radub28

Ce tip de bicicleta mi s-ar potrivi?

Recommended Posts

Au la Maros câteva modele, printre care se remarcă Cannondale Trekking şi Ultra Mixte... Mie de exemplu Ultra Mixte mi se pare super bine echipată.

Edit: Am uitat de link

http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_CITY_BIKE-853.html

Da, si are si un super pret pe masura.

Nu stiu cat de potrivita e furca aia pentru ture lungi pe drumuri de munte.

@Lucian The One- exact la asa ceva m-am referit. Este perfect,tot asa mi l-am imaginat si eu ,dar atunci cind am un model in fata este si mai bine.Trailerul este prins fix de bicicleta sau vireaza independent stinga dreapa?Am impresia ca vireaza. Lucian,tu ce bicicleta ti-ai cumpara din comert,s-au ce cadru sh ai alege si ce piese ai pune pe el? Asa dupa cum am mai spus ,la un buget de 1000 euro? La modul in care sa ai o bicicleta pe care sa te bazezi in orice imprejurare.Am vazut ca ai experimentat ceva legat de foi si pinioane pentru urcat pante abrupte. Aici in zona avem de toate,asa ca explica-mi si mie ca unui incepator ce trebuie sa fac si cum ca sa pot sa le abordez cu o mai mare usurinta.Ia ca punct de referinta transfagaraseanul. @ Radu Vadan-da,este o varianta,dar mie imi trebuie una cu frine pe discuri ,dar nu hidraulice ci mecanice. Am citit pe forum ca este mare bataie de cap cu reglarea hidraulicelor. Vreau ceva care sa fie solid,fiabil si simplu de reglat si intretinut.Adica sa nu-ti trebuiasca doua facultati,trei ani de studiu,cinci de practica si cind pui mina pe ea sa te iei de cap.Sa incepi sa ai probleme la drum lung si in mijlocul naturii cu frinele si sa nu poti sa le dai de cap nu este in regula.

Da, si are si un super pret pe masura.

Nu stiu cat de potrivita e furca aia pentru ture lungi pe drumuri de munte.

E super, să ştii. Am un amic care face XC destul de serios cu un Fatty.

Sergiu, să ştii că frânele de pe Cannondale-ul acela sunt, în opinia mea, mai bune decât nişte discuri mecanice. Şi mai fiabile!

Acum apropos de frânele pe disc hidraulice, eu sunt super încântat de ele, şi chiar nu e nici o filosofie cu întreţinerea. Dar na, e subiectiv. Tu ştii cel mai bine ce vrei. Eu n-aş da hidraulicele pe mecanice, în nici un caz.

Da Radu,dar eu vreau frine mecanice pe disc pentru ca cele clasice atunci cind ploua scirtiie de-ti vine rau si aluneca pe jante la o frina brusca . Problema este ca atunci cind pleci de acasa vezi pe ce vreme pleci,dar se poate schimba pe traseu si nu trebuie sa te prinda nepregatit.Apoi am vazut ca multe biciclete care tracteaza trailer au frine pe disc.Cred ca ei stiu de ce. Si le-am vazut la straini ,nu la noi.

Sergiu, uite extrawheel-ul in actiune

Daca as avea 1000 de euro ce bicla mi-as trage...8->

Pe a mea am cheltuit vreo 350. http://www.ciclism.ro/forums/f8/bicicletele-noastre-de-cicloturism-1969/index3.html

Acum arata oleaca mai bine, am mai bagat niste upgrade-uri.

Daca iti pui un angrenaj triplu 22-32-42, si un grup de 9 pinioane 11-34, nu vei avea probleme pe munte. Totusi unele pante nu ai sa le poti urca, din cauza oboselii si mai ales a bagajelor si a trailerului. Dar un pic de impins la bicicleta per pedes nu strica. Te mai dezmortesti, iti folosesti muschii altfel, mai faci o poza-doua.

