rans

Experiente cu service si magazine din Bucuresti

Recommended Posts

Sebastian din Dr. Sarii (Freeridebikes) e perfect OK, din punctul meu de vedere. Se poarta cum trebuie cu clientii si stie ce face cand umbla la o bicicleta.:D Mi se par de bun simt si tarifele la service, sper ca nu se schimba in timp, cum e moda la romani.

La Sport Bike Center ma duc relativ des, pentru ca sunt aproape de locul meu de munca. Atitudinea lor fata de clienti mi se pare stranie, de multe ori, mai ales la partea de service (de care m-am si ferit, din cauza asta) Ca fapt divers, eram la un moment dat in magazin cand au venit doi baieti cu un tandem cumparat de la ei. Incasasera o cazatura si ghidonul nu mai statea cum trebuie. Pur si simplu nici n-au vrut sa se uite la ei. Cat de greu era sa le stranga o piulita? Pana la urma si-au luat oamenii bicicleta si au plecat pe langa ea. :D Am mai vazut si altele pe acolo, asa ca eu unul nu le-as duce bicicleta. La piese etc. nu am a le reprosa nimic, au destule acolo si servesc corect, daca pui intrebari iti raspund la obiect, sunt ok

Hyper Sport din Cotroceni mi s-au parut bine intentionati, insa magazinul e o gluma, cred ca au trei anvelope in stoc si doua roti, pentru orice altceva te mai duci o data, dupa ce o iau ei de la depozit.

AsSport Mosilor: Am intrat de doua ori in magazin, baietii aia te miros imediat daca nu vrei sa iei o bicicleta de 3000 de euro si nici ca te mai baga in seama. ;) Drept urmare nici ca am mai calcat pe acolo.^:)^

Sebastian din Dr. Sarii (Freeridebikes) e perfect OK, din punctul meu de vedere. Se poarta cum trebuie cu clientii si stie ce face cand umbla la o bicicleta.:D Mi se par de bun simt si tarifele la service, sper ca nu se schimba in timp, cum e moda la romani.

La Sport Bike Center ma duc relativ des, pentru ca sunt aproape de locul meu de munca. Atitudinea lor fata de clienti mi se pare stranie, de multe ori, mai ales la partea de service (de care m-am si ferit, din cauza asta) Ca fapt divers, eram la un moment dat in magazin cand au venit doi baieti cu un tandem cumparat de la ei. Incasasera o cazatura si ghidonul nu mai statea cum trebuie. Pur si simplu nici n-au vrut sa se uite la ei. Cat de greu era sa le stranga o piulita? Pana la urma si-au luat oamenii bicicleta si au plecat pe langa ea. :D Am mai vazut si altele pe acolo, asa ca eu unul nu le-as duce bicicleta. La piese etc. nu am a le reprosa nimic, au destule acolo si servesc corect, daca pui intrebari iti raspund la obiect, sunt ok

Hyper Sport din Cotroceni mi s-au parut bine intentionati, insa magazinul e o gluma, cred ca au trei anvelope in stoc si doua roti, pentru orice altceva te mai duci o data, dupa ce o iau ei de la depozit.

AsSport Mosilor: Am intrat de doua ori in magazin, baietii aia te miros imediat daca nu vrei sa iei o bicicleta de 3000 de euro si nici ca te mai baga in seama. ;) Drept urmare nici ca am mai calcat pe acolo.^:)^

Recomandat : dkbike

Nerecomandat : bikezone . Am trimis un email ieri la ei sa ii intreb daca au ceva pe stoc (am citit pe siteul lor ca se muta). Mi-au raspuns ca exista si pot vedea produsele la noul magazin. Plec, ajung la ei (nici o sigla la adresa respectiva), sun si ii intreb unde e magazinul. Cel de la telefon imi spune ca inca nu e deschis, cand i-am intrebat de ce nu mi s-a zis pe email au dat din colt in colt (e si greseala mea aici ca nu am sunat, dar am zis ca odata ce mi-a trimis email e totul in regula).

O recomandare pentru domnii patroni - comunicati detailat pe email/ modificati siteurile. Ati pierdut un potential client, poate chiar mai multi.

Acum vreo 2-3 saptamani am fost la Assport-ul de pe Mosilor cu o problema la furca. (marzocchi corsa lt - cumparata de la ei in primavara).

