Robert_85

Sugestii antifurt bun

Recommended Posts

On 4/22/2017 at 9:13 PM, fizikant said:

Un antifurt care, la prima vedere, pare foarte bun. Nu-i tocmai ieftin (85 GBP), dar costă mult mai puțin decât o bicicletă :)

https://www.evanscycles.com/coffeestop/news/introducing-litelok?utm_source=Adestra&utm_term=&utm_content=170422_SAT_LITELOK&utm_campaign=Campaign-UK&utm_medium=Email&S2REF=21066779

Pare foarte bun, insa aparent nu prea e: https://www.youtube.com/watch?v=he5EsREkZe4

Eu m-am orientat spre Kryptonite New York Standartd sau Abus Granit X-Plus 540 insa sunt foarte indecis intre cele doua.

Are cineva experiente cu Kryptonite-ul New York Standard?

Lite lockul ă fost rezolvat cu un cric. Nu stiu cum se descurcă ulockul la atacul cu cricul. Ideea e ca orice antifurt ai isi gaseste nasul

Evident ca orice antifurt isi gaseste nasul, dar incerc sa gasesc ceva care sa descurajeze putin. Un u-lock de 16mm de exemplu e mai greu de "lucrat' decat orice sufa cu care sunt legate bicicletele de langa. De aceea ma orientez mai mult spre kryptonite new york standard, desi din ce am citit abus-ul e la fel de rezistent, e cu 3mm mai subtire si cu aproape 0.5kg mai usor.

Eu folosesc "New York Fahgettaboudit Chain 1410" si/sau "New York Standard".

Pe primul nu-l car cu mine decat daca  stiu ca trebuie sa las bicicleta singura mi mult decat ii trebuie unui hot sa-l sparga pe al doilea :). Al doilea il folosesc in combinatie cu asa ceva: "KryptoFlex 710 Double Loop Cable".

1 hour ago, husdupflorin said:

Evident ca orice antifurt isi gaseste nasul, dar incerc sa gasesc ceva care sa descurajeze putin. Un u-lock de 16mm de exemplu e mai greu de "lucrat' decat orice sufa cu care sunt legate bicicletele de langa. De aceea ma orientez mai mult spre kryptonite new york standard, desi din ce am citit abus-ul e la fel de rezistent, e cu 3mm mai subtire si cu aproape 0.5kg mai usor.

Imi era putin lene sa detaliez aseara... Nu iti lua neaparat un antifurt pe care tu il consideri imbatabil. Te va tenta sa iti lasi bicicleta nesupravegheata si in felul aceasta se va mari riscul sa iti fie furata. 

Parerea mea...

25 minutes ago, tzunoi said:

Imi era putin lene sa detaliez aseara... Nu iti lua neaparat un antifurt pe care tu il consideri imbatabil. Te va tenta sa iti lasi bicicleta nesupravegheata si in felul aceasta se va mari riscul sa iti fie furata. 

Parerea mea...

Nu consider niciun antifurt imbatabil, insa vreau sa imi iau ceva care sa reziste mai mult de 30 de secunde. O sa o las nesupravegheata doar la serviciu, in parcarea subterana, in rest nicaieri mai mult de 2-3 minute poate cat intru pana la magazin. Sunt constient ca si in parcarea subterana exista riscul de a fi furata, poate cu atat mai mult ca nu prea te vede nimeni acolo cand o furi, insa nu cred ca poate fi "ochita" asa usor. 

57 minutes ago, MTBR said:

Eu folosesc "New York Fahgettaboudit Chain 1410" si/sau "New York Standard".

Pe primul nu-l car cu mine decat daca  stiu ca trebuie sa las bicicleta singura mi mult decat ii trebuie unui hot sa-l sparga pe al doilea :). Al doilea il folosesc in combinatie cu asa ceva: "KryptoFlex 710 Double Loop Cable".

Spre New York Standard ma orientez si eu, plus KryptoFlex. AI avut vreodata probleme cu cheia, sa mearga greu? Kryptoflex-ul ce lungime are?

Eu am folosit câțiva ani un U Oxford Magnum plus un Kryptoflex de 213cm. 

Cablul se putea monta pe U-lock, căruia îi atașasem două urechi Ortlieb pentru coburi, putând fi astfel agățat direct de portbagaj.

23 hours ago, husdupflorin said:

Spre New York Standard ma orientez si eu, plus KryptoFlex. AI avut vreodata probleme cu cheia, sa mearga greu? Kryptoflex-ul ce lungime are?

http://www.kryptonitelock.com/en/products/product-information/current-key/210610.html

220 cm, suficient incat sa-l treci prin sa si roti.

Daca spui ca nu lasi bicicleta mai mult de cateva minute este suficient New York Standard si KryptoFlex, probabilitatea sa treaca un hot expert pe acolo si sa o ia in timpul asta este aproape nula.

N-am avut niciodata probleme cu cheia si-l folosesc zilnic de 4 ani de zile (ploaie, zapada, -20 de grade, etc...)

In schimb am avut un ABUS care dupa cateva utilizari a ramas blocat. Noroc ca erau baietii de la descarcerari prin zona ca altfel nu mai plecam cu bicicleta de acolo.

• Upvote 1

3 hours ago, MTBR said:

http://www.kryptonitelock.com/en/products/product-information/current-key/210610.html

220 cm, suficient incat sa-l treci prin sa si roti.

Daca spui ca nu lasi bicicleta mai mult de cateva minute este suficient New York Standard si KryptoFlex, probabilitatea sa treaca un hot expert pe acolo si sa o ia in timpul asta este aproape nula.

N-am avut niciodata probleme cu cheia si-l folosesc zilnic de 4 ani de zile (ploaie, zapada, -20 de grade, etc...)

In schimb am avut un ABUS care dupa cateva utilizari a ramas blocat. Noroc ca erau baietii de la descarcerari prin zona ca altfel nu mai plecam cu bicicleta de acolo.

Merci mult pentru raspuns! Am comandat New York Standard + Kryptoflex.

@MTBR cum au spart ABUS-ul baietii de la descarcerari si mai ales ce tip era.

... si mai ales cum i-ai convins ca bicla e a ta ? Banuiesc ca e destul de dubios, tu lucrand ca "baiat la descarcerari" sa te solicite un trecator sa-i tai lantul de la bicicleta folosind "utilajele din dotare". Suna a ceva cu iz penal dar in fine ...

As vrea si eu numarul de contact al "baietilor de la descarcerare". mi s-au blocat antifurturile la cateva biciclete. Sunt ale mele va promit, uitati-va la mine sunt om serios.

Eram intr-un loc privat cu acces cu cartela si bicicleta era a companiei....

Revenind la subiect, cei de la Kryptonite au reviewuri bune pentru ca antifurtul vine si cu o asigurare de cateva mii de $/euro in functie de tara in care ti-l cumperi.

Din pacate atunci cand le-am cumparat eu nu functiona si in romania asigurarea (nu cred ca functioneaza acum dar ar fi interesant de intrebat la importator)

On 5/18/2017 at 9:41 AM, MTBR said:

Eram intr-un loc privat cu acces cu cartela si bicicleta era a companiei....

Revenind la subiect, cei de la Kryptonite au reviewuri bune pentru ca antifurtul vine si cu o asigurare de cateva mii de $/euro in functie de tara in care ti-l cumperi.

Din pacate atunci cand le-am cumparat eu nu functiona si in romania asigurarea (nu cred ca functioneaza acum dar ar fi interesant de intrebat la importator)

Nu functioneaza nici acum in Romania, doar un DE si UK.