iordache84

Transport bicicleta pe masina

Recommended Posts

Merci. La asta ma gandeam si eu. La faptul ca e posibil sa inceapa sa vibreze rotile de la vantul luat lateral de roti pe toata durata drumului. Multumesc.

Folosesc suporti Thule pe sistem de bare transversale, din otel, cu brat dublu. Le am de mult timp, le-am folosit pe mai multe masini, pe drumuri rele si foarte rele. Azi, dupa multe straduinte, am reusit in sfarsit sa distrug un suport Thule. Cum? Am agatat o creanga de copac, la viteza foarte mica - in mod normal, trebuia sa se dea la o parte, dar aceasta s-a impletit intre ghidon si sa si, pana sa ma prind, mi-a smuls bicicleta. Observatii:

- desi bicicleta a ajuns in pozitie orizontala, nici unul dintre subansamble nu s-a rupt

- piesele s-au deformat, iar colierele au glisat, in asa fel incat forta s-a disipat in suport si nu mi-a smuls barele longitudinale sau caroseria (mi se mai inchid usile)

Concluzii:

- nu mai depasesc viteza maxima recomandata de producator - un astfel de accident la 120 km/h ar fi fost interesant...

- nu mai subestimez crengile, chiar relativ subtiri

- suportul, desi "rectificat" ca sa tina pana acasa, nu-l mai pun pe nici un vehicul

- poate ca ocazional ar trebui sa schimbam suportii, chiar daca sunt in stare impecabila, daca au facut un anumit numar de km ("oboseala" materialului)

- urmatorul suport va fi tot din otel, nu din aluminiu, desi aluminiul arata mai şic; cand oboseste, aluminiul cedeaza la modul catastrofal, otelul moare încet

Thule a murit, traiasca Thule! :>

eu am ales varianta ieftina,de la supermarket,bare + suporti cam 150 lei,se comporta excelent la drum,am mers cu 130 km/h fara probleme..:D

am vazut la un magazin in ploiesti un suport pt 2 biciclete cu prindere pe carligul de remorcare,f tare..dar la pretul de 200 euro !!

Edited by foxxbiker

Deoarce am break am ales sa imi montez un suport pe haionul din spatele masinii. Aveam si bare deasupra dar am ajuns la concluzia ca prefer sa fie masina mai aerodinamica. Dezavantaje sunt cand trebuie sa parchezi cu spatele. Plus ca bicicletele sunt mult mai expusela actiunile hotilor. Altfel se dau mult mai usor de pe suport si nici nu iti este frica ca le ia vantul.

Din cate am vazut eu, constructia suportului e destul de solida, si imi inspira incredere.

Iar din cate am mers pana acuma cu bicicletele pe masina, mi-am confirmat impresia vizuala.

Un singur brat bine construit poate sa fie mai bun decat un suport cu 2 brate aiurea din metro

Probabil ca nici furcile Lefty nu iti inspira incredere :D

Am un prieten care are suport din asta pe care transporta o bicla de Freeride care are aproape 21kg. Merge de vreo 2 ani cu el si nu a avut nici o problema, deci nu cred ca are rost sa va faceti griji cu transportul bicicletelor de Xc.. e destul de rezistent :-J

eu am ales varianta ieftina,de la supermarket,bare + suporti cam 150 lei,se comporta excelent la drum,am mers cu 130 km/h fara probleme..:P

am vazut la un magazin in ploiesti un suport pt 2 biciclete cu prindere pe carligul de remorcare,f tare..dar la pretul de 200 euro !!

Din ce supermarket le-ai luat? Ai dat pe bare plus doua suporturi doar 150 de lei???? Sunt universale sau pe marci?

Caut si eu un suport de 2-3 biciclete cu prindere in spate pe luneta ( nu am carlig ), pentru un Ford Focus hatchback. Imi puteti recomanda vreo firma serioasa ? M-ar interesa sa aiba antifurt atat pentru suport cat si pentru biciclete. Buget limitat... cam maxim 5-600 RON.

Sa nu crezi ca o sa gasesti ceva de la THULE la banii respectivi...

Daca vrei ceva no name poti cauta in super-alimentarele descrise mai sus !

In mod sigur nu sunt omologate si testate dar pot fi si de calitate la un pret redus. Important este sa nu fie din dural si sa te pricepi putin la mecanica pentru a determina singur "soliditatea" dispozitivului.

Acum cateva zile am luat un suport cu montaj pe hayon / luneta, de la Thule, dar e din aluminiu si nu are antifurt.

Se poate asambla in doua feluri diferite, asa ca se poate folosi atat pe hatchback-uri cat si pe sedan-uri. Din pacate n-am apucat inca sa-l folosesc, dar o sa revin cu impresii.

Modelul e Thule FreeWay 968 Thule FreeWay 968 - Thule Web, poate transporta pana la 3 biciclete / 45kg, si a costat 385 lei.