Furca avea joc maricel in brate cand tineam frana fata apasata si miscam bicicleta fata-spate.

Tipul de acolo de la service imi zice ca nu ei se ocupa cu serviceul furcilor si sa merg in partea cealalata, in Pantelimon. Eram f.presat de timp asa ca l-am rugat totusi sa vina putin afara sa se uite si el la furca sa-mi zica daca e normal sa faca asa sa nu merg degeaba. A zis ca nu poate ca nu se ocupa.. ii zic ca am inteles, dar vreau sa-si dea cu parerea ca totusi e mai priceput decat mine. Apoi imi zice ca nu poate sa mearga pe bicicleta.:)) Ii zic "omule, nu vreau sa mergi pe ea, nu vreau sa mi-o repari, vreau doar sa-ti dai cu parerea... totusi esti mecanic si totusi am luat furca de la voi"

Mi-a zis pe un ton de genu "da mai dute dracu cu furca ta" ca nu se ocupa si ca are treaba.

Acum eu am inteles ca ei nu se ocupa de serviceul lor, dar 10metri pana in fata magazinului cred totusi ca putea sa faca si el sa se uite. Mai mult de 30secunde nu cred ca dura toata treaba. Cand e sa vanda ceva vine imediat din spate..la fel cum a facut si cand am fost sa cumpar furca, care totusi nu e o furca de 200Ron.

Nota 2.

Merg in Pantelimon.

Acolo aglomeratie ca deobicei. Astept 5-10min. Imi zice un baiat de acolo (Iulica parca ii cheama) ca de ce nu am fost pe Mosilor. Ii zic ca de acolo vin. Imi zice ca ei (assport) nu se mai ocupa de garantia furcilor Marzocchi si ca sa merg undeva in zona Unirea la Editura Stepanus ca acolo este si sediul importatorului Marzocchi. Dar spre deosebire de mecanicul din Mosilor baiatul asta a avut bunavointa sa iasa afara din magazin desi avea clienti sa se uite la furca si sa-si dea cu parerea. Ba chiar mi-a desenat si o harta cu serviceul unde trebuia sa ajung.

Nota 10.

Am fost a 2-a zi la editura respectiva. Serviceul Marzocchi este in incinta unui centru de papetarie sau ceva de genu.

Baiatul de acolo a vazut furca (pe bicicleta), a zis ca e ceva in neregula si sa o demontez de pe bicicleta si sa o aduc.

O aduc ziua urmatoare, dupa masa ma suna el si imi zice ca e de la nu stiu ce bucsi si ca trebuie comandate si ar dura destul de mult pana vin.

Imi propune sa imi puna bratele si partea interna de la furca mea in alte brate sa nu stau fara furca.

I-am zis ca e ok. Merg a doua zi sa iau furca. Imi pusese niste brate de Marzocchi XC600 noi-noute (aveau folie pe ele). Iau furca asa si a ramas ca ma suna el cand comanda bucsile alea.

Later edit: Sa nu mai zic ca tipul de la serviceul din Mosilor nici nu mi-a zis ca ei, Assport, nu se mai ocupa de serviceul furcilor Marzocchi si m-a expediat direct in Pantelimon. Cel din Pantelimon mi-a zis ca de ceva timp nu se mai ocupa cu asta si ca trebuia sa-mi zica si cel din Mosilor.

Romanul e roman , dupa ce vinde ceva nu il mai intereseaza. Sunt curios cat va dura sa fie si la noi niste servicii post vanzare mai decente.

Guest rarespa

mai ... ASSPORT-u e de doi bani..

Vreau sa-mi schimb toata transmisia.. am o merida 5V ..ca deh nu am avut bani la momentul potrivit (criza shit) si sunt satul de revoshift-uri...

m-am hoatarat sa o Deore-izez complet ..si hai sa cumpar piese. DK-u inchis pe motiv de vacanta, hai pe la altii..

Ma duc la sport bike center si in loc de Deore mi se recomanda XT .. asta pentru un trekking.. stau o ora p-acolo ca sa fiu bagat in seama si shit like that.. asa ca i-am bagat la origine... Nu vor bani, atitudine potrivita crizei financiare: Protejam clinetii in fata unor cheluieli...

