Robert_85

Sugestii antifurt bun

Recommended Posts

NU egzista nimic perfect

ORICE sistem de securitate are cel putin o slabiciune! (citat de Sorin Stoicescu)

U-lock-urile mai vechi de la Kryptonite aveau o faima destul de proasta (se puteau desface cu un pix, daca stiai cum). Aparent acum folosesc cu totul alt sistem. Printre altele au si rating pentru diversele tipuri de lock, alea pentru zone cu criminalitate mai mare au alte materiale si sisteme de inchidere fata de cele light. Probabil ca daca bagi unu de-asta prin roata din fata si cadru si legi cadrul + roata din spate + stalp cu un lant, bicicleta e in oarecare siguranta. Eventual un surub/piulita speciale pentru tija de sa. Totusi, trebuie sa fii dispus sa cari cateva kile dupa tine si sa ai vreo $190 de dat pe fieratanii 8-)

Un antifurt tip U am luat si eu de la Hervis , cu 22 ron . Este tapan , l-am trantit de cateva ori am tras de el , l-am fortat , dar pana nu incerci la incuietoare diverse nu ai cum sa-l desfaci . Faza este ca si in interior si in exterior , bara U este plina ... deci cu bomfaierul ... cam slabe sanse ... desi daca o pui in scara blocului ... ar avea toata noaptea la dispozitie .

Ma gandesc sa mai iau un antifurt din cablu otelit , mai lung care sa ma ajute sa prind ambele roti si cadrul de suportul fix .

Problema este ca acel U are cel putin 1 kg , si daca mai adaug si "lantul" deja am ingreunat bicicleta cu 2 kg . Oricum , parerea mea este ca nu trebuie sa iei mereu cu tine antifurturile daca doar te plimbi .

Ma gandeam si la un fel de alarma mica , dar foarte tipatoare , cu magneti si senzor , care , in momentul in care contactul de intrerupe face f urat , iar asta sa fie pus intre antifurt si bicicleta sau ceva de genul . Intr-o scara de bloc sau chiar parcare / terasa s-ar auzi . Astfel de alarme au cel de la Altex / Diverta la vitrine .

a folosit cineva aceste modele? a auzit cineva de ceva pareri?

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=13649;page=2;menu=1000,5,74;mid=72;pgc=0

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=13652;page=3;menu=1000,5,74;mid=72;pgc=0

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=10664;page=1;menu=1000,5,74;mid=72;pgc=0

vreau sa cumpar ceva pt bicicleta de oras, nu ma intereseaza sa fie ergonomic ca o sa am tot timpul o geanta pe portbagaj in care il voi tine in timpul mersului.

Eu personal prefer u-lock. Te-ai orientat bine, dar cu u-lock obţii nivel de securitate 15 la cel mai mic preţ. Ăla de 230mm mie mi-a fost suficient prin oraş.

u-lock-ul pe care il ai e foarte ok ca si dimensiuni dar spune-mi te rog la 230mm de ce poti lega bicicleta? intra cadrul si un stalp de la semne de circulatie sau pot sa sper si la ceva mai gros....

Abus Granit X-plus 54 am eu, dar varianta de 300mm. Sincer, nu am reușit niciodată să leg și roata față și cadrul de un stâlp. Roata spate cu cadrul poți, prinzi câteva spițe. Dar la față nici vorbă. Dacă te referi la stâlpii cu semne de circulație (aceia subțiri) nu ai probleme, dar dacă te gândești să o legi de semafor, nu vei putea.

Nu am avut probleme cu el (încercări de forțare/tăiere) poate și din cauză că bicicleta nu atrage prea multe priviri.

Are 230mm lungime interioară şi 110 lăţime, cu vîrful rotunjit. Cînd îl montez prin furca spate îmi rămîne disponibil cam jumătate din secţiunea interioară, deci cel puţin un cerc cu diametrul 10cm. în general am găsit de ce să-l leg.

Că veni vorba de semne de circulaţie, unele se pot scoate din pămînt deci atenţie.

De la Kryptonite vrei cel puţin modelele Evolution sau New York (cele portocalii sau galbene).

Vezi că în general se găsesc soluţii de a căra u-lockul pe cadru fără suport special. La "cruiser" (MTB convertit pentru oraş) am profitat de portbagaj, îl agăţ cu baza de tijele de fixare pe seatstays şi cu vîrful în jos în triunghiul faţă.