Chiar sunt curios ce bicicleta ti-ai trage daca ai avea 1000 de euro!Poate deschide cineva care se pricepe si are multa experienta un topic cu acest titlu.O sa fie ceva foarte util pentru incepatorii care vor sa stie cum poti sa-ti faci o bicicleta asa cum ti-o doresti tu si nu asa cum incearca sa ti-o bage pe git vinzatorul. Si o sa fie util mai ales daca o sa se faca pe categorii de biciclete.

E cam greu de spus. Fiecare si-o face cum doreste. Unul vreo 2 foi, altul 3, unul vrea ghidon drept, altul de cursiera, si tot asa.

Si una e sa vrei, alta e sa poti. Chiar eu am vrut sa o fac altfel, dar nu am gasit piesele necesare. Si acum mai caut o furca pentru roata de 28 si frana pe disc.

De fapt bicla ideala pentru mine cred ca ar depasi 5000 de euro.

Pai tocmai asta este ideea! Cel care are experienta intr-un anumit segment ne arata ce vrea el sa-si faca.Cui nui convine ce vede sa-i fie de bine Nu este obligatoriu sa umble toti cu mtb sau cu un anumit tip de furca,roti,cadru,etc.Fiecare isi alcatuieste bicicleta in functie de nevoi ,destinatie si de experienta acumulata pe "viu".Eu ca incepator o sa iau ca punct de referinta bicicleta pe care bikerul experimentat si-o construieste pentru un anumit scop.Apoi ori pun in practica exact ce am citit ,ori fac eu pe pielea mea schimbari pentru ca asa mi se pare mie corect. Controversele in acest caz sunt utile doar daca sunt constructive si nu sunt facute in scop de bascalie. In acest caz daca am neclaritati,mai bine intreb. Bascalia in acest caz o fac doar cei cu un nivel scazut de intelegere si experienta. Cel putin pentru mine un lucru este cert,ce cunosc eu ca este bine din propria-mi experienta am sa aplic indiferent cine sau citi o sa se ostracizeze pe margine.Sunt deschis la sugestii,dar nu accept ca un lucru bun si de bun simt in adevaratul sens al cuvintului sa-l stric doar pentru ca cineva il vede in alt fel,sau nu a eperimentat ce spune si are impresia ca e "dasept" de bubuie.

Cannodale e perfecta, nici Kona nu e rea, numai ca eu nu sunt obisnuit cu ghidoanele de cursiera. Nu am folosit niciodata ghidon din ala, si nici nu cred ca o sa folosesc.

In cazul in care vreau un all-mountain mai "saltaret", ce cadru sa-mi iau de aici? Precizez ca trebuie sa fie neaparat de aici: Site Multumesc anticipat.

Radu, cam greu cu All-mountain pe cadru rigid...

Cam de ce buget dispui?

Pai pot sa dau pe el maxim 1000 RON, si da, vreau sa fie hardtail, caci nu-mi permit full suspension. As vrea ceva rezistent, care sa nu ma omoare la urcat dar sa reziste la sarituri (ceva sa zicem... maxim 1 m) si sa fie bun si de o coborare mai dificila... Ma gandeam la un Prodigy J.B. sau un NS Surge. Voi ce sfat mi-ati da, ce cadru sa aleg de aici?

NS society este de oţel, cred că poţi avea încredere în el mai degrabă decât într-unul de aluminiu. Plus că este prevăzut pentru furci cu cursă 100-140, deci ar fi chiar OK pentru ce vrei tu.

Si eu m-am gandit la NS Society, dar cautand pe internet despre el, nu am aflat mai nimic si am observat ca a si fost scos din fabricatie in 2009, ceea ce m-a cam descurajat. Are cineva NS Society? Daca da, cum este? Multumesc anticipat pentru raspuns. Legat de aluminiu, am zis ca fiind mai usor as putea si sa urc cu el, nu doar sa cobor.