rans

Experiente cu service si magazine din Bucuresti

Recommended Posts

I. Altrix de langa coltea.

Am cumparat un altrix de 5 mil. Cam toate aveau rotile descentrate si cautam una care macar sa aiba rotile drepte.

Mosul mi-a oferit o explicatie ca si cei de la first bike cica rotile-s facute la o masina automata de tensionare..rahat.

Am gasit una cu rotile drepte dar nu schimba bine. A pus-o pe stand si rotea de pedale si tot schimba eu ii ziceam sa o regleze si el zicea ca am pretentii cam mari la o bicla de 5 mil.

Am reglat-o eu acasa si schimba perfect.

Bicla aia avea shimbatoare shimano secventiale si m-a tinut 4000km fara probleme.

II.Assport florescu aka bikexpert

1. Cuparat bicicleta noua de 27 mil:

Mi-au zis ca nu e nevoie sa vin la revizia de 10 zile ca e o bicicleta de clasa si nu e nevoie.

2. Butucul shimano deore LX a inceput sa scape ocazional

Mi-au zis ca e normal ca asa fac toti butucii deore

Pana una alta a facut si o revizie de a mai strans blocul de pinioane cat a putut de tare, pedalele la fel de mi-a mancat din filet.

3. Butucul a inceput sa huruie.

Am dat telefon si o dadeau din una in alta ca sa se uite in freehub sa inlocuiasca bile..

Am dat un mail dur si mi-au raspuns ca schimba butucul cu totu.

La fata locului vroiau sa desfaca freehub-ul si cand le-am zis de mail s-au razgandit.

Mecanicul mi-a respitat roata si a lasat spitele mult mai slabe decat era la inceput si decat era normal.

L-am intrebat de ce cauciucurile de teren au fost puse invers decat trebuia pe bicicleta mea. Mi-a oferit o explicatie de am ramas "interzis".

4. Un coleg a luat o bicicleta de 14 mil.

Bicicleta nu era reglata bine la schimbatoare, avea joc la ghidon.

A dus bicla la service, nu au reusit sa faca sa treaca de pe foaia mica pe foaia mijlocie.

Recomandarea lor a fost sa dea de schimbatorul shimano la viteza 2 si jumate si dupa ce urca sa o lase asa.

Omu a luat un deraior mai bun l-au pus baietii dar tot asa schimba si aceeasi explicatie...

S-a dus colegul acasa, a luat un inbus si a reglat cum trebuie (omul nu mai reglase asa ceva).

Baiatul de la servie a aliniat prost si au ignorat total plasicelul ala transparent de pe deraiorul nou care iti arata la ce distanta de foi sa il setezi.

Unii baieti de acolo se poarta frumos doar daca te duci sa cumperi ceva care costa mult.

III. Sport bike center aka amicii

1. Respitat roti. Sun sa intreb daca-s gata rotile cica sa vin peste o ora si jumate.

Ma duc acolo dupa 2 ore iar ala de la service nu era acolo si am stat 2 ore sa astept ca nici nu le incepuse macar.

2. Cumpar bicicleta de 47 mil:

Acasa sa scot pedalele standard si sa pun pe ale mele mai de soi.

Erau insurubate asa tare ca se vedea shpan de la bratul de foi XT

Am tras de cheie cu toata puterea de am deformat cheia si nu am putut sa scot pedalele.

M-am dus la ei sa imi scoata pedalele si vine ala mic cu o cheie de aproape jumate de metru parghie si se lasa cu toata greutatea lui de cateva ori pana au iesit.

In garantie scria ca revizia e la 10 zile de la cumparare. Baietii mi-au zis ca sa stau linistit sa vin la 10 zile de utilizare.

La 10 zile de la cumparare cand sa ma duc mecanicii erau la concurs.

Dupa cateva zile suna la magazin sa intreb de mecanici si cica sa vin ca vine si mecanicu imediat. Cand ajung acolo, nu era mecanic cica vine peste o ora.

Ma duc peste o ora, era ala micu care o dadea din colt in colt.

I-am zis ca sa scrie alta data ca sa ma incadrez in 10 zile calendaritice.

S-a enervat ala micu, i s-a umflat vena la cap ca ei asa lucreaza ca nu-s nici primu nici ultimu si ca ei asa fac ca mergem pe incredere.

Ma tin dupa el pana in atelier... s-a enervat ala micu ca nu am voie.. zic "acu e bicla mea! nu am voie sa vad ce ii faci?"

