iordache84

Transport bicicleta pe masina

Recommended Posts

Tu ai lasa bicicleta ta sa mearga pe roata spate peste 300 km ? Adica sa se miste in anumite situatii la peste 130 km/h , sa pacane clichetii aia vre-o 300 km si peste 4 ore continuu , cauciucul sa fie uzat si janta poate si descentrata dupa cateva gropi care le-ai ratat cu rotile masinii ??? =))

Eu as face pariu ca o bicla noua de genul Rich / DHS ( entry level ) cand ajungi la destinatie nu mai ai ce face cu ea din cauza uzurii ! Si mai e si drumul de intoarcere ( asta daca nu o lasi ca donatie la destinatia primara ) .

Spun uzura pt ca am un prieten care a plecat la mare cu o bicla noua , reglata perfect / gresata si tot ce trebuie , fara nici o problema si la intoarcere a trecut mai intai pe la biserica , pt ca toate scartaiau , trozneau , aveau jocuri desi aratau ca noi , asa ca ... mare grija si ce cumparati !

Decat solutia asta , prefer sa o fac bucati si in maxim o ora o asamblez la destinatie , mai ales ca si fixarea bicicletelor pe aceste dispozitive de transport poate sa-ti ia destul timp , in functie de priceperea ta si de complexitatea dispozitivului .

hcampian - eu am mers cu un astfel de Panda si iti pot spune ca masinuta asta oricum reactioneaza asa si fara acele bicle deasupra , dar priveste partea buna : daca bate vantul din spate , te-ai scos la consum ;) . Consumul masinii Bucuresti - Constanta si retur a fost de 5,6 % , 3 persoane si 10 kg bagaje , rezervor full . Iar cu acele bicle deasupra pe aceasta masina , daca nu te agiti la peste 110 km/h mai mult de 6,5 % nu sare indiferent ce ai avea in interior . Consumul ala de 10% ... sincer acum , daca mergeai numai cu 60 km/h intr-a 4-a si tot nu scoteai atat , dar ... poate ai acceleratie cu 2 pozitii ON / OFF :) , ori ai purtat pantofii de la bicla si s-a intepenit pedala in ei .

Nu e chiar asa, 4 biciclete pe masina chiar se simt, cu 2 nu e chiar asa de rau. Consumul l-am scos pe ruta Bucuresti - Iasi cu pedala apasata la fund tot drumul, care fara biciclete ar insemna 140 km/h dar cu 4 biciclete deasupra, 4 oameni in masina si bagajele aferente nu trecea de 100 nici cu slujbe la biserica. Crede-ma ca daca bagi 40-50.000 km cu masina pe an nu ai timp sa mergi cu 60 la ora. Eu fac km astia, si ii fac doar ca sa ma duc in ture de bicicleta/schi sau pe munte in fiecare we.

Oricum, pe considerentul ca e ucigator cu biclele pe masina la drum lung, dupa un drum asa de Austria dus-intors, am schimbat masina si am adoptat un nou stil de a transporta mai aerodinamic bicicletele =)). Bine, nu ma astept ca multa lume sa fie atat de dedicata incat sa isi aleaga masina pe criteriul "transport biciclete si schiuri", dar cum pentru mine asta e cel mai important lucru, asa am ales:

Imagine postată

Un upgrade serios de la vechea solutie:

Imagine postată

Cu treaba aia cu roata spate pe sosea, cred ca era la "misto", asa ceva sunt sigur ca nu exista. In schimb, mai ales DH-erii, folosesc o remorca/platforma pe care transporta biclele in picioare, fara sa mai afecteze balansul masinii.

Bravo man....esti pasionat...pot spune chiar fanatic...daca ai schimbat autoturismul special pt bitze !!!

La tine bitza e un mod de viata...ceea ce putini fac.

Confirm si eu opinia ta -- din experienta proprie cu o singura bitza deasupra consumul creste in medie cu 1l/100 km...deci la 4 bitze poate fi echivalent a 4l/100km.