Ma duc la ASSPORT pe mosilor... si ghiciti raspuns ce-mi primesc: Mosule daca bicla a venit cu astfel de schimbatoare ... arunc-o si ia-ti alta noua!

personal am mai trecut p-acolo si stiam ca cei doi vanzatori nu exprima nimic inteligent, dar nu ma asteptam la asta! Verbal i-am bagat la origine subtil , evident nu s-au prins de mica dojeneala. Asa pastreez in inima acel magazin doar in cazul in care patesc ceva pe la universitate si tre' sa cumpar ceva urgent.

despre DKBIKE-u numai de bine...

m-am dus cu 1200 sa-mi cumpar bilca si baietii mi-au recomandat una de 950...o alegere mai buna decat o cestie de 1100. Si s-a dat dovada de negustorie serioasa..ptr ca eu am mai cumparat treburi utile de inca 200 de ron... jos palaria ... dai banii cu placere.

Experienta ne spune ca numai noi putem schimba ceva...Noi clientii!

Asa ca propun o serie de topice speciale pentru fiecare magazin de bicle... si fiecare isi scrie parerea acolo. Cu siguranta administratorii magazinelor vor citi si vor lua la constiinta ..putin cate putin. E probata treaba peste tot in lume..si e testata de mine la Himalaya.

posibil de scris si lasat stiky in topicele regionale.. cate unu ptr fiecare magazin!

Pe mine ma enerveaza mosul de la magazinul Altrix de langa Coltea. Cand cumperi ceva de acolo se uita asa de urat de zici ca ti le da moka. Am mai vorbit cu un prieten care are aceeasi parere despre domnul respectiv, cand il intrebi ceva are o reactie de parca vrei sa ii dai cu paru in cap.

OFFTOPIC: E ciudat mosul ala si foarte scump la vorba. Chestia cu uitatu' urat am observat si eu.

Explorer in Sibiu, magazinul de pe Calea Dumbravii; baiatul de acolo e cu totul pe dinafara. Mai trec uneori pe acolo si:

-intreb de o camera cu valva presta zice ca nu a auzit de asa ceva

-intreb de ciclocomputer cu cadenta iar nu a auzit (eu iritat-amuzat, ma apuc sa-i explic despre ce e vorba. el se uita candid) si imi spune ca nu exista

-altadata vreau manusi cu degete si el imi propune manusi de schi cu recomandare personala: "eu din astea folosesc si sunt f bune"

-intreb in treacat de ulei de lant, el zice ca wd40 e cel mai bun

-in rest e tot timpul ocupat cu vorbitul la telefon si trebuie sa-l atentionezi cumva ca ai intrat acolo. Acolo fiind locul de unde el isi ia salariul.

Acelasi Explorer dar la piata Cibin:

2 baieti, unul in fata altul pe service. Se completeaza bine si cel de pe service chiar se pricepe. Un plus de la mine: am cumparat un portbagaj de la ei (marunt, 74 de lei) si s-au straduit sa-l probeze pe o toacla din magazin ca sa-mi demonstreze cum se aseaza la mine :)

Freetimesport tot de pe C.Dumbravii

Cam ciubucar cel de la tejgea, bun meserias cel de pe service, genul "rezolva tot". Din pacate stau slab pe stocul de piese asa ca e bine sa veniti cu ele de acasa. Daca mergi pe service trebuie sa stai dupa ei ca par super aglomerati. Un plus e ca iti dau gratis pompa cu manometru daca esti prin zona si vrei sa-ti umfli rotile.

Astea sunt in zona mea, pe la Costel la Actionsport nu am ajuns; prin oras se zice de tare bine despre el.

O sa pun adresele magazinelor, link si telefon pe forumul de Sibiu; un sticky pe regionale ar fi folositor.

Edited by flor

PROBLEMA GARANTIE LA AMICII (AKA SPORTBIKECENTER):

Am o bicicleta de la ei la care s-a stricat furca rockshox recon.

Initial cloncanea daca comprimam.

Am fost la magaziunul sportbikecenter de pe 1 mai de unde am luat bicicleta. Inital baietii au vrut sa colaboreze dupa care s-au prins ca magazinul unde lucreaza si-a schimbat patronul. Magazinul nu mai e al lu' amicii din Timisoara ci al lu nustie ce alta firma (se pare ca firma amicii bate spre faliment si nu a mai putut tine magazinul din bucuresti).

