Robert_85

Sugestii antifurt bun

Recommended Posts

Da, pare un antifurt decent, cu profil de 14mm, hexagonal, adica foarte dificil de taiat cu un bolt-cutter, si imposibil cu un bomfaier.

Vezi ca aici zice ca de fapt e de 10mm, nu 14mm cat scrie in descriere...14mm are cu tot cu invelisul de cauciuc

Pe forumul acesta la fel, mai toti zic sa se stea departe de aceasta marca.

Deci nu stiu, asa ca parere, e ok la acei bani

Mi-am luat pana la urma un Onguard Bulldog mini u-lock http://onguardlock.com/products/u-locks/bulldog-mini-u-loc/ .

Mi se pare foarte ok. A fost 75 lei de la perfectbike.

Tocmai am cumparat de la Norauto Militari un U-Lock la 35lei si un lant la 39lei, ce-i drept reduse de la 60-65lei. Ambele sanatoase (1.3kg fiecare) si comparabile cu produse la 60-150lei din alte magazine

• Upvote 1

Poze, poze :). 

Doar sa aiba aliajul bun, nu numa greutate.

Singurul antifurt care nu poate fi combatut:

nu o lasi din mana...

Bicycle-Pump-Hand-Powered-Light-Mounted.

• Upvote 1

nici asta nu e sigur, mai sunt unii care au ramas fara bicle, si cu mandria patata...din fericire nu ma numar printre ei.

@dr_p

Pare decent :D. Apai daca legi bicla cu ambele antifurturi te-ai aranjat, contra oportunistilor.

eu am Kryptonite U lock.

ca idee, intr-o zi am avut doi pretendenti la bicicleta mea, au vrut sa fure rotile fata si spate, probabil ca ar fi luat toata bicicleta, dar mai greu cu Kryptonite-ul. Si asta in Londra.

Singurul dezavantaj este ca e cam greu...dar se justifica.

http://www.youtube.com/watch?v=iCwWgg9E_PY

Ma ingrijoreaza asa ceva:

Oare care sunt tehnicile hotilor nostri...degeaba pui za de 16 mm daca el deschide lacatul asa

Cum se numeste scula tipului?

Eu am de vreo 3 ani un Abus granit x-plus 54 pe care il dublez cu un antifurt tip cablu ieftin atunci cand se intampla sa las bicla vreo 10 minute fara sa o am in raza vizuala.

Ma simt mai in siguranta cu acest u-lock, nu cred ca s-a inventat antifurtul care sa nu poata fi spart, taiat etc. Ideea e  ca intre bicla ta, legata cu acest antifurt sau alt u-lock considerat cat de cat sigur(dar greu), si alta bicicleta prinsa doar cu un cablu de 70 lei din decathlon, hotul sa nu stea mult pe ganduri pe care sa o aleaga sa o faca cadou prietenei.

Ai nostri sunt in epoca fierastraului si clestelui.

Aia care stiu "meserie" au plecat in tarile dezvolatete unde pot avea un viitor mai bun.

Ultima bicicleta furata (acum mai bine de 10 ani cand eram student in Brasov) a fost legata cu un U-Lock si un lant. Cu U-lock-ul era legata roata spate de cadru iar cu lantul cadrul, roata din fata si stativul de biciclete.

Ce credeti ca au facut?

Au taiat U-Lock-ul?

Au taiat lantul?

Nu, au taiat amarata de teava din care era format stativul bicicletelor.

Salut, folosește  cineva ABUS Granit X-Plus 540 U-Lock? Ce păreri aveți despre acest U-Lock?

Salut bogdanch,

Eu folosesc Granit X-Plus 54 de 30 cm și ce pot spune e că încă am bicicletele :)

Nu am avut probleme, nici tentative până acum, ce-i drept e că nici nu am lăsat nesupravegheate, pentru mult timp, bicicletele scumpe.

Ce recomand e găsirea unei țevi de gaze, indiferent de dimensiuni, acolo unde o legi. Dacă vrea să fure, are mai multe variante: să taie țeava, nu cred că riscă, să taie cadrul, nu cred, să taie antifurtul, prea complicat. Singura varianta ar fi să-l desfacă...

Greutatea este considerabilă, și îți recomand să-l iei cu tot cu suportul pentru cadru. Vei regrata dacă nu o faci.

@@Pandy , mulțumesc pentru informații. Ce variantă de prindere ai pe cadru varianta1 sau asta varianta2

Poți urca te rog o poză cu el montat în suport ca să-mi dau seama ca și proporții cât este de mare (vreau să-mi dau seama dacă încape în cadru la o Merinda Crossway 15-MD). 

Mulțumesc!