Robert_85

Sugestii antifurt bun

Recommended Posts

Pe afara se poarta: 2 U-lock Kryptonite, seaua legata de cadru cu un lant de 9 viteze infasurat cu o camera veche, bile de rulment lipite cu super-glue in gaurile de la hexagoanele suruburilor de pipa, sea, pedalier, eventual un al treilea lant, daca bicla sta afara (pe zi) mai mult de 3-4 ore. Noaptea este exclusa orice lasare nesupravegheata.

Cablurile acelea de otel sunt o gluma proasta, la 40 de lei, valoreaza 10.

... bile de rulment lipite cu super-glue in gaurile de la hexagoanele suruburilor de pipa, sea, pedalier...

Și când am nevoie să înlocuiesc piesa cum le mai scot?

Inofensiva intrebare :D

Am vazut pe la magazine coliere si un fel de quick release pentru roti care au in loc de hexagon un pentagon. Ca idee e bun, nu merge sa-l deschizi decat cu cheie pentagon, doar ca nu-i imposibil ca in "trusa hotului" sa nu fie si asa ceva. Oricum, cand am avut nevoie de o astfel de cheie, bicicleta comparata avea astfel de prinderi, n-am gasit foarte usor, si am fost nevoit sa utilizez un cleste de fitinguri pentru a putea repara o pana :(.

Sistemele antifurt de la Abus, cele cu grad ridicat de securitate sunt foarte grele si de multe ori incomod de transportat. Am vazut si la ei un sistem antifurt care se strange ca un metru de tamplarie si are un suport ce vine montat pe cadru. Foloseste cineva asa ceva? E multumit de el?

@Pandy, bănuiesc că aplici un solvent. Şi/sau bagi ceva ascuţit între hexagon şi bilă şi o forţezi. E vorba de biciclete care stau în configuraţia respectivă cu anii, măsurile de genul ăsta sînt foarte ok. Tot aici mai intră şi colierele metalice cu şurub, eu folosesc pentru maneta de quick-release de la roata spate şi peste şuruburile de prindere de la portbagaj. Sînt metode de şicanare psihologică a hoţului, poate se gîndeşte de două ori sau se uită la bicicleta de lîngă.

Ca să răspund şi lui hhhrobi: respectivele antifurturi sînt [probabil] ok împotriva furtului cu mîinile goale, dar atît. Ia un antifurt cu rating 15 de la Abus, u-lock-ul Granit X-Plus 54 e vreo 250 de lei dacă-l iei din afară. Dacă ţi se pare scump gîndeşte-te cît costă bicicleta şi cît va costa următoarea.

Eu u-lock-ul îl port cu baza sprijinită de tijele seat-stay şi cele de la portbagaj, şi vîrful în jos în triunghiul anterior. Stă foarte bine, nu se bîţîie. Sistemele de fixare de cadru se strică în timp din cauza greutăţii.

Și când am nevoie să înlocuiesc piesa cum le mai scot?

Exact...pac! una cu un varf ascutit intre hexagon si bila. Super-glue este rigid mecanic, iar suprafata de contact este mica, lipitura se va sparge.

Am vazut si la ei un sistem antifurt care se strange ca un metru de tamplarie si are un suport ce vine montat pe cadru. Foloseste cineva asa ceva? E multumit de el?

Am eu un Abus Bordo. Multumit, dar cu limite. Daca vrei sa-l folosesti ca unic mijloc de protectie antifurt, iti ofera destul de putine optiuni in ceea ce priveste grosimea suportului de care legi bicicleta. Lungimea de 80cm si geometria poligonala cu laturi rigide te obliga sa alegi doar suporti relativi subtiri, gen stalpi de semne de circulatie. Dar asta e valabil si in cazul U-lock-urilor. Niciunul dintre dispozitivele astea nu au fost gandite pt. tari ca a noastra Patrie, unde lipseste minima infrastructura destinata biciclistilor. Mai e pana vom avea suportii de bicicleta la fiecare colt de strada.

Unde exceleaza Bordo-ul, in schimb, este la usurinta de transport. Teaca de cauciuc in care se introduce dupa pliere (de o calitate ireprosabila), se poate prinde usor pe cadru, fie direct in piulitele de la unul din suportii de bidon, fie in alta parte, cu velcro-uri cauciucate. Din punctul asta de vedere eu zic ca e cel mai practic dintre toate antifurturile pe care le cunosc. E compact (un paralelipiped cauciucat), nu balangane, nu zornaie, indiferent de terenul pe care te deplasezi.

Merci mult de info. O sa incerc ca gasesc pe la magazine sa vad exact cum se comporta, ma refer la "flexibilitatea" utilizarii.