Data fiind incurcatura creeata, au luat furca si au trimis-o pt mine la Timisoara cu mentiunea ca dureaza o luna reparatia. Am facut "scandal" la Timisoara si mi-au trimis-o intr-o saptamana gata "facuta". Am mers o zi dupa care s-a stricat astfel ca reboundul nu mai avea efect iar cursa furcii era pana la jumate. Am dat mail si mi-a venit un autorespond ca firma e in vacanta. Am asteptat 3 saptamani sa vina din vacanta, am trimis furca prin curier si am primit asigurarea ca se rezolva intr-o saptamana maxim 15 zile. Dupa o saptamana sun si un tip imi zice ca nu au reusit sa repare ca o trimite in ungaria. Au trecut alea 15 zile de vreo 4 zile si nu dadeam de ei in nici un fel. Am insistat si am sunat continuu pana azi imi raspunde o doamna ca ei is in proces de mutare ca furca e pe acolo ca au dat comanda de piese si ca au venit dar nu are cine sa o asambleze ca nu a mai venit ala.

Astazi astept un raspuns scris de la ei si pregatesc o reclamatie la OPC

Multa bafta firmei amicii din Timisoara spre faliment !

Chain Reaction Cycles - nerecomandat - acum o saptamana am facut o comanda, si nici pana acum nu a plecat de la ei (desi spun ca in aceeasi zi pleaca daca sunt pe stoc), dar ei au luat banii desi am cerut anularea comenzii si refund. Comunicarea este inexistenta. Data viitoare voi folosi Paypal pe cat posibil (acum incerc sa recuperez banii de la ei).

Sunt curios daca si bike24 face la fel.

Update: e offtopic (cred ca ar trebui facut si un topic cu experietele din europa/us)

Edited by gibex

Chain Reaction Cycles - nerecomandat - acum o saptamana am facut o comanda, si nici pana acum nu a plecat de la ei (desi spun ca in aceeasi zi pleaca daca sunt pe stoc), dar ei au luat banii desi am cerut anularea comenzii si refund. Comunicarea este inexistenta. Data viitoare voi folosi Paypal pe cat posibil (acum incerc sa recuperez banii de la ei).

Sunt curios daca si bike24 face la fel.

Update: e offtopic (cred ca ar trebui facut si un topic cu experietele din europa/us)

stai ca n-am inteles, tu asteptai sa mai plece inclusiv azi desi tu ai cerut deja anularea comenzii?

stii ce e aia refund? ca primesti banii inapoi, nu ca nu se mai face plata deloc. pentru ce produs e in stoc, se iau banii instant la comanda. refund dureaza cel putin 3 zile pentru transfer bancar international. mi-a durat un refund la paypal 5 zile lucratoare.

iar stocul nu e afisat in timp real, daca pleaca doua comenzi pe acelasi produs din care nu mai e decat un exemplar in depozit normal ca un client ia teapa. ai verificat stocul la produsele din comanda si a doua zi?

mie mi-au raspuns la mailuri in 24 de ore lucratoare tot timpul, chiar si cand nu comandasem nimic. iar cand vroiam sa inlocuiesc ceva din comanda se miscau foarte repede, in maxim o ora de la mailul meu aparea schimbarea pe comanda si in account history.

bike24 mi-au gresit o comanda, alta data mi-a ajuns un pachet turtit, rupt si piesele marunte cazusera... in schimb customer support excelent. se misca greu, raspund dupa 2-3 zile sau si mai mult la mesaje, dar mi-au trimis toate produsele gresite, si pe cele lipsa desi era vina postei romane si nici macar nu-mi daduse prin cap sa fac poze inainte sa arunc cutia.

stai ca n-am inteles, tu asteptai sa mai plece inclusiv azi desi tu ai cerut deja anularea comenzii?

stii ce e aia refund? ca primesti banii inapoi, nu ca nu se mai face plata deloc. pentru ce produs e in stoc, se iau banii instant la comanda. refund dureaza cel putin 3 zile pentru transfer bancar international. mi-a durat un refund la paypal 5 zile lucratoare.

