Robert_85

Sugestii antifurt bun

Recommended Posts

Deschid acest thread pentru sfaturi de la cunoscatori privind antifurturile .

Cu totii stim ca oricat de buna ar fi protectia noastra , un hot profi nu o sa aibe probleme si ca cea mai buna modalitate de protectie este sa avem intotdeauna ochii pe ea,dar acest lucru este imposibil , nu ?

Asa ca hai sa vorbim putin despre antifurturi care-si merita banii dupa opinia voastra nu doar din auzite dar si din incercate.

Eu am acest lacat: ABUS | The good feeling of security

Pros: Nivelul 9 de securitate din 15 pe scara Abus. Este suficient de lung, inca nu am fost in situatia sa nu gasesc o teava sau ceva sa il inchid.

Cons: E scump, eu l-am luat din Viena cu vreo 90 euro. Are peste 1 kg.

Concluzie: sunt constient ca in caz ideal se suplimenteaza cu un lant mai subtire pentru roata, dar cred ca:

1.) e vorba de care bicicleta e mai prost protejata, fiecare sa incerce sa si-o protejeze pe a lui, ca daca se poate sa fie alta furata (ca in razboi, sa fie altul impuscat)

2.) la noi nivelul hotilor este inca amator si eu sper ca un lacat asa spectaculos ii descurajeaza si ajungi la punctul 1.)

3.) ca si la cele mai multe accesorii sau componente, trebuie gasita o proportie favorabila intre bugetul disponibil, valoarea totala a bitei, riscul de exemplu al zonei in care circuli, atasarea sentimentala de ea s.a.m.d.

Alternative interesante tot de la Abus sunt: ABUS | The good feeling of security sau ABUS | The good feeling of security. Cel de-al doilea la magazinul vienez era parca 65 euro.

Guest rarespa

din cautari pe net se pare ca nici U-lock-u nu e invincibil... ba chiar simplu de dezmembrat..mai simplu decat lantul!

acele alternative date de TSISAK par infailibile... dar si cu un FRAME LOCK ... eu asa inteltnioz.. FRAME-lock=uri pe ambele roti si un ABUS Bordo Granit X-Plus

Ideea e ca in RO nu prea gasesti suport bun pentru Ulock-uri ...

niste sfaturi: http://www.jimlangley.net/crank/howtolock.html

cheers

Edited by rarespa

Un leu lasat in "shezi" langa bicla !:D

offtopic: incercati asta:

Imagine postată

(pozata langa lacul de la Chios in Cluj)

ontopic: eu sincer cred ca nici un antifurt nu e suficient de bun. stiu un tip care in clasa a 12a era capabil sa deschida orice lacat / usa / whatever ii intra pe mana. si o facea doar ca hobby. un hot profesionist cred ca are cam aceleasi abilitati. eu zic ca e mai eficient sa se lucreze la aspectul psihologic (pentru oras o bicicleta aparent jerpelita, de preferat parcata foarte la vedere si, daca ai noroc, in fata unui bancomat - au camere video).

Le-am gasit la decathlon, m-am amuzat teribil, pentru ca dupa mine unul are cam 2 kg, unii colegi de la munca se mai amuza de stilul meu de prindere al bicicletei(ei nu si le leaga deloc ca e pazita parcarea, inchisa), dar nu se stie niciodata.

Parere mea este ca cele mai bune sunt "U"-rile acelea mai scumpe 30 E buc. acela sunt facute din Titan si nu poti sa le desfaci decat cu o presa a la SMURD!

Cu fierastraul tai la EL 3 ore!

Va salut.

Imi puteti recomanda in Bucuresti cateva magazine unde pot gasi de cumparat antifurturi pentru biciclete cu grad mare de siguranta? Ma intereseaza in special cele de timp U-lock pentru bicicleta si niste lacate foarte solide pentru o usa de depozit. Magazinele nu trebuie sa fie neaparat de biciclete, ci si unele de gen "Ferometal" sau de tipul Hornbach, Praktiker, etc., dar lacatele si U-lock-urile trebuie sa fie cu grad mare de siguranta. Imi cer scuzele de rigoare, dar trebuie sa atentionez ca acel sistem Trelock de la Decathlon are doar gradul 2 din 6, ceea ce mie mi se pare insuficient. Iar pe link-ul de la SportBikeCenter n-am gasit lacate de usa.