Cit despre prinderea in spate...intr-adevar nu se merita la 1-2 bitze dar la...4 e foarte valabila in conditiile in care ai un autoturism mic. De viteza normal ca trebuie adaptata deplasarii si incarcaturii intotdeauna. Rotile nu se vor descentra in mod sigur si nici uza la greutatea proprie a cadrului...

O varianta si mai buna dar mai scumpa este remorca.

Cit despre prinderea in spate...intr-adevar nu se merita la 1-2 bitze dar la...4 e foarte valabila in conditiile in care ai un autoturism mic. De viteza normal ca trebuie adaptata deplasarii si incarcaturii intotdeauna. Rotile nu se vor descentra in mod sigur si nici uza la greutatea proprie a cadrului...

Eu nu cred ca exista asa ceva pana nu vad o poza :) Cel putin nu de cumparat. Oricum nu mi se pare deloc o solutie viabila pt distante lungi. Uzura clar exista si nu e neglijabila. In nici un caz nu m-as duce cu asa ceva la munte. Nici nu vreu sa ma gandesc cu s-ar comporta bicicletele cand iei o groapa stil "fantana" intre roti...

Si eu ma gandesc pe viitor sa schimb masina, oricum vine vremea pentru ceva mai mare de la hatchback si m-am gandit la un vw caddy life, cam asa ceva ca in poza.

hcampian a ta e un Fiat Doblo? daca pui doar 2-3 biciclete ai loc de bagaje si 2 persoane in masina, pe langa sofer :)

Poze Volkswagen Caddy Life

Eu am un suport(in curand o sa pun si foto) destul de atipic primit de la un unchi care obisnuieste sa locuiasca in Germania.Este un suport pentru barele transversale de pe plafon.Spun atipic pentru ca bicicleta se monteaza invers adica,cu rotile in sus.Are doua bare care se deschid in V.La capatul unde cele doua se unesc e un fel de "teaca" in care se infige saua iar la cele doua capete niste clesti cu suruburi care prind ghidonul.Distanta dintre capete se regleaza in functie de locul optim pe care il are fiecare bicicleta,pentru prinderea clestilor.Mi se pare destul de sigur,impresia mea este ca asa centrul de greutate al biclei e aproape de plafon.

Am si un suport clasic din ala mai ieftin cumparat de pe Okazii(am dat 70 ron) dar parca l-as tine de rezerva.Revin cu poze pentru ca e un suport interesant.

baieti , am vazut ieri la un neamt pe jeta, un suport prins pe plafon cu niste magnetisau ventuze?! nu stiu exact , dar nu avea bare transversale , ci era direct lipit/prins pe plafon. avea omul 2 cursiere prinse de el....am tot stat sa vina omul la masina, era in parcare, dar a trebuit sa plec dupa 13-15 min sii el nu venise. Intrebarea este stiti ceva de asa ceva? de unde se cumpara? merge pe toate tipurile de masina.....era foarte practic.

Cineva se plangea ca i-a zburat bicicleta din astfel de suporti.

seba: jeta ce inseamna ?...poate vrei sa spui un VW Jetta berlina...

E bine sa scrieti marca si modelul complet al autoturismului ca sa intelegem ceva. In legatura cu suportii magnetici, am observat si eu ca exista asa ceva dar au niste caracteristici clare si limitate referitoare la greutate,aerodinamica,viteza deplasare !!!

Nu recomand asa ceva nici macar pentru biciclete de copii. Fortele aerodinamice sunt f mari...de ex marti dupa-amiaza pe A2 la 90 de km/h rafalele de vint lateral ma aruncau efectiv de pe banda a 1-a pe a 2-a si trebuia sa reduc viteza si sa tin bine de volan...

Magnetii aia oricit de buni ar fi fost ei nu ar fi rezistat !!!

E bine sa scrieti marca si modelul complet al autoturismului ca sa intelegem ceva. In legatura cu suportii magnetici, am observat si eu ca exista asa ceva dar au niste caracteristici clare si limitate referitoare la greutate,aerodinamica,viteza deplasare !!!