iar stocul nu e afisat in timp real, daca pleaca doua comenzi pe acelasi produs din care nu mai e decat un exemplar in depozit normal ca un client ia teapa. ai verificat stocul la produsele din comanda si a doua zi?

mie mi-au raspuns la mailuri in 24 de ore lucratoare tot timpul, chiar si cand nu comandasem nimic. iar cand vroiam sa inlocuiesc ceva din comanda se miscau foarte repede, in maxim o ora de la mailul meu aparea schimbarea pe comanda si in account history.

bike24 mi-au gresit o comanda, alta data mi-a ajuns un pachet turtit, rupt si piesele marunte cazusera... in schimb customer support excelent. se misca greu, raspund dupa 2-3 zile sau si mai mult la mesaje, dar mi-au trimis toate produsele gresite, si pe cele lipsa desi era vina postei romane si nici macar nu-mi daduse prin cap sa fac poze inainte sa arunc cutia.

1. Toate produsele erau in stoc pe site, nu avea rost o astfel de intarziere doar daca nu au mintit in legatura cu stocul.

2. Dupa 5 zile am cerut anularea comenzii fiindca nu au fost trimise, dar m-au ignorat si mi-au trimis comanda.

3. Da, stiu ce e ala refund, si stiu si cat dureaza.

4. Nu sunt singurul cu astfel de problema la CRC, deci raman la nerecomandat.

Nu voi mai raspunde la aceasta problema. M-am lamurit cu aceste magazine :)

Am facut o revizie generala la Bike Urban Station www.magazinuldebiciclete.ro - Under construction (care sunt si reprezentanta Giant). Sunt foarte multumit, bicicleta este acum ca noua, fiind reglate franele si schimbatoarele, curatate si unse lantul, foile si pinioanele, butucii si cuvetele, centrate rotile. Pretul a fost 100 de RON (mai mare ca in alte parti, dar personal cred ca justificat). Concluzia: recomand!

Edited by vlad_ionescu

playbike - am cumparat o furca dartone cu 200 ron in primavara. urma sa primesc furca prin curier. ma suna un tip de la magazin si imi spune ca are un coleg care vine in bucuresti si daca vreau sa iau furca de la el, imi da nr lui de tel sa ne intalnim. super ok. am economisit banii de la curier, i-am lasat si colegului respectiv 10 ron.

DKbike - am cumparat altrix-ul de la ei in 2007. tipii foarte amabili, mi-au recomandat o bicicleta pe marimea mea (eram paralel intr-ale bicicletelor pe atunci, nici acum nu sunt departe %%-), mi-au reglat-o cam jum de ora, s-au asigurat ca totul e ok, a mers Ion pe ea si a verificat tot ce era de verificat personal.

cam tot ce am cumparat in continuare am cumparat de acolo. mi-au montat ei tot ce am luat, pe gratis.

a fost si un caz cand nu mi-au ajuns banii la niste piese, am putut sa ii aduc diferenta in alta zi.

intr-o zi plec spre serviciu si pe drum aud un zgomot de la lant. merg la Ion si aflu ca e de la nisipul de pe lant(plouase si trecusem prin niste balti). imi ia bicicleta, o spala cu furtunul la lant, merge perfect :).

deci numai de bine la DKbike cu toate ca omul ala e acolo in fiecare zi, zi de zi, inclusiv duminica, chiar daca e ocupat, te serveste.

magazin coltei - am fost odata doar sa ma informez de niste preturi, mi-a dat o impresie de prost gust, calitate indoielnica.

magazin doua roti - idem sus. aspect saracacios al magazinului.

raidextrem - natiunile unite - am cumparat de la ei o casca, foarte amabili, am probat casca, no problem.

magazinul de la cotroceni - o tipa foarte documentata acolo, ne-a tinut de vorba pe mine si pe un coleg cam 20 minute, incercand sa vanda un cube.

magazin first bike mihalache- ce rost are? dupa miros mi-am dat seama, am pasit 2 metri in magazin si stanga imprejur :)

numai bine.

magazin coltei - am fost odata doar sa ma informez de niste preturi, mi-a dat o impresie de prost gust, calitate indoielnica.

magazin doua roti - idem sus. aspect saracacios al magazinului.

Despre 2 Roţi, te referi la magazinul din Mihu Vulcănescu sau despre ăla mai nou din Barbu Văcărescu ?

