Robert_85

Sugestii antifurt bun

Recommended Posts

Dintre u-lock sau articulat de 30 de euro aş alege un u-lock de 60. :)

Nu mai încercaţi să trişaţi la preţ, tot ce faceţi e să vă minţiţi singuri. Plătiţi cît vreţi pe antifurt dar tot rămîne un joc al probabilităţilor. Tot ce puteţi face e să faceţi situaţia cît mai inoportună pentru hoţ, sperînd că găseşte ceva mai bun de făcut.

vreau sa cumpar un frme lock de la ABUS dar nu stiu ce model de prindere de cadru imi trebuie

http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=937771022171405180320121882612828&select=0104b04&artikel=4003318375620

eu la cadru am pe furca spate pe tija care uneste bratele cele 2, o gaura cu filet unde se monteaza si aparatorile sau alte accesorii. Ce model de pridndere imi trebuie?

Cealalta parte a sigurantei vreau sa fie un U-lock Granit X Plus de la ABUS dar nu gasesc un cablu cu agatatori la ambele capete ca sa il trec prin u-lock. Singurele variante sunt niste sfori de 10 mm care le tai cu clestele. As vrea ca acel cablu cu agatatori sa prinsa roata fata.

Si eu probleme cu prinderea antifurtului pe bicicleta. Mai ales ca are cam 2kg si ceva.

Am acest antifurt si mi s-a rupt inelul de prindere de bicicleta.

Stiti daca se gaseste la noi?

Am cautat pe afara (bike24, crc etc) si am gasit ceva, dar sunt 2 probleme. Una, ca nu prea renteaza sa dau 10-20 euro pe livrare pentru ceva de 6 euro,

si a doua ca nu stiu daca se potriveste, si ar trebui sa-l testez.

Ati vazut ceva pe la noi prin magazine?

Eu detin asa ceva:

Imagine postatăCa si siguranta, nu stiu la ce standard este 3/5. Consta dintr-o sufa groasa cat degetul mic placata cu inele flexibile metalice (cica sa previna traierea cu clestele, dar ma indoiesc).

Din pacate mie mi s-a furat (ieri) bicicleta legata exact cu asa un lant pe casa scarii in blocul unde lucrez (intre 9-11 in timpul zilei), deci ... cel mai bine e sa nu lasi bicicleta in nici un fel afara, sa o tii in apartament, birou sau garaj (inchis).

Cablul a fost taiat cu un cleste dinala mare, inelele de metal nu au ajutat cu mai nimic.

Acum mi-am luat un U-Lock, dar nu mai las bicla (cea de rezerva) afara numa daca nu gasesc un terminator pe care sa-l pun paznic :P

Eu detin asa ceva:

Imagine postatăCa si siguranta, nu stiu la ce standard este 3/5. Consta dintr-o sufa groasa cat degetul mic placata cu inele flexibile metalice (cica sa previna traierea cu clestele, dar ma indoiesc).

Raport calitate / pret (~ 40 RON) / mobilitate(imi intra in borseta pe care o tin la spate, langa scule, camera, pompa) mi se pare in regula.

Ca sa specific, imi leg bicicleta doar in cazul in care trebuie sa intru intr-un magazin sa cumpar ceva sau legata cat stau intr-un bar sau la o terasa dar cu ochii pe ea.

In nici un caz nu o las legata cateva ore, nici macar in scara unui bloc. A trebuit, din cauza unor conjuncturi exceptionale sa o las ~ o ora si ceva, dar a fost legata intr-o zona foarte circulata (adica nu era "singurica" in nici un moment :)).

In rest bicicleta imi este "parcata" exclusiv in apartament.

Varianta cea mai buna din punctul meu de vedere este U-lock zdravan pentru cadru si eventual roata spate, daca e suficient de larg/mare (cu cheie nu cifru) si o sufa groasa cu inele care sa treaca prin u-lock pentru roata fata si/sau spate.

De unde ai achizitionat acest antifurt?

Lant sau U-Lock cat mai gros (10mm+ de metal) si cat mai scurt. Fara jucarii din sufa, bile, role, gaste afumate... Daca chiar vreti sa va va mai gasiti bicla.

De asemenea este recomandabil ca pretul lacatului sa tinda spre pretul bicicletei sau invers!

A incercat cineva asa ceva? http://www.ebay.de/i...984.m1497.l2649

Sunt si destule filmulete pe youtube:

Bineinteles, combinat cu o legatoare buna.

