dbrian89

alegere bicicleta, buget max. 1000 ron

Recommended Posts

As dori sa imi iau o bicicleta, de preferat noua, problema e ca nu sunt foarte hotarat. Initial ma gandisem la un FB dar am vazut mica lista de preturi si am constatat ca mai bine mai pun un ban si iau ceva mai bun. Din ce am citit pe internet/forum am ajuns la urmatoarele variante:

Altrix Storm - 949 ron

Altrix Mistral Acera - 779 ron

Altrix Mistral Acera Disc - 839 ron

Altrix Mistral 30 - 629 ron

(preturile sunt de pe neuzer.ro)

Magellan Hydra

Merida Matts 5 V (nu prea imi dau seama de marimi insa)

Ce ma sfatuti sa iau din ce am enumerat, sau ceva ce nu am enumerat si se afla in bugetul meu

In principiu caut ceva cu un cadru hardtail de 16-17" si suspensie fata, pentru deplasari/plimbari prin Bucuresti

Din cate imi dau seama, bugetul tau se incadreaza in 1000 RON.

In acest caz, probabil e bine sa consulti topicul de vanzari pentru o oferta second-hand (se gasesc multe biciclete bune asa).

Daca vrei totusi una noua, mai bine te orientezi spre o bicla fara furca fata cu suspensie, in Bucuresti chiar nu e nevoie (amortizezi socurile din corp, te ridici usor din sa).

Din lista ta, Neuzer Storm pare cea mai rasarita (si are furca fata mai bunicica de cat celelalte, in cazul in care insisti sa ai suspensie fata).

Numai bine !

Din lista ta, Neuzer Storm pare cea mai rasarita (si are furca fata mai bunicica de cat celelalte, in cazul in care insisti sa ai suspensie fata).

la ce te referi cand zici cea mai rasarita ?

din ce am observat parerile sunt destul de impartite privind furcile RST si Suntour.

Sunt impartite probabil din cauza ca oamenii care isi iau MTB cu suspensie sunt hotarati s-o dea prin prapastii la munte, moment in care o furca relativ entry-level mai cedeaza, mai prinde un joc..

Ideea e ca daca vrei furca cu suspensie, in banii aia e ok atat cat nu te astepti sa tina mult timp pe hopuri agresive :-?

la ce te referi cand zici cea mai rasarita ?

din ce am observat parerile sunt destul de impartite privind furcile RST si Suntour.

Neuzer Storm este vorbind dpdv "ierarhic" al clasificarii fabricantului, peste celelalte :

Neuzer kerékpár ::: Produse / ALTRIX / Biciclete / MTB sport

Are 3x8 viteze, schimbator fata superior (nu mult), furca fata cursa de 75 mm.

Despre furcile RST si Suntour, ele sunt furci "entry-level".

Uite aici o dezbatere care te mai lamureste pe ce furci e bine sa dai banii.

http://www.ciclism.ro/forums/f17/furca-mtb-49/

Merita sa iti iei furca fata cu suspensie numai daca stii ca vei iesi macar un pic off-road cu bicla.

puteti sa imi ziceti o perere despre Merida Matts 5-V vs. Magellan Hydra 08 ? :-? multumesc anticipat

Edited by dbrian89

In primul rand, Storm este peste ele (am uitat sa mentionez ca are jante duble mai rezistente, Exe Mach 1 - la fel am si eu pe Nelsonul meu si sunt o alegere surprinzator de buna pentru un buget redus; si anvelopele sunt net superioare, Continental, daca nu ma-nsel).

Hydra 08 are angrenaj 48-38-28 (adica mai "cross" - foaia mare favorizeaza lobtinerea de viteze mai mari, foaia mica nu e la fel de avantajoasa la urcari) fata de 42-34-24 de pe Merida. Aici diferenta o pot face insa picioarele tale #:-S

Hydra 08 are furca mai buna decat Merida; de asemenea manetele schimbatoarelor de viteze (de tip trigger, fata de rotative). Astea sunt relative daca mergi cu ele numai prin oras.

Daca ai sa vrei sa iesi si "in decor" si nu ai mai multi bani, parerea mea e sa te opresti la Storm.

Noroc !

diferentele intre bicicletele enumerate sunt infime.. dotarile sunt modeste oricum la toate, nu sunt niste mountain bike-uri veritabile. daca mergi prin oras furcile alea isi fac treaba la borduri.. daca vrei offroad adevarat ai de investit o gramada de banuti.

eu am ales merida matts 5 v in defavoarea Magellan Hydra deoarece arata mult mai bine. aceiasi marie cu alta palarie (mai frumoasa #:-S ) , nu o mai compar cu neuzer, care desi sunt biciclete binishor dotate, cadrele arata ca cele de DHS ;)

eu am ales merida matts 5 v

de curiozitate poti sa imi spui daca, cadrul permite montarea unei frane pe disc?

nu o mai compar cu neuzer, care desi sunt biciclete binishor dotate, cadrele arata ca cele de DHS #:-S

intr-adevar sunt mai bine dotate dar, din pacate, orice vine cu un pret (dupa parerea mea).

Multumesc pentru sfaturi. Pana la urma cred ca o sa merg pe Magellan Hydra fiindca pretul la care am gasit Storm-ul depaseste bugetul.

Aveti idee unde as mai putea gasi biciclete Magellan (sau Merida in caz ca ma razgandesc) inafara de dkbike.ro ?

Asa e, scuze! Iti dai seama ca pentru mine nu conteaza aspectul asta atata timp cat un magazin on-line e singura solutie. :-SS

Spor la cumparaturi!