Mentionez ca sistemele pot fi si mai scumpe. Prefer sa dau un ban in plus acum, dar sa fiu sigur ca bicicleta va ramane a mea inca multi ani de-acum incolo.

Apropo, in Bucuresti se gasesc lacate cu alarma sonora?

Vreau sisteme cat mai sigure pentru ca am tot citit pe Internet in ultimele zile despre furturile de biciclete si m-am ingrozit. Credeam ca e doar o chestiune de neglijenta a ta ca sa te pomenesti cu bicicleta furata (adica sa o lasi pur si simplu nelegata). Dar, dupa ce am vazut si pe youtube niste filmulete in care se descriu metodele profesionale folosite de hoti, m-am luat cu mainile de cap: eu foloseam pana mai ieri un lacat de bicicleta din acela plasticat, cumparat pe vremea comunistilor de la un magazin I.D.M.S.. Il foloseam vara, ca sa-mi leg Pegas-ul cu sea scurta cand urcam pana la matusa mea, ca sa mananc o prajitura si sa beau un suc rece. Nu mi-a disparut bicicleta niciodata, desi o lasam si cate o ora legata acolo, in fata scarii, asa ca eram deja convins ca e un sistem infailibil in fata hotilor. Dupa ce, acum vreo doua saptamani, ne-am cumparat biciclete noi-noutze toata familia (tata, mama si fetitza), am zis ca e bine sa le iau si fetelor antifurturi la biciclete, ca poate mai intram - cine stie - la o cofetarie, pe drum. Dar, dupa ce am dat cautare pe net si am descoperit discutiile despre furturi de pe acest forum, mi s-a taiat rasuflarea cand mi-am dat seama ce inconstient am fost zilele trecute: cu ocazia unor cumparaturi banale, mi-am lasat Trek-ul legat doar cu sarma aia nenorocita in fata unor magazine. Puteam, la fel de bine, sa-l leg cu niste sarma careia sa-i infasor capetele de vreo 2-3 ori. Mi-e pur-si-simplu groaza sa ma gandesc la ce s-ar fi putut intampla cu bicicleta mea noua si frumoasa. =))

Guest rarespa

ma indoiesc ca ar exista U Lock-uri din titan mai ales ca ar costa cat bicileta....Poate din targ de la Titan

U-lock-urile sunt facute in general din otel bengos "hardened high grade carbon alloy steel" .. si aci este o prinsoare..stiam ca otelu' numai cu carbon se obtine "OLCea iesit"

astia cu marketing-ul lor ne omoara...

la magazinul de la Domenii am vazut U-lock serios

Mai exista si alternativa online care e ff buna

ma indoiesc ca ar exista U Lock-uri din titan mai ales ca ar costa cat bicileta....Poate din targ de la Titan

U-lock-urile sunt facute in general din otel bengos "hardened high grade carbon alloy steel" .. si aci este o prinsoare..stiam ca otelu' numai cu carbon se obtine "OLCea iesit"

astia cu marketing-ul lor ne omoara...

la magazinul de la Domenii am vazut U-lock serios

Mai exista si alternativa online care e ff buna

Prima data dai pe Google, cauti, te documentezi si abia atunci iti exprimi o parere!

Sette Titan U Lock at Price Point

Sau Tu cumva ai bicicleta din Titan de 30 E =))

Sau pe youtube

Din siteul indicat mai sus:

Constructed out of ½” hardened high grade carbon alloy steel

Am cautat eu si tot n-am gasit. Pana si cel din linkul umator e tot din otel.

BELL TITANIUM U BAR BIKE LOCK BRACKET (NEVER USED) - Edmonton Sports Goods For Sale - Kijiji Edmonton

Mi-ar placea si mie un lacat din titan, dar pentru greutatea redusa, nu ca ar fi mai greu de taiat decat otelul dur. Vezi in link-ul de mai jos urmatoarea chestie:

Chemical and Mechanical Properties of Titanium and Its Alloys

Hardness. Titanium is a much harder metal than aluminum and approaches the high hardness possessed by some of the heat-treated alloy steels.

Calitatea titanului e duritatea otelului la greutatea aluminiului si cu o elasticitate buna care-i da rezistenta deosebita.

Nu-mi vine sa cred ca in atatea magazine cu biciclete, nu exista si antifurturi serioase...

Cum poti sa vinzi biciclete de 1500 - 5000 lei, dar oferta de antifurturi este intre 10 - 99 lei... :D si nici un producator de renume (specializat in antifurturi)...