Nu recomand asa ceva nici macar pentru biciclete de copii. Fortele aerodinamice sunt f mari...de ex marti dupa-amiaza pe A2 la 90 de km/h rafalele de vint lateral ma aruncau efectiv de pe banda a 1-a pe a 2-a si trebuia sa reduc viteza si sa tin bine de volan...

Are un coleg de-al meu suporti magnetici pt schiuri

Doar ca in cazul schiurilor sunt totusi alte forte implicate, pt biciclete zau ca n-as avea incredere in sistemul asta

P.S. - Jetta berlina? Da, berlina, oricum alt tip de Jetta nu exista :)

Doar ca in cazul schiurilor sunt totusi alte forte implicate, pt biciclete zau ca n-as avea incredere in sistemul asta

hcampian a ta e un Fiat Doblo? daca pui doar 2-3 biciclete ai loc de bagaje si 2 persoane in masina, pe langa sofer :)

Poze Volkswagen Caddy Life

Acuma am vazut intrebarea, dar o sa raspund totusi, ca o masina nu e ceva de luat de azi pe maine. Da, incap 4 persoane si 2-3 biciclete (mai mult 2) in picioare cu roata spate montata. In schimb, daca scoti ambele roti si bagi bicicletele culcate in portbagaj (o solutie care nu-mi place prea mult), incap 5 persoane, 4 biciclete si toate bagajele necesare. Daca bagi doar 4 persoane, o parte din bagaje le poti pune si pe bancheta.

Cat despre Caddy, e fain, dar e un VW [-( Adica motoare slabe de tot (1.9 TDI 75cp :)), un pret astronomic (peste 20.000 euro), intretinere extrem de costisitoare, garantia cea mai mica de pe piata (2 ani) etc... Totul pentru un interior o idee mai premium. La Doblo ai un pret aproape la jumatate (13.000 euro), motoare adevarate (1.9 120cp, 1.3 85 cp), intretinere mai ieftina ca la Dacia si cea mai mare garantie de pe piata (5 ani sau 500.000 km). Si un interior decent, chiar daca nu e cu materiale de aceiasi calitate cu Caddy. Dar nici nu-ti pare rau cand se mai zgarie (si o sa se zgarie, cu siguranta).

Cu alte cuvinte, cand mi-am luat-o pe a mea, modelul cel mai dotat (2xairbag, aer conditionat, faruri ceata, oglinzi electrice, etc...) cu motorul diesel 1.3 85 cp la 13.000 euro, VW mi-au oferit un Caddy simplu (nu Life) cu 16.000 euro (la super reducere) care: avea un motor incredibil de slab, 1.9 TDI 75 cp, geamurile manuale, o singura usa in spate, fara faruri de ceata iar ca sa reglezi oglinzile trebuia sa deschizi geamul si sa scoti mana afara @-) Le-am zis ca isi bat joc de clienti si vand carute si am plecat. Si in catalogul primit scria ceva de genu' L-) "In Caddy, muncitorii dv. se vor simti minunat".

Acuma, daca o sa am de dus in viitor si 2 copii si troacele lor, cred ca o sa trec pe ceva mai serios, gen Mercedes Vito, VW Multivan (pe asta trebe sa-l asortez cu niste Merida) sau, cel mai probabil, Fiat Scudo. Daca vreti sa va luat acum o masina adevarata de ture, in care sa incapa 5 persoane cu biciclete, e reducere mare la Hyundai H1, doar ca are motoare cam mari.

Pentru buget redus, o masina care pe mine m-a servit 4 ani si 130.000 km a fost Dacia Papuc diesel 4x4: http://hcampian.blogspot.com/2007/02/masina-mea-s-dus-asteptam-sa-vina-alta.html

Ce am facut eu si recomand oricui vrea o masina, e sa mearga sa le vada personal pe toate si sa faca si un drive-test. Eu am fost sa vad: Renault Kangoo, Peugeot Partner, Citroen Berlingo, VW Caddy, Ford Tourneo Connect si Fiat Doblo si am ales ce mi-a placut mai mult mie si mai ales Roxanei. Fiecare o sa vada la fata locului ce-i place. Noi ne-am decis instantaneu.

