rans

Protectie de praf pentru furci

Recommended Posts

Salut,

M-am plictisit sa curat si sa ung de fiecare data telescoapele furcii.

Poate ca ma plictisesc si imi zboara mintea aiurea dar stie cineva daca exista ceva gen burduf de cauciuc sau material textil de pus la telescoapele de la furca ca sa nu se mai stranga praf pe pistoane ?

Am vazut la un tip din textil. =))

Salut.

Trebuie cautat ala magazinele cu profil moto. La nici un magazin cu accesorii de biciclete nu am gasit si majoritatea se uita crucis la mine cand intreb de asa ceva... =))

Si mie mi-ar surade ideea, si probabil au ceva ce se poate adapta sau pune direct pe orice furca de bicicleta.

Eu o sa continui sa-mi sterg minutios furca, zilnic, pana in ziulica aia., in care o sa o fac bucatele mici si si o sa-i pun, poate, si burdufuri.

La magazinele alea de piese/accesorii de motociclete preturile se plimba intre 30 si 300 de lei la niste afurisenii de burdufuri (plastic, pvc nenorocit, cauciuc si panza cauciucata), numa pentru ca's yamaha sau bmw.

Intreaba cu sublerul in mana :P

vedeti si pe ramura auto in special burdufurle de la bieleta de directie (inspre mecanismul de directie pinion-cremaliera) - au niste burdufe de cauciuc cu diametru ceva mai mic care poate sa fie tocmai bun pentru o furca de bicicleta.

Vedeti in autovit cu preturi de 10-15lei (de dacie)

Cele de motocicleta nu sunt prea groase? ca suspensia moto pe fata e (mult) mai solida, si mai groasa.

Recomand daca gasiti burduful sa fie dublu, iar intre cele doua sa introduceti un arc moale care asigura contactul burdufului cu furca in timpul functionarii. Altfel e posibil ca burduful sa se invecheasca/intareasca de la praf si altele iar in functionare sa lase un joc intre burduf si furca. - dar nu e imperativ, se gasesc greu/scump burdufe duble cu arc interior

La 10-15 lei se merita sa-ti cumperi unul.

Poti sa le prinzi cu coliere de plastic, sus si jos, ca sa stea fixe si sa fie mai etanse.

Imagine postată

cu o singura observatie, partea de jos NU trebuie prinsa.

deoarece furca culiseaza in functionare, iar o prindere si jos rezulta in miscarea burdufului in sus la prima denivelare si apoi sta spanzurat in sus si protectie e egala cu 0 ba mai mult canalizeaza praful exact unde nu trebuie :)

sau poate fi prinsa dar de partea mobila a furcii :">

Daca burduful e suficient de lung, nu se va ridica.

E suficient sa fie mai lung decat cursa maxima a furcii.

Nu mai bine iei de la alta furca?

Nu cred ca iti doresti ca celofanul sa fosneasca la fiecare zambet ;))

Nu cred ca iti doresti ca celofanul sa fosneasca la fiecare zambet :-?

Nu fi carcotas si tu acum ... Omu' a specificat " un celofan mai gros ". Ala nu fosneste. Arata chiar super cu acele coliere ... =D>

De ce celofan si nu doua bucati de camera veche ? Cauciucu' sigur nu fosneste :-?

Da.. scuter sau DH. Intoarsa pe dos, sa nu se vada lipiturile :))

• Upvote 1

De ce celofan si nu doua bucati de camera veche ? Cauciucu' sigur nu fosneste :))

Da ... Ai dreptate ... Dar atunci tre' sa pui coliere albe ...

Daca nu, arata ca dricu' lu' bunicu' :))

Eu am vazut un fel de "zgarci" pus la furca , exact pe bratele care culiseaza . La ce foloseste ?

Mi-am luat si eu zilele trecute o protectie de furca exact ca asta din link, numa ca a mea nu e de la Lizard, e branduita Merida. Se potriveste perfect si strange foarte bine. Mi-am comandat 4 bucati, sa am si de rezerva si sa dau si la prieteni.

Sper sa-si faca bine treaba. ce e misto e ca are croiala potrivita atat ptr V-brake cat si ptr furca cu frane pe disc. Are o gaura prin care intra suportul V-ului. (la una din bicle am furca compatibila si cu V-uri).

Daca si-a cumparat cineva recent dintr-un magazin, postati va rog si de unde. Caut de ceva vreme si nu gasesc.

Am gasit pe okazii cu 30 de lei. Dati un search, s-ar putea sa aveti noroc.