Primul e, într-adevăr, cu aspect sordid, dar oamenii sunt inimoşi, fac tot ce pot să te servească, au acolo un bun mecanic. În plus, am găsit la ei piese imposibil de găsit la alţii. Exemplu: lanţ Shimano autentic, impecabil, 66 lei; cauciucuri Schwalbe Marathon XR (180 lei unul). Merită revizitaţi.

nu contest. poate ai dreptate. eu am trecut pe la 2 roti (Vulcanescu) prin 2007, imi cautam o bicicleta accesibila ca pret.

nu contest. poate ai dreptate. eu am trecut pe la 2 roti (Vulcanescu) prin 2007, imi cautam o bicicleta accesibila ca pret.

Acum vreo 2-3 saptamani am fost la Assport-ul de pe Mosilor cu o problema la furca. (marzocchi corsa lt - cumparata de la ei in primavara).

Furca avea joc maricel in brate cand tineam frana fata apasata si miscam bicicleta fata-spate.

Tipul de acolo de la service imi zice ca nu ei se ocupa cu serviceul furcilor si sa merg in partea cealalata, in Pantelimon. Eram f.presat de timp asa ca l-am rugat totusi sa vina putin afara sa se uite si el la furca sa-mi zica daca e normal sa faca asa sa nu merg degeaba. A zis ca nu poate ca nu se ocupa.. ii zic ca am inteles, dar vreau sa-si dea cu parerea ca totusi e mai priceput decat mine. Apoi imi zice ca nu poate sa mearga pe bicicleta.:)) Ii zic "omule, nu vreau sa mergi pe ea, nu vreau sa mi-o repari, vreau doar sa-ti dai cu parerea... totusi esti mecanic si totusi am luat furca de la voi"

Mi-a zis pe un ton de genu "da mai dute dracu cu furca ta" ca nu se ocupa si ca are treaba.

Acum eu am inteles ca ei nu se ocupa de serviceul lor, dar 10metri pana in fata magazinului cred totusi ca putea sa faca si el sa se uite. Mai mult de 30secunde nu cred ca dura toata treaba. Cand e sa vanda ceva vine imediat din spate..la fel cum a facut si cand am fost sa cumpar furca, care totusi nu e o furca de 200Ron.

Nota 2.

Merg in Pantelimon.

Acolo aglomeratie ca deobicei. Astept 5-10min. Imi zice un baiat de acolo (Iulica parca ii cheama) ca de ce nu am fost pe Mosilor. Ii zic ca de acolo vin. Imi zice ca ei (assport) nu se mai ocupa de garantia furcilor Marzocchi si ca sa merg undeva in zona Unirea la Editura Stepanus ca acolo este si sediul importatorului Marzocchi. Dar spre deosebire de mecanicul din Mosilor baiatul asta a avut bunavointa sa iasa afara din magazin desi avea clienti sa se uite la furca si sa-si dea cu parerea. Ba chiar mi-a desenat si o harta cu serviceul unde trebuia sa ajung.

Nota 10.

Am fost a 2-a zi la editura respectiva. Serviceul Marzocchi este in incinta unui centru de papetarie sau ceva de genu.

Baiatul de acolo a vazut furca (pe bicicleta), a zis ca e ceva in neregula si sa o demontez de pe bicicleta si sa o aduc.

O aduc ziua urmatoare, dupa masa ma suna el si imi zice ca e de la nu stiu ce bucsi si ca trebuie comandate si ar dura destul de mult pana vin.

Imi propune sa imi puna bratele si partea interna de la furca mea in alte brate sa nu stau fara furca.

I-am zis ca e ok. Merg a doua zi sa iau furca. Imi pusese niste brate de Marzocchi XC600 noi-noute (aveau folie pe ele). Iau furca asa si a ramas ca ma suna el cand comanda bucsile alea.

Ei bine, au trecut 3 luni de cand am fost cu furca acolo. Am sunat SAPTAMANAL la ei si mereu ma duceau cu zaharelul ca nu s-au comandat piesele, ca pleaca nu stiu cine in concediu, ca e inchis la Marzocchi Italia (WTF!!!... chiar asa tembel ma credeau?!?!?!), etc..