Ca functionalitate este OK, dar consuma bateria foarte repede. In plus este proiectata sa se prinda pe tije subtiri, gen cadre de otel. Pe un seat tube de mtb actual va trebui sa cracanezi pana aproape de limita de rupere zona de prindere...

Mai repede iti recomand ceva ce folosesc si eu:

http://www.yale.co.uk/en/yale/couk/ProductsDB/?groupId=936&productId=50391

E ieftin (intre 90 si 150lei), e de firma, are inclusiv senzor de miscare (daca nu se activeaza tipoa cand este taiat cablul de otel) si bateria tine multumitor si il poti folosi si la laptop sau bagaje. E foarte adevarat ca un asemenea dispozitiv nu impiedica furtul bicicletei ci doar descurajaza hotul sa-si continuie actiunea. Daca nu esti prin zona, il taie si fuge repede....

• Upvote 1

Ms romi de sfaturi. Am gasit si eu antifurtul de care zici tu, intr-adevar il poti folosi si la alte lucruri.

De care zic eu o sa-l pot prinde de bicicleta pt ca e una pliabila care are un ghidon lunguiet, o sa se potriveasca. Depinde fiecare ce bicicleta are...

Eu am comandat una, la cat e de ieftina am zis ca merita macar sa fac niste teste...

Daca nu sunt multumita, o sa vad ce mai gasesc.

Mi se pare interesanta si cea cu comanda.

• Upvote 1

Ms romi de sfaturi. Am gasit si eu antifurtul de care zici tu, intr-adevar il poti folosi si la alte lucruri.

De care zic eu o sa-l pot prinde de bicicleta pt ca e una pliabila care are un ghidon lunguiet, o sa se potriveasca. Depinde fiecare ce bicicleta are...

Eu am comandat una, la cat e de ieftina am zis ca merita macar sa fac niste teste...

Daca nu sunt multumita, o sa vad ce mai gasesc.

Mi se pare interesanta si cea cu comanda.

Acum am vazut si eu cat costa... :)) E mai putin ca transportul!

Daca nu reusesti sa o prinzi pe seat-tube o poti prinde de tija de sa sau chiar de ghidon.

Da-ne si noua un feedback dupa ce o folosesti!

Cam multe topicuri legate de sistemele anti-furt. Se pot oare comasa intr-unul singur?

Pt protejarea seii:

• Upvote 2

sistemul din segmente e de rahat:
As a main source of security though, it’s not quite so good. We were able to pop one of the rivets out of the Bordo in just over 46 seconds.
http://www.bikeradar.com/gear/category/accessories/locks/product/review-abus--bordo-folding-lock-16372

Acel review a fost făcut acum 4 ani, iar după aspect şi descriere (medium risk) antifurtul testat nu era cel mai bun al lor (Bordo Granit X-Plus 6500 pentru high risk) ci o variantă mai slabă, cel mai probabil Bordo Lite 6050. E totuşi o diferenţă între ele, Abus le clasifică drept nivel 15 respectiv 7.

Dacă vrei maxim de protecţie nu prea ai de ales. Cele tip şufă/cablu nu trec de nivelul 9. Singurele care ating 15 sunt u-lock sau acestea segmentate.

De acord că u-lock e cam tatăl lor când vine vorba de rezistenţă de orice fel. Dar uneori nu e practic. Eu am u-lock şi în curând voi fi nevoit să iau un segmentat pentru că am o bicicletă pe care n-am reuşit să car u-lockul în niciun fel, şi nu e amuzant să-l cari în geantă (e suportabil, dar n-aş vrea s-o fac zilnic). Cele segmentate se pot pune la suportul de bidon, plus că au acea flexibilitate suplimentară într-un spaţiu mai compact (sunt practic echivantele cu spaţiul interior al unui u-lock de 300mm+.

Apropo, pentru amatori, vedeţi că bike-components are Bordo 6500 la 65 de euro, o diferenţă serioasă faţă de alte magazine online, unde e 80-90+.

Acum am vazut si eu cat costa... :)) E mai putin ca transportul!

Daca nu reusesti sa o prinzi pe seat-tube o poti prinde de tija de sa sau chiar de ghidon.

Da-ne si noua un feedback dupa ce o folosesti!

A venit alarma de cateva saptamani. Mi-am pastrat timp sa o testez putin si apoi sa dau un feedback.

