Robert_85

Sugestii antifurt bun

Recommended Posts

Nu am suport...cand l-am cumparat m-am zgarcit sa mai dau 8 euro pe acel suport. Regret din punctul asta de vedere...cand vreau sa il iau dupa mine este necesar rucsacul. Nu am gasit nici o pozitie de al prinde pe cadru fara sa loveasca si faca zgomot la fiecare denivelare.

Exact la suportul ala m-am zgarcit si eu, si acum regret. Totusi, eu il pun in cob, asa ca am scapat de caratul Abusului in ghiozdan. E un antifurt bun, te vei simti mai safe cu el, mai ales daca e dublat de un antifurt cablu de 25 de lei. Nu e de nespart, doar ca hotul va incerca sa fure bicla de alaturi, legata doar cu un antifurt gen cablu.

Să fie oare adevarat, un antifurt sigur, ușor, flexibil? http://litelok.com/

Test aici: https://www.youtube.com/watch?v=KB2ghne7sOU

LE:

Preț + Livrare (undeva prin septembrie 2015 cu pre-order): 95 lire sterline.

Costă cam cât un Abus Granit X-Plus 54, și este cu aproximativ o jumătate de kg mai ușor.

Referitor la suport: nu am poze acum, am lipit partea aspra de velcro cu banda dublu adeziva iar parte mai fina pe post de colier. 2 prinderi pe tt si una pe st. Ma ajuta si cadrul avand rutare interna a cablurilor. Revin cu poze

Foarte interesant, insa trebuie sa fie chiar ceea ce se promoveaza, pentru ca vizual, parca invita hotii sa-l taie. S-ar putea sa-l comand.

Iaca prinderea pe cadru.

Pozitia legat de gard

IMG_7165_zps15qljal6.jpg

Pozitia de mers

IMG_7166_zpspxw3cc46.jpg

Micuta problema, noroc cu rutarea prin TT

IMG_7170_zpsadt54bu1.jpg

Privire de ansamblu

IMG_7169_zpsb90z2h4v.jpg

• Upvote 1

Am auzit ca in Italia taie cu flexul cu acumulatori in cateva clipe .Sunt flexuri micute cu care nu mai pierd timpul prea mult .Parerea mea este ca bicicleta scumpa se foloseste la cursa si la plimbari .O bicicleta de oras cu care sa i-ti faci cumparaturile si toate cele daca este una modesta atunci nu o sa ai bataie de cap .Bicicleta scumpa este ca femeia frumoasa :))

Ce părere aveți de acesta? Mi se pare interesantă combinația de u-lock + pager.

Dezavantaje:

- Greutate 1.8 kg (mai greu cu 300g decât Abus Granit X-Plus 54 300mm)

- Lipsă sistem de prindere pe cadru pentru biciclete, dar presupun că se poate meșteri ceva.

- Costă mult, 100 - 120 $

Avantaje:

- Pager (800 m, probabil în spații deschise)

- E mai larg, cred că poate cuprinde și un stâlp mai subțire.

„Costă mult” e ceva relativ. Unii sunt de părere că un sistem de asigurare de 10-15% din valoarea bunului asigurat este un minim acceptabil. La asta trebuie să adaugi și un prag minim pentru calitatea materialelor - cu 30$ abia iei un lacăt relativ decent pentru discul de frână moto, nu poți avea pretenții de prea multe sute de grame din oțeluri superioare prelucrate inteligent.

Pentru prindere pe cadru se pot folosi niște distanțoare de plastic/cauciuc cu bandă cu arici, pentru prinderea pompei pe cadru - sunt și-n Decathlon, dar posibil să se găsească mai ieftine în alte părți.

Dacă e o soluție complet mecanică, atunci va avea vulnerabilități fizice și rezistența va fi cam direct proporțională cu greutatea. Dacă e o soluție ce implică și niște electronică (gen, deblocare cu smartphone-ul), atunci mai ai și problema de a aloca spațiu pentru partea electronică într-un mod care să o protejeze fizic, și problema durabilității bateriei. De compromisuri nu scapi.

Am găsit un review interesant la ulock-ul cu pager, recomand să citiți și comentariile. În mare parte mulți se plâng că nu încape antifurtul pe roată, dar la noi nu cred că asta este o problemă :)) .

Pentru prindere pe cadru se pot folosi niște distanțoare de plastic/cauciuc cu bandă cu arici, pentru prinderea pompei pe cadru - sunt și-n Decathlon, dar posibil să se găsească mai ieftine în alte părți.

În ziua de azi poți face ceva chiar fain folosind un progam de CAD + Printare 3D, faci un suport de plastic excelent. Doar să investești timp ca să faci proiectarea și să înveți cum e cu utilizarea programului.