Zic "stai asa! macar cheie dinamometrica ai? "... a explodat ala micu...

Baietii se poarta frumos doar daca mergi pe ideea ca acolo e pe incredere si de obicei in conversatia cu un client au o caterinca destul de slaba.

IV. DK bike aka Ion

Am luat 3 biciclete de acolo pt prieteni un ram ht3, un umf 4 si o altrix.

A fost destul de ok si s-au putut face upgrade-uri platind diferenta de bani.

Reglajele bicicletelor nu au fost foarte bune.

Astea au fost povestirile mele triste. Va multumesc.

Ma gandesc sa scriu producatorilor de biciclete pe care eu le-am cumparat pana acu si care au primit un tratament necorespunzator in service.

Intrebare: E asa un mare SF sa ai o cheie dinamometrica in service ?:P

Edited by rans

Intrebare: E asa un mare SF sa ai o cheie dinamometrica in service ?:-SS

Eu am vazut mecanic auto care strangea suruburile la o chiulasa cu cheie normala. Asa ca nu te mai mira ca nu se foloseste la bicicleta.

In nomenclatorul de meserii, meseria: mecanic de bicicleta nu exista.

Orice pescar sau betiv poate deveni peste noapte, mecanic de biciclete.

Ideea e sa te inveti singur sa-ti repari/reglezi bicicleta. Sau sa gasesti un mecanic bun, care face treaba buna.

Poti sa-i ameninti si cu O.P.C-ul.

Am dat telefon si o dadeau din una in alta ca sa se uite in freehub sa inlocuiasca bile..

Nu sunt obligati sa-l schimbe cu totul, doar daca nu se mai poate repara.

Pe mine ma enerveaza mosul de la magazinul Altrix de langa Coltea. Cand cumperi ceva de acolo se uita asa de urat de zici ca ti le da moka. Am mai vorbit cu un prieten care are aceeasi parere despre domnul respectiv, cand il intrebi ceva are o reactie de parca vrei sa ii dai cu paru in cap.

Am trecut zilele trecute si eu pe la magazinul de langa Coltea si nenea ala facea niste facturi ceva. A trebuit sa il trag eu de limba sa imi spuna daca are ce ma intereseaza de parca imi facea o mare favoare .

Cand am plecat mi-a parut rau ca am cumparat ceva de acolo pt ca la asemenea atitudine nu trebuia sa ii fac vanzare.

La Assport baiatul de acolo a fost ok si am fost servit prompt. Insa am timp destul sa fiu dezamagit si acolo %%-

Guest am44

brrr...cand ma gandesc ca am fost la o unghie sa cumpar si eu bicicleta de la coltea...l-am ales pe bebe, si deocamdata nu imi pare rau

Unii baieti de acolo (...bikexpert) se poarta frumos doar daca te duci sa cumperi ceva care costa mult.

Asta am patit-o si eu. Eram acolo sa cumpar o pipa si un ghidon. Nici prea scumpe ,nici ieftine ,medii ca valoare. Am fost lasat balta imediat cum au intrat 2 noi clienti(sot/sotie) care erau interesati de o bicicleta bunicica.Nu am avut nici o sansa pana nu a venit din spate dupa vreo 5 min si al doilea baiat si m-a luat el in primire.Daca nu imi trebuiau neaparat si aveam timp sa ma duc la alt magazin plecam imediat.

LE: In schimb sunt foarte multumit de PlayBike din Brasov,atat ca magazin cat si ca service si cam toti care au fost acolo au aceeasi parere.Chiar sunt curios daca are cineva alta parere despre ei. Patronul e (aproape) mereu acolo,stie cu se mananca (a fost ciclist de performanta) si e foarte seviabil indiferent de suma pe care vrei sa o cheltui,cum e normal de altfel

De pe Coltei mi-am luat batrana bicicleta, si desi intr-adevar omu' e cam bursuc, in schimb am avut doua probleme in garantie - una mititica, una mai maricica - ce s-au rezolvat rapid si fara gargara inutila.

Roata spate, respitata in urma problemei mai maricele (cu butucul), n-a fost nevoie sa o ajustez nici pana in ziua de azi.

Cu altii am prea putina experienta ca sa-mi dau cu parerea, gen luat o camera, un sabot, un far.. maruntisuri fara pretentii. Probabil testez in curand bikexcs %%-

"La Bebe" Dorobanti uffff

Am cumparat un Mali Viper la sfarsitul lunii februarie dupa 200km de mers numa prin Bukale a crapat furca Sunur XCM (jok fff mare peste 5mm) o duc la el ca cica are garantie!