NU egzista nimic perfect

ORICE sistem de securitate are cel putin o slabiciune! (citat de Sorin Stoicescu)

Beh, orice incuietoare cu cheie plata clasica se desface asa, iar la asta as putea spune chiar ca s-a chinuit omu'.

Cautati pe youtube "key bumping" daca vrei sa va ingroziti :D

Am fost sambata cu un priteten sa isi cumpere bicicleta si am ajuns la magazinul din 700, de unde a si luat un Cube si ne-am interesat si de ceva de legat, ca daca tot are omu bicicleta, sa aiba si cu ce sa o lege.

La care vanzatorul ii spune sa nu isi cumpere nici un fel de sistem de legat, pt. ca daca isi ia, va fi tentat sa o lege, daca nu are lant, nu o va lega si o va tine numai langa el.

Pertinenta opinie, mai ales in tara asta plina de "mexicani".

• Upvote 2

antifurturile cu cifru sunt mai greu de deschis decat cele cu cheie?

"baietilor iscusiti" am vazut ca nu le trebuie mult sa le deschida pe cele cu cheie. indiferent de cheie si model.

...daca isi ia, va fi tentat sa o lege...

Ha-ha, interesanta logica. Un fel de: "Libertate pentru bicle!!!"

Imi aduce aminte de un videoclip simpatic, de pe youtube:

antifurturile cu cifru sunt mai greu de deschis decat cele cu cheie?...

Sunt chiar mai usor de deschis. Un prieten mi-a aratat cat de usor poti sa-l deschizi fara sa stii combinatia (si fara sa incerci toate combinatiile posibile).

In momentul in care prima cifra e corecta se simte o mica diferenta daca tragi pe lateral lacatul, la fel pentru celelalte cifre (e ceva mai greu de explicat decat de aratat ;) )

In mai putin de 30 de secunde a desfacut lacatul pe care proprietarul il desfacea in aprox 1 minut.

Am mai vazut sistem antifurt dinacela care e facut din fire de otel si cu incuietoare "turnata" desfacut cu un cutitas in mai putin de 5 minute. Un coleg de munca si-a rupt cheia in el si cu cutitasul a taiat incuietoarea care s-a dovedit a fi doar tabla subtire sub plasticul din exterior.

Oricum, cum s-a mai zis mai devreme, cel mai sigur e sa nu o lasi in loc "public" nici macar daca e un "jaf" pe care nu dai doi bani (nu de alta dar nu e prea placut sa meri acasa pe jos doar pentru ca ti s-a furat bicicleta :( )

Guest rarespa

Prima data dai pe Google, cauti, te documentezi si abia atunci iti exprimi o parere!

Sette Titan U Lock at Price Point

Sau Tu cumva ai bicicleta din Titan de 30 E ;)

Sau pe youtube

citeste mai jos ca scrie clar ca e din OTEL .. Titan e firma ...

Mare graba pe unii... apoi se supara... Eu stiu o bicla din Titan cumparata cu 30 euro, un Sputnik pe care il are un coleg ce si-a cumparat-o de la unul din zona Titan, dar nu din piata, il cunostea pe fostul proprietar si a cumparat-o de acasa de la el, de fapt de la mama lui, ca el este cu o bursa la Geneva. Ce am scris acum e cat se poate de serios si se poate rezuma in felul urmator:

"Un coleg de-al meu si-a luat o bicla din Titan de la mama lui cu 30 de euro".

Ps. Tre sa-l ajut sa poata adapta frane de cursiera pe ea. Exista un thread aici cu treaba asta si cred ca-mi va reusi.

Am fost sambata cu un priteten sa isi cumpere bicicleta si am ajuns la magazinul din 700, de unde a si luat un Cube si ne-am interesat si de ceva de legat, ca daca tot are omu bicicleta, sa aiba si cu ce sa o lege.

La care vanzatorul ii spune sa nu isi cumpere nici un fel de sistem de legat, pt. ca daca isi ia, va fi tentat sa o lege, daca nu are lant, nu o va lega si o va tine numai langa el.

Pertinenta opinie, mai ales in tara asta plina de "mexicani".

Asta fac in ultimul timp, evit sa iau sarma dupa mine, ca ma tenteaza s-o las pe undeva si sa intru in magazin, asa evit ca e mai sigur.