dbrian89

alegere bicicleta, buget max. 1000 ron

Recommended Posts

Ion are barba? (Erau doi vanzatori acolo, eu am vorbit cu cel cu cioc)

Deci pana acum punctajul este:

1 punct pentru Hydra, http://www.nolimitbike.hu/img/kerekparok/magellan_2009/magellan_hydra_26os_mtb_ffi/magellan_hydra_black_bronz.jpg

1 punct pentru Crossway, http://www.skleprowerowy-duda.pl/_var/gfx/a01cd5111f0f45ad14677a09fd797019.jpg

0 puncte pentru Mistral http://www.bicaj.hu/pictures/mistral.jpg,

0 puncte pentru altele :-bd.

Haideti, ca maine-poimaine vreau sa-mi iau, sa dau cat mai repede o tura :))

Edited by andreigabur

Parerea mea ca la 180 cm inaltime iti trebuie un cadru de 18".

Si daca vrei predominant Bucuresti ia-ti una cu roti de 28" : Merida Crossway

Ms raducanmihai. Deci 2 pentru merida. Chestia e ca mai incolo (peste vre-un an) as vrea sa-mi iau si o cursiera (intre timp poate mai slabesc si eu si se potriveste :D ). Si ma gandeam ca s-ar potrivi mai bine un MTB si o cursiera decat un Cross si o cursiera..dar eu stiu... Merida Crossway duce si pe drumuri foriestiere ? (Ca pe munti cu siguranta nu ma catar =)) Mi-e greu sa ma duc si pe mine, daramite si cu bicla in spate)

andreigabur... am o Merida Matts 5v noua.... luata tot de la Ion din Crangasi... actele, garantia etc... zace in camara degeaba... Cadrul este de 20, eu am 1.81 si pot spune ca imi vine foarte ok... daca te intereseaza vii si o vezi...

iti zic asa pentru ca am vazut ca te tenta magellan hydra... care e aproape identica ca si dotari desi din ce stiu asta are acera , iar magellanul are tourney... plus ca asta e muuult mai aratoasa decat magellanul...

Acuma am venit de la DK Bike cu o bicicleta DK BIKE - Merida Crossway 10 . Crossway 10 era cu 100 de ron mai scump decat 5 (1050 in loc de 950) dar are o echipare ceva mai buna. Arata ca in poza de mai jos:

Imagine postată

PS: i-am facut o poza si in casa, insa e calitate mai slaba (cu telefonul mobil):

Imagine postată

http://www.ciclism.ro/forums/members/andreigabur/albums/merida-crossway-10/merida-crossway-10-941/

Edited by andreigabur

Guest rarespa

azi am cumparat eu Crossway=ul 5...dupa cateva miscultatii cu ea pot spune ca sunt multumit...

nu mor dupa revoshift-uri dar cum nu mai aveam bani..le chinui vreo 3 luni si poai daca e nevoie cumpar un set complet deore/LX de pe bike24 la 230/280 E...in functie de bani si greutate.. daca nu.. o fac toata alivio si gata.. cu 100 de euro sunt linistit..

si eu am vrut furca fixa dar dupa cateva ture mai rapide si ceva damburi mi-am dat seama ca e chiar utila...

in plus am mai aduagat un set de pedale imense din aluminiu Pedale B+ Norma Jump ca sa am grip serios ..ca cele originale erau din plastic banal ...

andreigabur..si a ta e frumoasa..daca ar mai fi avut 10 ar fi meritat..dar nu pot sa zic ca nu-s multimit @};-

cheers

In cautarile mele pentru o bicla am gasit urmatorul produs

leecougan.com

Merita 1000 ron?Scimbatoarele astea SRAM,X5 in cazul asta...e ceva de capul lor?

Guest rarespa

In cautarile mele pentru o bicla am gasit urmatorul produs

leecougan.com

Merita 1000 ron?Scimbatoarele astea SRAM,X5 in cazul asta...e ceva de capul lor?

noua?

de firma asta nu am auzit

dar pare ca merita! in principiu pe VBrake

discul la acei bani e de slaba calitate [exista multe explicatii p-aci pe acearsta tema]

Sram X5 e echivlaent Deore... acu ca despre care e mai bun.. e dezbatere lunga! Cert e ca sunt tone de biciclisti multumiti de amnadoua.. si viceversa!

sunt cam pe 5/10 pe lantul trofic! :D

Franele sunt entry

Front derailleur Shimano [shimano ce?]

Rear derailleur Sram Sx5

manete sch X5

Fork Suntour XCP L/out [e entry level..cu lock out]

Crankset Truvativ [de care?]

La acesti bani cred ca ar fi o afacere ff buna!

LE: acu vad ca e cam 550E deci banuiesc ca to o cumperi SH

observ ca e o firma avansata..cel putin asa se arata pe site...

vezi ce mai zic si altii

De ce sa dai 859,9 lei pe o bicicleta la a carei recomandari scrie "plimbari" ?

Piesele nu sunt deloc grozave, iar spitele amplasate "strategic" "aerodinamic" nu sunt chiar de calitatea care vor sa para. Nu merita sa dai banii astia, orice SH din bazar merita mai degraba, decat asta.