Imi zice sa las bicicleta accolo, sa dea furca jos s-o trimita in Ungaria (el avand furci la vanzare postate / sit la fel)

1= NU imi da un bon de service

2= NU imi cere un nr. de contact

3= NU imi scrie in Certificatul de Garantie

Dupa o saptamana il sun IO si imi zice sa-l sun iara peste alta saptamana.

Trec cele 2 saptamani si il sun iara si...SURPRIZA imi zice nonsalant ca citez:..."bai am si uitat de tine"

Am luat fok la tel si am inceput sa tip la el (i-am dus inca 3 clienti care si-au cumparat bikle de la el in valore de 2200E) mi-a inchis tel. hmmm

Ma urc in cotetul meu de masina si mac la EL la cascarabeta si incep sa tip iara ca isi bate jok de mine de 2 sapamani si ca vreau bicicleta adoua zii (bikla mea a stat la el de pe data de 28-04-2009 pan pa data de 13-05-2009) asa cum este!

Ma duc adoua zii iara SURPRIZA biklamea jegoasa plouata si desumflata, apare un pustan si imi zice: "gata v-a schimbat furk" (ii facusem un semn "M" ascuns sub furca si cu cheia de la masina am zgariat unpic bratul drept si ii pozasem seria) "dati-mi certificatul de garantie sa vva trec in iel" ma uit la furca si ii zica ca nu mi-a schibat nimik ca e tot furca mea aia veche !!!

Concluziile Va Rog sa le tregeti voi daca merita sa achizitionati ceva de "La bebe" asa cum se intituleaza EL!!!

era la un moment un banc

un american iubitor de romana vine la un cioban roman.

- Domnule cioban, oile sunt ale dumneavoastra?

ciobanu nimic. Americanu baga google, dictionare, iar

- Domnule cioban, oile sunt ale dumneavoastra?

ciobanu nimic. Americanu baga iar un ochi in dictionaru de arhaisme

- Bade, ale tale is oile?

Ciobanu: Man, u have an obsession.

Asa si marius are obsesia bebe. Gata. Am inteles. Te-a enervat.

Guest am44

trevizes, poate ar trebui inchis unul din topic-uri...am aruncat-o special pe aia cu "castravetele", eram sigur ca apare si marius pe aiciO:-)

offtopic

Bicicletele scumpe se repara greu, si dureaza foarte mult, nimeni nu e nerabdator sa-ti schimbe furca defecta cu una noua, cand o poate repara, ma rog strica mai rau, nimeni nu-l obliga sa ti-o inlocuiasca atata timp cat se poate "repara"! - asta pt marius.

on topic

hyper sport cotroceni mi-a lasat o impresie buna, mi-au adus bicicleta sa o probez desi o aveau in alt magazin, unde puteam merge, desi le-am spus ca nu o cumpar neaparat de la ei, dar vroiau sa-mi bage pe gat cam cele mai scumpe accesorii pe care le aveau in magazin, inclusiv pe cele mai proaste, care nu se vindeau niciodata.

Pt o bicicleta de 1700ron imi dadeau un vaucher de 50RON, sa iau din magazin ce doream

Guest am44

offtopic

Bicicletele scumpe se repara greu, si dureaza foarte mult, nimeni nu e nerabdator sa-ti schimbe furca defecta cu una noua, cand o poate repara, ma rog strica mai rau, nimeni nu-l obliga sa ti-o inlocuiasca atata timp cat se poate "repara"! - asta pt marius.

on topic

hyper sport cotroceni mi-a lasat o impresie buna, mi-au adus bicicleta sa o probez desi o aveau in alt magazin, unde puteam merge, desi le-am spus ca nu o cumpar neaparat de la ei, dar vroiau sa-mi bage pe gat cam cele mai scumpe accesorii pe care le aveau in magazin, inclusiv pe cele mai proaste, care nu se vindeau niciodata.

Pt o bicicleta de 1700ron imi dadeau un vaucher de 50RON, sa iau din magazin ce doream

in ce "alt magazin" avea hypersport-ul bicicleta de care vorbesti=))

in ce "alt magazin" avea hypersport-ul bicicleta de care vorbesti=))

Cred ca cei de la hyperSport au un depozit prin alte parti. Ei aduc in magazin putine biciclete pentru ca au un spatiu cam micut. Cel putin asta mi-au zis mie cand mi-am luat-o eu pe a mea.

