anonim1003

Bicicleta motorizata

Recommended Posts

Am si eu o mare intrebare.

Daca imi iau o bicicleta cu motor electric,trebuie sa o inregistrez la primarie?

Dar la una cu motor pe benzina?

49cc - nu

>50cc - da si in plus trebuie omologare de tip.

electrica sigur nu, ca nu stiu sa masoare capacitatea cilindrica

uite ca m-am interesat si cica,alea electrice nu treb sa depaseasca 4kw,iar la cele cu motor pe benzina(pana in 50cmc) si care nu depasesc 45km/h treb inregistrate la primarie.

Masurand volumul de aer evacuat la invartirea manuala a arborelui, cred ca-i cel mai lejer.

Acum l-ai pus pe ginduri :-?

Oricum, eu te sfatuiesc sa alegi varianta electrica.

Un motor de 500W (25-30km/h max) sau maximum 1kW.(40-50km/h max)

Motoarele pe benzina sunt foarte pacatoase. Scot fum si se uzeaza repede.

...nu mai spun ca benzina e scumpa si periculoasa (inflamabila si toxica)...

Personal, continui sa prefer tractiunea animala, la atelajul meu. :-/

o ultima intrebare

se da un motor de bicicleta, care are 1,2 CP(cai putere),cum se afla cmc??

Cat de tare-i faza asta! :-/

Daca tii neaparat, iei un subler,desfaci chiulasa (toata partea aia metalica unde intra bujia) si masori alezajul si cursa. Adicatelea, diametrul interior al cilindrului si cursa pistonului, de la punctul cel mai de sus, pana la cel de jos. Dupa aia calculezi volumul cilindrului... stii tu, aria bazei ori inaltimea. Ai diametrul bazei, ai inaltimea. Sper sa te descurci.

bai, dar sunteti rai.

Anonimule, mergi cu bicla pana in chitila si acolo la fiecare 10 metri gasesti cate o vrajitoare.

iti da ea in bobi si iti citeste sa vada cati cmc ai. Don't worry, there's no sugar

Don't worry, there's no sugar

A se traduce: "Nu te ingrijora! Nu-i niciun sugar in Chitila."

:-?

eu vbesc serios si voua va arde de prostii

logic ca are sub 50cmc,dar as vrea sa stiu mai exact cati cmc.nu exista nici o formula cu care sa aflu asa ceva?

Aria bazei bazei X inaltimea cilindrului.

Cand am zis de volumu' gazelor (aerului) evacuat la rotirea manuala a arborelui, ma gandeam la ceva de genu':

Furtun conectat la evacuare, celalalt capat al furtunului introdus intr-un recipient gradat asezat cu fundu' in sus intr-un vas mai mare cu apa, astfel incat aerul din recipientul gradat sa fie eliminat si inlocuit de apa. Invartit motoru' pana incepe sa iasa aer pe furtun, notat nivelul, dupa care invartit inca o tura (in cazul unui motor monocilindru in doi timpi, care presupun ca este) si diferenta de volum ar rezulta pe-aproape capacitatea cilindrica. Bineinteles, vasul gradat nu va fi scufundat prea adanc pentru a nu comprima aerul evacuat.

E de drujba ? :-?

Exista motoare de turatie mai mare, mai mica si care au puterea foarte diferita la aceeasi capacitate cilindrica.

eu vbesc serios si voua va arde de prostii

Pare exact invers.

Aria bazei bazei X inaltimea cilindrului.

Cand am zis de volumu' gazelor (aerului) evacuat la rotirea manuala a arborelui, ma gandeam la ceva de genu':

Furtun conectat la evacuare, celalalt capat al furtunului introdus intr-un recipient gradat asezat cu fundu' in sus intr-un vas mai mare cu apa, astfel incat aerul din recipientul gradat sa fie eliminat si inlocuit de apa. Invartit motoru' pana incepe sa iasa aer pe furtun, notat nivelul, dupa care invartit inca o tura (in cazul unui motor monocilindru in doi timpi, care presupun ca este) si diferenta de volum ar rezulta pe-aproape capacitatea cilindrica. Bineinteles, vasul gradat nu va fi scufundat prea adanc pentru a nu comprima aerul evacuat.

E de drujba ? X_X

Ai uitat faptul ca motorul in 2 timpi n-are supape, el se bazeaza pe fluxul de fluide.

anonymule, formula e simpla, trebuie sa cunosti alezajul si cursa. Daca nu stii ce-s alea, lasa-ne dracu-n pace, ca intepenesc d-atata ras...

ce face mai mult rau?o masina sau o bicicleta cu motor?

cand or sa renunte ffffff multi dintre posesorii de masini la ele si o sa treaca pe biciclete,atunci o sa duc si eu motorul la fiare vechi,

pana atunci imi iau motor si-l pun pe bicicleta,atat din punct de vedere al sigurantei in trafic,cat si din punct de vedere al economisirii energiei proprii.

Daca vrei sa economisesti "energia proprie" atunci de ce te-ai mai suit pe bicicleta ? Una din ideile de baza ale mersului pe bicicleta este tocmai sa te deplasezi folosind numai "energie proprie".