Ca si raport pret calitate e f ok. Cat timp lasi bicicleta undeva unde o poti auzi sau macar sa o auda cineva de incredere e ok. Chiar daca nu o auzi, cred ca macar sperie hotii :)

In caz contrar, poate ar fi buna cea cu telecomanda, nu am testat-o. Pretul e de 50$, mult mai mare decat cea simpla(5$ free shipping). La pretul acesta pot fi luate de pe ebay. La noi am vazut ca cea simpla ar fi pe la 60 ron.

Functioneaza destul de bine, are 3 trepte de sensibilitate. Eu am setat pe cea mai putin sensibila pt ca incepea sa sune daca mai punea cineva bicicleta pe acelasi rastel...

Deci eu as zice ca merita, la pretul asta e mult mai buna decat ma asteptam, o sa mai comand vreo 2 pt celelalte biciclete.

Aveti grija, trebuie prinsa de ceva destul de ingust( tija de sa, ghidon).

• Upvote 1

A venit alarma de cateva saptamani. Mi-am pastrat timp sa o testez putin si apoi sa dau un feedback.

Ca si raport pret calitate e f ok.2. Cat timp lasi bicicleta undeva unde o poti auzi sau macar sa o auda cineva de incredere e ok. Chiar daca nu o auzi, cred ca macar sperie hotii :)3.

In caz contrar, poate ar fi buna cea cu telecomanda, nu am testat-o. Pretul e de 50$, mult mai mare decat cea simpla(5$ free shipping). La pretul acesta pot fi luate de pe ebay. La noi am vazut ca cea simpla ar fi pe la 60 ron.1.

Functioneaza destul de bine, are 3 trepte de sensibilitate. Eu am setat pe cea mai putin sensibila pt ca incepea sa sune daca mai punea cineva bicicleta pe acelasi rastel...

Deci eu as zice ca merita, la pretul asta e mult mai buna decat ma asteptam, o sa mai comand vreo 2 pt celelalte biciclete.

Aveti grija, trebuie prinsa de ceva destul de ingust( tija de sa, ghidon).4.

1. Eu am luat-o vinerea trecuta de la papuasii astia.

2. Absolut de acord.

3. In spatiu inchis... este suparatoare la timpane la 1 m distanta.

4. Pana la ID=28 mm se monteaza fara nici un freamat (seat tube cursiera otel !)

Are si puncte negative...dar combinat cu lant/ cablu/ U-Lock mai scade sansele viitorilor intreprinzatori.

Cine doreste punctele negative rog PM, sa aiba min.1 an vechime pe acest forum/ sa nu vanda piese de bicicleta. 

Acu nimic nu-i perfect, asta-i sigur.

Doar combinata cu altele legatori are eficienta, clar.

Si eu am gasit un defect, dar e acceptabil.

Bump pt u-lockul de mai sus, daca il are cineva si poate oferi ceva pareri :)

Din moment ce nu-i sufa, este perfect. Numa ca nu-mi place cifrul, se poate "ghici" codul.

cum anume se ghiceste ? :)

Stiu ca un lant cu cifru e slab fiindca se "ghiceste" cifrul prin miscari de lant, dar acesta fiind u-lock (deci fix) asta nu se mai poate.

Problema e cand uit eu combinatia :D

Oricum ii mai bun decat o sufa. Pt. a taia un u-lock ai nevoie de scule mai mari si constituie o dificultate remarcabila(nu-i deloc usor sa tai un otel cu aliaj foarte puternic + calire specifica), fata de o sufa, care o tai cu o foarfeca de tabla, care incape in buzunar :D. Majoritatea bicicletelor furate de hotii de duminica sunt legate cu sufa. Nu am vazut o bicla legata cu un u-lock sa fie furata, probabil cele ieftine din Auchan, care au prinderea slaba rau, la fel si cu lanturile, am inchis lacatul si am tras de el mai tare, ghici ce, s-a rupt prinderea de la lacat... 

Nu va zgarciti la un antifurt, ca o sa va para rau. Cu cat ii mai scump, cu atata ii mai bun(diferite aliaje, diferit tip de calire[case-hardening,through-hardening])

Nu stiu daca este numai SF sau poate fi adevarat sistemul prezentat aici, dar inainte de toate eu intreb ce se intampla daca sunt "parcate" doua una dupa alta 8->

Cea de-a doua nu e suficient de sus pentru a fi safe deci situatia imaginata nu o vei intalni in realitate.