La bicicleta de 28" am avut puţină bătaie de cap pentru că are frînă cantilever şi u-lockul apasă pe cablu. Soluţia temporară care funcţionează excelent e să-l agăţ de maneta de quick release de la şa dar n-o să se mai poată după ce montez lampa spate. Plus că maneta de QR vreau s-o fixez de seatstay cu un colier metalic cu şurub ca metodă antifurt. Voi ajunge tot la suporţii portbagajului, doar că o să trebuiască să înjgheb o gardă din ceva ca să nu mai apese pe cablul frînei.

ma gandeam sa cumpar

http://www.bike24.co...74;mid=72;pgc=0

la care sa adaug ceva de genul asta

http://www.bike24.co...d=43;pgc=24:106 pt roata fata si un cablu cu bucla care sa lege rotile intre ele si saua.

Problema e ca nu stiu daca e mai bine sa iau ceva cu cheie sau ceva cu cifru. Chestia e ca la scuter am pierdut cheia o data si l-am lasat intr-un loc in care nu vroiam cateva ore pana am mers dupa cea de rezerva. La cifru e mai usor dar oare e si mai usor de spart? ( asa ziceau unii in acest topic).

De asemenea am gasit ce CRC un sistem de alarma interesant si care are review-uri f bune:

http://www.chainreac...x?ModelID=10868

ei zic sa suna alarma daca tai cablul sau daca incerci sa declochezi broasca suna alarma. Unii cumparatori ziceau ca au dezlipit stickerul care spune ca e alarma cu 100db si ca au scapat cel putin o data de furt ca s-a speriat hotul si a plecat, asta chiar daca l-a taiat si a trebuit luat altul....

Dacă circuli mult o să ţi se cam ia repede dacă umbli cu prea multe antifurturi după tine. Vrei ceva ce poate fi cărat mereu cu bicicleta, preferabil ataşat direct de ea, şi care poate fi montat şi demontat în 10 secunde. Eu am un u-lock şi o şufă. Dacă intru puţin într-un magazin folosesc doar ulock pe spate. Cînd o las mai mult undeva folosesc şi şufa, că nu strică.

Şi eu prefer cheile în loc de cifru, cam peste tot am citit că o încuietoare serioasă e mai bună. Cheile le ţin pe breloc cu restul cheilor, dacă le pierd o să am probleme mai mari decît că nu pot descuia bicicleta. :) Oricum, firmele serioase îţi dau cel puţin o cheie de rezervă, unele dau două. Şi poţi comanda chei suplimentare dacă ai grijă să păstrezi cardul cu cifrul pe care-l primeşti o dată cu antifurtul.

la sufa te referi la un cablu suplimentar pe care il treci prin u-lock?

dar ce cel din linkuul lui pandy ce spui? imi place ca se poate prinde ca si suportul de bidon si e si level 15 de la ABUS.

Mie imi plac u-lockurile dar mi-e frica ca o sa ma incomodeze si ca nu o sa am tot timpul stalpi subtiri de care sa il prind.

Vezi să fie varianta Granit, nu Bordo simplu. Eu personal nu agreez Bordo din motive fără legătură cu siguranţa: nu folosesc suport de bidon şi prefer să fac ce-am zis mai sus cu u-lock.

Şufa poate fi un cablu ca cele care se folosesc cu u-lock, sau un cablu antifurt cu cheie. Ideea e să asiguri bicicleta prin metode multiple, ideal e şi cablu şi u-lock (sau ceva gen Bordo) pentru că hoţii în general sînt oportunişti care umblă doar cu un fel de sculă la ei: ori bomfaier, ori cleşte etc. Dacă faci o combinaţie de u-lock/bordo cu cablu şi mai dublezi şi cu şuruburi sau coliere cu şuruburi la QR scade probabilitatea să treacă de toate.

ok mersi de sfaturi, in curand vreau sa imi cumpar si cred ca o sa ma orientez spre granit/Bordo si inca ceva in plus poate un frame lock cu cablu in plus...

La frame lock să fii atent că sînt variante key release şi non-key release, adică poţi sau nu poţi scoate cheia din ea cît timp e descuiat. Uneori vezi că le zice invers, key retain şi non-key retain, ca să fie distracţia maximă. :) Deci nu te lua doar după iniţiale (KR vs NKR) pînă nu afli exact ce înseamnă.

Salutare,

Vreau sa imi iau o bicicleta si ma uitam la sisteme antifurt. L-am gasit pe asta: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=1479

La ei pe site:http://store.trekbikes.com/jump.jsp?itemID=1455&itemType=PRODUCT&iProductID=1455&path=1%2C2%2C4%2C15%2C483%2C484 apare si

• "$1,000 anti-theft protection offer"

Credeti ca se gaseste si la noi asa ceva sau e doar pentru US?

Jucaria de mai sus impreuna cu un cablu de genul http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5635 ar trebui sa ofere o protectie decenta, ce ziceti? (ma gandesc la maxim 10 minute cat as intra intr-un magazin)

Am impresia că am citit odată undeva (la Cryptonite pe site parcă?) în ce condiţii se oferă acea despăgubire, şi nu cred că poţi beneficia de ea în România.