Eu l-am luat de la un dealer Thule de pe langa mine, dar lista completa de dealeri e aici:

Trost - Meteor Romania | Contacte > dealeri

Din cate mi-a spus dealer-ul exista si un accesoriu optional ca antifurt, dar de fapt e un simplu lant cu cifru (antifurt clasic de bicicleta) cu care sa-ti legi bicicletele de barele de aluminiu.

Eu vin cu o intrebare, care sistem este mai eficient, pentru ca eu am o problema cu mersul la viteze mici si o cam calc.

Alte doua topicuri inrudite:

Suport pentru prinderea bicicletei pe masina

Suport bike pentru SOLENZA ?

Eu inca am suportii CAM super-ieftini luati din praktiker in 2007 si nu i-am menajat deloc. Se tin bine si-si fac treaba cu brio. Asa ca nu sunt de parere ca suportii de supermarket nu prezinta incredere. Singurul dezavantaj e legat de timpul de de/montare un pic mai mare pt ca toate prinderile sunt pe suruburi (in comparatie cu modelele bazate pe cleme).

Eu vin cu o intrebare, care sistem este mai eficient, pentru ca eu am o problema cu mersul la viteze mici si o cam calc.

In principiu nu incurajam pe forumuri depasirea limitelor maxime de viteza legala.

In alta ordine de idei viteza deplasarii cu ceva pe portbagaj ( mai ales bitza ) difera fata de normal in functie de factorii externi mai ales vant lateral. Am mai scris ca la vant puternic am fost nevoit sa merg si cu 70-80 km/h in afara localitatilor pentru a avea siguranta in circulatie.

Daca ai un automobil de clasa cel putin medie poti alege suporti in spate care au avantajul ca nu influenteaza asa de mult stabilitatea si consumul autoturismului.

Eu nu mi-as face atatea griji in locul vostru. Prinderea pe acoperis este foarte sigura, nu influenteaza atat de mult stabilitatea masinii. Iar in privinta consumului diferenta este prea mica ca sa iti faci probleme.

Eu am mers si cu 140 cu doua bicle pe acoperis, fara probleme. Totusi producatorul suportilor din cate imi amintesc nu recomanda (nu-mi mai amintesc acum exact limita din manualul lor). Eu nu mi-am facut niciodata griji in privinta vitezei de rulare. Merg cam la fel si cu si fara biciclete pe acoperis. Doar verific periodic sa am strangerile cum trebuie la toate surubelele.

Cand erau suportii noi mi s-a intamplat o data sa se desurubeze o piulita, fara nici un incident grav pentru ca mai era dublata de inca una, dar acum dupa doi ani cand s-au mai oxidat filetele nu mai am nici un fel de problema in sensul asta... :))

Mi-am luat pana la urma un suport Peruzzo - Treviso pentru 3 biciclete... 400 RON, e usor de montat... merge si pe sedan si pe hatchback, made in italy saptamana viitoare fac prima iesire, vedem cum ma descurc.

A fost o problema alegerea modelului din cauza masinii.... Focus-ul are luneta cam prea "aerodinamica" pentru acest tip de suport, pana la urma baietii de la firma respectiva au fost foarte amabili si au probat mai multe modele pana s-a potrivit Treviso asta foarte bine.

Intrebare, bicicletele se pun pe suport cu sau fara roata fata?

Salut,

Eu am testat weekendul asta suportul prins pe haion, la un Ford Fiesta... 150 fara probleme cu bicicleta in spate. Mai mult de atat nu prea am avut pe unde merge.

Singura chestie, dupa vreo 250km a trebuit sa mai strang putin chingile... dar asta din cauza ca nu am prins de la inceput cum trebuie bicicleta de suport.

Salut,

Eu am testat weekendul asta suportul prins pe haion, la un Ford Fiesta... 150 fara probleme cu bicicleta in spate. Mai mult de atat nu prea am avut pe unde merge.

Singura chestie, dupa vreo 250km a trebuit sa mai strang putin chingile... dar asta din cauza ca nu am prins de la inceput cum trebuie bicicleta de suport.

Ce model ai testat pentru haion, vreau sa iau si eu ceva pentru Skoda Fabia hatchback, tot pentru haion, am vazut aici cateva modele la preturi decente Suporturi de biciclete fixate la spatele masinii, pe haion sau pe roata de rezerva are careva ceva in genul asta, se poate prinde si bicileta cu cadru de dama?

Eu nu mi-as face atatea griji in locul vostru. Prinderea pe acoperis este foarte sigura, nu influenteaza atat de mult stabilitatea masinii. Iar in privinta consumului diferenta este prea mica ca sa iti faci probleme.

Hmmm, fara suporti 6%, cu 4 biciclete pe masina 10%. N-as zice ca nu e diferenta la consum. Iar daca prinzi pe autostrada un vant lateral puternic, yacht-urile cu panze sunt mici copii. Nu mai zic cand depasesti un TIR si cand iesi in fata lui vantul te arunca cu putere in parapet...

