe pietris!!!

Stie careva daca e bine respectivul?

Din cate stiu eu au fost la un moment dat 3 ambulante pe traseu. Un participant a facut cunostinta cu un copac (a fost dragoste la 40 la ora).

la finalul cursei nu era nimeni in spital, toti au plecat pe picioarele lor.

Referitor la problema cu podiumul subiectul este incheiat. Cine mai posteaza in legatura cu acea problema sa nu se mire ca ii sterg postul. MMM a fost un eveniment prea frumos ca sa mai discutam despre acea tiganie.

Ca tot a venit vorba de cazaturi.. am vazut la final un baiat bandajat pe jumate de corp si mana dreapta.

Pe baiatul bandajat l-am gasit eu pe coborarea dupa punctul de alimentare de la Botorca (unde se travesa soseaua nationala). Era o panta care te "fura" si saracul si-a dislocat umarul (stiu eu) in urma cazaturii. Am oprit langa el si m-am asigurat ca este bine (atat de bine cat poti fi dupa o cazatura seriosa). Sper din tot sufletul sa fie bine si sa-l mai vedem in competitii de genul asta.

La faze haioase trebuie amintit si un prieten al meu care a cazut si i s-a fisurat in buzunar spray-ul cu piper anti-caini. A reusit sa-l scoata cat a putut de repede si sa-l arunce, dar a simtit pe pielea lui (transpirata bine) piperul - daca ma intelegeti ce vreau sa zic.

@Dragos ,sa stii ca ala e sindromul infanteristului m/ ,cei de la Mbike ne-au avertizat...

Prichindica mea a fost entuziasmata de cate ''chete'' a vazut acolo.Poate vreodata va alerga si ea :P la MMM.

Referitor la problema cu podiumul subiectul este incheiat. Cine mai posteaza in legatura cu acea problema sa nu se mire ca ii sterg postul. MMM a fost un eveniment prea frumos ca sa mai discutam despre acea tiganie.

Corect! S-a divagat destul de la subiect. Super maraton, super oameni, super organizare....nota 10 plus. De apreciat faptul ca desi nu am mai apucat apa la un punct de alimentare, m-au servit baietii de pe o ambulanta cu apa din belsug (multumesc). In afara de caldura greu de suportat pe portiunile fara padure nu e nimic de comentat. Bine ca nu a plouat ca ne strica frumusete de coborare :)) . Asteptam urmatoarea editie. Pana atunci ... Sibiul sa se pregateasca, ca venim probabil mai mult de 300. Sa auzim numai de bine!

Nota 10 si pentru film! Bravo Eli!!!

Un participant a facut cunostinta cu un copac (a fost dragoste la 40 la ora).

Poze nimic ? Concurentul inteleg ca a scapat, dar bicicleta ? :))

Speram ca la Sibiu o sa aiba mai multe cipuri,cine stie vreo 4-500 ;-)!

Guest
This topic is now closed to further replies.