Apropos de lăsat bicicleta legată... Dacă iei o bicicletă scumpă, nu o laşi legată, nicăieri, niciodată. Punct. S-a discutat şi în topicul de biciclete furate, de mai multe ori. Orice antifurt ai avea, nu face decât să îngreuneze un furt, nu să-l împiedice.

Concluzia la care s-a ajuns în topicul de biciclete furate a fost că pentru oraş trebuie o bicicletă ieftină, şi un antifurt scump :P

în niciun caz nu laşi MTB de 1000 de euro legat în centru.

• Upvote 1

[...] Dacă iei o bicicletă scumpă, nu o laşi legată, nicăieri, niciodată. Punct. S-a discutat şi în topicul de biciclete furate, de mai multe ori. Orice antifurt ai avea, nu face decât să îngreuneze un furt, nu să-l împiedice.

Concluzia la care s-a ajuns în topicul de biciclete furate a fost că pentru oraş trebuie o bicicletă ieftină, şi un antifurt scump :P

în niciun caz nu laşi MTB de 1000 de euro legat în centru.

Amin! :D

O sa fie ceva in maxim 1000 de lei - ceea ce nu inseamna ca nu poate fi furata, bineinteles. Dar banuiesc ca hotii isi cantaresc si ei riscurile vs beneficii (profit).

Bicicleta ieftina + 2 dispozitive diferite (ca si tehnologie) ar trebui sa imi dea ragaz 5 minute sa iau o paine.... sper.

O sa fie ceva in maxim 1000 de lei - ceea ce nu inseamna ca nu poate fi furata, bineinteles. Dar banuiesc ca hotii isi cantaresc si ei riscurile vs beneficii (profit).

Mai mult sau mai puţin.

În general un MTB de orice fel este mult mai probabil să fie furat decât o biclă de oraş cu apărători şi portbagaj, de exemplu.

Eu detin asa ceva:

Imagine postatăCa si siguranta, nu stiu la ce standard este 3/5. Consta dintr-o sufa groasa cat degetul mic placata cu inele flexibile metalice (cica sa previna traierea cu clestele, dar ma indoiesc).

Raport calitate / pret (~ 40 RON) / mobilitate(imi intra in borseta pe care o tin la spate, langa scule, camera, pompa) mi se pare in regula.

Ca sa specific, imi leg bicicleta doar in cazul in care trebuie sa intru intr-un magazin sa cumpar ceva sau legata cat stau intr-un bar sau la o terasa dar cu ochii pe ea.

In nici un caz nu o las legata cateva ore, nici macar in scara unui bloc. A trebuit, din cauza unor conjuncturi exceptionale sa o las ~ o ora si ceva, dar a fost legata intr-o zona foarte circulata (adica nu era "singurica" in nici un moment :)).

In rest bicicleta imi este "parcata" exclusiv in apartament.

Varianta cea mai buna din punctul meu de vedere este U-lock zdravan pentru cadru si eventual roata spate, daca e suficient de larg/mare (cu cheie nu cifru) si o sufa groasa cu inele care sa treaca prin u-lock pentru roata fata si/sau spate.

Cred ca e mai bine U-lock + un dispozitiv separat pentru ca are de deschis 2 incuietori separate pentru a lua bicicleta. E clar ca u-lock-ul nu o sa il taie (pentru ca ala e cel mai puternic punct) ci o sa incerce sa il deschida cumva. Daca il deschide, sufa aia nu mai are nici un rost.

Daca are de deschis inca un dispozitiv dupa ce a deschis u-lock-ul, deja mai dureaza ceva timp, e mai greu, e mai incomod, etc mai bine se reorienteaza.

Asta pare interesant, cu inelele alea. Banuiesc ca au facut ei ceva teste....

Oare nu cunoaste nimeni un hot de biciclete? sa ne zica ala ce e cel mai bine sa cumparam :))

• Upvote 1

În general un MTB de orice fel este mult mai probabil să fie furat decât o biclă de oraş cu apărători şi portbagaj, de exemplu.

Inseamna ca Romania ar fi un fel de paradis pentru mine ;) (port aparatori si portbagaj).
  • Upvote 1

Sunt de aceeasi parere cu Radu,nu las calu' legat cu nimic,nesupraveghiat de mine,trimit pe fiul meu dupa ceva cumparaturi si eu stau afara cu caii,nu am incredere in nimic,hotii sunt specializati si fara scrupule,daca te simt mai slab te si troznesc si iau calutii,dar aici intra teja la talharie.Deci,daca ei gasesc doar legati calutii,pentru ei e mana cereasca.