basso

Ciclisti audiofili

Ce aparatura audio folositi?  

60 members have voted

1. 1. Ce aparatura audio folositi?

Recommended Posts

Nu strica putina cultura In domeniu,hai sa facem schimb de experienta.

Cu ce va delectati urechea sau la ce scule audio ravniti?

Printre noi ar trebui sa fie si electronisti ingineri electronisti sau de sunet,nu ?ar fi un castig pt noi

Edited by Ovidiu
Am pus poll

Acasa: o combina audio Sony conectata la calculator (2 X 100 W RMS scrie pe ea dar scoate mult mai putin); la TV am un amplificator Denon cu doua boxe stereo Sony (2 X 100 W RMS). De mult puterea asta nu imi mai este suficienta dar am renuntat la investitiile in scule electronice.

In rest - un Ipod cu niste casti Senheiser.

Nu sunt adeptul sistemelor 5.1 pentru ca nu urmaresc filmele si ocupa mult spatiu in camera, insa ma topesc de-a dreptul cand am sansa sa ascult melodiile preferate la un sistem bun (cu o incinta pt. joase care sa redea fidel si puternic, fara distorsiuni).

Ahh, uitasem de muzica: trance, progressive trance, vocal trance, ambiental, new age si eurodance adica Armin van Buuren, Tiesto, Gareth Emery, Jonas Steur, Nacho Sotomayor, Ryan Farish, Youssou N'Dour , Enya, Era, Enigma, Oliver Shanti, Dr. Alban, Sash! si multi, multi altii! Insa, pentru mine, numarul 1 este, de departe, Schiller ( Christopher von Deylen ). :D

Folosesc 3 linii:

Onkyo tx7700 + Sony SS-MF450

Onkyo tx7600 + Amphiton dar cu difuzoare P-audio (modificare facuta de mine)

Sony STR-DE598 + Eboda cu membrana de metal si 4 difuzoare (se aud ok, nu sunt cele mai proaste eboda, se aud mai bine fata de sony, si mai puternic)

Ca si muzica uzual ascult .flac, ceva mai relaxat - Anouk, Yann Tiersen, Jean Michele Jarre, Metallica, Zebda si altii

PC1 - Logitech 5.1 (mai rasarit), PC2 - Trust 5.1 (iar nu stiu exact modelul; ca si la Logi. tre sa ma uit pe spatele SW. sa vad modelul exact), Laptop pe birou - Sven 2.0 (15W RMS din Rusia - cu dragoste :D ).

Pe bicileta, Nokia 6300 sau Mio A501 cu casti Sony-Ericsson B.T. .

In masina Pioneer.

PS3 cu Logitech Z 5500, e departe de a fi penru audiofili, dar filmele blu-ray se aud excelent, raport calitate pret am iesit bine.

Sistem Genius 2.1 (10 W + 2x3 W) legat la laptop Toshiba Satellite.

Delectari audio mai ales pe baza de :

- metal melodic cu accente folk/black/death, made in Scandinavia or Germany (mai rar : Romania, Italia, Belgia, UK)

- clasica baroca (J.S Bach, C.P.E. Bach, Haendel, Haydn, Vivaldi, Corelli, Albinoni, A. Marcello)

2.0 cu incinte homemade si un amplificator mai batran National Panasonic, dintr-o placa M-Audio Fast Track Pro. Boxele au iesit surprinzator de lineare ca raspuns in frecventa, in ciuda faptului ca-s facute "din ochi", motiv pentru care le folosesc si ca monitoare pentu micutul meu home-studio (ma mai ocup in timpul liber cu producerea de zgomote muzicale electronice dubioase; numele e o coincidenta si n-are de a face cu bicicleta L-) )

Ca genuri muzicale "abordate" .. cam orice e de bun simt, de la jazz la hardcore si de la muzica simfonica la hip-hop, cu o preferinta serioasa pentru electronica / idm / downtempo / trip-hop (Aphex Twin, Autechre, Boards of Canada, Plaid, Kraftwerk, Amon Tobin, Portishead, Thievery Corporation, Bonobo ... etc. etc. etc.).

Dar cel mai simplu, ascult toata ziulica radio online, respectiv SomaFM -> cliqhop/idm station.