Saptamana asta ma suna ca au venit bratele si ca sa vin. Bun.. merg acum la service. Vine baiatul cu bratele intr-o punga si cand le scoate din punga raman perplex. Erau niste brate NEVOPSITE. Defpat erau un negru mat, cred ca era o vopsea de protectie, sau ceva de genu, peste care urma sa se aplice vopseaua.

L-am intrebat daca sigur sunt alea ale mele si a zis ca da! :))

I-am zis ca eu nu accept asa ceva, niste brate nevopsite si fara abtipilde. Incepuse cu kkturi ca lui ii plac, ca fiecare cu gusturile lui, etc...

I-am zis ca MIE nu imi plac, eu nu merg cu furca cu niste brate NEVOPSITE si fara nici un abtipild pe ele. Mi-a zis ca pot sa iau abtipildele de pe bratele mele si sa le lipesc pe astea noi. I-am zis ca face misto de mine, ca alea nu se mai dezlipesc in vecii vecilor si imi ofera el solutia "iti comandam noi altele, contra cost"

Mi-a venit sangele la cap cand am auzit asta si am cerut sa vorbesc cu seful lui, ca vreau banii inapoi pe furca. Dupa ce ca a stat 3 luni de zile in service acum isi bat joc de mine dandu-mi o furca nevopsita, de parca atunci era scoasa de la turnatorie.

Mi-a zis ca banii nu are cum sa mi dea inapoi si ca poate sa mai comande alte brate, vopsite, adica sa mai astept alte 3 luni.

Intr-un final am zis ca nu mai vreau furca, ca vreau banii. Furca e luata de la Bikexpert, dar ei or sa ma trimita tot la tipiii astia.

I-am zis tipului asta ca vreau sa vorbesc cu un sef si a zis ca nu se poate, sa fac o reclamatie pe email si ei o trimit mai departe la Marzocchi Italia. I-am zis ca eu am luat furca de la Bikexpert de la Sf.Gheorghe, care au luat-o de la ei, nu de la Marzzochi Italia. Mi-a zis ca nu se poarte altfel. Aaaaa.. sa nu mai zic ca mailul sefului importatorului Marzocchi Romania e la yahoo.com =))

Job-ul meu implica achizitii IT (calculatoare, laptopuri, periferice, etc), dar daca sunt probleme cu un laptop hp de ex, HP Romania asigura serviceul sau schimba produsul daca este cazul, nu stau sa ceara acordul HP SUA.

So.. ce ma sfatuiti sa fac? Sa merg la OPC? As da o fuga si pe la Bikexpert, eventual sa vorbesc cu Mircea sa vad ce ma sfatuieste.

Ei tot o tineau tare ca n-am ramas fara furca cat a stat a mea in service, ca mi-au dat la schimb.. da, corect, dar am avut o furca facuta din bucati (partea interna a mea si bratele de la un xc600) la care nu mergea nici un reglaj si mergea ca dracu.

Din cate stiu eu la orice produs daca nu se poate rezolva intr-un anumit timp (`1luna parca era) se schimba cu altul nou, sau se dau banii inapoi.

Aaaaa.. sa nu mai zic ca mailul sefului importatorului Marzocchi Romania e la yahoo.com =))

Foarte tare, asta. Te umple de incredere :))

OPC e solutia. Ai ceva care dovedeste cand ai facut plangerea initiala?

OPC e solutia. Ai ceva care dovedeste cand ai facut plangerea initiala?

De la Bikexpert am decat bonul si cartea de la furca (owner's manual) care contine si niste paragrafe despre garantie. Pe ultima pagina este trecut numele meu, seria furcii, data achizitiei, stampila si semnatura lor.

Cand am fost prima data am avut cartea si bonul., dar nici nu s-au uitat la ele. Mi-au luat furca fara sa-mi dea nimic la mana :))

Mecanici buni de biciclete in Bucuresti se pot numara pe degete. Va asigur ca stiu ce vorbesc. Experienta de mecanic nu se capata peste noapte iar preturile sunt mult prea mici la noi....in Anglia fara cateva sute de lire pentru o revizie generala cu schimbat cabluri, placute sau saboti si camasi nu scapi....Am vazut centru unde un centrat de roata era 60 de lire si sa stiti ca erau ocupati baietii......

Cat despre mecaniciii de la noi fiind putini v-as invita sa-i sustineti si intelegeti ca altii nu avem