shifty

intrebare despre clichetii din pinioane

Recommended Posts

Buna ziua. De curand (acum cinci zile) mi-am cumparat o bicicleta kellys. Azi, plimbandu-ma prin parc alaturi de alti bikeri am constatat la bicicletele lor acel clinchet specific la clichetii din pinioane atunci cand nu pedalezi sau invarti pedalele in spate. La bicileta mea nu se aude acel clinchet cand fac acelasi lucru. Intrebare: e normal sa nu se auda? Are/au bicicleta/pinioanele mele vreo problema? Nu mai tin minte cand am cumparat-o daca se auzeau sau nu.

Acum am trei butuci la care se aude si unul la care nu se aude. Proprietatile astea acustice le-au avut de noi, asa ca nu-i vorba de uzura. FH-RM30-8 - acesta e cel care nu se aude - poate si altele in gama lui de pret. Poate ai identic.

Ce pinioane sunt acolo? Caseta sau freewheel?

Daca e destula vaselina in clicheti sunt mai silentiosi decat o pisica adormita. (mie asa imi plac :) adesea desfac pinioanele noi si pun cata vaselina incape)

Daca, atata timp cat calci pedala si bicicleta reactioneaza instantaneu totul e in regula.

Ce pinioane sunt acolo? Caseta sau freewheel?

Daca e destula vaselina in clicheti sunt mai silentiosi decat o pisica adormita. (mie asa imi plac :) adesea desfac pinioanele noi si pun cata vaselina incape)

Daca, atata timp cat calci pedala si bicicleta reactioneaza instantaneu totul e in regula.

Cred ca sunt pinioane caseta. Asa cum am zis bicicleta e noua (am facut vreo 50 km). De reactionat, treactioneaza f bine. Se poate sa fie de la gresare. Cine stie. Poate mai tarziu sa inceapa si clichetii sa "cante". Azi ma duc cu ea la revizia obligatorie.

Revizia obligatorie parca se facea la 10000km... nu? ;))

Glumesc.

Eu zic sa te bucuri ca face mai putina galagie. Inseamna mai putina poluare fonica, si asta fiind foarte importanta ;)

Bafta!

Eu am observat empiric, dar poate fi o observatie complet gresita, ca butucii Shimano Alivio sunt mult mai silentioase decat niste Author sau WTB sau altele dure, care sunt cu rulmenti. Din cate stiu toti butucii Shimano sunt cu conuri si bile (chiar si XT si XTR) si banuiala mea e ca diferenta de sunet e de la aceasta constructie.

Desigur, vorbesc strict de componente MTB. De componente de sosea nu stiu nimic, dar tin minte de exemplu butucul Campagnolo al lui urspe2roti de la Cartisoara de anul trecut scotea niste tacanituri de rasunau muntii ;))

@tsisak:

Zgomotul in discutie provine de la clicheti. Acele "gherute" mobile care permit miscarea libera a blocului de pinioane intr-un sens si blocheaza pinioanele de butuc in celalalt sens.

Pentru ca aceste gherute sunt tinute in loc de cate un arc, pentru fiecare, la fiecare tercere peste o canelura, in interiorul freewheelului, face un zgomot specific, de "click" la intrarea in urmatoarea canelura.

Marea majoritate a freewheelurilor au 2 gherute dar numarul de caneluri poate diferi.

Cand pedalezi normal, inainte, nu se aude nici un zgomot pentru ca ambele gherute sunt ferm agatate in cate o canelura.

Vaselina sau lubrifiantul din freewheel amortizeaza semnificativ lovirea chlichetilor de caneluri. Uneori ajungand ca acestia sa nu mai faca o cursa completa din si in canelura in timpul in care te deplasezi dar nu pedalezi sau pedalezi inapoi.

Iaca un exemplu: (asta e freewheel de pedalier, dar ideea e aceeasi)

Imagine postată

Zgomotul din rulmenti nu are de-aface cu freewheelul. De obicei orice sunet suspect din rulmenti e semn rau. Foarte rau...

Edited by yo6ial
foame de ascii :D

Aha, asa este, daca ma gandesc mai bine, rulmentii intr-adevar nu au de-a face cu freewheelul. My bad ;))

Ok. Asa cum am zis, am fost cu ea la revizia obligatorie. Mi-a verificat aproape tot: frane, cabluri, pneuri, pinioane, pedale, suspensie fata. Cand a ajuns la roti, i-am zis ca mi se par un pic descentrate. Intradevar, era o deviatie sub 1mm. Eu fiind mai fixist, i-am zis sa le regleze si pe alea: le-a reglat.

Apoi ce ma rodea pe mine: absenta zgomotului din clichetii din pinioane. A inceput sa zambeasca: Vrei sa te innebuneasca tacanitul ala tot timpul? Nu, zic eu.

Ideea e ca fiind noua, clichetii sunt "inecati" in vaselina si deocamdata nu o sa aud niciun zgomot, adica e ceva normal.

Problem solved.

Cineva mai sus (yo6ial) vorbea de caseta sau freewheel. Care este diferenta dintre ele? Pinioanele mele sunt SHIMANO CS-HG30-8 11-32T.

Ok, am vazut diferenta. Ai idee ale mele ce tip sunt? Sau imi poate spune cineva? Modelul este cel specificat mai sus. Si care ar fi mai bun, si de ce?