Văzând antifurtul ăsta chiar îmi pare rău că mi-am luat Abus G. X-Plus 54 :)) , mai puneam niște bănuți și aveam pager. Deși, am impresia că materialele folosite de Abus sunt de mai mare calitate, bine pot să fiu influențat de ideea că dețin acest u-lock și doar din acest motiv să am impresia că materialele sunt mai bune la Abus... Există cineva pe aici care a pățit să i se taie Abus-ul?

Deține cineva un antifurt de tip lanț cu lacăt? Dacă da, ce firmă și model? Ați recomanda acest antifurtul mai departe?

Mulțumesc.

Astea nu-s făcute să le plimbi cu tine tot timpul, ci să le lași legate de un rastel unde mergi frecvent (la muncă, de exemplu). Din acest considerent, ia-l pe cel mai greu și gros pe care ți-l permiți. Numa' să nu cumva să fie mai simplu de tăiat rastelul de care legi bicla cu un asemenea lanț :D

Ce parere aveti de U lockurile de mai jos

Abus mini 40

BTwin 700 U

Ce parere aveti de Abus, vreau sa il folosesc pe un MTB cu cadru de aluminiu. Mie imi pare destul de mic acest Ulock desi are avantaje mari din punct de vedere al portabilitatii. BTwin nu e mai lung probabil sa fie cu 1 cm mai lung insa e semnificativ mai lat. Nu cred ca as putea sa prind cadru + roata cu Abusul. Dupa codurile decathlonului BTwin are rating 8.1 iar Abus 7.9. Credeti ca merita sa ma orientez pe U lockul de la Bwin.

Conform specificatilor trecute de producator ambele au inchidere la ambele capete. Abus are aproximativ 1kg iar Btwin aprox 1.5 kg (pare mai masiv din cauza plasticului protector mai gros)

Mini U lock sunt cu dus si intors - adica sunt mici, usor de carat. dar nu prea ai ce face cu ele - adica nu ai de ce sa prinzi bicicleta. Combinatia buna mi se pare ULock si lant. Cu ulock-ul legi bicicleta de ce poti - si acel ce poti e destul de complicat de gasit - iar cu lantul legi roata/rotile - de ulock. Stiu ca repet - dar mie cel mai practic mi se pare lantul de la ei - vezi 2 posturi mai sus. Dezavantajul - e greu. Avantajul - iti trebuie ceva scule sa il rezolvi - majoriatea nu le au.

Foarte interesant, insa trebuie sa fie chiar ceea ce se promoveaza, pentru ca vizual, parca invita hotii sa-l taie. S-ar putea sa-l comand.

Ce ai făcut cu Lite Lock-ul? L-ai comandat? Am vești bune, l-au testat cei de la Sold Secure și a primit Gold! http://www.soldsecure.com/wp-content/uploads/2016/05/Sold-Secure-2016-Approved-Product-Catalogue-Web.pdf  Pagina 19 din PDF.

Astea sunt antifurturile cu care leg bilclele la servici.

5094674IMG_20160705_140310.jpg

6145063IMG_20160705_140325.jpg

Saua ti-o ia imediat. Ia-ti Kryptonite KryptoFlex ;) Si asigura macar roata fata ;)

Ce sa faca cu o sa?  Nu e nici sa de fite e o SR, tija de sa e aluminiu dar nu a fost o avere... Iar rotile au fost cu qr dar am cerut la cumparare sa se puna ax plin, deci nu cred ca vin ei cu chei sa fure roata... daca o fura iar e ok, ca vreau alte roti mult mai usoare, doar ca nu vreau sa bag bani decat cand crapa astea.  De azi un lant va trece si prin roata fata totusi :) Saua nu am cum sa o asigur, si nu vreau sa o scot si pe aia...

Ce sa faca cu o sa?  Nu e nici sa de fite e o SR, tija de sa e aluminiu dar nu a fost o avere... Iar rotile au fost cu qr dar am cerut la cumparare sa se puna ax plin, deci nu cred ca vin ei cu chei sa fure roata... daca o fura iar e ok, ca vreau alte roti mult mai usoare, doar ca nu vreau sa bag bani decat cand crapa astea.  De azi un lant va trece si prin roata fata totusi :) Saua nu am cum sa o asigur, si nu vreau sa o scot si pe aia...

Asa ma gandeam si eu cand am decis sa las pe bicicleta stopul de pe spate. Ce sa faca cu el? E 10-20lei. Dupa ce mi-au dovedit contrariu, am decis sa pun un surub sanatos la şa. Se fura orice...

Surub nu pun ca la coborari las saua jos, si este comod, mult mai comod asa. Sper sa nu fure nimic de pe ea... E totusi aproape sub nasul meu...