cokuza

sfat pentru reglare frane hidraulice

Recommended Posts

Tocmai mi-am luat un Cannondale F5 si e echipat cu frane hidraulice Avid Juicy Three, iar placutele de frana imi ating discul. Stie cineva cum se regleaza placutele de frana? Si de asemenea, am senzatia ca frana de pe spate imi tine mai bine decat cea de pe fata; e normal chestia asta? Se poate face vreun reglaj?

Mai mergi cu ea , adica fa-i un rodaj , nu stiu cat exact 30 50 km cam asa , si daca ai probleme in continuare , mai bine te duci la un servici specializat. Franele hidraulice noi(defapt placutele) trebui sa fie rodate inainde de a ajunge la performantele maxime , asta spune chiar producatorul.

Nu poti regla placutele, trebuie reglat etrierul; un procedeu relativ simplu:

Slabesti cele doua suruburi cu care etrierul e monta pe adaptorul PM, apesi maneta de frina si o tii apasata, stringi cele doua suruburi. Daca asta nu te rezolva repeti procedeul punind intre disc si placuta de care se freaca discul o hirtie putin mai groasa. Daca toate aste nu te ajuta trebuie sa controlezi daca discul de frina nu cumva e strimbat.

Spor la reglat ;))

Cum a descris Frank le-am reglat si eu (Juicy Five) si merg perfect. Iti ia 2 minute. Cu mentiunea ca ori ai pe cineva sa-ti tina apasata frana puternic, ori va trebui sa o legi, caci nu cred ca o sa reusesti sa apesi si frana si sa faci si reglajul in acelasi timp :D

Acum e important si felul in care freaca. daca e un frecus continuu, mai mult ca sigur rezolvi cum s-a scris, e descentrat etrierul. Daca insa freaca periodic (doar o zona a discului), atunci s-ar putea sa fie discul straqmb. In principiu s-ar putea remedia cu un cleste special, dar la service...

Vazusem biste tutoriale pe net si deja incercasem metoda cu frana stranasa apoi stranse cele doua suruburi de la etrier. Problema e ca in scurt timp se aude acelasi fasait. Practic merg cu roata de pe spate franata. Fasaitul este continuu, deci nu cred ca e stramb discul, mai degraba am impresia ca placutele de frana nu mi revin in pozitia initiala dupa franare. Sa fie oare o problema de presiune a lichidului de frana? Are sens sa ma apuc singur sa le aerisesc?

Ia baga un ochi acolo sa nu ai vreun piston nitel gripat.Faci pistoanele sa mearga ca pe ata,apoi te apuci de reglat .Hai..., mai multa atentie ,si indemanare.>:-??

Mai este o chestie care trebuie luata in seama, si mie mi-a scapat prima data, roata cu axul sa fie centrate-aliniate cum trebuie in furca, destrange putin roata si mai incearca.

Mai am o intrebare: Nu se poate face vreo setare la frane astfel incat placutele de frana sa fie mai distantate? Astfel cred ca as rezolva multe brobleme. Am vazut tot soiul de reglaje la franele mecanice pe disc dar la astea hidraulice chiar nu am gasit nici un tutorial si problema persista. Am verificat si roata sa fie centrata dar nu prea stiu ce ar trebui de facut in caz ca pistonul de la placuta e gripat.

Odata cu uzura placutelor, pistoanele ajusteaza distanta fata de disc dar la tine nu e cazul.

Pune ceva mai rezitent (cheie) intre placute si strange de cateva ori frana apoi deplaseaza tu pistoanele in spate cat de mult se poate.

In ultima vreme am vazut mai multe modele Shimano si Avid si la toate distanta intre placute si disc era de 0.5 - 1 mm.

Cand montezi roata, daca nu poti, roaga pe cineva mai sfortos sa stranga bine axul (eu asa fac;:D apoi lasi etrierul sa se regleze singur. eu prefer sa pun frana incet in timp ce invart roata, sa fiu sigur ca ambele pistoane se deplaseaza apoi o blochez si strang suruburile. Asa iti si dai seama daca nu gliseaza pistoanele cum trebuie.

Nu poti regla placutele, trebuie reglat etrierul; un procedeu relativ simplu:

Slabesti cele doua suruburi cu care etrierul e monta pe adaptorul PM, apesi maneta de frina si o tii apasata, stringi cele doua suruburi. Daca asta nu te rezolva repeti procedeul punind intre disc si placuta de care se freaca discul o hirtie putin mai groasa. Daca toate aste nu te ajuta trebuie sa controlezi daca discul de frina nu cumva e strimbat.

Spor la reglat :D

si eu am reusit sa-mi reglez franele hidraulice Shimano, dupa cum ai descris tu. acum e ok . la service imi cereau 25 Ron la fiecare frana. Thanks Frank !

Am cumpărat recent o bicicleta cu frane hidraulice pe disc si nu imi prind suficient de bine (in mers nici macar nu blocheaza roata spate). Totusi ele nu freaca pe disc. Exista vreo metoda de reglaj prin care sa imi franeze mai puternic? 

Bicicleta este nouă?
Dacă da, frânele trebuie rodate un timp. Asta se întâmplă si atunci când schimbi plăcuțele cu unele noi.
Treci pe foaie mică, pinion mare și pedalează cu frâna acționată până incep sa aibă efect.
Dacă nu e nouă, este posibil ca plăcuțele să fie contaminate cu ceva mizerie unsuroasă. 
Dacă plăcuțele nu "freacă" pe disc este foarte posibil să necesite o servisare. (curățare, reumplere, aerisire)