Guest am44

@cat...si cand te-ai dus la prima revizie, unde s-a intamplat aceasta? cumva pe trotuar, direct in fata "magazinului" ?;)

Prima "Revizie" inca nu a avut loc, o sa merg inainte de Transalpina. Am avut o problema cu ei la cateva zile dupa cumpararea dragutei mele in sensul ca rotile erau centrate "din parti". Noroc ca mi-am dat seama de asta in spatele blocului in parcare si nu pe vreun drum aglomerat.

Nu stiu unde au efectuat centrarea, dar din cate am inteles de la ei undeva la un service (acolo nu s-au descurcat, era un pusti care a incercat sa centreze dar nu prea parea sa stie ce face - eu nici atat, ca mi-s de gen feminin), asta si pentru ca am lasat-o acolo si m-au sunat dupa cateva zile sa imi zica ca e gata. Intr-adevar, rotile sunt ok acum si am facut cativa km (cam 50) cu ea.

In schimb, prietenul meu a luat de la "Bebe" pe a lui si a luat-o "ready to go" adica centrata, reglata si cu instructaj verbal facut. El nu a avut probleme cu a lui pana acum (tot cam acelasi numar de km parcursi), astept cu interes o revizie acolo, dupa povestirile de aici de pe forum.

Eu le-am luat pe amandoua de la Hypersport si au fost mai mult decat ok.

Ca si magazin au deschis unul nou in aviatiei pe caramfil...care pe langa curtea lui bebe pare showroom de ferrari. In plus am luat o casca pt prietena mea, care acasa s-a dovedit a fi mica. Cand am sunat sa le spun de incurcatura au zis ca ma asteapta oricand sa mi-o schimbe cu una mai mare. Plus ca sefa de-acolo stie sa vb cu omu...nu se uita nici urat si nici nu te trateaza cu spatele.De la mine au un "+"

Si de la mine au plus (in afara de momentul jenant cu centratul, nu am ce sa comentez). Au reglat, au centrat, au sunat cand a fost gata.

Tot de la ei am luat si suporti de pus biclele pe masina. Am comandat, au zis ca vin i ndoua zile. Dupa doua zile au sunat (o tanti a sunat, posibil sa fie cea de care zici tu, pavilion8373 ) sa isi ceara scuze ca mai dureaza ca inca nu i-au trimis cei de la Thule. Au ajuns a doua zi dupa al doilea telefon.

Eu vorbesc despre magazinul din Cotroceni. Un alt plusulet e ca au POS :- - un lucru normal, dar raaaar intalnit pe la romanica noastra (am scris intentionat cu litera mica).

@cat...si cand te-ai dus la prima revizie, unde s-a intamplat aceasta? cumva pe trotuar, direct in fata "magazinului" ?:-

Offtopic:

Hahaha ce interesant aia cu castravetele !!!

Da cu baiatul asta ce ai?

In loc sa ii dai un sfat ceva sau sa-l ajuti cumva ... Numai de bascalie sunteti in stare dar de o mana de ajutor...

Ti-a fost fria ca zic ceva de discutia noastra, uite NU ti-am facut pe plac (cand ne-am intalnit la tura) Vad ca ai ceva PERSONAL cu mine , fii barbat si spune-mi in fata la urmatorea intalnire, NU sarmuta! (arabic)

Asta era un topic de...Ce problema ai avut TU, cu ce produs? Ca NU am retinut!

Aaaaaaaaa postam asa de dragul de a posta!

Offtopic:

Da cu baiatul asta ce ai?

Marius, "baiatul asta" e fata :-

Scuze de off-topic.

marius, topicurile de probleme s-au inchis. aici ii despre experiente. care pot fi si placute. Si in momentul in care ai experienta poate mananci un castravete. Castravetele apartine familiei Curcubitaceelor si are 90% apa

marius, topicurile de probleme s-au inchis. aici ii despre experiente. care pot fi si placute. Si in momentul in care ai experienta poate mananci un castravete. Castravetele apartine familiei Curcubitaceelor si are 90% apa

la astea m-am referit si io!

Dar pote NU m-am facut inteles indeajuns , Scuzele mele !

Si are vitamina "B" :)) Dar tot un castravete ramane :-

In schimb sunt foarte multumit de PlayBike din Brasov,atat ca magazin cat si ca service

subscriu ideii, Ciprian e ok, jos palaria in fata lui, stie sa-si vanda marfa si sa atraga clientii.