Ai caseta, asa cum e in poza din dreapta. S-a mai zis sus si de catre mine si de tsisak, butucii Alivio sunt silentiosi. Am unii de un an de zile, folositi si nu pacane. Este exclusa treaba cu vaselina; asta am facut-o la ultegra si dupa cativa km au inceput usor, iar dupa ~200km tacane ca la inceput (asa cum trebuie, de altfel). Nu sunt eu mare cunoscator, dar asta iti zic din experienta personala.

Acest cuplaj unisens cu clicheti care se foloseste de atata timp pe bicicleta eu zic ca nu e destul de bun

Are zgomot, are uzuri (cu soc, clichetii se tot lovesc). Raspunsul la plecarea de pe loc e foarte prost prin comparatie cu alte cuplaje unisens.

Un alt cuplaj care il propun eu: cuplaj unisens cu bile

Imagine postată

Imagine postată

Asa functioneaza:

Example Problems: PRO-E 2D Analyzer: Clutch

E de inteles ca bila se forteaza intre doua piese si solidarizeaza cei doi arbori.

E la fel de mic (chiar mai mic) decat mecanismul cu clicheti, cu frecari mai mici, timp de raspuns foarte bun, fara zgomot si nici nu e asa scump un asfel de cuplaj unisens (sau mai e varianta cu lobi profilati, acelasi principu dar nu mai sunt bile ci un fel de "pene" care se blocheaza intr-un sens)

Nu sunt si butuci de bicicleta cu astfel de cuplaj?

Shimano are niste butuci numiti Silent Clutch, care nu scot nici un zgomot. Si am vazut si la alte firme. Astia cum functioneaza?

@yo6ial - daca pui prea multa vaselina, nu risti sa blochezi clichetii? Se pot lipi iar arcul sa nu-i mai impinga sprea dantura. Astfel te poti trezi ca pedalezi in gol.

Presupuneam ca sunt si astfel de butuci, nu stiam de shimano silent clutch (dupa cateva cercetari au exact un astfel de mecanism).

Totusi sunt raritati asemenea mecanisme pe bicicleta. Tacanitul clichetilor vad ca e omniperezent chiar si prin competitii, desi tocmai acolo ar trebui sa fie mai comune solutiile mai sofisticate de cuplare (mai bune, mai usoare).

@yo6ial - daca pui prea multa vaselina, nu risti sa blochezi clichetii? Se pot lipi iar arcul sa nu-i mai impinga sprea dantura. Astfel te poti trezi ca pedalezi in gol.

Nu am patit nimic de genul asta de 7-8 ani de cand folosesc freewheeluri cu mai multe pinioane. Cel mai nasol am patit-o odata ramanand cu clichetii infipti in canelura, dar niciodata blocati in pozitia "deschis" :)

Am folosit si folosesc o vaselina curata, fara grafit sau alte nebuneli, o folosesc si la pus bilele in rulmentii pinionului (se lipesc cu vaselina si il asamblez mai usor)

Nu mai gasesc pe piata vaselina aia buna la juma de kilogram si de la un timp am tecut pe Nigrin, cu care iara nu am avut probleme.

Evident e ca totul trebuie sa fie impecabil in angernajele alea.

Nu se pune vaselina peste ulei sau invers ca nu stii ce "branzeste" acolo.

Pun vaselina doar si numai dupa ce am curatat si degresat si ultima biluta de rulment si clichet cu arc cu tot.

Este adevarat ca iarna, galagia produsa e si mai mica decat vara (hic) dar nu am ramas cu pinionul liber.

Tacanitul clichetilor vad ca e omniperezent chiar si prin competitii, desi tocmai acolo ar trebui sa fie mai comune solutiile mai sofisticate de cuplare (mai bune, mai usoare).

Bun. Si eu ce sa cred ca bicicleta mea are o problema pentru ca nu se comporta ca majoritatea bicicletelor?

La pinioanele frewheel mai vechi clichetii stau pe niste lamele de tabla arcuita care au rol de arc. E un sistem tare pacatos, dupa un timp tablitele alea se uzeaza si nu mai imping clichetii spre dantura. Am vazut si am patit chestii din astea.

La alea chiar ca nu e indicat sa pui prea multa vaselina. La astea noi clichetii sunt prinsi de un inel de sarma si nu prea au cum sa se blocheze. Dar am vazut cateva cazuri in care sarma respectiva s-a rupt, lasand clichetii liberi.

Shifty, nu-i mai bine sa ne zici modelul butucului spate, ca pinioanele in sine nu reprezinta nimic in discutia asta. SHIMANO CS-HG30-8 11-32T. Sunt butuci care din fabrica nu fac zgomot, iar altii care fac foarte mult. S-au umplut doua pagini cu presupuneri deja, fara sa stim despre ce butuc/freewheel vorbim.

OK. Multumesc. Case closed.

Ma bucur mult de tot daca ti-am fost de ajutor.

Treaba cu sunetul, e o chestie pe care producatorii o studiaza relativ atent, pentru a avea un sunet distinctiv. Campa Record cred ca se aude cel mai tare. Stii e cam ca sunetul tobelor de la masinile sport.

Acum am si eu CS-HG30-8 11-32T are cam 200 km facuti care face zgomot mult mai mare si mai rar fata de alt Shimano HG 50 montat recent pe bicla veche 6 speed 13-34 dar care face un zgomot mai silent si des mai placut parca.