Referitor la infrastructura si rastel de bicicleta eu vad lucrurile putin altfel. In foarte putine cazuri am gasit un rastel unde am reusit cu usurinta sa leg bicicleta in totalitate, adica trecut sistemul antifurt printre roti si cadru cit si prin rastel. De cele mai multe ori, ba nu intra roata, ca-i prea mare balonul, ba joaca prea tare si n-are stabilitate, ai vevoie de cric, ba loveste schimbatorul spate, in cazul in care vrei sa asiguri cadru + roata spate pentru ca-i imposibil sa faci bucla mai sus mentionata, ba trebuie sa o legi de lateral ca s-o trezit unu sa-si lege bicicleta de tot rastelul. Si multe din aceste situatii le-am intalnit pe alte meleaguri pentru ca pe la noi, dupa cum bine zici, nu prea gasesti asa ceva.

O idee interesanta.

Elegant, dar sufa aia nu-i pt. hoti... Mult prea usor de taiat...

Si eu am un Abus Bordo, de care sunt multumit, dar nu leg decat de stalpi de genul celui din imagine, si doar pt perioade mici.

Intradevar se prinde foarte frumos pe cadru.

Cea mai buna metoda antifurt, din punctul meu de vedere, este sa scoti roata fata si tija de sa , pe langa cablul de otel plin,

(nu chinezarii !) si dureaza maxim 5 minute sa le pui inapoi.

Daca nici imaginea unei biciclete fara roata fata si sezut nu descurajeaza un hot...atunci nu stiu ce o poate face.

Aş zice că durează mai puţin de 5 minute... Presupunînd că foloseşti quick release.

Aş zice că durează mai puţin de 5 minute... Presupunînd că foloseşti quick release.

da ce faci 5 minute, reconstruiesti roata la loc.

ideea ar mai fi si sa te poti duce unde ai nevoie cu roata si tija de sa dupa tine!

da ce faci 5 minute, reconstruiesti roata la loc.

ideea ar mai fi si sa te poti duce unde ai nevoie cu roata si tija de sa dupa tine!

Unii sunt mai inceti, sau poate mai meticulosi. Avand in vedere ca nu esti intr-o competitie am zis si eu un timp aproximativ de 5 min. , nu m-am cronometrat. Dar chiar si daca dureaza 6-7-8 minute tot se merita, mai ales cand ai trait deja experienta neplacuta a furtului bicicletei care se afla sub "atenta" supraveghere a unui paznic si a unei camere de filmat intr-un loc foarte populat.

Roata si tija de sa cu tot cu sa au stat cuminti in vestiar cat timp restul bicicletei a stat afara legata de rastel.

ps1 : da, vorbim de quick release.

ps2: spor la construit roti in 5 minute!

Serios acum, durează 10-20 de secunde să tragi de 2 QR şi să scoţi şaua şi roata, oricît de relaxat ai fi. N-a zis nimeni că nu se merită, aşa procedez şi eu, tocmai pentru că e atît de simplu şi rapid merită s-o faci. Dacă un hoţ insistă să folosească flexul ca să taie un Abus Granit 54 X-Plus ca să obţină o bicicletă de 250 de lei şi alţi 250 de lei în accesorii, fără roata din faţă şi şa, deja e mult prea disperat şi nu văd ce-ai putea face mai mult decît să o iei cu tine şi să dormi cu ea în pat.

Si eu sunt serios, ma refeream la montarea lor. In fine, nu are rost sa despicam firul in patru.

Tatal meu are o bicicleta care valoreaza mai mult la fier vechi decat daca ai incerca sa o vinzi, si totusi au incercat sa o fure. Mie mi-au furat capacele de la ventile, cafeaua din vestiar, etc.

Gramatica nu a fost niciodata punctul meu forte :P

Nu se recomanda:

Se recomanda:

Sa fie asa de slab?

http://www.youtube.com/watch?v=U6LCWiZeacE

Eram hotarat sa il cumpar, dar nu stiu daca mai merita. In alt filmulet nu reuseste sa il rupa. Banuiesc ca daca e pus in asa fel incat sa nu il poata pune paralel e mai greu, cu conditia sa nu bage o ranga ceva.

http://www.youtube.com/watch?v=kbJDlVhEdcU

Dintre un antifurt tip metru de tamplarie la ~30-35E si un U-lock al aceeasi valoare ce recomandati?

Păi dacă iei un antifurt articulat (cu mai multe puncte slabe, dar permițând să-l legi în jurul unor obiecte mai mari) și prinzi doar o tijă a cadrului de un stâlp subțirel, se cheamă că ți-ai făcut-o cu mâna ta. Un asemenea antifurt trebuie prins cât mai întins, în așa fel încât articulațiile să nu poată fi forțate ușor cu vreo rangă sau pârghie.

Din cate vad in videoclip tipul intinde chiar el antifurtul pentru a obtine o parghie cat mai buna.

Nu m-am exprimat bine; prin „întins” nu mă refeream la extindere liniară, ci să fie o buclă cât mai puțin pliabilă. Bagi antifurtul prin cadru, prin roată și prin jurul unui stâlp sau alt obiect gros, așa încât să nu poți apropia/suprapune oricare două segmente. Pentru așa ceva a fost gândit antifurtul articulat, nu pentru țevi subțiri; pentru ele există U-lock-uri foarte scurte.