Salutare.

Avand in vedere ca suntem proaspat detinatori a doua biciclete skarpea s180

adica s180b si s180f as vrea sa imi cumpar un suport pentru haion.

Bicicleta de munte Skarpea S180

Masina este un Seat leon din 2007 .

Pana acum am vazut aceste modele:

Suporturi de biciclete fixate la spatele masinii, pe haion sau pe roata de rezerva

suporturi biciclete / / pe usa spate Portbagaj, Portbagaje, Cutii portbagaj, Cutii Portbagaje, Suporturi schi, Suporturi Biciclete, Covoare auto, Cuve portbagaj, Cuve portbagaje, THULE, Suporturi caiac, snowboard, canoe, Lanturi antiderapante, incalz

Ce ati recomanda de pe fiecare adresa?

Din poze nu imi dau seama prea bine cum sta treaba.

Am vazut la nemti multe de genul acesta si as dori ceva asemanator.

Adica bicicletele sa nu iasa decat cu rotile in afara masinii pe lateral si sa fie intr-o pozitie aproximativ orizontala fara a depasi prea mult in inaltime acoperisul.

mie sistemul asta nu-mi prea inspira mare incredere

undeva ai un contact fizic intre suport si spatele masinii

iar la frumurile noastre line si fara denivelari, o sa ai destule hurducaieli de incasat

daca ai avea carlig de remorcare, exista un suport foarte interesant care se monteasa pe acel carlig, singurul punct de contact fiind carligul - pare mult mai ok sistemul asta

Salutare.

Avand in vedere ca suntem proaspat detinatori a doua biciclete skarpea s180

adica s180b si s180f as vrea sa imi cumpar un suport pentru haion.

Daca ai carlig de remorcare... alege un suport care sa stea pe carlig. Altfel, din primul link as recomanda Padova Alu 2 Avantajul fata de celelalte este suportul de jos pentur roti. Al meu nu are acea bara jos, si ii simt lipsa mai ales la drumuri mai lungi. In primul rand insa e bine sa mergi la baietii aia, la showroom, si sa iti alegi de acolo si functie de ce au pe stoc, si functie de cat de complicat ti se pare de montat. Pentru la unele ai nevoie de 4 maini pentru a le monta.

Dezavantajul celor prinse la spate (pe hayon sau pe cirlig) este obturarea vizibilitatii spate. Daca nu ai o problema cu asta atunci nu ai de ce sa-ti faci griji privind rezistenta... in principiu au 6 puncte de sprijin/prindere

Dezavantajul celor puse sus este ca inaltza (scuze pt tz) masina... pt mine asta chiar e o problema pt ca am masina mai inalta... in plus am vazut pe cineva care se cam chinuia sa puna biclele pe o Octavia, pai daca la el e asa cum mi-o fi mie? :D

@alex.burlacu

mai greu cu mersul la showroom, e din CT si cel mai apropiat distribuitor ar fi la Braila...

Eu am ales suportul pe carligul de remorcare din 5 motive:

- mi s-a parut sensibil haionul

- in concediu, pe bare nu mai avea loc decat o bicicleta, din cauza cutiei-portbagaj

- am iesit mai ieftin (la momentul respectiv erau importanti banii, la fel si acum, dealtfel)

- aveam acces mai usor la biciclete

- carligul de remorcare poate fi folosit in viitor pentru o remorca sau o rulota (cine stie ?)

Dezavantaje:

- Am ales varianta ieftina, dar cea mai mare de la Thule. E prevazuta pentru 4 biciclete dar prefer sa car doar doua, deoarece ar trebui sa pun ceva intre ele, sa nu se atinga (prinderea este doar pe cadru)

- Din cauza prinderii pe cadru, unele biciclete nu pot fi puse pe el (de obicei cele de dama, dar mai sunt si alte modele), iar cadrele mici nu intra lejer pe suport. Eu asigur intotdeauna bicicletele si cu o coarda elastica.