Pe bicicleta ascult doar masinile din spate, iar uneori mai bag de seama daca ma fluiera vreun prieten de pe trotuar :P

Edited by E-1

Din placa de sunet Creative X-Fi Xtreme Music iese un fir spre boxele 2.1 Logitech Z4 e, din care se aude rock, metal, buddha bar, si alta muzica buna din cei aprox 300 de GB L-)

acasa - sistem genius 5.1 neconectat la nimic ca nu stiu unde i-am pus cablu. Pc nam. in genere nu ascult muzica acasa.

pe bicla - ascult rar de la un mp4player chinezesc copie ipod

la munca niste casti a4tech legate la computer

in masina un mp3 blaupunkt legat la cele 4 boxe ale golanului

din toate astea iese metal, care urca uneori la black, grid si alte grohaeli si coboara ca intensitate pana la un power-prog

Lipseste din poll 7.1 :-/

Later edit: a se face distinctia dintre "metal" care iese din boxele animaloo-lui si myself, care nu ies defel

Lipseste din poll 7.1 :-/

Pai tot la categoria 5.1 ar intra si 7.1.

Dar manelisti printre noi oare exista? :-?

Intotdeauna am fost fan mini... sa ascult muzica la maxim in creieri :-/ !

Detin:

3 walkman-uri - Grunding, Sony, Panasonic

1 minidisc - Sony

2 cd-playere - Tehnics, Panasonic;

1 mp3 player SanDisk

Odata cu noua tehnologie, e de inteles ca frec la greu mp3-ul ... restul, le tin as amintire, fiecare obiect avand povestea proprie :-?

La capitolul ascultat... aproximativ cam orice stil de muzica, dar sunt foarte selectiv cand vine vorba de pus la colectie :)

L.E. Exclus manele, evident :)

La servici căşti Sony XD100, destul de decente.

Acasă sistem 5.1 Sony, legat la un DVD player ca sursă de semnal. Amplificare cu receiver 5.1 Sony 5x80 W, subwooferul amplificat separat cu un amplif 250W. În total peste 500W rms, şi 6 boxe mari. Subwooferul are roţi şi dublează ca măsuţă de sufragerie.

:-/ Mania mea nu se limitează la biciclete :-?

[...] Subwooferul are roţi şi dublează ca măsuţă de sufragerie. [...]

Bonus - nu mai e necesar sa amesteci cu lingurita in cafea, doar o lasi pe masa si astepti un pic :-/

Eu folosesc cam asa :

- acasa : placa de sunet destul de ieftina (Genius 5.1) si un set de difuzoare Creative 5.1 (muzica din calc)

- lucru : placa sunet onboard si casti Panasonic

- pe drum : nu folosesc casti, le consider periculoase, uneori totusi ascult muzica de pe telefon dar fara casti (chiar daca asta "streseaza" pe unii din jurul meu)

Referitor la muzica, ascult orice, mai putin manele (care nu le consider a fi muzica :-/, un prieten bine zicea ca e "doar zgomot care zgarie urechile") si inainte sa sare lumea pe mine ca fac discriminare sa stiti ca-mi place muzica tiganeasca (da aia veche si buna, nu tampeniile de acuma).

In general totusi combin New Age cu Rock (stiu ca e ciudat da asta e, si eu sunt mai ciudat din fire :-? )

Auditia se efectueaza numai acasa :D

CD-player - Rotel RCD-06

Amp - Yarland FV34A, ClarityCap upgrade, configuratie Single Ended Tube

Incinte acustice - Klipsch rb81

Dupa exemenul de licenta, cand, teoretic voi deveni Inginer Electronist imi voi face cadou un pick-up Rega P2 sau P3 [-O<

Basso stiu ca esti fan technics, posteaza o lista.

CD-player - Rotel RCD-06

Amp - Yarland FV34A, ClarityCap upgrade, configuratie Single Ended Tube

Incinte acustice - Klipsch rb81

Alex, domle, dacă ştiam ce scule ai acasă... Pe când ne chemi şi pe noi muritorii de rând să ascultăm un vinyl la amplif cu lămpi...?

EU ascult roacele pe o combina sony cam vechiuta(10 anisori).

la ora actuala sunt la partea de informare pe aceasta tema deoarece intentionez sa achizitionez niste jucarele pentru living. Deoarece am un tv performant si un player HD imi doresc si niste scule de sunet pe masura.

Tind spre Harman Kardon dar daca cineva imi poate sugera o alta companie si un produs 5.1 de calitate sunt deschis la orice propunere.

daca cineva imi poate sugera o alta companie

un bang & olufsen... :D

Eu sincer prefer Harman Kardon. La B&O dai o cârcă de bani pe design, şi calitativ nu se ridică neapărat la nivelul preţului...

Tind spre Harman Kardon dar daca cineva imi poate sugera o alta companie si un produs 5.1 de calitate sunt deschis la orice propunere.

eu folosesc pentru blu-ray Logitech Z5500, le gasesti cu aprox. 1000 ron, le recomand cu caldura (numai pentru filme), pana iti cumperi HK sau B&O 8-)

P.S.:cand ai drum prin Buc. vii la auditie