Robert_85

Sugestii antifurt bun

Recommended Posts

Prea scump doar ptr sa, dar o sa caut ceva asemanator, doar ca mai ieftin, eventual o sa incerc sa trec cifrul printre tije... Doar ca atunci va fi legata deja cu 3 device-uri :)

Sau iei saua cu tot cu tija in atelier :)

Asta scade si interesul general pt. restul atelajului.

O leg in fata salii de asteptare, care e mai mereu plina, am clienti biciclisti 2-3 pe zi, si ei o leaga tot langa a mea... E forfota... Sunt destul de linistit :-) pana la proba contrarie... Plus ca am si vecini ok. Care cunosc bicla :-)

@@mumus antifurtul e destul de ok pentru această bicicletă. În schimb modul în care ai legat bicicleta nu este cel mai bun. Antifurtul de bază îli treci prin cadru și roata de spate, iar pe cel secundar îl treci prin roata de față și cadru. Altfel rămâi fără roți. Șaua să o iei cu tine că are QR.

Locking-Techniques-Rear-Triangle-Thumb.j

• Upvote 1

Surub nu pun ca la coborari las saua jos, si este comod, mult mai comod asa. Sper sa nu fure nimic de pe ea... E totusi aproape sub nasul meu...

Ai sa te miri , se fura orice si apoi se vinde pe pret de nimic, sunt multi disperati in Bucuresti

offtopic : La fiecare coborare lasi saua jos? 

Pe forestiere da, o data nu am lasat-o jos si era sa o fac lata...

Azi am trecut un antifurt prin roata fata si cadru si al doilea prin cadru, prin ambele roti nu pot.

Azi am trecut un antifurt prin roata fata si cadru si al doilea prin cadru, prin ambele roti nu pot.

Eu ziceam așa, cum e în imaginea de mai jos, unde e u-lock folosești lanțul nou, prinzi exact ca în imagine roata + cadru, iar unde e lanțul în imagin e prinzi celălalt antifurt:

lock-bike-chain-and-u-lock.jpg 

Eu nu pot, am un copac de care leg bicla...

Na ca am luat si o sufa daia lunga... Acu am bicla legata cu ce ati vazut in poze, plus sufa bagata prin sa, roti, copac,lacat :-)

4eb24dac9dcdceefd01e4d0db286768e.jpg

Pentru roți, șa și ghidon (floarea de la pipă) recomand un set de axuri cu piulițe/capete de șurub nesimetrice de la pit-lock. Înlocuiești quick release-urile cu astea, la fel prinzi șaua și ghidonul cu un șurub dubios, nu poți demonta nimic fără o cheie tubulară frezată pe forma corectă (sau fără un polizor unghiular și destulă muncă). Sunt ideale pentru bicle folosite în oraș și nu trebuie să cari o șufă de un kil jumate, doar un U-lock zdravăn. Bine, dacă chiar vrei, poți lua șuruburi inclusiv pentru etriere și angrenaj, dar costă un pic.

Tot ce e antifurt este lasat la munca:-) cand ies la pedalat nu duc deloc antifurt, astfel nu o las nicaieri :-)

• Upvote 1

Na ca am luat si o sufa daia lunga... Acu am bicla legata cu ce ati vazut in poze, plus sufa bagata prin sa, roti, copac,lacat :-)

4eb24dac9dcdceefd01e4d0db286768e.jpg

e bine asa @@meridan ?

Nu. Pompa tot ti-o fura. De legat e legata bine.Eu iau absolut tot de pe ea cand o leg: pompa, oglinda, ciclocomputer, far, gentuta de scule.

Pompa e slaba... Daca o ia, o sa se enerveze la prima utilizare. :-)

@@meridan, am ciclo wireless, sa iau si senzorii jos ? :-):-):-)

Nu dar zi-mi unde o legi, chiar am nevoie :- ;))

• Upvote 1

@@meridan sunt sanse mari sa te vad cand pui mana, si nu cred ca va fi ok daca te vad... Poate scapi mai ieftin daca strigi repede: Sunt Meridan, meridaaan, meridaaaaauuu :-):-):-):-)

Am un abus city chain 1010 pe care-l folosesc de 4 ani. Mi-am lasat bicicleta fara probleme, niciodata nu am patit nimic si am avut mare incredere in el. Anul asta mi-am luat si un 1060 pentru alta bicicleta.

Astazi merg la un market, ora 16.30, leg bicicleta si, cand ma intorc, gasesc lantul cazut, deschis, atarna pe cadru.

Cum se explica?

Ma gandesc la 2 variante, ambele putin probabile. L-a deschis cineva si, fix cand l-a deschis am aparut eu si a trebuit sa plece. Dar asta inseamna ca am iesit la secunda, incat sa nu apuce sa ia si bita.

Sau nu am inchis eu bine? Desi daca nu e inchis, nu se poate scoate cheia. Sa aibe lantul vreun bug? L-am incercat dupa, totul pare ok. Nu prea pot sa-mi explic.

Sigur l-ai incuiat? La astea parca nu puteai scaote cheia daca nu era incuiat. Ma gandesc ca l-ai infasurat si ai uitat sa il incui.

Are urme de fortare? Ma cam indoiesc totusi ca cineva se chinuia sa il descuie si pleca...

Nu puteam scoate cheia daca nu era inchis. Nu are urme de fortare si, pare ca functioneaza, l-am incuiat si descuiat de cateva ori.

L-ai inchis fara sa bagi lantul   *-:)

Eu leg mai nou bicla si cu lantul ala gros din pozele de mai sus,  si intr-o zi, leg eu bine de copac bicla, si cand plec, vad ca am legat doar copacul  8->   trecusem antifurtul pe langa cadru...  Se mai intampla  :-J

Lantul l-am gasit deschis, capetele erau distantate, iar cheia era in buzunar. La lantul meu, acest lucru e imposibil.

Voi incerca maine mai multe variante, sa vad daca mai pot prinde bug-ul. Desi am sute sau chiar mii de inchideri cu el, ar fi ceva sa-mi dau seama ca de fapt nu stiu sa-l folosesc.

Update: am testat de dimineata, greseala a fost a mea. Nu se poate scoate cheia, daca lamntul nu e bine inchis, in schimb daca lantul nu e pus deloc, se poate scoate cheia.

Asadar, se pare ca nu am fost atent si nu am facut "click-ul". Bine ca nu m-a costat nimic :).