Acuma depinde bineinteles de ce masina vorbim, daca e o namila lata si stabila cu un V8 diesel de 5000 cmc su cu 600 NM cuplu, s-ar putea sa nici nu se simta vreo diferenta. La mine la Fiat Panda pe benzina de 1.2 asa se simtea...

Cat despre siguranta, sustin ideea ca pe plafon e cel mai sigur suport posibil. Doar sa nu fie cum zicea cineva pe un forum: "it's just a matter of time until you will drive your car with your bikes on it in the garage..." - si sa vezi distractie daca bicicletele valoreaza de vreo 2 ori cat masina.

Ce model ai testat pentru haion, vreau sa iau si eu ceva pentru Skoda Fabia hatchback, tot pentru haion, am vazut aici cateva modele la preturi decente Suporturi de biciclete fixate la spatele masinii, pe haion sau pe roata de rezerva are careva ceva in genul asta, se poate prinde si bicileta cu cadru de dama?

Am unul in genul Treviso de la linkul dat de tine. L-am luat de aici de pe forum. Am vazut ceva asemanator in Auchan Titan la 180ron (modelul pt 2 sau 3 bicle) si sub 150 ron pt 1 singura bicicleta.

Eu am Treviso luat de la ei. Au cel putin 4-5 variante sub 100 euro, sunt foarte amabili domnii de acolo, la mine au probat mai multe modele pana s-a potrivit unul foarte bine.

Prin cadru de dama te referi la modele ca asta ? Daca da atunci poti achizitiona de la ei un adaptor care se prinde de cadru, nu stiu cat costa.

Eu am Treviso luat de la ei. Au cel putin 4-5 variante sub 100 euro, sunt foarte amabili domnii de acolo, la mine au probat mai multe modele pana s-a potrivit unul foarte bine.

Prin cadru de dama te referi la modele ca asta ? Daca da atunci poti achizitiona de la ei un adaptor care se prinde de cadru, nu stiu cat costa.

Din pacate nu sunt din Bucuresti si nu am cum sa probez, daca zici ca este adaptor pentru cadru de dama e super ok.#-o

Din pacate nu sunt din Bucuresti si nu am cum sa probez, daca zici ca este adaptor pentru cadru de dama e super ok.#-o

Asta e adaptorul. Poate il gasesti din alta parte mai ieftin ( cu toate ca nu cred ca e scump nici la ei ). Vezi ca au distribuitor in Baia Mare.

Chiar nu vazusem, merci tare mult, o sa le fac o vizita.

Hmmm, fara suporti 6%, cu 4 biciclete pe masina 10%. N-as zice ca nu e diferenta la consum. Iar daca prinzi pe autostrada un vant lateral puternic, yacht-urile cu panze sunt mici copii. Nu mai zic cand depasesti un TIR si cand iesi in fata lui vantul te arunca cu putere in parapet...

Acuma depinde bineinteles de ce masina vorbim, daca e o namila lata si stabila cu un V8 diesel de 5000 cmc su cu 600 NM cuplu, s-ar putea sa nici nu se simta vreo diferenta. La mine la Fiat Panda pe benzina de 1.2 asa se simtea...

Cat despre siguranta, sustin ideea ca pe plafon e cel mai sigur suport posibil. Doar sa nu fie cum zicea cineva pe un forum: "it's just a matter of time until you will drive your car with your bikes on it in the garage..." - si sa vezi distractie daca bicicletele valoreaza de vreo 2 ori cat masina.

Nici chiar namila cu v8... :) eu am mers cu ele pe clio symbol si pe octavia. Amandoua au mers excelent. Motoare diesel amandoua si din cauza asta probabil ca nu am simtit diferente notabile. Adica la consum a fost in loc de 6% un 7%. Cum dieselul are cuplu mare nu prea m-a afectat nici la demaraj. In ce priveste stabilitatea poate la clio sa se fi simtit un pic dar la octavia nu am avut nici un fel de jena (mai putin fasaitul produs de vant pe langa bicla si suporti).

Da, inaltimea poate fi o problema dar in situatii foarte rare. Treci cu brio pe sub orice limitari de inaltime de pe drumurile publice. Trebuie totusi sa nu uiti ca ai biclele pe masina pentru ca exista si locuri in care poti sa le agati. De exemplu am avut emotii in padure cand am intrat pe o "poteca", ca drum nu pot sa-i zic, si copacii erau foarte jos. Alta situatie unde am avut emotii si am pus-o pe sotie sa coboare din masina sa-mi zica daca intru a fost la McDrive pt ca era deasupra acoperisul :(

In mod sigur depasirea TIR-urilor cu vint lateral din dreapta trebuie facuta cu o diferenta mica de viteza fata de TIR pentru a evita situatiile periculoase.

Mai depinde desigur si de tipul autoturismului...

Cit despre suport dpdv al sigurantei circulatiei cel mai bun suport consider ca este cel cu prindere in spatele autoturismului de furca si bicicletele merg pe roata spate.

Consumul si stabilitatea nu sunt afectate decit neglijabil.