Aveti idee unde as mai putea gasi biciclete Magellan (sau Merida in caz ca ma razgandesc) inafara de dkbike.ro ?

Merida gasesti la magazinul BikeShop de pe str. Iancu Cavaler de Flondor, langa Foisor (se pare ca sunt distribuitor bikefun.hu).

Traveller, cum se comporta Nelsonul tau? Ca as vrea si eu sa-mi iau unul... (se incadreaza in bugetul meu actual de 600 de ron, si nu stiu daca sa o iau acum sau sa mai astept sa strang bani de un Magellan Hydra)

dbrian, Hydra ta cum ti se pare? (si ce culoare ai ales ? :D)

Ms si astept raspunsul vostru.

mi se pare foarte ok (la vreo 2 zile dupa ce am cumparat-o m-am urcat pe un first bike si ziceam ca nu e adevarat, in 5 secunde m-am dat jos de pe el:))), schimbatoarele sunt foarte comod de folosit, schimba repede, furca isi face treaba cand e cazul, cadrul si furca au avantajul ca permit montarea unor frane pe disc.

"am ales" culoarea albastra, si zic "am ales" fiindca din ce vazusem pe acolo nu aveau decat albastre :D

Ms de raspuns. Am primit si un mesaj de la Traveller, pentru care ii multumesc. Maine o sa ma duc pe la DK Bike sa vad si eu "pe viu" Magellan Hydra si Merida Crossway 5...si ma mai gandesc daca sa mai astept pentru ele :D

Dupa cum spuneam, Merida Crossway (5V, 10V) sunt mai potrivite pentru oras / touring usurel. Daca mi-as lua una din ele, as pune furca fixa in locul celei actuale.

De a mea sunt multumit, dar e clar ca are limitele ei (la care am mai umblat prin upgrade, se impunea).

E important sa te simti bine pe bicicleta ta, orice alegi, si sa pedalezi cu spor.

Sanatate !

Tot la Coltea am vazut un Neuzer Mistral la 900 de ron, cu o echipare de genul urmatoarei (luata de pe site, sper ca e corecta) :

o CADRU: Alu 7005, geometrie CC

o FURCA : Logan 780

o SCHIMBATOR FATA/SPATE : Suntour TY 10 / Acera

o MANETA SCHIMBATOR: Shimano EF-29

o DISPOZITIV ANGRENAJ: Prowheel VSA- 365

o FRANA FATA/ SPATE: Tip V – Logan 908 AE

o MANETE FRANA: Shimano EF-29

o BUTUC FATA/SPATE: Assess

o SA: Selle Royal

o JANTA : Remerx Grand Rock

o ANVELOPA: IRC CR-99

Ce ziceti...face banii?

Dupa cum spuneam, Merida Crossway (5V, 10V) sunt mai potrivite pentru oras / touring usurel. Daca mi-as lua una din ele, as pune furca fixa in locul celei actuale.

eu am merida crossway 5V, si pot sa-ti spun sigur ca furca fata cu amortizor isi face foarte bine treaba, nu mi-as pune furca fixa pentru mers prin oras, nu te impiedica cu nimic la mersul prin oras, nu reduce viteza si nu se pedaleaza mai greu

Am fost si pe la DK si s-au schimbat nitel preturile... Merida Crossway si Magellan Hydra sunt ambele cate 950 de ron. M-am gandit sa-mi maresc bugetul de achizitie inspre 1000 de ron ( o sa-mi iau mancarea de la gura :)), deabia mai slabesc si eu ) Astea sau un Neuzer Mistral la 900, ce ziceti ?

PS: Ce stiti despre dimensiunea cadrelor la Magellan? Pentru ca am vazut ca sunt lasate in jos la sea, deci teoretic mi-ar trebui un cadru mai mic decat la alta bicicleta, nu? (Vanzatorul avea de 16 si de 18, si mi-a zis ca ar fi mai potrivit de 16 - am 1.80 inaltime).

eu am ales Hydra-ul fiindca din punctul de vedere al echiparii era undeva intre un altrix si merida (am mers pe principiul ca daca are echipare mai buna la acelasi pret nu e neaparat mai buna); cat despre cadru ce sa zic, e mai mult dupa preferinte dupa parerea mea, adica eu as fi putut sa iau si cadru de 18 (am 1.72m) dar am preferat ceva mai mic.

Am fost si pe la DK si s-au schimbat nitel preturile... Merida Crossway si Magellan Hydra sunt ambele cate 950 de ron. M-am gandit sa-mi maresc bugetul de achizitie inspre 1000 de ron ( o sa-mi iau mancarea de la gura :)), deabia mai slabesc si eu ) Astea sau un Neuzer Mistral la 900, ce ziceti ?

PS: Ce stiti despre dimensiunea cadrelor la Magellan? Pentru ca am vazut ca sunt lasate in jos la sea, deci teoretic mi-ar trebui un cadru mai mic decat la alta bicicleta, nu? (Vanzatorul avea de 16 si de 18, si mi-a zis ca ar fi mai potrivit de 16 - am 1.80 inaltime).

Eu as merge pe Crossway, in cazul asta (doar alegere personala).

Legat de faptul ca la cadrul Magellan ai "sloping" top tube, asta nu inseamna neaparat ca iti trebuie mai mic. Ideal ar fi sa incaleci, ca sa iti dai seama. Daca cel de la DK era chiar Ion, banuiesc ca te poti baza si pe "ochiul" lui.