- Din cauza carligului, masina va deveni mai joasa. In plus, carligul este destul de greu (cred ca are vreo 25-35 Kg)

- Accesul la portbagaj este mai dificil, prin spate. Probabil, in cazul berlinelor este mai lejer. In cazul masinii mele, prefer sa rabatez scaunele din spate pentru a avea acces la portbagaj. Doar atunci cand porbagajul este plin, apelez la sistemul de rabatare al suportului de biciclete.

De curand, am cumparat si un suport Thule 591 (parca)... Este vorba de modelul cu un brat. Am ajuns la concluzia ca este mai lejer, atunci cand transporti o singura bicicleta (mai usor de transportat la masina + sistemul de incuietori pe masina si pe bicicleta).

Eu mi-as fi dorit sistemul de prindere pe carlig cu suport si jos, la roti, insa nu aveam unde sa-l depozitez. O alta problema a lui este greutatea: mai dificil de manevrat. Este adevarat ca nu-l stiu decat din poze.

Va multumesc pentru sfaturi.

Carlig nu voi monta pentru ca vreau sa pastrez aspectul masinii cat mai orginal.

Varianta pe plafon cade pentru ca este prea scumpa. Bare+suporti....aproape 1000ron

As alege Padova Alu 2 . Nu prea inteleg care sunt punctele de sprijin totusi.

Si acolo e montat pe un Astra. Oare merge la mine la leon?

In cazul suporturilor astea pe haion sau carlig ar trebui sa iei in calcul si cazul in care te loveste unu din spate.Poate ca nu iti sparge stopul dar iti rupe bicicleta.Sau si una si alta...

Parerea mea...

Din pacate pt tine Padova Alu nu apare in lista celor compatibile cu Seat Leon...

Bike carriers Cycle chain guard Car cycle bike racks carrier

Aceste porbagaje formeaza un H; bratele de sus se prind("agata") de partea de sus a portbagajului (sau hayonului), bratele de jos in partea de jos, iar pe miijloc au de obicei niste tampoane mari de cauciuc care se sprijina direct pe tabla portbagajului sau pe geamul hayonului. Inainte de stringere poate culisa pina gasesti pozitia potrivita apoi devine fix

p.s in captura e seat din 2005 ; in lista mai apare si 2009 sint aceleasi modele difera doar sistemul de prindere...

Am uitat sa mentionez un alt dezavantaj al astora de pe hayon/portbagaj: odata prins nu prea mai ai acces la ce e in portbagaj ... :D deci in cazul tau e chiar nasol (la un monovolum sau un break mai poti avea acces pe dinauntru; cu conditia sa nu tragi copertina ce acopera bagajele).

Insa in cazul unei pene de cauciuc e chiar nasol... Dar asta e din categoria "drobu' de sare" (ca si cu lovitura din spate :D ...)

Cred ca sintetizand treburile intr-un clasament pe diverse directii, ar fi asa (cele mai avantajoase primele):

Simplitatea utilizarii:

1. Pe masina

2. In spate

3. In interior

Afectarea comportamentului masinii si a consumului:

1. In interior

2. In spate

2. Pe masina

Afectarea bicicletelor (lovituri, zgarieturi):

1. Pe masina

2. In interior

3. In spate

Afectarea masinii (lovituri, zgarieturi):

1. Pe masina

2. In spate

3. In interior

Protectia la furt:

1. In interior

2. Pe masina

3. In spate

Per total, cel mai destept mod de a le duce pare a fi deasupra, care are efecte negative doar asupra consumului si comportamentului masinii. Daca as face doar drumuri ocazionale (de cateva ori pe an) as alege asta.

Daca se fac drumuri dese cu bicicletele (de cateva ori pe luna) si lungi, merg celealalte metode: daca este loc, de preferat ar fi sa fie bagate in portbagaj, daca nu, in spate. In spate, e de preferat pe carlig, sistemul pare mai bine fixat si toti care au portbagaj pe hayon au urme lasate de la acesta pe masina, indiferent de cat de bine ar fi protejate capetele cu cauciucuri si plastice.