Ai uitat faptul ca motorul in 2 timpi n-are supape, el se bazeaza pe fluxul de fluide.

Hmm, si asta-i adevarat :( Ce sa-i faci, n-am mai desfacut un Trabant de mult ;)

Edited by E-1

Exista şi îl văzusem la vremea respectivă kit de motor pentru biclă.

Acum găseşti pe okazii.

De ce nu vrei electric ? Iei motor puternic şi deosebit de uşor + accumulatori, punte etc. de la sierramodelling sau alţii mai ieftini şi îţi faci rachetă. Acum 6 luni aveau pe site un motor de 6kW la 1.3kg. Nu cred că-i nevoie să-ţi spun că acela era de-a dreptul ilegal pe biclă, dar merge aşa de tare... Acum văzusem de 1.3kW, dar nici nu m-am uitat atent.

M-o depasit unu' cu motor pe un mtb in fata primului camin din Regie putin mai devreme, n-am vazut detalii ca era cam bezna ;)

Am un coleg la serviciu care are o bicicleta electrica , originala , el realizand doar alimentatorul bateriilor . Se incarca in 5-7 ore si tine cam 30 de km , mers decent de aprox 30 km/h , cu o pers de maxim 80 kg.

Am inteles ca greutatea era de 40 kg , desi am ridicat-o putin si mai mult de 30 - 35 kg nu i-as fi dat , avea 6 viteze , am inteles ca maxim poate atinge si 55-60 km/h , dar trebuie sa fie o pers mai usurica , aerodinamica si cu echipament de protectie .

De dat la pedale tot trebuia sa dai , dar NU simteai nici un fel de contra , ci aproape in gol , dar pur si simplu miscarea pedalelor dadea comanda de mers , altfel incet , motorul nu mai dadea putere .

Pentru acea adaptare a motorului pe o bicicleta , este in primul rand f periculoasa , pe ca nimic de pe bicicleta pe care se poate pune nu a fost adaptat si trebuie sa te gandesti de la inceput daca vrei sa o modifici . Greutatea motorului pe benzina , NU are cum sa fie doar 1,5 KG , ca doar rezervorul trebuie sa fie undeva la 2-3 , deci cu toate adaptarile , bicicleta va cantari cel putin 25 kg , deci vor trebui modificate franele , jantele mai rezistente si mai late pe spate cel putin .

Cred ca trebuie sa faci un drum si pe la RAR , cel putin sa intrebi , ca sa nu ai probleme DUPA ce bagi destui bani in ea .

Dupa aceste modificari e clar ca nu te mai incadrezi in grupa de biciclete , ci la scutere . Acum eu ma gandesc la motivele reale pentru care vrei sa-ti pui motor ... si cred ca ti-ar fi mai simplu daca ai avea o bicla de MTB si o cursiera , la care chiar nu vei mai simti nevoie de motor , daca este ceva decent si usoara .

Zgomotul la acel motor adaptat va fi mai mare decat la orice scuter nou ( nemodificat) , care scuter are licenta si autorizare RAR si cred ca vei fi la cheremul oricarui politist si chiar jandarm , daca te prinde prin parc sau pe langa . La toate astea daca mai adaugi si riscul crescut de a fi furata sau dezmembrata de "suti" ... deja iti faci viata mai palpitanta . :-?

in momentul in care pui un motor pe o bicicleta,aceasta se incadreaza la moped.

dupa ce ai pus motorul pe ea,treci pe la rar.platesti din cate ma inteles cam 15 ron ca sa-ti iei de acolo un fel de talon,si apoi te duci la primarie cu toate documentele tale+ale motorului in cauza si te inregistrezi.

daca bicicleta este echipata ca la carte cu far,ochi de pisica pe spite,far pe spate si sonerie, si frane bune,iar tu daca ai casca si vesta reflectorizanta pe tine+toate documentele la tine,nimeni nu are ce sa-ti faca.

motorul pe benzina trebuie sa nu depaseasca 50 cmc si nici sa nu prinda mai mult de 45km/h,iar cel electric treb sa fie de maxim 4kw.

iar ca cineva sa ti-o fure/dezmembreze e de discutat daca esti atat de pampalau sa o lasi nesupravegheata.

Ca un fapt divers,un motor pe benzina nou si cu toate actele necesare costa 600 ron,iar toate actele ce trebuiesc pt la primarie mai sunt inca 150-200 ron,asta daca ai de gand sa sacrifici o bicicleta pt asa ceva.

Mi se pare o mai buna alternativa decat sa-ti iei un moped s-h.

www.bicicletecumotor.biz.ly

Io cred ca s-a incurcat forumul de motociclism.ro cu ciclcism.ro mi se pare o aberatie sa pui motor pe bicicleta, toata placerea e in miscarea prin forte proprii, e si foarte sanatos, poti ajunge in locuri unde cu motor nici nu visezi sa ajungi, nu poluezi si nu consumi nimic in afara de calorii, mancare si apa, asta cu motoru la bicicleta e ca sexul cu o femeie de cauciuc, da-ti mai pui si prezervativ de siguranta.;))